#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/01/2014 13:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τραυματίστηκε η Μέρκελ ενώ έκανε σκι στην Ελβετία



Η γερμανίδα καγκελάριος Αγγελα Μέρκελ τραυματίστηκε σε ατύχημα που είχε κάνοντας σκι στην Ελβετία, ανακοίνωσε ο εκπρόσωπός της.

Όπως είπε ο Στέφεν Ζάιμπερτ, εξαιτίας του ατυχήματος η Μέρκελ θα χρειαστεί να παραμείνει, κατά το δυνατόν, σε ακινησία για τις επόμενες τρεις εβδομάδες κι επομένως θα ακυρώσει πολλές από τις προγραμματισμένες υποχρεώσεις της.

Σύμφωνα πάντως με το BBC, η Μέρκελ, η οποία είναι δεινή σκιέρ, έκανε σκι στις Ελβετικές Άλπεις στα σύνορα με την Ιταλία και πέφτοντας υπέστη ελαφρύ κάταγμα του πυελικού οστού (της λεκάνης) αλλά και εκτεταμένους μώλωπες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. θηραία avatar
    θηραία 06/01/2014 13:39:07

    μάτι ...μάτι!

  2. Μάστορας avatar
    Μάστορας 06/01/2014 13:44:23

    Αμάν με αυτό το σκι, από τον Κένεντι στον Σουμάχερ και τώρα στην Μέρκελ. Θανάσιμο σπορ για διάσημους :)

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Μάστορας 06/01/2014 16:21:34

      Add Sonny Bono (Cher's x-husband)

  3. Άλλη ρότα avatar
    Άλλη ρότα 06/01/2014 13:47:38

    Κρίμα ρε μαμώτοοοοοο!!! Πολύ λυπήθηκα τώρα

  4. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 06/01/2014 13:51:27

    Την φάγαμε, την κοπέλα, με τις κατάρες μας!

  5. Ολική αφασία avatar
    Ολική αφασία 06/01/2014 13:57:00

    Δε μπορεί.... πείτε μου πως είναι ψέμα. Τόσο καλός άνθρωπος είναι κρίμα να πάει από πέσιμο.

  6. X Rhodesian s.a.s avatar
    X Rhodesian s.a.s 06/01/2014 14:10:38

    ....δεν υπάρχει θεός τελικά... αντι να τσακιστεί αυτή η πρών κομσομόλα και να γεμίσει λάσπη [μην πώ κάτι άλλο..] το χιόνι, τσακίστηκε το παλληκάρι και χαροπαλεύει... τι να πείς...

    • fantomas avatar
      fantomas @ X Rhodesian s.a.s 06/01/2014 16:37:38

      συμφωνω!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
      Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ X Rhodesian s.a.s 06/01/2014 21:28:24

      Ε μα πια!!!

  7. Χρήστος Αλεξόπουλος avatar
    Χρήστος Αλεξόπουλος 06/01/2014 15:07:51

    Ωχ! Λέτε μετά τον τραυματισμό της στο σκι, να 'ρθει φουριόζα να μας...ξεσκί;
    Χρόνια πολλα και καλή χρονιά με υγεία!

  8. George Ν avatar
    George Ν 06/01/2014 15:15:12

    Πήγε να βοηθήσει ένα μικρό κοριτσάκι...

    • Τριάκοντα Αργύρια avatar
      Τριάκοντα Αργύρια @ George Ν 06/01/2014 15:37:15

      ...να το σπρώξει στο γκρεμό μάλλον πήγε και τιμωρήθηκε !

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ George Ν 06/01/2014 17:52:02

      Γιά τό Σουμάχερ θά λές.

  9. Αχ δενΑκούς avatar
    Αχ δενΑκούς 06/01/2014 15:34:33

    Ο καλός ο άνθρωπος, συνοδεύεται πάντα από τις ευχές των ευεργετηθέντων!

  10. Mike avatar
    Mike 06/01/2014 21:35:07

    Να την φερουν εδω Ελλαδα αμεσα να κανει σεφτε στο 25ευρω !!!!

  11. Wolf avatar
    Wolf 06/01/2014 22:07:57

    Δυο διάσημοι Γερμανοί θύματα του σκι. Σουμαχερ και Μερκελ.
    Κακοτοπιες.
    Κρίμα.
    Γίνε καλα ρε Μαικλ!!!

