#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2012 17:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψήφο κατά συνείδηση ζητάει από τους ψηφοφόρους της η Le Pen



 Η αρχηγός του ακροδεξιού Εθνικού Μετώπου της Γαλλίας Marine Le Pen, ανακοίνωσε σήμερα πως δεν πρόκειται να στηρίξει κανέναν από τους Sarkozy και Hollande, και πως η ίδια προτίθεται να ρίξει λευκή ψήφο, ως ένδειξη διαμαρτυρίας.

Στην διάρκεια μεγάλης συγκέντρωσης που πραγματοποιήθηκε στο Παρίσι, ζήτησε από τους ψηφοφόρους της να ψηφίσουν κατά συνείδηση στον δεύτερο γύρο των γαλλικών προεδρικών εκλογών, κατηγορώντας τον Sarkozy, ότι έκλεψε την αντί-μουσουλμανική και αντί-μεταναστευτική πολιτική ατζέντα του δικού της κόμματος, ξεγελώντας τους ψηφοφόρους του.

S.A. (AP)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. juliet avatar
    juliet 01/05/2012 19:59:25

    Αν και θέλω να πω για την Μarine δεν το κάνω ,ξέρω θα κατηγορηθώ για φασίστρια και γι'αυτό λέω μόνο.....είναι παληκάρι και ξέρει ν'αγωνίζεται.Θέλει Πατρίδα χωρίς αποβράσματα,είναι λάθος;

    • S.P. avatar
      S.P. @ juliet 01/05/2012 20:42:18

      Juliet,
      Συμφωνώ.

  2. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 01/05/2012 20:14:56

    Σωστά

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 01/05/2012 22:12:11

    Η Μαρίν Λεπέν είναι αυτή τη στιγμή Η ΜΟΝΗ πολιτική αρχηγός στη Γαλλία που βρίσκεται πραγματικά στη γραμμή των πραγματικών επιγόνων του στρατάρχη Ντεγκώλ. Εννοείται πως αν ήμουν γάλλος υπήκοος θα την ψήφιζα. Το ίδιο είπα ανοιχτά πέρσι στις επαρχιακές εκλογές - βρισκόμουν στη Γαλλία - σε πολύ καλό φίλο μου Γάλλο, που προέρχεται από τον κεντροαριστερό χώρο, ενώ η γυναίκα του είναι στέλεχος των Οικολόγων-Πρασίνων, με σημαντική θέση στο δημοτικό συμβούλιο του δήμου της.
    Το να αποκαλεί κανείς τη Μαρίν Λεπέν "ακροδεξιά¨ είναι το ίδιο σαν να αποκαλείς τη Λούκα Κατσέλη "ακροαριστερή".

  4. D.G. avatar
    D.G. 01/05/2012 22:53:34

    Η Λεπέν ποντάρει από τώρα στις επόμενες εκλογές.Αν χάσει ο Σαρκοζί φεύγει, και αν η Δεξιά στη Γαλλία δεν βρει ένα άτομο της προκοπής και όχι αυτές τις γελοίες μαριονέτες που λανσάρονται ως διάδοχοι(Λαγκάρντ,Φιγιόν) , τότε η πανέξυπνη δικηγορίνα γίνεται κυρίαρχος του παιχνιδιού . Το "ακροδεξιά" που της προσάπτουν μάλλον είναι υπερβολικό και φυσικά ουδεμία σχέση με την ακροδεξιά στην Ελλάδα.

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 01/05/2012 23:19:44

    Η Λεπέν καλυπτει ενα μεγαλο μερος της δεξιας πτερυγας της Γαλλιας !Κανει πολυ ασχημα οταν λεει λευκο στις εκλογες και δεν στηριζει Σαρκοζυ οπως εκανε ο Μελανσον της αριστερας για τον Ολαντ !Νομιζει οτι οι ψηφοφοροι της ειναι προβατα και θα της συγχωρησουν τωρα και στο μελλον την λιποταξια της μπροστα στην αναληψη της εξουσιας απο τον σοσιαλιστη Ολαντ !Σκεφτειτε αυτο να συνεβαινε στην Ελλαδα θα περιμενε η οποια Λεπεν απο μενα {λεω τωρα } ψηφο στο μελλον ?Ουτε στον αιωνα τον απαντα οχι μονο δεν θα την ψηφιζα αλλα θα την πολεμουσα κι'ολας !Πιστευω οτι οι Γαλλοι θα φανουν για αλλη μια φορα πιο εξυπνοι και δεν θα πεσουν θυματα της βλακειας του Ολαντ οτι θα παει κοντρα στο ρευμα και θα τα βαλλει με την Μερκελ κλπ Μαλλον για κυβερνηση του Βισυ το παει ο Ολαντ ! Εδω ειμαστε και θα το δουμε εαν κερδισει ο μη γενειτο τις εκλογες στις 6 Μαιου 2012 !

    • S.P. avatar
      S.P. @ Ραβινος 01/05/2012 23:56:10

      Καλό και το ειρωνικό στυλ βρε παιδί μου, αλλά η ευθύτητα στην παρουσίαση των απόψεων είναι καλυτέρα.