#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2012 19:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τύφλα να' χει ο Ξανθόπουλος μπροστά στον Νταβούτογλου



Τα κλάματα μπροστά στις τηλεοπτικές κάμερες έβαλε ο τούρκος υπουργός Εξωτερικών. Ο κ.Νταβούτογλου, ευρισκόμενος στη Γάζα, συναντήθηκε με έναν Παλαιστίνιο πατέρα που έχασε το παιδί του.

Μαζί λοιπόν, με αυτόν, και μπροστά στις κάμερες ξέσπασαν στα κλάματα. Μπορεί να φαίνεται σκηνή από τα ελληνικά έργα του Ξανθόπουλου, και ο Νταβούτογλου να δίνει ρεσιτάλ υποκριτικής και ηθοποιίας, αλλά πίσω από όλα αυτά τα επικοινωνιακά τεχνάσματα βρίσκεται η προσπάθεια της Τουρκίας να αγγίξει το συναίσθημα των Παλαιστινίων και γενικότερα των Αράβων.

Τέτοιου είδους επικοινωνιακές εκδηλώσεις όμως, δείχνουν την αγωνία της Άγκυρας του Ερντογκάν, αλλά και τα τεράστια προβλήματα που συναντάει η Τουρκία στην επίτευξη του στόχου της για να το "παίξει" ηγέτης του μουσουλμανικού κόσμου.

Να σημειωθεί ότι προτού ξεσπάσουν οι ισραηλινοί βομβαρδισμοί στην Γάζα, στη Λωρίδα είχε σπεύσει ο εμίρης του Κατάρ και ακολούθησαν επισκέψεις σημαινόντων Σαουδαράβων.

Ασθμαίνουσα η Τουρκία, στη συνέχεια, έσπευσε να διαρρεύσει πληροφορίες, σύμφωνα με τις οποίες επρόκειτο να επισκεφθεί την περιοχή ο κ.Ερντογκάν. Τον πρόλαβαν (;) όμως οι βομβαρδισμοί.

Στο μεταξύ, στον αέρα βρίσκεται η εκεχειρία μετά από βομβιστική επίθεση σε λεωφορείο στο Τελ Αβίβ. Είναι η πρώτη επίθεση που σημειώνεται μετά από πολλά χρόνια στην πόλη. Υπάρχουν αρκετοί ισραηλινοί τραυματίες.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 21/11/2012 19:24:50

    Η φωτογραφία με αναστάτωσε.

    Νταβούτογλου και Ερντογαν είναι απίστευτα επικίνδυνοι και τυχοδιώκτες.

    Ας ελπίσουμε ότι οι ένοπλες δυνάμεις της χώρας είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν απρόβλεπτες κινήσεις αυτών των απίστευτων τύπων.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Aris. A 21/11/2012 19:57:46

      Σωστός. Αμήν!

  2. ΛΥΚΟΡΝΙΟ avatar
    ΛΥΚΟΡΝΙΟ 21/11/2012 19:29:27

    Έχει τελειώσει δραματική σχολή το μόγγολο ;

  3. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 21/11/2012 19:39:58

    Όσο η Τουρκία συνεργαζόταν με το Ισραήλ, δεν θυμάμαι να έκλεγε κανείς για την Γάζα. Τώρα άλλαξαν τα πράγματα και, όπως ξέρετε, τα κρομμύδια στην Τουρκία είναι πάμφθηνα :-)

    • oapotetoios avatar
      oapotetoios @ Επισκέπτης 22/11/2012 01:49:01

      οι κουρδοι παντως στανταρ φορτωσαν με αυτην την φωτογραφια...τρελη υποκρισια

    • oapotetoios avatar
      oapotetoios @ Επισκέπτης 22/11/2012 01:49:30

      εννοω νευριασαν

  4. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 21/11/2012 19:43:57

    Είδαν ότι τα τουρκικά σίριαλ τραβάνε και είπαν να εξελίξουν το προϊόν λίγο παραπάνω.

