#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/04/2012 18:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το νέο "πρόσωπο" της επανάστασης στην Λατινική Αμερική



Μαγνητίζει το φακό, τους διαδηλωτές αλλά και τον διεθνή Τύπο με το εκρηκτικό ταμπεραμέντο της. Έχει γίνει πρωτοσέλιδο στο Newsweek, ενώ πρόσφατα οι New YorK Times της έκαναν το προφίλ, μιλώντας, μεταξύ άλλων, για την επαναστάτρια χωρίς μακιγιάζ.

Στο πρόσωπο του φοιτητικού κινήματος στη Χιλή, της 23χρονης Καμίλα Βαγιέχο, χιλιάδες πολίτες είδαν την σπίθα της αλλαγής.

Η εκκολαπτόμενη λαϊκή ηρωίδα της Λατινικής Αμερικής, όπως την αποκαλούν τα ΜΜΕ της Χιλής, έχει αναδειχθεί σε πασιονάρια της πατρίδας της . Μέσα σε λίγους μήνες, κατάφερε να συσπειρώσει τους Χιλιανούς που διεκδικούν κοινωνικά δικαιώματα στους δρόμους και υψώνουν την γροθιά τους κατά του Χιλιανού ηγέτη, Πινέρα.

Η «κομαντάντε Καμίλα» είναι φοιτήτρια Γεωγραφίας και πρόεδρος της Ομοσπονδίας Φοιτητών του Πανεπιστημίου της Χιλής .



Κόρη του Ρεινάλντο Βαγιέχο και της Μαρέλα Ντόουλινγ, πρώην μέλη του Κομμουνιστικού Κόμματος της Χιλής κατά την διάρκεια της δεκαετίας του 1970. Σπούδασε στο Colegio Raimapu, ένα ιδιωτικό σχολείο στη La Frorida.
Το 2006, μπήκε στο Πανεπιστήμιο της Χιλής. Εκεί άρχισε να σχηματίζει δεσμούς με αριστερούς φοιτητές και να εμπλέκεται στην πολιτική, η οποία την οδήγησε να ενταχθεί στην Κομμουνιστική Νεολαία της Χιλής το επόμενο έτος.
Τον Αύγουστο του 2011, το Ανώτατο Δικαστήριο της χώρας διέταξε αστυνομική προστασία για την Βαγιέχο αφότου έλαβε απειλές κατά της ζωής της.

Στις ογκώδεις  αντικυβερνητικές διαδηλώσεις που ξεκίνησαν σχεδόν πριν  ένα χρόνο στη Χιλή , η Καμίλα έδωσε δυναμικό παρών.

Έχει 66 χιλιάδες φαν στο Διαδίκτυο!

Η βρετανική εφημερίδα Guardian συγκρίνει την Βαγιέχο με τον υποδιοικητή των Ζαπατίστας , Μάρκος και αναφέρει χαρακτηριστικά ότι πρόκειται για ένα προικισμένο άτομο, που με το χάρισμα του λόγου μπορεί να κατακτήσει μόνη της μία πόλη.

http://www.protothema.gr/world/article/?aid=190767

ΣΧΟΛΙΑ

  1. S.P. avatar
    S.P. 17/04/2012 18:45:33

    Τρίχες, κάποιοι την βάζουν μπροστά, κάποιοι θα την εκμεταλλευτούν αν συνεγείρει τα πλήθη και αν κυβερνήσει θα καταλήξει μία από τα ίδια. Αν ο ελληνικός λαός έχει πολιτισμικό πρόβλημα και δεν μπορεί να εδραιώσει ένα κράτος δικαίου, οι λαοί της Ν. Αμερικής έχουν πολλαπλάσιο αντίστοιχο πρόβλημα. Μέχρι πρόσφατα μπέρδευαν τον Στάλιν με τον Χίτλερ και εκεί έκαναν καριέρα οι λαϊκιστές δημαγωγοί (ναζιστικών αποκλίσεων) ο Περόν, η γυναίκα του, ο Μενέμ, ένα σωρό δικτάτορες με λαϊκό έρεισμα κ. λ. π. Εκεί έκανε σταδιοδρομία ο τύραννος κ. Φ. Κάστρο εκδιώκοντας τον άλλον τύραννο Μπατίστα.
    Άστα βράστα που λένε: Αν ο λαός έχει χαμηλό επίπεδο τον χειρίζονται όπως θέλουν, ελεεινοί δημαγωγοί, ξένοι παράγοντες κ.α. Οι ηγέτες του είναι κατασκευασμένοι.

