#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2013 16:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τρώνε τα παιδιά τους στη Βόρεια Κορέα»



Επιδημία κανιβαλισμού μαστίζει την Βόρεια Κορέα, όπως αναφέρουν δημοσιεύματα του Ξένου Τύπου. Σύμφωνα με αυτά, γονείς αναγκάζονται να τρώνε τα παιδιά τους από την πείνα. Ένας άντρας μάλιστα καταδικάστηκε πρόσφατα σε θάνατο επειδή δολοφόνησε τα δυο του παιδιά για να τα φάει! Τα σοκαριστικά δημοσιεύματα κάνουν λόγο για έναν άντρα ο οποίος έφαγε το πτώμα του εγγονού του και για έναν άλλο που προτίμησε να βράσει το σώμα του παιδιού του προτού προχωρήσει στον κανιβαλισμό.

Οι λεπτομέρειες παρουσιάστηκαν στο Asia Press και στους Sunday Times. Σύμφωνα με όσα αναφέρονται, ο λιμός σε κάποιες επαρχίες σκότωσε 10.000 άτομα και ο κανιβαλισμός παίρνει τις διαστάσεις επιδημίας. Πολλοί αποδίδουν τα γεγονότα στις κυρώσεις που έχουν επιβληθεί στην χώρα εξαιτίας των πυραυλικών δοκιμών. Όπως μαρτυρά κάποιος, ο άντρας που εκτελέστηκε σκότωσε τα παιδιά του ενώ έλειπε η γυναίκα του στη δουλειά. Όταν γύρισε της πρόσφερε φαγητό λέγοντας «έχουμε κρέας σήμερα». Η γυναίκα του τον υποψιάστηκε και κάλεσε την ασφάλεια που οδήγησε και στην αποκάλυψη. Δημοσιογράφος που βρέθηκε στην περιοχή υποστηρίζει ότι ένας άντρας ξέθαψε και έφαγε τα απομεινάρια του εγγονού του! Ένας άλλος που τρελάθηκε από την πείνα   αποφάσισε να μαγειρέψει το παιδί του. Σύμφωνα με όσα ισχυρίζονται οι δυτικές εφημερίδες, τα περιστατικά είναι αληθινά και έχουν καταγραφεί από πολίτες που έχουν στρατολογηθεί από το πρακτορείο.

independent

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/01/2013 17:01:57

    Δεν παυει ομως η Βορ Κορεα να ειναι ελευθερη απ τα ...δεσμα του Ευρω και της Ε.Ε , και να ειναι μεσα στις χωρες προτυπο του Αλεξη Τσιπρα!

    Ξερουμε ολοι , οτι αν δωσουμε την ευκαιρια της εξουσιας στον Αλ Τσιπρα και το ΣΥΡΙΖΑ, τοτε καταστασεις τυπου Βορ Κορεας θα ειναι κοντα!

    Αλ Τσιπρα, μαζι για τη ....Νεα Εποχη.

    • RED avatar
      RED @ Μικρασιάτης 28/01/2013 17:40:28

      Η Βόρειος Κορέα ούτε είναι ούτε υπήρξε χώρα - πρότυπο για τον Τσίπρα και τον Σύριζα.
      Εσύ πάντως είσαι απολύτως ικανός να συνδέσεις μαζί τουσ και το φαινόμενο του θερμοκηπίου ...

      • Kostas nikolaou avatar
        Kostas nikolaou @ RED 29/01/2013 12:59:13

        red
        Γενικά δεν πολυσυμπαθώ τους red kai τους κουκουέδες ( εκτός από τους φίλους μου που περιέργως οι περισσότεροι είναι προς αλέκα μεριά) αλλά κάτι τέτοια δημοσιεύματα της πλάκας μου θυμίζουν αντιστοιχα δημοσιεύματα για τους παίκτες της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου της β. κορέας που μετά το μουντιάλ τους έστειλαν να σπάνε πέτρες, να σκάβουν σε ορυχεία, τους βασάνιζαν και λοιπές μπούρδες. βέβαια επειδή οι σύντροφοι εκεί μοιάζουν εμφανισιακά δυο διεθνείς που παίζανε στην ιαπωνία ήταν κανόνικα στις ομάδες τους όπως και άλλοι που αγωνίζοταν στην κίνα ( προχωρημένοι οι κιτρινιάρηδες σύντροφοι, βασάνιζαν τους ορίτζιναλ παίκτες και έστειλαν κλώνους στις ομάδες τους)

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ Μικρασιάτης 28/01/2013 19:44:19

      Τα παιδιά τους δεν τα τρώνε από την πείνα σε κανένα μέρος του κόσμου. Ούτε στην Ουγκάντα και στο Μπαγκλαντές στο χειρότερο λιμό.

