#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/01/2012 19:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ἕνα κάρο ὑπουργοὶ τῆς Γερμανίας μέχρι τὸ 1991 ἦταν μέλη τοῦ Ναζιστικοῦ Κόμματος



Σύμφωνα μὲ τὸ περιοδικὸ SPIEGEL*, τὸ Ὑπουργείο Ἐσωτερικῶν τοῦ Βερολίνου δημοσιοποίησε δέκα μέρες πρὶν τὰ Χριστούγεννα μιὰ λίστα ὑπουργῶν τῆς Ὁμοσπονδιακῆς Δημοκρατίας τῆς Γερμανίας τὰ ὁποῖα τύγχαναν καὶ μέλη τῶν Ναζί, τοῦ χιτλερικοῦ ἐθνικοσοσιαλιστικοῦ γερμανικοῦ κόμματος ἐργατῶν (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei - NSDAP). Στὴν λίστα βρίσκονται τὰ ὀνόματα 25 μελῶν τῆς κυβερνήσεως (!), ἑνὸς Καγκελαρίου (!!) καὶ ἑνὸς Προέδρου τῆς Δημοκρατίας** (!!!), μέχρι καὶ τὸ 1991 (ἔκτοτε... ἀπόθαναν τὰ μέλη τοῦ κόμματος). Τὸ ἄρθρο διασαφηνίζει πὼς στὶς περισσότερες περιπτώσεις δὲν πρόκειται γιὰ ἀναγκαστικὴ καταγραφὴ στοὺς κομματικοὺς καταλόγους, ἀλλὰ γιὰ ἐθελούσια. Περιττὸ νὰ σᾶς πῶ, οἱ Γερμανοὶ τὰ ἔχουν δεῖ -ὅλα- καὶ δὲν ξέρουν ποῦ νὰ κρυφτοῦνε- κι ἂς λέει τὸ ἄρθρο πὼς πρὶν τὸ '68 αὐτὲς οἱ πληροφορίες ἦταν ἀδιάφορες.

Παραθέτω δέκα ἀπὸ τὰ ὀνόματα καὶ τὶς χρονολογίες, νὰ πάρετε μιὰν ἰδέα:

Hans Globke, Προϊστάμενος τῆς Καγκελαρίας 1953-1963. Ὑφυπουργὸς (Ministerialamt) Ἐσωτερικῶν τοῦ Ράϊχ. (στὴν φωτογραφία, μὲ τὸν Konrad Adenauer τὸ 1961.)

Kurt Georg Kiesinger, Καγκελάριος 1966-1969. Μέλος τοῦ NSDAP ἀπὸ τὸ 1933.

Theodor Oberländer, Ὑπουργὸς Ἐκτοπισμένων 1953-1960. Μέλος τοῦ NSDAP, SA-Obersturmführer.

Karl Schiller, Ὑπουργὸς Οἰκονομίας καὶ Οἰκονομικῶν 1966-1972. Μέλος τῶν SA ἀπὸ τὸ 1933 μέχρι τὸ 1938.

Hans Leussink, Ὑπουργὸς Παιδείας 1969-1972. Μέλος τοῦ NSDAP ἀπὸ τὸ 1937.

Gerhard Schröder, Ὑπουργὸς Ἐσωτερικῶν Ἐξωτερικῶν, Ἀμύνης 1933-1943. Μέλος τοῦ NSDAP 1933-1943. (ἁπλῆ συνωνυμία μὲ τὸν Καγκελάριο, πρόκειται γιὰ ἄλλον)

Richard Jaeger, Ὑπουργὸς Δικαιοσύνης 1965-1966. Μέλος τῶν SA ἀπὸ τὸ 1933.

Horst Ehmke, Ὑπουργὸς Δικαιοσύνης, Ἔρευνας, Καγκελαρίας 1969-1974. Μέλος τοῦ NSDAP ἀπὸ τὸ 1944.

Walter Scheel, Ὑπουργὸς Ἐξωτερικῶν 1969-1974, Πρόεδρος τῆς Δημοκρατίας 1974-1979. Μέλος τοῦ NSDAP ἀπὸ τὸ 1941 ἢ τὸ 1942.

Friedrich Zimmermann, Ὑπουργὸς Ἐσωτερικῶν καὶ Μεταφορῶν 1982-1991. Μέλος τοῦ NSDAP ἀπὸ τὸ 1943.

Αὐτοὶ εἶναι οἱ πρῶτοι δέκα. Ἔχουμε κι ἄλλους πολλούς.

Ἀνταποκριτὴς ἐκ Γερμανίας,

Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς

*Spiegel, Nr.1/2.1.2012, σελίδες 32-39, "Welle der Wahrheiten"-"Τὸ κῦμα τῆς ἀλήθειας"

**: Bundespräsident, γιὰ τὴν ἀκρίβεια "πρόεδρος τῆς Ὁμοσπονδίας". Σὲ κάθε περίπτωση, ἡ κεφαλὴ τοῦ κράτους, ὁ πρῶτος πολίτης.

ΥΓ: Τὸ τεῦχος ἔχει καὶ ἕνα ἀδιάφορο ἀρθράκι γιὰ τὸ Βατοπέδι καὶ τὶς ρωσικὲς ἀντιδράσεις (σ. 73).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 03/01/2012 20:28:22

    Χε χε φαντάσου να έχουμε κι εμείς στις μελλοντικές κυβερνήσεις σε 30 χρόνια από σήμερα υπουργούς μέλη του ΠΑΣΟΚ και μόλις τα τινάξουν να τους εγκαλούμε ότι ήταν μέλη του ΠΑΣΟΚ!!!Διότι τι διαφέρει το ΠΑΣΟΚ από το NSDAP;

    Κακά τα ψέματα, οι δομές της Γερμανίας παραμένουν ως σήμερα τέτοιες. Μέσα σε 60 χρόνια δεν αλλάζει μια κοινωνία ούτε βελτιώνεται ένας λαός. Πολλοί δεν έχουν μετανιώσει, είναι προκλητικοί και το μόνο που γίνεται είναι να προσπαθούν οι υπηρεσίες να τους κυνηγάνε και η τηλεόραση να τους μέμφεται. Από κάποιο σημείο και πέρα όμως επέρχεται ανοσία.

  2. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 03/01/2012 21:07:18

    Μόνο υπουργοί ; Και πρωθυπουργοί (Hans Fιlbinger , Kissinger ) και πρόεδροι της ¨Δημοκρατίας¨ ( Carl Castens ) , υπουργοί δικαιοσύνης ( Horst Ehmke , SPD ! ) και οικονομικών ( Erhard , Dalgruen ) και Εξωτερικών ( Fr, Genscher, FDP!)! και πρόεδροι των Ενώσεων Εργοδοτών της ¨Δημοκρατίας¨( Schleyer, Hanns Martin) και Υπουργοί Άμυνας.

    Όλη ο ¨νέος¨ στρατός της ¨Δημοκρατικής¨ Γερμανίας στήθηκε από πρώην μάχιμους της Reichswehr ... και μέχρι σήμερα η ¨Bundeswehr¨ διοργανώνει ¨ ετήσιες τελετές ¨ για να τιμήσει τους γενναίους πολεμιστές , όπως αυτούς των ¨ Ορεινών Μεραρχιών ¨ που έκαιγαν χωριά στην Ήπειρο , τη Κρήτη , τη Μακεδονία , το Δίστομο και τα Καλάβρυτα...

    Σχεδόν όλοι οι επιζώντες διπλωμάτες - ¨πληρεξούσιοι του Χίτλερ ¨ ( οι δολοφόνοι με το φράκο και τον κονδυλοφόρο ) , όπως αυτοί που διέπρεψαν για τα εγκλήματα τους στην Ελλάδα , προετοιμάζοντας την εισβολή και τς ¨5ες Φάλαγγες ¨ , οι Altenburg και Graevenitz , και οι εγκληματίες πράκτορες και κατάσκοποι της "Abwehr¨ , ¨Ic¨ και της ¨Gestapo¨ διέπρεψαν στα υπουργεία και στις μυστικές υπηρεσίες της ¨δημοκρατικής¨ - Ομοσπονδιακής Γερμανίας . Ο Graevenitz από πρέσβης του Χίτλερ στην Αθήνα έγινε πρέσβης της ¨δημοκρατίας ¨ στην Τουρκία...
    Ο Μέρτεν που καταδικάστηκε στην Ελλάδα σαν εγκληματίας πολέμου ήταν στέλεχος στο Υπουργείο ¨δικαιοσύνης¨ του Αντενάουερ και το αμνήστευσε ο Κ.Καραμανλής το 1960 , μ΄λις επέστρεψε στην Γερμανία του έδωσαν σύνταξη ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ για τις ¨κακουχίες¨ που πέρασε στην Ελλάδα κατά της δίκης του ! Ο άνθρωπος που σύνταξε το επαίσχυντο Σύνταγμα της ¨Ανεξάρτητης¨ Κύπρου ( αυτό που παραχωρούσε στην τουρκική μειονότητα δικαίωμα ¨αρνησικυρίας ¨ , ήταν ¨μεγάλος συνταγματολόγος του Χίτλερ¨ και συνεργάτης αυτουνού που συνέταξε τους νόμους για την ¨φυλετική καθαρότητα¨ , του Hans Globke , οι οποίοι μεταπολεμικά ήταν επίσης στελέχη του Δυτικογερμανικού υπουργείου ¨δικαιοσύνης¨...