    • mx avatar
      mx @ S.P. 17/04/2012 19:05:12

      +++++

      ETSI EXIGEITAI KAI TO PRWTOSELIDO STO NEWSWEEK

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ S.P. 17/04/2012 21:12:34

      Εύστοχος!!!

    • Gerome avatar
      Gerome @ S.P. 18/04/2012 17:39:44

      Σε τι ακριβώς σας ενοχλεί ο Περόν;

  2. juliet avatar
    juliet 17/04/2012 19:05:31

    ''Επανάσταση δεν είναι μόνο να κρατάς όπλα.Είναι να μπορείς να κάνεις βαθιές αλλαγές στη ζωή των ανθρώπων.Να βάζεις βιβλία στο διάβα τους ,λουλούδια στις πόρτες τους ,μουσική στον δρόμο τους.Η θρησκεία και η πολιτική δεν μπορούν πια να προσφέρουν πολά.Το μοναδικό που μπορεί να μας σώσει πλέον είναι η κουλτούρα''.
    Πάκο ΙγνάτιοΤαΐμπο-Μεξικανός συγγραφέας.

    • S.P. avatar
      S.P. @ juliet 17/04/2012 19:07:24

      Μπράβο βρε Juliet, συμφωνώ απόλυτα!!!

      • Nικήτας avatar
        Nικήτας @ S.P. 17/04/2012 19:44:48

        +1.000.000.000 :-)

    • ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ avatar
      ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ @ juliet 18/04/2012 15:27:45

      Πανέξυπνε Juliet analyze τη λέξη Κουλτούρα στη Γλώσσα των Γραικών;

  3. Pluto avatar
    Pluto 17/04/2012 19:12:43

    Παιδιά, υπάρχει κατά Ελλάδα μεριά τίποτα σαν αυτό το σύνολο (=μυαλό+πρόσωπο+σώμα+απήχηση+διεθνή εμβέλεια) ;;;
    Δυστυχώς, από Χιλή φέρνουμε στην Ελλάδα μόνο ποδοσφαιριστές...

    • juliet avatar
      juliet @ Pluto 17/04/2012 19:28:08

      Αυτή τη χρονική στιγμή .....η Μπάρμπα σου κάνει;

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ juliet 17/04/2012 19:36:36

        Άσε μας βρε Juliet!!

  4. S.P. avatar
    S.P. 17/04/2012 19:31:39

    Εμένα πάντως η Β. Μπάρμπα μου αρέσει επειδή έχει απήχηση και διεθνή εμβέλια!!! χα, χα, χα!!!

  5. Μήτσος avatar
    Μήτσος 17/04/2012 19:46:23

    Πάντως αυτό το σκουλαρίκι στην μύτη μια αηδία βρε παιδί μου. Πως καθαρίζει την μύτη της η κοπέλλα. Ούτε που θέλω να φανταστώ τι μπορεί να είναι σκαλωμένο στην εσωτερική πλευρά του δαχτυλιδιού.

  6. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/04/2012 20:23:43

    Ξεθώριασε ο Τσε Γκεβάρα φαίνεται και ψάχνεται το εμπορικό τμήμα της "Επανάστασης" σε μια πιο θηλυκή εκδοχή

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/04/2012 20:31:22

      Πολύ εύστοχο,θα ακολουθήσουν Τ-σερτ,αναπτήρες,μπρελόκ

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/04/2012 21:10:36

      Χα,χα,χα!!!!!! Μπράβο βρε Μανώλη Μ!!!

