#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/11/2010 22:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρομοκρατική οργάνωση πάνε να βγάλουν τώρα την WikiLeaks οι ΗΠΑ



Η αμερικανική κυβέρνηση σίγουρα απεχθάνεται τόσο τον Julian Assange, όσο και την ιστοσελίδα του. Μπορεί όμως να φτάσει στο σημείο να χαρακτηρίσει τη WikiLeaks ως τρομοκρατική οργάνωση;

Ένας ρεπουμπλικανός γερουσιαστής ζήτησε από την υπουργό Εξωτερικών Hillary Clinton, να κάνει αυτό ακριβώς. Όπως λέει ο Peter King: « Η WikiLeaks μοιάζει να καλύπτει όλα τα νομικά κριτήρια προκειμένου να χαρακτηριστεί τρομοκρατική οργάνωση, όπως  ορίζουν την έννοια οι ΗΠΑ… αντιπροσωπεύει έναν ξεκάθαρο κίνδυνο για την εθνική ασφάλεια της χώρας».

Η άποψη αυτή είναι φυσικό επακόλουθο της τελευταίας μαζικής διαρροής εμπιστευτικών εγγράφων από πλευράς της ιστοσελίδας, που η Der Spiegel χαρακτήρισε «πολιτική κατάρρευση της αμερικανικής εξωτερικής πολιτικής». Ο Peter King ζήτησε επίσης από τον υπουργό Δικαιοσύνης να προχωρήσει σε ποινική δίωξη εναντίον του Julian Assange με τη κατηγορία της κατασκοπείας. Σε περίπτωση που περάσει η άποψή του και χαρακτηριστεί επίσημα ως τρομοκρατική οργάνωση, η ιστοσελίδα δεν θα μπορεί να συναλλάσσεται μέσω του αμερικανικού τραπεζικού συστήματος, και όποιος τρίτος της παρέχει στήριξη ή πόρους θα κινδυνεύει να διωχτεί για κακουργηματικές πράξεις. Και το  πιο σημαντικό, η σελίδα δεν θα μπορεί να φιλοξενείται από αμερικανικούς web hosts.

Λέτε;

news.cnet.com



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 29/11/2010 23:00:51

    Από τη μια μας λένε ότι το Wikileaks είναι έργο της CIA, από την άλλη της Ρωσίας και της Κίνας (χαχαχα), από τη τρίτη της Mossad, από την τέταρτη της Νέας Τάξης Πραγμάτων (και ας αποκάλυψε το Wikileaks το ψέμα περί κλιματικής αλλαγής) και πάει λέγοντας.

    Ντάξει παιδιά, πείτε ότι δεν θέλετε ο κόσμος να ξέρει ποιοί είναι οι διεφθαρμένοι ηγέτες του κόσμου. Ή για το εάν η Τουρκία θέλει να ξαναγίνει... Οθωμανική υπερδύναμη.

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 30/11/2010 02:25:35

    Οκ σύμφωνει, αλλά το οτι η Τουρκια επιδιώκει να γινει Οθωμανικη υπερδυναμη το βλεπουμ/το ζούμε και το ξέρουμε ετσι κι αλλιως.... Αυτους περιμέναμε να το "αποκαλυψουν"..
    (Για να είμαι ειλικρινής απο τα λιγα που διάβασα δε βγήκε και κάτι τόσο ¨μυστικο" στο φως... Ισα ίσα είχε και λίγη λάσπη για κάποιους ηγέτες..που είναι εχθροί των ΗΠΑ και της νέας τάξης όμως..)
    Καμια "μυστική συνωμοσία" όμως μεχρι τώρα δεν αποκαλύπτουν γιατι??

  3. Nick avatar
    Nick 30/11/2010 08:45:39

    Βρε αδελφέ, περιμένεις τίποτα συγκονιστικό; Από την αρχή εγώ δεν περίμενα κάτι που να έριχνε πχ κυβερνήσεις.

    Τουλάχιστον θα αναγκαστούν να παραδεχτούν ότι έχουμε δίκιο στα περί σύστασης Οθωμανικής Αυτοκρατορίας ή ότι τελικά γίνονται υπερπτήσεις Τουρκικών μαχητικών πάνω από νησιά. Τώρα που δεν μπορούν (πια) να κρυφτούν με τις αστείες δικαιολογίες περί "φανταστικών εχθρών" (Ερντογάν).

    Και τέλος πάντων έχουμε τη δυνατότητα να διαβάσουμε φρέσκα τηλεγραφήματα αντι να περιμένουμε 20 και 30 χρόνια μέχρι να αποχαρακτηριστούν.

  4. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 30/11/2010 09:36:38

    Η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα. Δεν το ξεκίνησαν ελεγχόμενα, σίγουρα όμως καταφέρνουν να ελέγχουν αυτό που φτάνει στ'αυτιά μας...

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/11/2010 11:22:52

    Εδω μας βγαζει μη πατριωτες ο ΓΑΠ που του τη λεμε για τη Δανειακη και το Μνημονιο... τυχαιο??

    ΠΠ

  6. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 30/11/2010 11:46:35

    Το wikileaks είναι και αυτό προϊόν της εποχής μας, παράλληλο με το facebook και το twitter.

    Σε ένα κόσμο που η κόρη σας, ο γιος σας, ο φίλος σας και εσείς ενδεχομένως δημοσιεύετε με τόση ευκολία τα προσωπικά σας δεδομένα, έχετε σε κοινή θέα φωτογραφίες σας από κάθε σας στιγμή, κοινοποιείτε τα συναισθήματά σας τις σκέψεις και τις κινήσεις σας.... επόμενο είναι να θεωρείται ότι και τα άπλυτα οργανισμών, κυβερνήσεων και γενικά ομάδων θα βγουν στη φόρα... είτε ηθελημένα είτε υποκλεμμένα.

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 30/11/2010 19:14:00

    OTAN H ΓΑΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΦΤΑΝΕΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ.