#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/12/2011 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Άνοιγμα" Ομπάμα στους ομοφυλόφιλους



Οι ΗΠΑ ανακοίνωσαν επισήμως ότι θα βοηθήσουν στην καταπολέμηση των διακρίσεων κατά των ομοφυλοφίλων στο εξωτερικό, μέσα από παροχή βοήθειας και διπλωματία για να ενθαρρύνουν τις μεταρρυθμίσεις.

Μιλώντας σε διπλωμάτες των Ηνωμένων Εθνών στη Γενεύη, η αμερικανίδα υπουργόςΧίλαρι Κλίντον δήλωσε ότι «τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων αποτελούν ανθρώπινα δικαιώματα».

Έγγραφο της κυβέρνησης Ομπάμα ζητά από τις κυβερνητικές υπηρεσίες των ΗΠΑ να συλλογιστούν τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων όταν λαμβάνουν αποφάσεις για βοήθεια και για αιτήματα ασύλου.

Αντίστοιχες πολιτικές υπάρχουν σήμερα για την ισότητα των φύλων και την εθνική βία.

«Δεν θα έπρεπε ποτέ να αποτελεί έγκλημα το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος» είπε στη Γενεύη η αμερικανίδα υπουργός, λέγοντας ότι οι πολιτισμικές ή θρησκευτικές παραδόσεις μιας χώρας δεν είναι δικαιολογία για διακρίσεις.

Ανάμεσα στους διπλωμάτες που παρακολούθησαν την ομιλία της, ήταν και κάποιοι από χώρες όπου η ομοφυλοφιλία θεωρείται αδίκημα.

Πολλοί ήταν οι διπλωμάτες που σηκώθηκαν να φύγουν, αμέσως μόλις η επικεφαλής του Στέιτ Ντιπάρτμεντ ολοκλήρωσε την ομιλία της.

«Οι ομοφυλόφιλοι γεννιούνται και ανήκουν σε κάθε κοινωνία του κόσμου» είπε η Χίλαρι Κλίντον. «Το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος δεν είναι δυτική "εφεύρεση". Αποτελεί ανθρώπινη πραγματικότητα» είπε η αμερικανίδα υπουργός.

Η πολιτική αυτή θεωρείται ότι αποτελεί και ένα «άνοιγμα» του Μπαράκ Ομπάμα στους ομοφυλόφιλους εν όψει των προεδρικών εκλογών του 2012.

http://www.tovima.gr/world/article/?aid=433638&h1=true

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/12/2011 13:20:18

    Μα ο Ahmadinejad είπε ότι δεν έχει αδερφές στο Ιράν... Εμείς σίγουρα δεν έχουμε, άρα πάει να προσελκύσει τον Βέλγο... (και κανένα Γερμανό). Οι Άγγλοι το έχουν κόψει.

  2. Agni avatar
    Agni 07/12/2011 13:32:37

    Ειναι αηδιαστικό τα ανθρώπινα δικαιώματα να χρησιμοποιύνται ως γεωπολιτικό εργαλειό,που θα δικαιώνει πολέμους..

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/12/2011 13:33:10

    π.στης τον π.στη αγαπά, π.τν. την π.τν...

    τι εννοεί ο ποιητής για το άσυλο; θα γεμίσουμε αιτήσεις "αναξιοπαθούντων" εισβολέων που θα ζητάνε άσυλο στην Ελλάδα λόγω τιμωρίας της ομοφυλοφιλίας στις θεοκρατικές χώρες τους?

    πριν τουλάχιστον στα πανό γράφαν: "είμαστε όλοι Παλαιστίνιοι..." και ανάλογα πλαστογραφημένα διαβατήρια και χαρτιά...

    τώρα τι θα λένε; ...

    • Kραντωρ avatar
      Kραντωρ @ αλλενάκι 07/12/2011 15:12:38

      H διαστροφη του γενετησιου ενστικτου καταγραφεται ως βαρυτατη ψυχασθενεια οπως και η σχιζοφρενεια η' η κυκλικη φρενιτις«μανιακοι»Οι πασχοντες ανηκουν σε δυο διακριτες κατηγοριες α) οι εκ γενετης ασθενεις λογω κληρονομικης επιβαρυνσεως. Η εμφανι σις των ειναι κραυγαλεα και φαιδρη. Ειναι αυτοι που ο λαος τους χαρκτηριζει« κουνιστους» η' «ξεφωνημενες συκιες»β)οι εκ των υστερων προσανατολιζομενοι σε συμπεριφορες που δεν συναδουν με την φυσιολογικη εκδηλωση της γενετησιας ορμης. Αμφοτερες οι περιπτωσεις στοιχειοθετουν βαρυτατη διαταραχη της προσωπικοτητος και χρηζουν ιατρικης φροντιδος. Για την προστασια της κοινωνιας τα προσωπα αυτα πρεπει να τελουν υπο δικαστικην απαγορευσιν, ωστε να μην εχουν τα δικαιωματα του πολιτου οπως το εκλεγειν και εκλεγεσθαι σε δημοσιες αρχες.

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/12/2011 13:42:30

    Eίναι θέμα χρόνου να περάσουν τη ΝΕΟΤΑΞΙΤΙΚΗ νομοθεσία που θα απαγορεύει το χαρακτηρισμό "πατέρας" "μητέρα" και θα υποχρεώνει σε "γονέας 1" και "γονέας 2", υποχώρηση στην πίεση των ομοφυλων ζευγαριών που θέλουν να υιοθετήσουν παιδιά.

    Διαβάστε και στον Κοκκινο Ουρανό redskywarning blogspot δύο περιπτώσεις, ενός αγοριού 7 ετών, που το υιοθέτησαν ομοφυλόφιλοι και ήθελε να αυτοκτονήσει, εμφάνιζε περίεργη συμπεριφορά στο σχολείο, έβγαζε τα ρούχα του, κυκλοφορούσε γυμνό και γενικά διαπιστώθηκε τραγική ψυχολογική κατάσταση όταν το εξέτασαν οι κοινωνικές λειτουργοί και

    μια δεύτερη περίπτωση, ενός ζευγαριού λεσβιών που υιοθέτησαν ένα αγοράκι και του έδιναν θηλυκές ορμόνες γιατί "έβγαλαν διάγνωση" ότι έχει το λάθος φύλο...
    η υπόθεση πήγε στο δικαστήριο

    τα παιδιά ψυχικά και σωματικά ράκη...

    • Ένας avatar
      Ένας @ αλλενάκι 07/12/2011 14:14:07

      Αλλενάκι, ενώ η παραδοσιακή οικογένεια βγάζει αδαμάντινες προσωπικότητες, ε; Όλα τα πρεζόνια, όλοι οι ψυχάκηδες, όλα τα κλεφτρόνια, όλα τα λαμόγια, όλοι οι δολοφόνοι τής Ελλάδας είχαν -προφανώς- δύο γκέι γονιούς και βγήκαν έτσι.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ένας 07/12/2011 14:26:41

        Ναι, η παραδοσιακή οικογένεια μάνα-πατέρας έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να προσφέρει ένα φυσικό και σταθερό περιβάλλον στο παιδί και να το προστατεύσει από ένα σωρό συμπληγάδες, ξεκινώντας από το θηλασμό και το δεσμό που αναπτύσσεται μεταξύ μητέρας παιδιού και συνεχίζοντας στο πατρικό πρότυπο ώστε να πατήσει γερά και ισορροπημένα.

      • skolymos avatar
        skolymos @ Ένας 07/12/2011 15:00:00

        Συμφωνώ με την απάντηση αυτή στο Αλλενάκι. Θα συνιστούσα μάλιστα στο Αλλενάκι να ξεκινήσει μια μικρή έρευνα για το θέμα και να μη φιλτράρει το κάθε τι με βάση την ιδεολογία της. Π.χ. ας ξεκινήσει από το πολύ καλό άρθρο της WIKIPEDIA (http://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting). Επίσης, ας ψάξει στο google δίνοντας τις λέξεις-κλειδιά "same sex parenting". Αυτό που προκύπτει, απέχει πολύ από τον εφιάλτη που παρουσίασε.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ skolymos 07/12/2011 15:35:55

          ο εφιάλτης που "παρουσίασα" αναφέρεται στο ιστολόγιο και είναι μια πραγματική κατάσταση, με φωτογραφίες των παιδιών και των ομόφυλων ζευγαριών που τα υιοθέτησαν

          κατανοώ την ανάγκη όλων των ανθρώπων να έχουν παιδιά και να βιώσουν οικογενειακό (γένος του οίκου/οίκος του γένους...) περιβάλλον και θαλπωρή και προσφορά, αλλά η φυσική οικογένεια απέχει παρασάγγας από μια φτιαχτή κατάσταση τριών μερών, χωρίς τη συνεκτική ουσία του γένους (οικο-γένεια)

          εδώ έχουμε υιοθετημένα από παραδοσιακό γονεϊκό περιβάλλον (μητέρα πατέρας) παιδιά και αναζητούν αγωνιωδώς σε όλη τους τη ζωή τους πραγματικούς γονείς τους...

          τουλάχιστον οι ομοφυλόφιλοι να μην επιχειρούν τη δια της βίας αντικατάσταση φυσικών ανθρώπινων στοιχείων (γονέας 1 αντί μητέρα και γονέας 2 αντί πατέρας) και επιβολή του gay science που εφαρμόζεται στην Αγγλία από τα δημοτικά σχολεία όπου τα αναγνωστικά έχουν ομοφυλόφιλες παιδικές παραστάσεις, και στην Ελβετία (ψηφίστηκε ο γονεας 1 και γονέας 2 και απαγορεύτηκε η λέξη Πατέρας Μητέρα)

          διότι αυτό είναι ο νεοταξίτικος φασισμός

          και ξέρεις κάτι;
          δεν μπορείς να τα έχεις όλα στη ζωή...
          και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο...

          διότι εδώ πλέον πρόκειται για απόπειρα θεσμοθέτησης επιλογών-επιβολών ενηλίκων επί παιδιών που δεν χρωστούν τίποτα και υπόσκαψης των υπόλοιπων ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ αλλενάκι 07/12/2011 16:19:08

            Σωστός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          • Ένας avatar
            Ένας @ αλλενάκι 07/12/2011 16:56:23

            Αλλενάκι, καταλαβαίνω ότι είσαι κατά βάση καλόπιστος συνομιλητής. Δεν ξέρω, όμως, πόσο καλά γνωρίζεις τι θα πει να είναι κανείς ομοφυλόφιλος. Δυστυχώς, οι ομοφυλόφιλες κοινότητες, σε μια αντίδραση στην καταπίεση, δείχνουν προς τα έξω μια προκλητική εικόνα. Σε πόλεις ή χώρες όπυ η ομοφυλοφιλία δεν θεωρείται κάτι μεταξύ αρρώστιας κι εγκλήματος, οι προκλητικές συμπεριφορές εξαφανίζονται. Αν πας ποτέ στο Σαν Φρανσίσκο τις ημέρες του Gay Pride, θα δεις να παρελαύνουν άνθρωποι ντυμένοι με μπλουζάκια και τζιν, λες και ψωνίζουν στο σουπερμάρκετ, μαζί με τους συντρόφους τους και τα παιδιά τους. Οι φτερούδες και οι γυμνοί χορευτές είναι απειροελάχιστοι. Οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν καμμία σχέση με την εικόνα-στερεότυπο που προβάλλεται. Είναι κανονικοί άνθρωποι τής διπλανής πόρτας, και μην είσαι καθόλου σίγουρος ότι είναι σεξουαλικά υπερδραστήριοι, ή πιο δραστήριοι από ό,τι ο μέσος ετεροφυλόφιλος. Οι ομοφυλόφιλοι δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους ετεροφυλόφιλους, πέρα από τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό. Κι όπως ένας ετεροφυλόφιλος άντρας δεν ρίχνεται σεξουαλικά σε όποια γυναίκα δει μπροστά του, το ίδιο συμβαίνει με έναν ομοφυλόφιλο άντρα όταν βρίσκεται μαζί με άλλους άντρες. Θέλω να πω, ότι ένας ομοφυλόφιλος άντρας μπορεί να θέλει να είναι απλώς φίλος με έναν άλλον άντρα. Αν ο ετεροφυλόφιλος άντρας νιώθει ότι απειλείται από αυτό, πρόβλημά του.
            Σχετικά με τις υιοθεσίες τώρα.
            Υπάρχουν εκατομμύρια παραδοσιακά ζευγάρια που τεκνοποιούν επειδή δεν έλαβαν αντισύλληψη και που είναι παντελώς ανίκανα να μεγαλώσουν σωστά τα παιδιά τους, τα οποία δεν τα θέλουν κιόλας. Εμένα η οικογένειά μου είναι μια χαρά οικογένεια, αγαπημένοι κλπ, όπως υποθέτω και η δικιά σου. Αλλά υπάρχουν εκατομμύρια παιδιά που μεγαλώνουν μέσα στη συναισθηματική στέρηση επειδή γεννήθηκαν από γονείς που δεν τα θέλησαν ποτέ. Αυτά τα παιδιά αξίζουν μια ζωή με σταθερότητα και θαλπωρή. Τι πειράζει να τα μεγαλώσει ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων θετών γονιών; Πιο καλά είναι να χωρίζουν οι φυσικοί γονείς και το παιδάκι να βλέπει τους γκόμενους τής μαμάς και τις γκόμενες τού μπαμπά να του αναστατώνουν κάθε λίγο και λιγάκι τη ζωή;

