Φοροφυγάς ο ταμίας της Μέρκελ
06/02/2014 23:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φοροφυγάς ο ταμίας της Μέρκελ

Την παραίτησή του ανακοίνωσε ο ταμίας της Χριστιανοδημοκρατικής Ένωσης (CDU), του κόμματος της γερμανίδας καγκελαρίου Μέρκελ, μετά τις αποκαλύψεις ότι τη δεκαετία του 1990 επένδυσε μεγάλα χρηματικά ποσά σε φορολογικούς παράδεισους στην Ευρώπη και τη Λατινική Αμερική.

Ο Λίνσεν ανακοίνωσε την παραίτησή του στην εφημερίδα Bild: «Για το συμφέρον του κόμματος και της οικογένειάς μου ζήτησα από την ηγεσία του κόμματος να εκλέξει νέο ταμία στη διάρκεια του επόμενου συνεδρίου τον Απρίλιο».

Ο 71χρονος Λίνσεν, που είναι ταμίας του CDU από τον Νοέμβριο του 2010, δέχθηκε σφοδρές επικρίσεις μετά την αποκάλυψη του περιοδικού Stern ότι το 1997 επένδυσε περίπου 800.000 μάρκα (400.000 ευρώ), τα οποία κληρονόμησε από τους γονείς του, σε μια εταιρεία στις Μπαχάμες μέσω μιας τράπεζας του Λουξεμβούργου. Το 2001 η εταιρεία στις Μπαχάμες έκλεισε και άνοιξε ξανά στον Παναμά, ανέφερε το γερμανικό περιοδικό.

Ο πρώην υπουργός Οικονομικών του κρατιδίου της Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας έκλεισε τον λογαριασμό αυτό το 2004, ενώ υπογραμμίζει ότι έχει πληρώσει φόρους για τα χρήματα αυτά.

Οι συγκεκριμένες συναλλαγές εντοπίστηκαν το 2010 σε ένα CD με τραπεζικά δεδομένα το οποίο είχε υποκλαπεί από την τράπεζα HSBC και στη συνέχεια είχε αγοραστεί από τις αρχές της Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας. Στη συνέχεια ξεκίνησε δικαστική έρευνα για φοροδιαφυγή εναντίον του Λίνσεν, η οποία εγκαταλείφθηκε το 2012, καθώς το αδίκημα είχε παραγραφεί.

Πηγές: ΑΜΠΕ, Γαλλικό Πρακτορείο, Γερμανικό Πρακτορείο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jimakos avatar
    Jimakos 07/02/2014 07:59:39

    Δεν μένουμε στο οτι υπηρξε κατακραυγη και παραιτηθηκε, αλλά στο οτι έιναι Γερμανός και ταμίας της Μερκελ...

  2. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 07/02/2014 08:41:14

    Θα τρέξουν τώρα τα λαμόγια των ντόπιων κατοχικών δυνάμεων που επί 30 χρόνια απομιζούν το αίμα της χώρας μας και τα παπαγαλάκια τους να θριαμβολογήσουν: - Ιδού κι οι Γερμανοί είναι σαν κι εμάς!

    • my way avatar
      my way @ Μανιάτης 07/02/2014 08:56:12

      Πίσω από κάθε υπόθεση μεγάλης διαφθοράς-μίζας, στην Ελλάδα, βρίσκεται και μια μεγάλη γερμανική επιχείρηση. Ναι; Ναι!!! Ας μην το παίζουν ενάρετοι οι εκμαυλιστές πολλών πολιτικών συνειδήσεων. Ας μην τιμωρούν, λουθηρανικό τω τρόπω, ολόκληρο λαό, τα αρχιλαμόγια. Ας κάνουν πρώτα αυτοί τα μαθήματά τους και τότε ας διδάξουν τους άλλους.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ my way 07/02/2014 18:21:05

        Προφανώς αγνοείτε το νομοθετικό και διοικητικό καθεστώς της χώρας που είναι δομημένο στην αναπαραγωγή των διαπλεκομένων και πελατειακών σχέσεων και την προστασία των συμμετεχόντων. - Δείτε την πρόσφατη αθωώση των υπαλλήλων της ΔΟΥ Θεσσαλονίκης και μελετείστε το αιτιολογικό της δικαστικής απόφασης και της σχετικής νομοθεσίας. Επίσης αγνοείτε ότι η διαπλοκή δεν είναι ηθικολογική έννοια, αλλά σχετίζεται με την παραγωγική λειτουργία του όλου συστήματος. Στην Ελλάδα η διαφθορά και η διαπλοκή ανθεί σε βάρος της παραγωγικής και αποτελεσματικής λειτουργίας του πολιτικού, κοινωνικού και οικονομικού συστήματος. Οι Γερμανοί διαφθείρουν/ -νται για να παράγουν. Οι Έλληνες διαφθείρουν/-νται για να μην παράγουν.