  7. hagan avatar
    hagan 17/04/2012 21:32:04

    Πάντως αγαπητέ κύριε Μανώλη,θα συμφωνήσετε νομίζω,το κορίτσι είναι πολύ όμορφο...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ hagan 18/04/2012 13:45:53

      Σαφώς. Η αλήθεια να λέγεται!

  8. nikos17 avatar
    nikos17 17/04/2012 23:11:02

    το ωραίο να το θαυμάζουμε, όμως αν δεν ήταν όμορφη και ήταν κακομούτσουνη θα την έβαζαν εξώφυλλο στο newsweek? Και τι έγινε που εχει 66.000 φαν...στο διαδίκτυο? Η Ντουβλη και η τζουλια σπάνε........ τους χακερ εδω. Κατασκευασμένο το βλέπω. Μακάρι να είναι αληθινή και μακάρι να υπάρξουν και σε μας τετοιοι ομορφοι και δραστηριοι νέοι.

  9. hagan avatar
    hagan 17/04/2012 23:30:06

    Συμφωνώ απολύτως..Εγώ τα νιάτα της θαύμασα μόνο!

  10. Pluto avatar
    Pluto 17/04/2012 23:32:18

    Τί να κάνουμε; Εν Ελλάδι κάνει θραύση η φτήνεια της Μπάρμπα καί τηςΤζούλια ,ακόμη καί στα ψηφοδέλτια (μην πω ότι είναι καλύτερες από μερικούς καί μερικές..).
    Στην Χιλή κάνει θραύση η ποιότητα της κοπέλας για την οποία καί οι αντίπαλοι (το Newsweek δεν είναι αριστερό) υποκλίνονται στην ρητορική της δεινότητα,στις πολιτικές της ικανότητες (κοντράρει στα ίσα τον Πρόεδρο της χώρας) καί ,βεβαίως ,στην ομορφιά της .Εγώ δεν διακρίνω πάνω της τίποτα φτηνό καί πρόστυχο ....
    Διαλέγουμε καί παίρνουμε :Χιλή ή Ελλάδα; Ποιός είπε ότι η κρίση μας είναι μόνο οικονομική;;

  11. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 18/04/2012 03:49:53

    Η Ορθοδοξία μας είναι κουλτούρα.

  12. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 18/04/2012 04:46:08

    Αυτού του είδους τα πρωτοσέλιδα, έχουν μακρά και σέξυ ιστορία.
    Σαν κάπως παλιότερος ας πούμε, θυμάμαι ένα κάποιο πρωτοσέλιδο του "TIME" με τη φάτσα του κακόμνηστου Αντρέα και τον τίτλο :
    "Ο επόμενος Πρωθυπουργός της Ελλάδος;".
    Το τεύχος αυτό είχε εκδοθεί λίγες ημέρες μετά τις "μεταπολιτευτικές εκλογές", όταν το Πανελλήνιον ΣΟΚ είχε πάρει 13% και ήταν ΤΡΙΤΟ κόμμα...
    Ε, το ζήσαμε ότι έγινε !!...

  13. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 18/04/2012 06:06:23

    Ωραία κοπέλα, δεν λέω, αλλά τι σημαίνει "COMUNISMO DE MASAS"; Κομμουνισμός της μάσας;

    • juliet avatar
      juliet @ Πεπόνης 18/04/2012 08:16:14

      Καλημέρα,
      εμείς έχουμε αλλα βιώματα π.χ. .PASOK DE MASAS.Να θυμηθούμε τους ωραίους και ωραίες που πέρασαν;Αν εξαιρέσεις τη Μελίνα ....μας έμεινε η μάσα.

  14. Δημήτρης ΜΑΝΗ avatar
    Δημήτρης ΜΑΝΗ 18/04/2012 09:47:34

    Καθε φορά που κυβερνά δεξιά...κάνουν διαδηλωσεις με ψευδοεπαναστασεις κτλ..ενω οταν κυβερνα ο σοσιαλισμός αριστερά...είναι κότες....

  15. αποκατάσταση avatar