#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2012 16:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ακριβώς όπως στον Τιτανικό" (φωτορεπορτάζ από το ναυάγιο στην Ιταλία)



Τρείς νεκροί, 70 τραυματίες και μεγάλος αριθμός αγνοουμένων (17 - 34) είναι ο μέχρι στιγμής απολογισμός της προσάραξης του κρουαζιερόπλοιου Costa Concordia μετά την πρόσκρουσή του σε βράχο προχθές το βράδυ ανοιχτά της δυτικής Ιταλίας.

«Ο κυβερνήτης του πλοίου προσέγγισε με πολύ αδέξιο τρόπο το νησί Τζίλιο, προσέκρουσε σε βράχο, ο οποίος σφηνώθηκε στην αριστερή πλευρά του πλοίου δημιουργώντας μεγάλο ρήγμα με αποτέλεσμα να εισχωρήσει μεγάλη ποσότητα νερού μέσα σε δύο με τρία λεπτά και το πλοίο να πάρει κλίση», δήλωσε αρμόδιος εισαγγελέας.



Η πρόσκρουση προκάλεσε πανικό τον οποίο ενέτεινε η 45λεπτη καθυστέρηση της εντολής για εγκατάλειψη του πλοίου

Επιβάτες και πλήρωμα συνέκριναν τις σκηνές που ακολούθησαν με εκείνες στο "Τιτανικό". Επιβάτες πηδούσαν στην θάλασσα καθώς οι σωστικές λέμβοι είτε είχαν μπλοκάρει και δεν έπεφταν στην θάλασσα, ή είχαν γεμίσει με άλλους επιβάτες. Ένας τουλάχιστον επιβάτης πέθανε πέφτοντας στην θάλασσα από μεγάλο ύψος.



Ο καπετάνιος του κρουαζιερόπλοιου, μήκους 290 μέτρων, Φραντσέσκο Σκετίνο έχει προφυλακιστεί, κατηγορούμενος για ανθρωποκτονία, πρόκληση ναυαγίου και εγκατάλειψη πλοίου, σύμφωνα με την ιταλική αστυνομία. Όπως αναφέρουν, ο Σκετίνο εγκατέλειψε το πλοίο, που μετέφερε συνολικά 4.229 επιβάτες και μέλη πληρώματος, πριν την απομάκρυνση όλων των επιβαινόντων.Μαζί με τον κυβερνήτη του πλοίου, συνελήφθη και ο υποπλοίαρχος Τσίρο Αμπρόσιο με την κατηγορία των πολλαπλών ανθρωποκτονιών και της εγκατάλειψης του πλοίου.

Το Costa Concordia είχε αποπλεύσει από το λιμάνι Τσιβιταβέκια κοντά στη Ρώμη προκειμένου να πραγματοποιήσει κρουαζιέρα στη Μεσόγειο με προορισμό τη Μασαλία και ενδιάμεσους σταθμούς τη Σικελία, τη Σαρδηνία και την Ισπανία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 15/01/2012 17:06:40

    ...κάτι από ΠΑΣΟΚ έχει αυτό το πλοίο...

  2. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 15/01/2012 17:30:22

    Εδώ το ΠΑΣΟΚ βούλιαξε χώρα ολόκληρη με 11.000.000 κόσμο.Έκανε 2 χρόνια να μας πει πως μας έριξε σε ξέρα.Χιλιάδες αυτοκτονίες.Εγκατάλειψη πλοίου του Καπετάνιου και καμία σύλληψη..ακόμα.

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/01/2012 21:00:30

    Μά καλά, ἒπρεπε ὁ καπετάνιος νά φέρει ὁλόκληρο μεγαθήριο τόσο κοντά στό νησί γιά νά χαιρετίσει; (Σύμφωνα μέ δήλωση τοῦ ἰδίου). Δέν ἒριχνε μιά φωτοβολίδα,μιά κανονιά,κάτι; Τελικά ὑπάρχουν κι ἂλλα χειρότερα ἀπό τά δικά μας ὃπως μέ τό Σάμινα πού ξεχάστηκαν ὁ καπετάνιος καί τό πλήρωμα στό σαλόνι βλέποντας τόν ΠΑΟ στό CHAMPIONS LEAGE.

  4. The Saint avatar
    The Saint 15/01/2012 22:59:07

    Tόσο κοντά στο νησί και κατάφεραν να υπάρξουν πνιγμοί? Αν μη τι άλλο αποτελεί έκπληξη, δεδομένου του μεγέθους του πλοίου... Προφανώς αντί να προσπαθησουν να κατευθυνουν τον κόσμο, αυτοί την "έκαναν" διακριτικά αλλά ευτυχώς που συνελήφθησαν.
    Οχι τίποτα άλλο, αλλα καποιοι που είναι σχετικοί, μη μας μιλάνε γιά αβυθιστα τέρατα...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ The Saint 16/01/2012 00:01:18

      Και το Πασόκ...από υπερωκεάνιο κατάντησε τράτα...τι σημασία έχει το μέγεθος...
      ΥΓ1: Κρίμα πάντως για τους ανθρώπους που χάθηκαν ή που αγνοούνται...
      ΥΓ2:Ο Κυθήριος πιο πάνω αφήνει κάποιο υπονοούμενο;;;;;;;;;;;;;;;

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 16/01/2012 07:14:29

        Ὂχι βέβαια,κανένα ὑπονοούμενο!!! Ὃποια ὀμάδα καί νά ἒπαιζε. Τόν λόγο γιά τόν ὁποίο εἶχε γίνει τότε σχολιάζω,πώς γιά τό ποδόσφαιρο πού εἶχαν τό νοῦ τους τότε οἱ ὑπεύθυνοι-ὃπως εἶχε διαρρεύσει- καί γιά ἂλλους λόγους βεβαίως πιό σοβαρούς,πνίγηκε τόσος κόσμος.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/01/2012 18:01:11

          Άστοχο αστειάκι Κυθήριε, συγγνώμη...

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 17/01/2012 13:44:11

            Ἐντάξει,δέν ὑπάρχει θέμα.

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 15/01/2012 23:43:44

    Ο δικός μας καπετάνιος δεν φεύγει με τίποτα! ρε φύγε του λένε θα πνιγείς τίποτα αυτός εκεί μέχρι να έρθει το ελικόπτερο.