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Ένας 07/12/2011 19:24:31

            "παιδιά που μεγαλώνουν μέσα στη συναισθηματική στέρηση επειδή γεννήθηκαν από γονείς που δεν τα θέλησαν ποτέ"
            Ποιος το καθορίζει αυτό το "δεν τα θέλησαν ποτέ"; Αυτό είναι μία ψυχαναλυτική καραμέλα, που έχουμε μάθει να τη λέμε εύκολα.
            Άλλωστε τα παιδιά πάντα αποζητούν την επανένωση των γονέων (όσο είναι μικρά και έφηβοι, ώσπου να σταθούν στα δικά τους πόδια).

            Τα παιδιά χωρισμένων γονέων και τα παιδιά των ασταθών πυρηνικών οικογενειών εξακολουθούν να έχουν τους φυσικούς γονείς τους...
            Η επιμέλεια στις πλείστες περιπτώσεις διαζυγίου δίδεται στη μητέρα και πολύ καλώς, και δεν της αφαιρείται εύκολα, καθόλου εύκολα θα έλεγα, και αν αφαιρεθεί τότε υπάρχει η αμέσως επόμενη επιλογή, ο φυσικός πατέρας του παιδιού...
            Επομένως δε βλέπω κανένα λόγο να δοθεί το παιδί ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ.

            Τα εγκαταλελειμμένα παιδιά ή τα παιδιά άγνωστων γονέων στα ιδρύματα είναι άλλο κεφάλαιο και εκεί προτιμώνται τα παραδοσιακά ζευγάρια ως ανάδοχοι γονείς, για λόγους σταθερότητας και ισορροπίας, ή προτιμώνται μία μητέρα μόνη ή ένας πατέρας μόνος, με την προϋπόθεση ότι είναι οικονομικά και κοινωνικά σε θέση να μεγαλώσει το παιδί.

            Τη συμπεριφορά των ομοφυλόφιλων δεν την έχω παρακολουθήσει επισταμένως είναι αλήθεια, ούτε με αφορά ιδιαίτερα. Οι προκλητικές όμως εκδηλώσεις -μειοψηφία ή όχι, δεν γνωρίζω- είναι αλήθεια ότι δημιουργούν αρνητική εικόνα για το σύνολο των ανθρώπων...

            Πιστεύω το πρόβλημα το έχουν περισσότεροι οι ίδιοι και όχι "οι απέξω"...