  5. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 21/11/2012 20:01:36

    Τους θεατρινισμούς του θα τους χαρακτήριζα γελοίους , αν δεν ήταν τόσο επικίνδυνη η κατάσταση.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Diamond Angel 21/11/2012 20:39:31

      Αυτοί την ψώνισαν δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

  6. οι Εσχατοι! avatar
    οι Εσχατοι! 21/11/2012 21:58:06

    παει το χασαμε το παιχνιδ´ πατριωτ´ !
    κι οχι τιποτ ´ άλλο, για τον ιδιο λογο με το ιδιο κλαυθμο, τον ιδιο οδυρμο κανανε την ...φροντιλα οι ομογλυφτοι, που δεν εκλαψαν ΠΟΤΕ για την Κυπρο!

  7. Paynek avatar
    Paynek 22/11/2012 01:12:00

    Σε μια τέτοια τραγική κατάσταση που ναρκοθετείται εύκολα η όποια προσπάθεια για λύση,και η ειρήνευση φαντάζει όνειρο απατηλό, τέτοιοι θεατρινισμοί αποτελούν απλά το κερασάκι στην τούρτα. Για τα "δίκαια" της οθωμανικής τους ονείρωξης θα πάει μακριά η βαλίτσα απ'οτι φαίνεται..

  8. oapotetoios avatar
    oapotetoios 22/11/2012 01:42:45

    εγω λεω πως εχουν δικιο οι αραβες..χιλια δικια...οπως δικιο εχουν οι ελληνες για την κυπρο,για την κωσταντινουπολη,για την μικρα ασια....
    δικα τους εδαφη ηταν αυτα...αν και στην περιπτωση των αραβων τα μοιραζονταν παλια με τους εβραιους...οι ελληνες δεν τα μοιραζονταν με κανενα οποτε μιλαμε για απολυτως χειροτερη μοιρα

    ομως οι ελληνες αποδεχτηκαν την κατασταση(με εξαιρεση την κυπρο,που σωστα δεν την αποδεχτηκαν),καλως ή κακως δεν μπορουν να την αλλαξουν και τελικως την αποδεχτηκαν,πανε μονο ως τουριστες πια στα μερη των προγονων τους...

    οι αραβες τωρα δεν θα επρεπε να συνενοηθουν με τους εβραιους για να επελθει επιτελους ειρηνη?ειναι λογικο να ζητανε την καταστροφη του ισραηλ?
    δηλαδη αν εμεις οι ελληνες ζητουσαμε την καταστροφη της τουρκιας και δεν αναγνωριζαμε την πραγματικοτητα απεναντι,που πραγματι προηλθε απο γενοκτονιες των τουρκομανων,προηλθε απο διωξεις...ενταξει υπαρχει ελληνικο ολοκαυτωμα,δεν το συζηταμε...ομως τα κουκια ειναι μετρημενα...υπαρχει μια νεα πραγματικοτητα...δεν ειναι λογικο να προσαρμοστει ο ανθρωπος σε αυτην για να συνεχισει την ζωη του?προς τι ο φανατισμος?
    συζητας με το ισραηλ το και το...αυτα εσεις αυτα εμεις και τελος...τι ναι αυτα τωρα..ρουκετες,οχι θα σας καταστρεψουμε και ξερω γω....και απο την αλλη και οι εβραιοι τραβανε το σχοινι μεχρι εκει που δεν παει αλλο,νεοι καταυλισμοι,νεες διωξεις...τι ναι αυτα τα πραγματα

  9. oapotetoios avatar
    oapotetoios 22/11/2012 01:47:59

    θα παει και στο κουρδισταν στην τουρκια κ στις γυρω περιοχες να κλαψει με καναν κουρδο πατερα?

    η ελλαδα ειναι υποχρεωμενη να αποκτησει πυρηνικα οπλα για να μην ζησει και νεα σεναρια τυπου κυπρου...αλλα οταν εχουμε κυβερνηση που φοβαται να ταχθει υπερ του ΔΝΤ στην προσφατη διαμαχη...αντε να παει ρωσια μερια και να υπογραψει τετοια συμφωνια....