    Συνεπώς η κυρία Μέρκελ και ο κ. Σόϊμπλε , αλλά και οι Γερμανοί σοσιαλδημοκράτες και φιλελεύθεροι , έχουν καλή - σεβαστή πολιτική κληρονομιά! Γ΄αυτό και έχουν τόσες ομοιότητες στις σύγχρονες ¨ανανεωμένες¨ πολιτικές τους , αλλά και στο τρόπο έκφρασης τους.

    Εδώ και μια ΜΙΚΡΗ λίστα στελεχών και οπαδών του Ναζισμού που διέπρεψαν στην ¨Δημοκρατική¨- Γερμανία για την ¨Ενοποίηση της Ευρώπης¨ με ¨δημοκρατικά μέσα¨.

    Liste ehemaliger NSDAP-Mitglieder, die nach Mai 1945 politisch tätig waren

    http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_ehemaliger_NSDAP-Mitglieder,_die_nach_Mai_1945_politisch_t%C3%A4tig_waren#Westliche_Besatzungszonen_und_Bundesrepublik_Deutschland

  3. ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
    ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 03/01/2012 21:30:22

    α) Ο χρηματοδοτούμενος απο τους γερμανούς Μαστακουνᾶς πραγματοποιεί αντιγερμανική προπαγάνδα. Μυστήρια πράγματα.
    β) Η κατεχόμενη απο τέσσερις 'πολιτισμένες και δημοκρατικές' χώρες μεταπολεμικά Γερμανία, έκανε καγκελάριο πρώην στέλεχος του ναζιστικού κόμματος. Απο ότι φαίνεται οι 'πολιτισμένοι και δημοκράτες' σύμμαχοι δέν ενδιαφέρθηκαν ιδιαίτερα να αποναζιστικοποιήσουν την Γερμανία. Μυστήρια πράγματα.

    Κατα τα άλλα σιγά την είδηση!
    Είναι σαν να θεωρείς φοβερό στελέχη του κρεμλίνου να απολάμβαναν τα όργια στα κουλάγκ.
    Για αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ θαυμάζω τον Πούτιν: πως παραδέχθηκε οτι ήταν στέλεχος της KGB (δύσκολα κάποιος γερμανός καγκελάριος θα αποδεχόταν το παρελθόν του στην γκεστάπο).

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 04/01/2012 15:44:06

      Προφανώς εσύ υπονοείς ότι, άμα σε χρηματοδοτούσανε κι εσένα για επιστημονική έρευνα, θα έκανες γαργάρα ο,τιδήποτε επιλήψιμο από πλευράς γερμανών. Να το χαίρεσαι το αξιακό σου σύστημα!

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/01/2012 21:37:26

    Κι όχι μόνο οι πολιτικές δομές, αλλά και οι οικονομικές με τις οικογενειακές ελίτ να παραμένουν ίδιες.... ναι αδέλφια μου, η γερμανική αριστοκρατία που είχε στα χέρια της τη γερμανική οικονομία συνέχισε το ίδιο έργο και μετά τον Β΄ΠΠ, έστω και πιο περιορισμένα.... κατά τα άλλα αποδόθηκε δικαιοσύνη...

    Πρόσεξα από το άρθρο το εξής όνομα:
    Kurt Georg Kiesinger, Καγκελάριος 1966-1969. Μέλος τοῦ NSDAP ἀπὸ τὸ 1933
    Προφέρεται Κίσσιγκερ.... και ήταν καγκελάριος όταν ο άλλος Κίσσιγκερ στην Αμερική ήδη υπηρετούσε τον Νίξον... Κάτι συμπτώσεις.

