#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2011 19:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Εκπαιδευτήκαμε στην Ελλάδα" λένε ιταλοί αναρχικοί



Τη στιγμή που στη Ρώμη βρίσκεται σε εξέλιξη μεγάλη επιχείρηση της αστυνομίας για τον εντοπισμό των μελών του "black bloc", οι οποίοι συμμετείχαν στα βίαια επεισόδια που συντάραξαν την ιταλική πρωτεύουσα την ημέρα του παγκόσμιου ραντεβού των Αγανακτισμένων, η αναρχική οργάνωση διαμηνύει ότι "αυτός είναι πόλεμος και αυτή είναι μόνο η αρχή", ενώ αποκαλύπτει ότι μέλη της "εκπαιδεύτηκαν στην Ελλάδα"...

Ο 30χρονος Φ. από την Απουλία, με πτυχίο πανεπιστημίου και έντονη οργή μέσα του, είναι ένας από τους αναρχικούς που κατέστρεψαν τη Ρώμη το Σάββατο, με τις ζημιές να ανέρχονται σε 2 δισ. ευρώ.

Σε συνέντευξή του στην εφημερίδα La Repubblica, αποκαλύπτει την ιδεολογία και τον βαθμό οργάνωσης του "Μαύρου μπλοκ" καθώς και τη "μαθητεία" των μελών του κοντά σε αθηναίους συντρόφους...

Όπως λέει, τα μέλη του "Μαύρου μπλοκ" δεν κρύφτηκαν, και οι αστυνομικοί ήξεραν τι θα συνέβαινε στις 15 Οκτωβρίου. Σε ερώτηση του δημοσιογράφου, εάν υπήρξε προετοιμασία, ο Φ. χαμογελά και δηλώνει:"Κάναμε μάστερ στην Ελλάδα".

Ο ίδιος διευκρινίζει
: "Επί ένα χρόνο, πηγαίναμε στην Ελλάδα μια φορά το μήνα. Οι αθηναίοι σύντροφοι μας έμαθαν ότι το αντάρτικο πόλης είναι μία τέχνη στην οποία νικά η οργάνωση. Πριν ένα χρόνο είχαμε μόνο μια μεγάλη επιθυμία να τα καταστρέψουμε όλα. Τώρα ξέρουμε πώς να το κάνουμε. Στη Ρώμη νικήσαμε διότι είχαμε σχέδιο και οργάνωση".

Όπως εξηγεί, κινήθηκαν χωρισμένοι σε δύο "φάλαγγες": 500 αναρχικοί ήταν οπλισμένοι και είχαν τοποθετηθεί στην αρχή της διαδήλωσης, με σκοπό να προκαλέσουν ζημιές στην οδό Cavour, ενώ άλλοι 300 τους προστάτευσαν από το πλάι, προκειμένου να μην απομονωθούν.

Όταν ο δημοσιογράφος του επισημαίνει ότι "μιλά σαν στρατιωτικός", ο Φ. απαντά: "Μιλώ όπως κάποιος που βρίσκεται σε πόλεμο... τον οποίο κήρυξαν εκείνοι".

Καταληκτικά, ο Φ. διαμηνύει ότι αυτός ο πόλεμος δεν έχει τελειώσει..

http://www.nooz.gr/world/master-sti-molotof-apo-ellada-se-italois-anarxikois

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΟΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΟΑΝΝΗΣ 17/10/2011 19:30:07

    ΕΜΕΙΣ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ!! ΚΡΙΜΑ!!

  2. Orestios avatar
    Orestios 17/10/2011 19:34:45

    Να βγεί η Αννούλα και να μιλήσει για τις τεράστιες προοπτικές εξέλιξης του εκπαιδευτικου συστήματος, τώρα που ομολογείται η εξαγωγή γνώσης.

    • μαχ avatar
      μαχ @ Orestios 18/10/2011 10:33:53

      να μπουνε διδακτρα!!!!

  3. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 17/10/2011 19:36:15

    ε ρε μεγαλεία...!!

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/10/2011 19:48:06

    Σ' αὐτὸ τὸ κομμάτι τῆς μεταλυκειακῆς ἐκπαίδευσης εἴμαστε διεθνῶς ἀνταγωνιστικοί.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/10/2011 20:27:58

      Είμαι 100% σίγουρος ότι όπως στο ζήτημα των πιλότων της Π.Α. έχουμε τους πιο έμπειρους και ικανούς χειριστές μαχητικών παγκοσμίως, έτσι σίγουρα έχουμε (αν και μικρή χώρα) τους πιο έμπειρους μπαχαλάκηδες, χουλιγκάνους, και ΜΑΤ.
      Μια διμοιρία ελληνικών ΜΑΤ= χίλιοι ξενέρωτοι καβάλα στα άλογα Δυτικοί αστυνομικοί.
      100 μπαχαλάκηδες=χίλιοι ξένοι αναρχικοί
      και πάει λέγοντας...