      Πίστεψες και εσύ την προπαγάνδα του κώλου;

      • Βατάτζης avatar
        Βατάτζης @ Tsaros 29/01/2013 00:43:39

        +1000! Ας μην πιστεύουμε την προπαγάνδα των γνωστών προβοκατόρων του πλανήτη! Πάντως και αλήθεια να είναι, την αιτία για τον λοιμό τη δίνει το ίδιο το άρθρο του ιντιπέντεντ! Οτι δηλαδή, οι αποκλεισμοί της Δύσης και η διεθνής απομόνωση, προκαλούν αυτές τις ελλείψεις στη χώρα.... Ο νοών, νοείτω!!!

    • someone avatar
      someone @ Μικρασιάτης 28/01/2013 20:01:45

      ΝΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΑΜΕ και μετα ηπιε coca cola

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ Μικρασιάτης 29/01/2013 12:51:28

      Μάλλον μπέρδεψες τους κκεδες με τουσ αναρχόαπλυτους. Για να μην βγει λοιπόν ο τσίπρας και μας φανε οι πατεράδες μας πρέπει να φάμε εμείς ( στη μάπα) Βενιζέλο , ρεπούση και μπίστη?
      φαινετε οτι τα συντρόφια εκεί έχουν αρχές και αξίες και δεν καταδέχονται να καθαρίσουν το γείτονα , την πεθερά ή έστω τη γυναίκα τους. προτιμούν τα παιδιά τους. να δούμε τι άλλες @@@@@@ θα ακούσουμε και θα διαβάσουμε ακόμα

  2. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 28/01/2013 17:36:29

    Δηλαδή, συγνώμη, δεν υπάρχουν ζώα αδέσποτα από δω και από κει στην Βόρεια Κορέα; Ψάρια δεν κολυμπάνε σε θάλασσα, ποτάμια και λίμνες; Πουλιά δεν πετάνε; Είπαμε υπάρχει έλεγχος τροφίμων κλπ κλπ, αλλά όλο και κάτι άλλο θα βρούνε να φάνε. Προπαγάνδα μου θυμίζει με τις γνωστές πηγές των δυτικών εφημερίδων... π.χ. ο πρώτος ξάδερφος του μπατζανάκη του Μπάμπη από την Άνω Ραχούλα μου είπε αυτό...

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 28/01/2013 18:10:48

    Και τώρα θα έρθουν οι καλοί αμερικανοί να σώσουν τα καημένα τα παιδάκια και να ανατρέψουν το καθεστώς του στυγνού δικτάτορα που επιβάλει τέτοια πείνα στο λαό του. Το ότι η Β. Κορέα έχει αρχίσει να κάνει επιτυχημένες δοκιμές βαλιστικών πυραύλων μεγάλης εμβέλειας πρόσφατα, πράγμα που δεν αρέσει στους προστάτες του πλανήτη, είναι προφανώς άσχετο με τέτοιες ειδήσεις.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Γιώργος 28/01/2013 18:25:14

      Κάλιο τα παιδιά μαγειρευτά, παρά ναρθούν τα αμερικανά ...

      (Η αλλιώς, ζήτω το αγκάθι στα πλευρά των σατανάδων αμερικανών, και στα τέτοια μας αν τρώνε τα παιδιά τους... τα δικά μας τρώνε;)

  4. panos2 avatar
    panos2 28/01/2013 18:22:48

    λιγες μερες πανε που ο ηγετης της Β.Κορεας δηλωσε οτι στοχος του ειναι η Αμερικη με την εκτοξευση πυρηνικων!

    και ξαφνικα σημερα βγαινει φημη οτι τρωνε τα παιδια τους εκει..τι αλλο θα ακουσουμε

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 28/01/2013 18:29:59

    Αν αυτό κατάλαβες από το σχόλιό μου, τι να πω...
    Για να το κάνω πιο λιανά για ορισμένους, εννοώ ότι δεν πιστεύω τέτοια ρεπορτάζ από "ανεξάρτητα" και "αμερόληπτα" μέσα ενημέρωσης. Τα ίδια λένε και για τη Συρία. Ότι και καλά μόνο ο Άσαντ κάνει σφαγές παιδιών και αμάχων, ενώ οι αντάρτες-πράκτορες τους χρησιμοποιούν ως ανθρώπινες ασπίδες και πολλές σφαγές τις κάνουν οι ίδιοι.

    • τραπεζιτης avatar
      τραπεζιτης @ Γιώργος 28/01/2013 18:48:15

      Έτσι τα βλέπω κι εγώ τα πράγματα φίλε μου.Αλήθεια οι αφρικανοί που τόσα χρόνια γνωρίζουμε πως πεινάνε,αυτοί γιατί δεν τρώνε τα παιδιά τους;

      • Γιώργος1 avatar
        Γιώργος1 @ τραπεζιτης 28/01/2013 18:58:30

        Μα, αγαπητέ μου, οι Αφρικανοί δεν έχουν πυρηνικά...