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/01/2012 22:00:09

    ..προφέρεται Κι(ι)ζινγκερ

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 03/01/2012 22:11:05

    Οποιος νομίζει ότι η σημερινή Γερμανία δεν έχει σχέση με το παρελθόν της , πλανάται πλάνην οικτράν. Η νοοτροπία και ο ψυχισμός είναι οι ίδιοι. Ανεξαρτήτως πολιτικού φορέα ή ιδεολογίας , είναι το ίδιο βίαιοι και ψυχικά ασταθείς , όπως και οι ακροδεξιοί . Χωρίς διάθεση υπερβολής και γνωρίζοντας τη χώρα και αρκετούς κατοίκους της.

  7. Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς avatar
    Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 03/01/2012 22:11:23

    Δὲν προφέρεται Κίσσινγκερ, προφέρεται Kιίζινγκεγ. Καὶ τελικὰ σιγὰ τὸ πρᾶμα...


    ΝΤΑΝΤΟΝ, τί λίστα ἦταν αὐτή!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 03/01/2012 23:07:25

      Κίσιντζερ

      • Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς avatar
        Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς @ Factorx 04/01/2012 07:15:18

        Γιὰ τὸ γερμανὸ λέω, τὸν Καγκελάριο 1966-1969

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 03/01/2012 23:49:24

      Εντάξει Κωνσταντίνε, σιγά τα αβγά που λές... δεν πειράζει που κι ο Χένρι ήταν γερμανικής (χώρια της εβραϊκής) καταγωγής, ούτε ότι και οι δύο ήταν μέλη της Λέσχης Μπιλντενμπεργκ (http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_von_Teilnehmern_an_Bilderberg-Konferenzen)

      A, τί σύμπτωση, δεν ήταν μόνο ο Χένρι αλλά και ο Κουρτ που σχετιζόταν με τον Ροκφέλλερ; Και τον είχα για αντιεβραίο! Αλλά ήταν και director of Special Studies for the Rockefeller Foundation! (http://www.flickr.com/photos/8957789@N07/5213918295/)

      Και μετά ως καγκελάριο τον βλέπουμε να πηγαίνει χέρι χέρι με τον Νίξον, το αφεντικό - δηθεν - του Κίσσιγκερ, στο Βερολίνο το 1972.. (http://www.answers.com/topic/kurt-georg-kiesinger τελευταία φωτό)..

      Δε χρειάζεται πολύ φαντασία για να δεί κανείς τη συγγένεια σε πολλά μεταξύ των δύο ανδρών πέρα από το όνομα - τα Hochdeutsch σε μάραναν

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 03/01/2012 23:54:38

      Αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι οι δυο τους έχουν αρκετά κοινά..

      • Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς avatar
        Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς @ ΝΙΚΟΛΑΣ 04/01/2012 02:32:45

        Έντάξει ρὲ παιδιὰ μὴ δαγκώνετε.

        Ἂν ἕνα κλάσμα τῶν θαμώνων τῶν ἐλὶτ ἔχουν καὶ μακρινὴ συγγένεια μεταξύ τους, τί πᾶ'νὰ πεῖ; Σάμπως οἱ λέσχες καὶ τὰ ἱδρύματα στελεχώνονται ἀπὸ αἱρετοὺς γιὰ νὰ κατηγορηθοῦν γιὰ νεποτισμό; "Ἐκλεκτοὶ" εἶναι, ὄχι ἐκλεγμένοι. (Στὶς λέσχες λέω, ὄχι στὶς κυβερνήσεις).
        Ἄλλωστε ἀλλάζει κάτι; Μᾶς ...ἐπιμελοῦνται τὸ κέρατο περισσότερο ἀπ' ὅ,τι ἤδη ἂν τυγχάνουν συγγενεῖς, ἀνάλογα μὲ τὸν βαθμὸ τῆς συγγενείας τους;

        (Παρεμπιπτόντως, γιὰ τὴν ἱστορία, οἱ Ροκφέλλερ μᾶλλον δὲν ἔχουν ἑβραϊκὴ καταγωγή. Συμπεριλήφθηκε τὸ ὄνομα σὲ ἔνα ἀμερικάνικο βιβλίο γιὰ τοὺς ἔνδοξους ἀμερικανοεβραίους λόγῳ μιᾶς συζύγου ἑνὸς Ροκφέλλερ ἐκτὸς τῆς κεντρικῆς γραμμῆς, καὶ ὐπάρχει μόνο σχέση ἐξ ἀγχιστείας μεταξὺ τῶν ἀπογόνων κληρονόμων καὶ τῆς ἐν λόγῳ. Τὸ ὄνομα προσφερόταν καὶ ἔχει γίνει ντόρος τόσες δεκαετίες, ἀλλὰ δὲν τυγχάνουν. Κι ἂν πάλι τύγχαναν, μὲ γειά τους μὲ χαρά τους.)