  10. Νίκος Μ. avatar
    Νίκος Μ. 22/11/2012 02:04:28

    οι εξελίξεις σχετικά με την εκεχειρία επιβεβαιώνουν περίτρανα ότι την ηγεσία στον αραβοισλαμικό κόσμο την έχει ξεκάθαρα η Αίγυπτος και όχι ο εξ ανατολών κιτς φράνκεσταϊν στον οποίο έχει δοθεί ο ρόλος του προκεχωρημένου φυλακίου του ΝΑΤΟ για τις βρώμικες δουλειές. βέβαια ο φράνκεσταϊν θα προσπαθήσει να πάρει ότι μπορέσει στην γειτονία, εξ ου και τα καραγκιοζιλίκια νταβούτογλου με τα κλάματα και τις αγκαλιές. ο λεγόμενος νεοοθωμανισμός είναι η τελευταία απόπειρά τους να κρατήσουν την χώρα ενωμένη, η τελευταία όμως....
    ο στενότερος συνεργάτης του ισραήλ στην περιοχή, ο κιτς φράνκεσταϊν, παριστάνει τον υποστηρικτή των παλαιστινίων, λαϊκισμός, θέατρο και κοροϊδία, ο φράνκεσταϊν ποτέ δεν τα τσούγκρισε ουσιαστικά με το ισραήλ άλλο ήταν το ζήτημα....ας αλλάξει και το καθεστώς στη Συρία και βλέπουμε μετά τι θα γίνει-)))

  11. Νίκος Μ. avatar
    Νίκος Μ. 22/11/2012 02:14:56

    όσοι θεωρούν ότι φράνκεσταϊν και ισραήλ έχουν γίνει αντίπαλοι ας το ξανασκεφτούν- 1) η Συρία (μαζι με το Ιράν) στηρίζει τους παλαιστινίους και τις ενοπλες οργανώσει τους και αυτό δεν το επιθυμεί καθόλου το Ισραήλ

    2) ο φράνκεσταϊν (τουρκία) ξεκάθαρα υπονομεύει την κυβέρνηση Ασάντ στη Συρία και παιζει το παιχνίδι των ΗΠΑ στην περιοχή γενικότερα εναντίον του Ιράν (είδατε τι έγινε και με τον Καντάφι, αγκαλιές και φιλιά και βραβεία ο έρντο και μετά από λίγο ήταν από τους πρώτους που τον μαχαίρωσαν, απλοί φρανκεσταϊνικοί τυχοδιωκτισμοί...)

    3) τελικά ο φράνκεσταϊν είναι με τους παλαιστινίους, όπως δείχνουν τα κλάματα του μουστάκια υπουργού, ή τελικά παριστάνει τους υποστηρικτές των σουνιτών μουσουλμάνων γενικά προκειμένου να υπονομεύσει Συρία-Ιράν και να εξυπηρετ ήσειί Ισραήλ και τις ΗΠΑ (προσδοκώντας να σωθεί η ίδια από την επερχόμενη κουρδική λαίλαπα...?) πως μπορεί να λέει ο φράνκεσταϊν ότι υποστηρίζει τους παλαιστινίους και να καθυβρίζει δημόσια το Ισραήλ (για τα μάτια του μουσουλμανικού κόσμου όπως εκείνο το περιφημο one minute του μουστάκια πρωθυπουργού) όταν ουσιαστικά είναι ο κεντρικός κρίκος μιας πολιτικής που στοχεύει στην καθεστωτική αλλαγή στη Συρία η οποία υποστηρίζει τους παλαιστινίους...χαχαχα δεν παίζονται τα νούμερα-)))

  12. helios avatar
    helios 22/11/2012 04:39:53

    Η Ελλάδα εδώ και καιρό θα έπρεπε να έχει προτείνει τη σύνδεση της Παλαιστίνης με διάφορα λιμάνια της Ελλάδας (π.χ. λιμάνια της Ρόδου και της Κρήτης). Με αυτόν τον τρόπο θα είχε εξαλειφθεί το επιχείρημα του Ισραήλ για την δήθεν ασφάλεια του αφού θα γινόταν εξονυχιστικός έλεγχος όλων των προϊόντων που εξάγονται και εισάγονται από και προς την Παλαιστίνη. Έτσι θα εξασφαλιζόταν η ασφάλεια του Ισραήλ, θα τελείωνε ο αποκλεισμός της Παλαιστίνης, ενώ ταυτόχρονα θα αναβαθμιζόταν ο ρόλος της Ελλάδας.

  13. Nik avatar
    Nik 22/11/2012 05:30:05

    Οι Αραβες πολέμησαν για να διώξουν τους Τούρκους από τα εδάφη τους. Η αντιπάθεια προς τους Τούρκους είναι βαθιά ριζωμένη ακριβώς επειδή είναι ομόθρησκοι και υπήρξαν δυνάστες των Αράβων.