23/10/2011 17:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φονικός σεισμός στην Τουρκία (βίντεο)



Το τουρκικό Ινστιτούτο Καντιλί εκτιμά ότι περίπου 500 με 1.000 άνθρωποι ενδέχεται να έχουν χάσει τη ζωή τους από τον ισχυρό σεισμό που σημειώθηκε νωρίτερα σήμερα στην επαρχία Βαν της νοτιοανατολικής Τουρκίας, μετέδωσε το τηλεοπτικό δίκτυο CNN Turk.

O μέχρι στιγμής απολογισμός κάνει λόγο για σχεδόν  60 νεκρούς στο Ερτζίς και 150 τραυματίες, ενώ στο Βαν οι νεκροί έχουν φτάσει τους 15, σύμφωνα με το κρατικό κανάλι TRT.

Το επίκεντρο του σεισμού, που σύμφωνα με το Αμερικανικό Γεωλογικό Ινστιτούτο ήταν 7,3 βαθμών, ήταν η πόλη Ταμπανλί στην επαρχία Βαν, κοντά στην ιρανική μεθόριο.

Νωρίτερα, σε ανακοίνωσή του ο αντιπρόεδρος της τουρκικής κυβέρνησης Μπεσίρ Αταλάι ανακοίνωσε ότι στην πόλη Βαν και στις γειτονικές της πόλεις κατέρρευσαν δέκα κτίρια και περίπου 25 με 30 κτίρια κατέρρευσαν στην γειτονική περιοχή Ερσίς.

Το γραφείο του πρωθυπουργού Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, ο οποίος έσπευσε στην περιοχή, ανακοίνωσε ότι υπάρχουν νεκροί και υλικές ζημιές, χωρίς να διευκρινίσει περαιτέρω.

Η τουρκική Ερυθρά Ημισέληνος ξεκίνησε να διανέμει σκηνές, κουβέρτες και τρόφιμα στην περιοχή.

Ο σεισμός έγινε αισθητός και σε πολλά χωριά του βορειοδυτικού Ιράν.

Αρχικά το Σεισμολογικό Ινστιτούτο Κωνσταντινούπολης έκανε λόγο για ισχύ 6,6 βαθμών. Την ίδια ώρα, η ισχύς σύμφωνα με το Σεισμολογικό Ινστιτούτο του Πανεπιστήμιο Ατατούρκ στην Ερζουρούμη ήταν 7 βαθμών και σύμφωνα με το κέντρο γεωλογικών Ερευνών των ΗΠΑ, 7,3.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. makis avatar
    makis 23/10/2011 16:13:33

    Video από τους 7,3 βαθμούς της κλίμακας ρίχτερ στην Τουρκία http://shar.es/bhCky

  2. Y. avatar
    Y. 23/10/2011 16:31:45

    Να μάθουν να μη τα βάζουν με το ΡΚΚ

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Y. 23/10/2011 16:35:01

      Κάτι πιό εμπνευσμένο;!

      • Y. avatar
        Y. @ σιδεράκιας 23/10/2011 16:42:52

        Μόνο μπλακ χιούμορ, επιρρεασμένο ενδεχόμενα από ιστορικές προκαταλήψεις

        • Y. avatar
          Y. @ Y. 23/10/2011 21:17:29

          ..φταίει κι ο Φαήλος από δίπλα

      • Κακαβούλης avatar
        Κακαβούλης @ σιδεράκιας 23/10/2011 20:59:44

        Τί θα έλεγες για το εξής:

        "Τους καημένους!!! Πολύ λυπάμαι, πολύ λυπάμαι".

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Y. 23/10/2011 16:45:33

      Πάντως στο σεισμό της Αθήνας τα τουρκικά συνεργεία διάσωσης δούλευαν περισσότερο απ' όλους...εύχομαι να υπάρχουν όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες...

      • Y. avatar
        Y. @ ΕΥΑ 23/10/2011 17:01:36

        Και βέβαια οι λιγότερες απώλειες
        Και τα ελληνικά συνεργεία πάντως δούλεψαν πολύ σε αποστολές μας εκεί. Είμαι σίγουρος ότι η πυροσβεστική θα ζητήσει να σταλούν και δικοί μας

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Y. 23/10/2011 17:08:45

          Είναι πολύ ελπιδοφόρο να μη μας εγκαταλείπει η ανθρωπιά, κι ελπίζω κι εγώ να βοηθηθούν οι πληγέντες Υ

      • fantomas avatar
        fantomas @ ΕΥΑ 23/10/2011 17:05:43

        Πάντως στο σεισμό της Αθήνας τα τουρκικά συνεργεία διάσωσης δούλευαν περισσότερο απ’ όλους…
        ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΣΟΥΝ ΕΚΕΙ................. ΔΙΟΤΙ ΕΑΝ ΕΙΣΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΛΕΓΕΣ ΑΥΤΑ!
        ΜΗΝ ΔΕΧΕΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΤΩΝ 8ΚΑΙ ΜΙΣΗ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΕΙΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΡΕΚΟΜΕΞ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ.