  12. m.s avatar
    m.s 06/01/2014 22:53:48

    μια παΐδα λιγότερη... κουράγιο αδέλφια και τη φάγαμε

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ m.s 06/01/2014 23:19:30

      :-) Μπά,κακό σκυλί ψόφο δέν ἔχει..

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ m.s 06/01/2014 23:33:11

      Ναι!
      Άλλα 23 παΐδια και τέσσερα άκρα έμειναν!!! :) :) :)

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 07/01/2014 06:15:12

    «Προκαλεί το Spiegel: Τι Ελλάδα, τι Αφγανιστάν!
    News.gr.msn.com | Δευτέρα 6 Ιανουαρίου, 2014 |

    Το γερμανικό περιοδικό θέτει το ερώτημα αν η χώρα μας είναι αναπτυσσόμενο ή αποτυχημένο κράτος, υποστηρίζει ότι οι θετικοί απολογισμοί είναι προάγγελος νέων διεκδικήσεων και επισημαίνει ότι η Ελλάδα παραμένει μια χώρα χωρίς αποτελεσματικό κράτος...

    Ο Αντώνης Σαμαράς είναι «κατά φαντασίαν θεραπευμένος» υποστηρίζει σε προκλητικό του δημοσίευμα το γερμανικό περιοδικό der Spiegel που κάνει λόγο για στασιμότητα στο πεδίο της δημοσιονομικής εξυγίανσης της Ελλάδας και υπονοεί ότι η ελληνική κυβέρνηση μιλά για ανάκαμψη της οικονομίας, η οποία όμως δεν υπάρχει!

    Το γερμανικό περιοδικό, ακόμη, αναφέρεται στη μετακίνηση του εντεταλμένου της γερμανικής κυβέρνησης για την ελληνογερμανική συνεργασία σε επίπεδο δήμων και κοινοτήτων, Χανς-Γιοάχιμ Φούχτελ, από το υπουργείο Εργασίας στο υπουργείο Αναπτυξιακής Βοήθειας και διερωτάται: «Η Ελλάδα, πλήρες μέλος της ΕΕ και της Ευρωζώνης, είναι μία αναπτυσσόμενη χώρα;» ή πρόκειται για «ένα ‘αποτυχημένο κράτος’ (failed state) όπως το Αφγανιστάν και σύντομα ίσως και το Πακιστάν;».

    Το Spiegel σημειώνει ότι η μετακίνηση του Φούχτελ αποτελεί ενδεχομένως μία σύμπτωση στις ανακατατάξεις που επέφερε ο σχηματισμός της νέας κυβέρνησης «μεγάλου συνασπισμού». Ωστόσο, όπως επισημαίνει, αυτή η σύμπτωση «πέφτει στο μάτι» με αφορμή την ανάληψη της ευρωπαϊκής προεδρίας από την Ελλάδα την 1η Ιανουαρίου.

    Μάλιστα, το γερμανικό περιοδικό επικαλείται παράγοντες των Βρυξελλών (τους οποίους δεν κατονομάζει) οι οποίοι υποτίθεται ότι εκτιμούν πως η Ελλάδα ενδέχεται να χρειαστεί από το 2015 ένα ακόμη πρόγραμμα βοήθειας 8 έως 10 δισ. Ευρώ.

    «Ωστόσο, ο Αντώνης Σαμαράς υπόσχεται με αυτοπεποίθηση μία προεδρία ‘της ελπίδας’, μιλώντας φυσικά για τη χώρα του, η οποία φέρει μαζί της για το διάστημα της εξάμηνης προεδρίας έναν θετικό απολογισμό».

    Όπως σχολιάζει το Spiegel οι «θετικοί απολογισμοί» από ελληνικής πλευράς «εξυπηρετούν τις περισσότερες φορές ως πάτημα για την επόμενη διεκδίκηση –αυτή τη φορά μίας δεύτερης απομείωσης χρέους».

    Οι αρθρογράφοι του περιοδικού, μάλιστα, πιστώνουν στη χώρα μας τη βελτίωση ορισμένων οικονομικών δεικτών, ωστόσο αποφαίνονται ότι «πίσω από αυτούς τους αριθμούς η Ελλάδα παραμένει αυτό που ήταν: Μία χώρα χωρίς κράτος -τουλάχιστον χωρίς αποτελεσματικό κράτος».