        Ἐν πάσῃ περιπτώσει, τὸ πρόβλημα εἶναι ὅτι δὲν ἀντιστεκόμαστε ἀρκετὰ σὲ κλειστὲς ἔξωθεν ἐλὶτ-ἀλὴτ ἐδῶ καὶ ἑκατονταετίες, ὄχι ἂν ὁ ἕνας ἢ ὁ ἄλλος εἶναι ἑβραῖος, κινέζος ἢ πορτογάλος ἢ ἂν ὀλίγα μέλη τῶν ἐν λόγῳ ἐλὶτ-ἀλὴτ τυγχάνουν μακρινοὶ συγγενεῖς μεταξύ τους. Ἡ συγγένειά τους φταίει ἢ ἡ βλακεία καὶ ἡ ὀσφυοκαμψία μας; Ἂν κάποια συγγένεια φέρει πρωτογενῆ εὐθύνη γιὰ τὴν κατάντια μας, αὐτὴ εἶναι ἡ... πασιφανὴς τῶν τριῶν Παπανδρέου* καὶ ὄχι ἡ θρυλούμενη τῶν Κίσσινγκερ, Κίσσιντζερ, Κίιζινγκεγ ἢ Χίλφιγκερ.

        (τριῶν ὀριζοντίως -Νῖκος ΓΑΠ Ἁνδρίκος- καὶ τριῶν καθέτως -Πατὴρ Υἱὸς Βλῆμα-.)

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 04/01/2012 09:43:50

          Καλέ μου, δεν είχα ξεκινήσει βγάζοντας πολιτικό επιχείρημα αλλά με έκανες να το προχωρήσω....

          Τους Ροκφέλλερ τους εκτιμούμε όχι λόγω καταγωγής αλλά λόγω του ρόλου τους και της εξυπηρέτησης που προσέφεραν στην γνωστή οικογένεια Ροτσιλντ...

          Με τα υπόλοιπα που λές συμφωνώ...

          Αλλά επειδή μου αρέσει να παίζω με τις συμπτώσεις και την υποκρισία των κυβερνώντων ελίτ, τονίζω ότι εντυπωσιάστηκα όταν διαπίστωσα πως κάποια ονόματα από αυτά που βγάλατε εσύ κι ο ΝΤΑΝΤΟΝ, είναι και στη Λέσχη Μπίλντενμπεργκ. Ο τυχοδιωκτισμός στο μεγαλείο του, τελικά μερικοί είναι πολύ απαραίτητοι, όσες τρικυμίες κι αν περάσει ο κόσμος.....

          Τελικά κάπου αλλού βγαίνουν οι πραγματικοί ηγέτες, όχι σε λέσχες και κομματικά εκτροφεία, που όμως και δεν τους βλέπω;

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 04/01/2012 17:40:06

            !!!!!!!

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 04/01/2012 17:17:59

          Και Γεώργιος ο Α, Ανδρέας ( υιός του). Πάει και πίσω η συγγένεια.

  8. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 04/01/2012 01:50:06

    Ποτέ δεν ξεπέρασε η Γερμανία το κόμπλεξ της ανωτερότητας της φυλής της.Απλώς αφού απέτυχε δυο φορές με τα όπλα να επιβληθεί,τώρα το καταφέρνει με οικονομικούς όρους.Εχει βγάλει τις στολές εκστρατείας και φοράει κοστούμια.

  9. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 04/01/2012 22:32:21

    Ημαρτον, τελικα ναι για τα χαλια μας φταινε οι Γερμανοι που'ναι και ναζι και ποτε δεν απαρνηθηκαν το παρελθον τους...Ενω ολοι οι αλλοι ειναι φιλλεληνες και στελνουν βοηθεια συμπαρασταση και συμπονοια... Και πασχιζουν ολοι για την οικονομικη κοινωνικη και τελος πολιτικη αναταση της χωρας (των εντοπιων κυβερνητων ηγεμονων μη εξαιρουμενων)!