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 28/01/2013 19:23:43

    Ε...αφού το ισχυρίζονται οι δυτικές εφημερίδες ότι τα περιστατικά είναι αληθινά και έχουν καταγραφεί από πολίτες που έχουν στρατολογηθεί από το πρακτορείο (ποιό πρακτορείο άραγε? Το κέντρικό?) , τότε τα πιστεύω!!
    Και ποιός θα τους ελευθερώσει τους κακόμοιρους τους Β. Κορεάτες?
    Ο Φλας Γκόρντον ή ο Κάπταιν Αμέρικα?

  7. perseas avatar
    perseas 28/01/2013 19:24:05

    Ετσι οπως παμε ...και εμεις σε λιγο καιρο αυτο θα κανουμε !!

  8. trooper avatar
    trooper 28/01/2013 19:26:07

    τί τα αναπαράγετε ρε παιδιά? αμερικανικές βλακείες...

  9. Tassos avatar
    Tassos 28/01/2013 20:21:55

    Εμένα πάντως φίλος μου , κομματικό στέλεχος του ΚΚΕ, με έλεγε ότι όταν γύρισε αντιπροσωπεία του ΚΚΕ από επίσκεψη στην Β. Κορέα εισηγήθηκε στην Παπαρήγα να διακόψει αμέσως κάθε σχέση με την Πυόνγκ Γιάνγκ. Επαθαν σοκ από αυτά που είδαν. Βέβαια δεν βγήκαν πολλά προς τα έξω, αλλά κάποια βγήκαν, πχ. ότι οι αγρότες δουλεύουν στα χωράφια με το όπλο στο κεφάλι. Φανταστείτε τι άλλο είδαν.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Tassos 29/01/2013 01:04:13

      Επειδή με ενδιαφέρει, θα παραθέσεις την πηγή με την είδηση της επίσκεψης αντιπροσωπείας του ΚΚΕ στη Β. Κορέα; Γιατί νόμιζα ότι εκεί δεν πατάει κανείς, ειδικά σε επαρχιακές περιοχές.

      Ευχαριστώ.

  10. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 28/01/2013 21:44:27

    Ρε παιδιά εδώ έστειλαν σε στρατόπεδα εργασίας τους ποδοσφαιριστές της Εθνικής τους γιατί δεν πήγαν καλά στο Μουντιάλ!!

    Οταν καποτε βγούν στη φόρα όσα συμβαίνουν σε αυτή τη απίθανη χώρα ,θα ντρέπονται οι ΣΥΡΙΖέοι (ή ένας πάλι με διάφορα όνόματα ,ώς συνήθως?) που την υπερασπίζονται παραπάνω.

    Πάντως ,ασχετα αν δεν πάει καλα δημοσκοπικά ο ΣΥΡΙΖΑ ,εγώ θα πώ στον γιό μου να σταματήσει τη διαιτα που έκανε επειδή ήταν λίγο παχουλος! Μπριζολίτσες!!!!

  11. DebbyTant avatar
    DebbyTant 28/01/2013 21:45:38

    Εγιναν σατανιστες νηπιοφαγοι και οι βορειοκορεατες? Ε τοτε μετα φοβαμαι θα γινουν και ανθρωπιστες και ισως να πολεμησουν εναντια στην εκμεταλευση ανθρωπου απο ανθρωπο.

  12. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 29/01/2013 00:18:01

    Πράγματι κανείς δεν ξέρει αν οι τωρινές αναφορές για κανιβαλισμούς έχουν αληθινή βάση. Πάντως δεν είναι ακριβώς ουρανοκατέβατες, πολλές παρόμοιες αναφορές έχουν γίνει κατά καιρούς από βορειοκορεάτες φυγάδες, ιδίως τον καιρό του μεγάλου λιμού το 1994. Σε σημείο που ο ΟΗΕ να ζητήσει επισήμως από το καθεστώς της Β. Κορέας να του επιτραπεί να διερευνήσει τις καταγγελίες, κάτι που δεν επετράπη από την κυβέρνηση. Γι αυτό όσο πρόωροι και επιπόλαιοι είναι οι οικτιρμοί, άλλο τόσο είναι και η συγκαταβατική εκ των προτέρων απόρριψη των αναφορών σαν προπαγάνδα.

  13. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 29/01/2013 18:44:01

    Τι ανοησίες είναι αυτές πάλι; Σιγά μην τρώνε τα παιδιά τους. Αν ήταν έτσι στην κατεχόμενη ευρώπη κατά τον ΒΠΠ πόλεμο αλλά και στην ίδια την γερμανία το 45 και 46, δεν θα έπρεπε να μείνει παιδί για παιδί ζωντανό.

    Σίγουρα πρόκειται για μεμωνομένα περιστατικά που δεν έχουν να κάνουν τόσο με την πείνα αλλά με σοβαρές ψυχικές ασθένειες.