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 17/10/2011 20:43:41

        Σε δύο δις,ευρώ ανέρχονται οι ζημιές!
        Μήπως έχουν μπερδέψει τις λιρέττες με τα ευρώ;
        Όσον αφορά την οργάνωση των αναρχικών της Ελλάδας,αφήστε το καλύτερα.
        Οι μπάτσοι τις περισσότερες φορές δεν κάνουν απολύτως τίποτα,ξέρετε γιατί;Διότι έχουν τέτοιες διαταγές.
        Επιδίδονται λοιπόν στο χαρτοπαίγνιο,ενώ οι άλλοι σπάνε ότι βρουν μπροστά τους.
        Αν αληθεύουν αυτά που λένε οι Ιταλοί αναρχικοί για τους Έλληνες αναρχικούς,τότε μπορούμε να μιλάμε για εξαγωγή μπάχαλου!
        Ας μη το διατυμπανίζουμε όμως,διότι μπορεί να χαρακτηρισθεί σαν εμπορική συναλλαγή που αποφέρει κέρδη....οπότε,ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ!

  5. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 17/10/2011 19:51:10

    Και αυτός αστυνομικός ή καλύτερα υπάλληλος ΕΘΕΛ κύριοι;

  6. Αψήφιστος (ή am με κεφαλαία) avatar
    Αψήφιστος (ή am με κεφαλαία) 17/10/2011 20:52:20

    Παντού πρωτοπορία λέμεεε!
    Και μετά κλαιγόμαστε ότι δεν έχουμε ανθρώπους να πάνε την Ελλάδα μπροστά!
    Μέχρι και ...εξαγωγές υπηρεσιών οργάνωσης αναρχικών ...ταγμάτων κάνουμε!

    Ιδού λαμπρό παράδειγμα προς μίμησιν!
    Ξεκινάμε απ' την εξαγωγή αναρχικής .. τεχνογνωσίας - από εκεί μπορούμε τώρα, τι να κάνουμε;! - και φτάνουμε στις εξαγωγές ροδάκινων, ήμερης τρούφας και ...κρΆνων!
    Και έπεται συνέχεια...

    Δόξα τω Θεώ! φάγαμε και σήμερα.
    Για αύριο ...έχει ο Θεός!

  7. adanaklasi avatar
    adanaklasi 17/10/2011 21:15:45

    Ιταλία: Πληθαίνουν οι μαρτυρίες για τους "μεταμφιεσμένους αστυνομικούς"
    http://adanaklasi.blogspot.com/2011/10/blog-post_2712.html

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ adanaklasi 17/10/2011 21:23:53

      Πράκτορες της Ιντέλιτζεντ Σέρβις ήταν.
      Πόσους και πόσους αγνούς και άσπιλους Γ.Γ. δεν έχουν πάρει στον λαιμό τους οι παλιοΕγγλέζοι! ;)
      Στούγια!
      Ουρτ!!!

    • Αψήφιστος (ή am με κεφαλαία) avatar
      Αψήφιστος (ή am με κεφαλαία) @ adanaklasi 17/10/2011 21:25:39

      Αμ' έπος αμ' έργον!
      ή νεοελληνιστί.. καλομελέτα και έρχεται!

      ΚΑΙ αυτό Ελληνικό εξαγώγιμο προϊόν είναι!
      Πήγαν έλληνες αστυνομικοί και μετέφεραν στους ιταλούς συναδέλφους τους τεχνογνωσία για το πως να μεταμφιέζονται σε μπαχαλάκηδες.

      Άντε.. πήραν επιτέλους! μπροστά οι ελληνικές εξαγωγές..