    Όπως επισημαίνεται, τέλος, «όποιος έχει σαφή εικόνα της διοίκησης, της δικαιοσύνης και της πολιτικής στην Ελλάδα πρέπει να συνεχίσει να αμφιβάλλει ότι η χώρα θα εξυγιανθεί κάποτε».

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 07/01/2014 19:25:09

      Πόρνες και Σωματέμποροι = Συγκοινωνούντα Δοχεία, κύριοι του Σπίγκελ.

      Αρνούμαι κάθετα τα μαθήματα ηθικής από τους γνήσιους απογόνους του Χίτλερ, γραβατωμένους νεοναζί του 4ου Οικονομικού Ράϊχ και πολίτες της αποδεδειγμένα, πλέον διεφθαρμένης χώρας του κόσμου, της ψευδεπίγραφα ισχυρής με τα κλεμμένα, Γερμανίας. Οι οποίοι όχι μόνον ανερυθρίαστα τολμάτε σήμερα να ηθικολογείτε, αλλά και, συλλογικές ευθύνες ν' αποδίδετε στη «κατώτερη» Ελλάδα στην οποία, λυσσαλέα επιδιώκετε να επαναλάβετε, αβρόχοις ποσί το μεγάλο κόλπο, «το πετυχημένο πλιάτσικο» της Ανατολικής Γερμανίας, δηλαδή. Και ως συνήθεις ξελιγωμένοι που είσθε, «να καταβροχθίσετε», Δωρεάν, όσο περισσότερη Ευρώπη μπορείτε, με αθέμιτους, ανήθικους και παράνομους τρόπους. Πρώτο παιδί! «η αλεπού» Σόϊμπλε και πρώην υπουργός του- «Οικονομικού Πολέμου» της Μέρκελ. Να το χαίρεστε αυτό το μοναδικό, το ανεπανάληπτο δυναμικό δίδυμο! Και το οποίο, αδιάφορα σφυρίζει όταν καλείται έμπρακτα ν’ αποδείξει τη φερεγγυότητα του Γερμανικού κράτους, αποζημιώνοντας για τα φρικτά εγκλήματά του την Ελλάδα από τον Α’+ Β’ ΠΠ. Έλεος πιά με τη γερμανική φερεγγυότητα!

      «Η τέχνη της πολιτικής συνίσταται στο να ξέρεις πότε ακριβώς να χτυπήσεις τον αντίπαλό σου λιγάκι κάτω από τη ζώνη. Η Γερμανία είναι μια χώρα που δεν θα ήθελα να είχα για γείτονα.» ~Κόνραντ Αντενάουερ

  14. Κίρκη avatar
    Κίρκη 07/01/2014 10:38:02

    Βρε Αντώνη μου, αυτή η Σκρούτζω δε δίνει ευρώ για χιονοπέδιλα και πέφτει και σκοτώνεται, ενώ είναι και ....σ΄επικίνδυνη ηλικία.
    Σε σένανε θαρρείς οτι θα κάνει δώρο χωρίς δυσβάσταχτο αντάλλαγμα;
    Δε μπορεί να το πιστεύεις ακόμα..... Δε μπορεί!

  15. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 07/01/2014 11:56:13

    Χεχε, τελικά υπάρχει Θεός και όλα τα βλέπει, αργεί αλλά δεν λησμονεί.

  16. roadrunner avatar
    roadrunner 07/01/2014 12:13:39

    Περαστικά και σύντομα, στην Γερμανίδα Καγκελάριο. Εμάς μας συμφέρει σαν χώρα να είναι όλοι απίκο και συνεπείς στις υποχρεώσεις τους,
    ειδικά τώρα που κλείνει ένας πολυετής κύκλος, αιματηρής συνέπειας του λαού μας.
    Πάντως δεν είναι παράλογο, ότι
    όσο περισσότερο θα κελαηδούν οι "Κανταδόροι" που ταϊστηκαν το Γερμανικό καναβούρι, τόσο πιο ακριβοθώρητοι θα γίνονται κάποιοι φίλοι μας, Γερμανοί...