        • my way avatar
          my way @ Μανιάτης 07/02/2014 20:57:47

          Μένω στην ουσία. Μας λένε να κάνουμε τα μαθήματά μας. Μας το λένε ως ενάρετοι. Ε, δεν είναι!

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ my way 07/02/2014 21:36:54

            Λυπάμαι, αλλά χάνεις την ουσία! Δεν σου λένε να είσαι ενάρετος. Σου λένε να είσαι να μήν ζητιανεύεις δανεικά.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Μανιάτης 07/02/2014 21:39:29

            Άν θες να μην έχουν πρόβλημα οι γερμανικές τράπεζες σου, μη λαδώνεις.

          • my way avatar
            my way @ Μανιάτης 07/02/2014 22:21:57

            Η ουσία είναι μια, δεν έχουν τα ηθικά ερείσματα για να το παίζουν κήνσορες της αρετής. Τα του οίκου μου θέλω να τα διορθώσω εγώ. Ας διορθώσουν κι αυτοί τα δικά τους και τότε ας διδάξουν.

          • my way avatar
            my way @ my way 07/02/2014 22:27:15

            Και σε ότι αφορά την επαιτεία δανεικών, να θυμίσω ότι μέχρι και τον Μάρτιο του 2010, τα spreads ήταν στις 115 μονάδες και οι αξιολογήσεις των "Οίκων" άριστες. Η περαιτέρω χειραγώγηση είναι γνωστή.

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ my way 07/02/2014 22:45:23

            Είναι γνωστο ότι ο Κ. Καραμανλής ήδη από την Άνοιξη του 2009 έκρουε το κώδωνα του κινδύνου για τα επερχόμενα. Ο ΓΑΠ είχα καβαλήσει το καλάμι προς την πρωθυπουργία. Το σύστημα ήταν σε κατάσταση κρεπάλης. Στα δημοσιονομικά, όπως και στα οικονομικά εταιρειών, η αξιολόξηση των τοκοχρεωλυσίων / του παθητικού γίνεται πάντα με τα αναμενόμενα κι όχι με τα μεγέθη συγκεκριμένης στιγμής. Ειδικότερα αυτή γίνεται με την αναμενόμενη παραγωγή εθνικού πλούτου /υπεραξίας, την ανταγωνιστικότητα και την αποδοτικότητα. Τώρα, αν ασκούμε Δημοσιονομική Πολιτική και κάνουμε οικονομική ανάλυση με απομονωμένα από το σύνολο των παραμέτρων και μεταβλητών μεγέθη, ας πάμε για τσίπουρο.

          • my way avatar
            my way @ Μανιάτης 07/02/2014 22:54:07

            Φύγαμε!!!

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ my way 07/02/2014 23:01:35

            Και πρώτο πράγμα!

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ my way 07/02/2014 22:50:40

            Σύμφωνω ως προς τα του οίκου μου. Όμως, η Ηθική δεν είναι ζήτημα ηθικολογίας, αλλά θεσμοποιημένο πλαίσιο λειτουργίας (νόμος, δικαστικό σώμα, διαφάνεια κτλ.) μιάς Κοινωνίας. Δεν υπάρχουν ηθικοί και ανήθικοι. Υπάρχουν θεσμοί και νόμοι καθολικοί ως προς την εφαρμογή τους. Τα υπόλοιπα είναι θεολογία.

          • my way avatar
            my way @ Μανιάτης 07/02/2014 22:53:44

            Γι' αυτό και εγώ είμαι με την Πολιτική.

          • Υποκριτές avatar
            Υποκριτές @ Μανιάτης 07/02/2014 23:46:55

            Οι κλέφτες, οι τοκογλύφοι , οι μιζαδόροι, σου λένε τάχα να μη...δανείζεσαι. Αφού όμως εσύ είσαι ...άχρηστος και δανείζεσαι, τότε καλά σου κάνουν κι αυτοί και σου πίνουν το αίμα. Οι ...εταίροι, οι ...σύμμαχοι, οι ...φίλοι. Ωραίος τρόπος σκέψης.

    • Όρτσα πανί avatar
      Όρτσα πανί @ Μανιάτης 07/02/2014 08:58:59

      Δεν είναι σαν…αυτούς. Είναι πολύ χειρότεροι απ΄αυτούς, γιατί έχουνε το θράσος να κρύβουν την αισχρή τους υστεροβουλία πίσω απ΄τη χάρτινη μάσκα του άτεγκτου κριτή και του τάχα αυστηρού και αδιάφθορου Εισαγγελέα.

  3. δημης avatar
    δημης 07/02/2014 10:15:23

    Και ...αναρωτιέται κανείς... Από πού παίρνουν ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ και οι δικοί μας;;;;; Και βλέπετε παστρικά ...αφού έκανε το πρότζεκτ και μετά την "παραγραφή"... αποσύρεται στο παχνί να ροκανίζει το σανό του...

  4. Κόρη καραβοκύρη avatar