        • fantomas avatar
          fantomas @ fantomas 23/10/2011 17:06:27

          ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΑ

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ fantomas 23/10/2011 17:40:24

            Σέβομαι πολύ την άποψή σου, fantoma, μου το μετέφεραν 2 φίλοι που βρίσκονταν εκεί...και κάποιοι ασθενείς που έρχονταν σ' ένα ιατρείο που δούλευα τότε...ίσως να ήταν μικρή η πληροφόρηση αυτή, αλλά αυτές τις μαρτυρίες είχα υπόψη...

  3. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 23/10/2011 17:44:59

    Δηλαδή αν υπήρχε κάποιος εχθρός τους, τώρα θα φώναζε "ΑΛ ΑΓΚΜΠΑΡ" - " Ο Θεός είναι Μεγάλος ;
    Τί φιλοσοφία είναι αυτή...
    ΟΥΤΕ ΑΝΑΤΟΛΗ-ΟΥΤΕ ΔΥΣΗ

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 23/10/2011 18:24:45

      Αυτα τα πολυπολιτισμικα πες τα στους Αρμενιους ,Ποντιους ,Κυπριους ,Ελληνες θυματα των γενοκτονιων των Τουρκομογγολων!Λαος χωρις μνημη λαος χωρις παρον και μελλον !

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ Ραβινος 23/10/2011 18:33:10

        Αυτό ακριβώς εννοώ με το ΟΥΤΕ ΑΝΑΤΟΛΗ - ΟΥΤΕ ΔΥΣΗ...
        Μόνο Ελλάδα ;)

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ Ραβινος 23/10/2011 18:36:19

        Ισως με τη διατύπωση μου δεν έγινα κατανοητός.
        Θέλω να επισημάνω τη διαφορά φιλοσοφίας ανάμεσα στην Ελλάδα και το Ισλάμ !

  4. A.M. avatar
    A.M. 23/10/2011 19:22:04

    Δεν θάθελα να είμαι εκεί.
    Λυπάμαι τους ανθρώπους που υποφέρουν απ τους σεισμούς στην Τουρκία και εύχομαι ο Θεός να τους βοηθήσει.

    Άλλο οι επί εθνικού επιπέδου αντιπαραθέσεις και πόλεμοι και άλλο οι ανθρωπιά.

    «ποιήσατε ἑαυτοῖς φίλους ἐκ τοῦ μαμωνᾶ τῆς ἀδικίας,
    ἵνα, ὅταν ἐκλίπητε, δέξωνται ὑμᾶς εἰς τὰς αἰωνίους σκηνάς» Λουκά 16, 1-8

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ A.M. 23/10/2011 23:07:56

      Όχι φίλε μου. Εγώ θυμάμαι τον παππού μου και τον αδελφό του πατέρα μου, κρεμασμένους εκεί απέναντι από την Σάμο στο Γκιούρκιοϊ, άταφους και αδιάβαστους τόσα χρόνια και δεν ξεχνάω.

      Χαίρομαι για αυτά που συμβαίνουν και παρακαλάω και για άλλα χειρότερα. Για ένα λαό που μας απειλεί συνεχώς, για ένα λαό που έχει κάνει τόσες σφαγές και τόσες γενοκτονίες εγώ δεν έχω κανένα οίκτο ούτε και συμπάθιο. Περιμένω τώρα τους γλοιώδεις Έλληνες γκιαούρηδες να βγουν και να τρέχουν να προσφέρουν αίμα στο φίδι που μας απειλεί να μας εξοντώσει και να μας εξαφανίσει.

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ Κώστας Σταματάκης 24/10/2011 00:14:56

        Σταματάκη, όσο υπάρχουν πωρωμένα άτομα και στις δύο χώρες, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

        Ο Βενιζέλος τι γύρευε στις κόκκινες μηλιές; Ήταν για άμυνα; Αν φάμε ένα σεισμό εδώ, στην κατάσταση που είμαστε δεν θα έχουμε ούτε πετρέλαιο για να ξεθάψουμε τον κόσμο κάτω από τα συντρίμια. Ξεκόλα! Ο παππούς σου και ο αδερφός του ζούσαν σε άλλη εποχή. Τα πράγματα δεν είναι όπως στα παρουσιάζουνε.

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ ο Μήτσος 24/10/2011 03:49:11

          μήτσο, μήπως το επίθετό σου είναι Νενέκος;
          Με συγχωρείς που ρωτάω, έτσι από περιέργεια είναι.
          ;)

    • Dora avatar
      Dora @ A.M. 24/10/2011 14:55:53

      Α.Μ,Ετσι!