          • Aίθρα avatar
            Aίθρα @ Ένας 07/12/2011 21:23:53

            Υποπίπτετε όμως σε λογικό λάθος. Δε μπορείτε να συγκρίνετε μία προβληματική οικογένεια ετεροφύλων με μία σωστά λειτουργούσα οικογένεια ομοφύλων. Για να εξετάσετε τι θα ήταν καλύτερο για το παιδί πρέπει να συγκρίνετε μία οικογένεια ετεροφύλων που λειτουργεί σωστά με μία αντίστοιχη οικογένεια ομοφύλων.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ skolymos 07/12/2011 16:00:47

          same sex parenting;
          Το εκατομμύριο από τους Αμερικάνους καλύπτει και γυναίκες;

          Το τι κάνει ο καθένας με τα απαυτά του είναι δικό του θέμα. Αλλά θεσμοθέτηση προστασίας και στοχοθέτηση των αδερφών σαν "προστατευόμενο είδος" μόνο εκ του πονηρού είναι.

          Να ευνουχίσουμε όλα τα μνημονιακά γιουσουφάκια να πάρουν επιδότηση

  5. Βρούτος avatar
    Βρούτος 07/12/2011 15:38:43

    Ας έχουμε υπ'όψιν μας ότι με τον πρόσφατο αντι-"ρατσιστικό" νόμο του ΠΑΣΟΚ (ο οποίος επιδέχεται εξαιρετικά διασταλτικών ερμηνειών και θα πρέπει να καταργηθεί άμεσα) μπορεί να βρεθεί κάποιος φυλακή για πράγματα που λεγόταν στον δημόσιο διάλογο μέχρι και πολύ πρόσφατα. Επί της ουσίας τώρα, προκαλεί τουλάχιστον αηδία η στάση των ΗΠΑ να αυτο-αναγορεύονται σε τιμητή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων προκειμένου να δικαιολογήσουν τους πολέμους τους. Η δε στόχευση στο Ιράν είναι προφανής. Σε ότι αφορά την χώρα μας όσο νωρίτερα αποχωρήσουμε από το τσίρκουλο που λέγεται "δυτικός κόσμος" τόσο το καλύτερο. Η Γαλλική επανάσταση και ο λεγόμενος "διαφωτισμός" μόνο δεινά επεισώρευσε στην ανθρωπότητα (Ναζισμός, Κομουνισμός, Ναπολεόντειοι πόλεμοι, 2 Παγκόσμιοι Πόλεμοι). Δικαιώνεται απόλυτα και η στάση της εκκλησίας μας που προτίμησε για 400 χρόνια τον Τούρκο από τον Φράγκο. Το έθνος θα πρέπει να ξαναγυρίσει στο Βυζάντιο, στην Χριστιανική Μεσαιωνική Αυτοκρατορία μας. Δεν θα ετεροπροσδιοριζόμαστε εμείς ως ανήκοντες στην Ανατολή ή ως Δύση. Η Ορθοδοξία να ξαναγίνει το κέντρο του κόσμου και το σημείο αναφοράς.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/12/2011 16:38:38

    Ντροπή μας που είμαστε straight!!!!!

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ ΕΥΑ 08/12/2011 03:54:59

      Μπα... Δεν με χαλάει. Όσο περισσότεροι γκέι υπάρχουν, τόσο περισσότερες γυναίκες, ανταγωνιστικές, ελεύθερες και ξέφρενες, για μένα... :)

      Μια για τον καφέ, μια να μαγειρεύει, μια να καθαρίζει, μια να μου κάνει αέρα, μια για το βράδυ, μια για την βόλτα, και εναλλάξ... Τέλεια!

      Σήκω εσύ, κάτσε εσύ, έλα εδώ, πήγαινε εκεί, περπάτα, χόρεψε, πήδα :)

      Μπορούν να γίνουν όλοι γκέι?

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Πεπόνης 08/12/2011 14:53:41

        Φιλοσοφημένο παιδί...

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 07/12/2011 21:59:05

    Το βδέλυγμα της ερημώσεως, θα θερίσει αναπόφευκτα τους πολύ πικρούς καρπούς των διεστραμμένων επιλογών του.

  8. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 08/12/2011 05:49:34

    Μόνο στην Ελλάδα όλοι οι πολιτικοί ε'ιναι straight και φαντάζομαι όλοι οι ΔΥ και φυσικά όλοι οι σχολιαστές του antinews!

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ daughter of mercy 08/12/2011 18:01:39

      Και τι σημαίνει αυτό;
      Ότι πρέπει να θεωρηθεί "φυσιολογική" η φοβερή και αφύσικη διαστροφή;