#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/02/2013 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Έπεσε" έξω το πρόγραμμα στην Πορτογαλία



Το δημόσιο χρέος της Πορτογαλίας ανήλθε στο 122,5% του ΑΕΠ της χώρας το 2012, ξεπερνώντας το 120% που προέβλεπαν οι πιστωτές της, η Ευρωπαϊκή Ένωση και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, όπως δείχνουν τα στοιχεία που δόθηκαν σήμερα στη δημοσιότητα από την Τράπεζα της Πορτογαλίας.

Το πορτογαλικό χρέος αυξάνεται σταθερά από το 2007 και αυτός ήταν ένας από τους λόγους που η χώρα υποχρεώθηκε να ζητήσει βοήθεια από τις Βρυξέλλες και το ΔΝΤ το 2011. Ο λόγος χρέους/ΑΕΠ ωστόσο συνεχίζει να αυξάνεται αφού από το 94% που ήταν το 2010 έφτασε το 108% το 2001 και το 122,5% πέρσι.

Οι διεθνείς πιστωτές προβλέπουν ότι φέτος το δημόσιο χρέος θα φτάσει το 122,2% του ΑΕΠ και το 2014 θα αυξηθεί στο 122,3% προτού αρχίσει να μειώνεται.
Ο υπουργός Οικονομικών Βίτορ Γκάσπαρ πάντως, όταν ρωτήθηκε για το θέμα από δημοσιογράφους είπε ότι "για το ζήτημα που μας ενδιαφέρει, τη βιωσιμότητα των δημόσιων οικονομικών, η εξέλιξη αυτή δεν είναι ιδιαίτερα σημαντική".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 21/02/2013 21:45:52

    Πρωην ισχυρη Πορτογαλια, τι τα θελες τα μπαλονακια στις στεγαστικες αγορες, τις απελευθερωμενες τραπεζικες και την εγκαταλειψη του εσκουδου;

    Χρεος 63% πριν την κριση και πας για 123% και μαλιστα σε ανατιμημενο νομισμα κατα 50%...

    Οι μ@κ@κιες πληρωνονται πανακριβα...

  2. Θαλής avatar
    Θαλής 21/02/2013 22:10:53

    Γιατί υπάρχει κάποια χώρα που το πρόγραμμα να "έπεσε" μέσα? (Paul Krugman).
    Δεν καταλάβαμε ακόμα οτι τα προγράμματα αυτά δεν γίνονται για τις χώρες και τους λαούς αλλά για την Αυτοκρατορία του χρήματος των Υπερτραπεζών? Οι μεγάλες τράπεζες έδωσαν πάλι Μπόνους άνω του 20% στα golden boys για τις επιτυχίες τους στις χώρες των PIIGS. Γι' αυτές σίγουρα τα προγράμματα "έπεσαν μέσα"
    Είμαστε βλάκες ή συνένοχοι? (¨οσοι συνεχίζουμε να μην καταλαβαίνουμε και ψάχνουμε τις αιτίες στα ελαττώματα των δούλων?).

  3. cresswell avatar
    cresswell 21/02/2013 22:37:09

    Aπέτυχε το πρόγραμμα;

    Να τους στείλουμε τον Στουρνάρα! Και γρήγορα!

    Με το αζημίωτο, φυσικά ....

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ cresswell 22/02/2013 09:22:45

      Έχουμε Στουρνάρους εδώ....μιλάμε για εξαγωγή τεχνογνωσίας.

  4. δημης avatar
    δημης 21/02/2013 23:05:49

    ΤΟ "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ " ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗΣ Π Ε Τ Υ Χ Ε ... ΟΠΩΣ ΠΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤ Ο GAP-GAP...

  5. Dal avatar
    Dal 21/02/2013 23:38:35

    @ Φοιτητής @Θαλής Τα είπατε όλα.
    Το Πορτογαλικό χρέος διπλασιάστηκε από την έναρξη της κρίσης! Το Ισπανικό από 36% πάει για 80% υπερδιπλασιάστηκε! την Ιρλανδίας από 25% στο 120% 5πλασιάστηκε! της Ελλάδος τα γνωρίζουμε και της ΕΖ από 66% πάει για πάνω από 90%το 2012.! Μα τι πρέπει να συμβεί ακόμη για να αντιληφθούμε ότι πάμε στο γκρεμό με τούτη την πολιτική?

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ Dal 22/02/2013 14:14:44

      Να πέσουμε στο γκρεμό. Τότε θα το καταλάβουμε από τον κρότο μα θα είναι αργά.