  8. parsifal avatar
    parsifal 17/10/2011 21:30:16

    Εάν οντως "εκπαιδεύθηκαν" στην Ελλάδα την εβαψαν... Σε τί ακριβώς εκπαιδεύθηκαν ? Οταν οι εκπαιδευτές αδυνατούν να αντιμετωπίσουν τις πλέον μπουλουκοειδείς ειδικές δυνάμεις της Ευρώπης, τα ελληνικά ΜΑΤ τι θα κάμουν οι "απόφοιτοι" απέναντι σε καραμπινιέρους, σφαίρες απο καουτσούκ η flashball που ΕΚΕΙ δεν απαγορεύονται απο τον αριστερο - προοδευτικό τύπο ?
    Τι ακριβώς εμαθαν που δεν το ηξεραν για τις μολότοφ των ελλήνων αναρχικών που παραμένουν στο αρχέτυπο του 1936 ?
    Αλλη μια μπαρούφα ενός η δυο τσογλανιών που φαντασιώνονται την ... Τρίτη Διεθνή ηρκεσε για να γεμίσουν οι φυλλάδες και δυστυχώς και το διαδίκτυο μ@αλακίες...

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ parsifal 17/10/2011 21:42:28

      Σωστός.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ parsifal 17/10/2011 21:59:29

      Με πρόλαβες. Την φαντασίωση του κάθε διαταραγμένου την κάνουν "είδηση". Αν εκπαιδευόταν στις διαδηλώσεις της Συρίας, ίσως θα είχαν κάποια τύχη.

      Εμένα πάντως μου άρεσε το μάθημα τακτικής και ελιγμών που παραθέτουν. Ίσως το ζήλευε και η decimus του Ιουλίου Καίσαρα.

    • Αντρίκος avatar
      Αντρίκος @ parsifal 18/10/2011 20:29:13

      Σωστός !!!!!εις τριπλούν!

  9. Αψήφιστος (ή am με κεφαλαία) avatar
    Αψήφιστος (ή am με κεφαλαία) 17/10/2011 21:38:36

    Τζερτζελές να γίνεται parsifal.
    Τζερτζελές..
    Αν μέναμε μόνο στις σοβαρές αναλύσεις δεν θα υπήρχε κάν διαδίκτυο.. θα διαβάζαμε ακόμα .. εφημερίδες!

    Πριν το φαγητό πλύσιμο τα χέρια.
    Πριν τον ύπνο χέρια και πόδια.
    Πρωί φάτσα
    Λούσιμο μόνο το σάββατο
    Πλήρες σέρβις μεθ' ύδατος μόνο Πάσχα / Χριστούγεννα / 15Αύγουστο.
    Η ΔΕΗ ακρίβηνε και δεν συμφέρει.

    • Αψήφιστος (ή am με κεφαλαία) avatar
      Αψήφιστος (ή am με κεφαλαία) @ Αψήφιστος (ή am με κεφαλαία) 17/10/2011 21:53:38

      .. και που να ιδιωτικοποιηθεί και η ..ΕΥΔΑΠ!
      Οϋτε να το σκέφτομαι!!!
      Θα περιμένουμε τα .. πρωτοβρόχια για λούσιμο.

  10. Orestios avatar
    Orestios 17/10/2011 21:45:28

    Και πότε εκπαιδεύτηκαν?
    Τον Δεκέμβρη του 2008??????

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/10/2011 22:06:20

    Το μονο εξαγωγιμο ειδος της Ελλαδος.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ψυχραιμια 17/10/2011 22:52:30

      Αφορολόγητο.....προς το παρόν ας μη το ξεχνάμε.
      Σαν υπόθαλψη μου φαίνεται!

  12. trooper avatar
    trooper 17/10/2011 22:58:28

    απορία : τα χρήματα για να έρχονται στην Ελλάδα , μια φορά το μήνα επί ένα χρόνο, που τα έβρισκαν ???

  13. δημης avatar
    δημης 17/10/2011 23:10:08

    ΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ.......
    ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΝ ΔΡΟΜΟ ΤΩΝ...
    ΣΟΛΑΝΑ.... ΦΙΣΣΕΡ...ΝΤΑΝΥ.....
    ΑΞΙΟΣ Ο...ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥΣ ...

  14. NONAME avatar
    NONAME 18/10/2011 10:37:04

    ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΡΥΜΜΕΝΑ ΟΠΛΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ!!! ΠΩΣ ΛΕΓΟΤΑΝ Ο ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ; ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ;;;

  15. oneoff avatar
    oneoff 18/10/2011 14:02:47

    Για να σκεφτούμε λίγο: Κάποιος θα μπορούσε να πεί ότι αφού έχουμε εισαγωγή διαδηλωτών και μάλιστα δυναμικών, λογικό είναι να έχουμε και εισαγωγή δυνάμεων καταστολής.
    Το κείμενο αυτό και μάλιστα ολόκληρο, όπως δημοσιεύτηκε, είναι ίσως και επικίνδυνο. Και σίγουρα είναι αμφισβητήσιμης αυθεντικότητας.