      Κι "οταν ο εχθρος σου πειναει,δοσ του να φαει,αν ειναι γυμνος,ντυσε τον,κλπ". Δεν ειναι ουτε Ελλην,ουτε χριστιανος,οποιος δεν συμπαραστεκεται η δεν λυπαται πραγματικα σε μια τετοια στιγμη τον εχθρο του.
      Πρωτα δυναμωσε τον εχθρο σου κι υστερα πολεμησε τον.(αλλα φροντισε βεβαιως να εισαι δυνατος κι εσυ).

  5. ikaros avatar
    ikaros 23/10/2011 22:09:29

    Hadi Yorgos ξεκίνα τα ζεϊμπέκικα...

  6. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 24/10/2011 19:17:58

    Όταν η εμπάθεια διασταυρώνεται με την ηλιθιότητα μπορεί να χαίρεται κανείς με τις συνέπειες ενός σεισμού.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ο Μήτσος 25/10/2011 12:56:29

      Στις "κόκκινες μηλιές" αναφέρομαι Μήτσο.
      Εκτός αν εσύ αρέσκεσαι σε "ζικ-ζακ στις πορτοκαλιές" και "δικέφαλα πέη".
      Εκτός αυτού, καλύτερα ηλίθιος και καθαρός παρά βοθροκουλτουριάρης και Αριστερός! ;)

  7. Θ avatar
    Θ 26/10/2011 17:46:02

    το λεγόμενο Σεισμικό Οπλο των ΗΠΑ χτυπήσε την Τουρκία
    Ο ρωσικός στόλος της Μαύρης Θάλασσας ανέφερε στο Κρεμλίνο σήμερα, πώς οι ΗΠΑ επιτέθηκαν στη Τουρκία, για λόγους πού έχουν σχέση με την μαζική εισβολή των τουρκικών στρατιωτικών δυνάμεων στο βόρειο Ιράκ, χρησιμοποιώντας το λεγόμενο Σεισμικό Οπλο. Σύμφωνα με την αναφορά , ρωσικά επιστημονικά όργανα που είναι εγκατεστημενα μέσα και γύρω από την Μαύρη Θάλσσα, ανιχνευσαν της....
    τελευταίες 36 ώρες ραγδαία αύξηση της θερμοκρασίας της ιονόσφαιρας, πού κορυφώθηκε δύο ώρες πρίν ο σεισμος χτυπήσει
    την ανατολική Τουρκία. Η αυξηση της θερμοκρασίας της ιονοσφαιρας είναι σήμα κατατεθέν οτι ειχε ενεργοποιηθεί το γνωστό σύστημα ΗΑΑRP , υπερόπλο μαγνητικού παλμού, με εδρα τις εγκαταστάσεις στην Αλάσκα , πού προκαλεί ισχυρούς σεισμούς. Το εν λόγω χτύπημα είχε σκοπό να διαταράξει σοβαρά η και να αναστείλει την εξέλιξη των μαζικών πολεμικών επιχειρήσεων του τουρκικού στρατού εναντίων των Κούρδων στο Β. Ιράκ, καθώς αυτές βάζουν σε κινδυνο τις ισοροπίες και επιλογες των ΗΠΑ στην περιοχή .
    Οι ΗΠΑ επίσης φοβούνται για μια γενικευμένη σύραξη στην περιοχή μετα και από τις κατηγορίες των τούρκων οτι η αυξηση της δύναμης των Κούρδων οφείλεται κυρίως από την υποστηριξη του Ισραήλ πρός αυτούς.
    Οι ρώσοι αναλυτες θεωρούν οτι το master plan των ΗΠΑ είναι ο διαμελισμός μιας σειρας κρατων και η επαναφορά τους στην πριν από τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο κατάσταση . Ηδη, τα τελευταία 25 χρόνια διαμελισαν στα "εξ ων συνετέθησαν" την Σοβιετική Ενωση, την Γιουγκοσλαβία, το Αφγανιστάν. το Ιράκ και τώρα την Λιβυη. Ακολουθούν Τουρκία, Συρία, Ιράν, και κατόπιν Σαουδική Αραβία
    Σημειώνεται ότι υπερθέρμανση της ιονόσφαιρας παρατηρήθηκε και πρίν από τον καταστροφικό σεισμό της Ιαπωνίας.
    Οσον αφορά την τεχνολογία και εξελιξη του υπερόπλου πρόκλησης σεισμικών καταστροφών εχει ιστορία δεκαετιών και πρωτοχρησιμοποιήθηκε απο τους Σοβιετικούς κατα τής Περσίας τού Σάχη, προκαλώντας σεισμό ( με υπόγεια έκρηξη ατομικής βόμβας και οδηγώντας το ωστικό κύμα στή Περσία) μεγέθους 7,4 ρίχτερ, τον Σεπτέμβριο του 1978.
    Οι αμερικανοί απάντησαν τον Απρίλιο του 1979 με τα νέα τους σεισμικά όπλα, προκαλώντας σεισμική δόνηση 7,2 ρίχτερ στην Γιουγκοσλαβία.
    www.whatdoesitmean.com