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Dal 22/02/2013 20:03:07

      Ο/η Dal έγραψε: το Πορτογαλικό χρέος διπλασιάστηκε από την έναρξη της κρίσης! Το Ισπανικό από 36% πάει για 80% υπερδιπλασιάστηκε!

      Αυτά δεν αποτελούν λογικά επιχειρήματα για την επιτυχία ή μη του προγράμματος. Χωρίς το πρόγραμμα το χρέος θα μπορούσε να είχε μειωθεί στο μισό ή να είχε τριπλασιαστεί. Τίποτε σχετικό με το πρόγραμα δεν συμπεραίνεται ασφαλώς από τις παραπάνω παρατηρήσεις, μόνον εικασίες μπορούν να διατυπώνονται.

  6. dimx avatar
    dimx 22/02/2013 09:18:21

    Μεμψιμοιροι Πορτογαλοι, λιγο υπομονη θελει αν βγάλετε τον Ιούνιο, τα περάσατε τα δύσκολα, και από τον Σεπτέμβριο θα απογειωθειτε .

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ dimx 22/02/2013 14:17:27

      Αυτό πια αποτελεί τη ''συλλογική ενορατική φαντασίωση'' των PIGS ??? Τελικά παράγουμε οράματα οι άτιμοι. Και στην παρακμή μας πρωτοπόροι!

  7. Μπούμστος avatar
    Μπούμστος 22/02/2013 10:49:53

    Μια χαρά πέτυχε τους πραγματικούς στόχους του το πρόγραμμα ,όπως και εδώ και όπου εφαρμόστηκε !
    Μερικοί δεν θέλουν να πουν την αλήθεια φαίνεται.

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ Μπούμστος 22/02/2013 14:19:59

      Κι εγώ απολύτως επιτυχημένο το βρίσκω. Το ζητούμενο σχεδόν επετεύχθη. Έχουμε και συνέχεια βέβαια, αλλά η έως σήμερα θετική του εφαρμογή χωρίς ανεξέλεγκτες αντιδράσεις, υπόσχεται και την οριστική εξόντωση των πειραματόζωων, οπότε και θα είναι ολοκληρωτική η επιτυχία μας.

      • euagelos avatar
        euagelos @ Η Αλίκη των θαυμάτων 22/02/2013 16:01:14

        Σα να μην έχετε και πολύ εμπιστοσύνη στην εθνοσωτήριο ελληνική κυβέρνηση και στις εγαθές προθέσεις της ΕΕ μερικοί - μερικοί εδώ μεσα...
        Χμμμμμμ, θα σας... μεταρρυθμίσουμε αλύπητα!

  8. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 22/02/2013 17:22:17

    Διερωτώμαι μόνον, αν στο μέλλον θα (πρέπει να) στηθούν και "αγχόνες" για όσους, αν και ήξεραν ότι ποτέ δεν πέτυχε και ποτέ δεν θα πετύχει, μας επέβαλαν, χωρίς τεκμηρίωση, "εσωτερική υποτίμηση" με το ζόρι, για να μην ζημιώσουμε "ξέρετε ποιό". Πλησιάζουμε. Ήδη ο ΓΑΠ σχολιάζεται με οργή από, λίγο-πολύ, όλους τους Έλληνες. Αρκεί ένα από τα καμμένα κράτη να κάνει την αρχή.
    Εν τω μεταξύ, έχουμε χάσει 40% της αγοραστικής μας δύναμης (κάποιοι από εμάς πολύ περισσότερο) και κατεβαίνουμε ΣΤΑΘΕΡΑ (το ναυάγιο των Δημοσίων Εσόδων το διασφαλίζει). Πόσο χειρότερο θα ήταν το ΑΛΛΟ ΣΕΝΑΡΙΟ, αν είχε επιβληθεί μια νύχτα του χειμώνα του 2009, ή αρχές του '10, το πολύ; Τότε, μιλάγαμε για "ανάγκη 25-30%) για να ξαναβρούμε την ανταγωνιστικότητά μας -τόσο είχε πέσει. Η θεωρία λέει ότι τώρα θα είχαμε ανακάμψει και θα θεραπεύαμε τις πληγές μας, ενώ τώρα παγώνουμε στην ιδέα αυτών που θα μας βρούν στο μέλλον.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ ΠΗΛΕΑΣ 23/02/2013 00:29:03

      Δεν έχουν μείνει πολλά να μας βρουν στο μέλλον. Νομίζω είμαστε επικίνδυνα κοντά στο σημείο βρασμού.