#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2011 18:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μεγάλο φινάλε του Καντάφι



Ο πρόεδρος Ομπάμα δέχεται έντονες κριτικές, από πολλές πλευρές,  επειδή άργησε να ανταποκριθεί στα βάσανα των Λιβύων. Αν πιστέψουμε την εφημερίδα Wall Street Journal, η Αμερική θα έπρεπε να είχε ήδη στείλει τους πεζοναύτες. Ακόμη κι ο Καντάφι εξεπλάγη. Αυτό είναι το αντάλλαγμα άραγε, επειδή παρέδωσε αμαχητί τα πυρηνικά και χημικά προγράμματά του στη κυβέρνηση του Μπους;

Όπως και νάχει,  Καντάφι πνέει τα λοίσθια. Η εικόνα που παρουσίασε στη διάρκεια της εξωφρενικής του συνέντευξης στη Christiane Amanpour, οι αερολογίες για το πόση αγάπη δέχεται από το λαό του, όλα αυτά μας θυμίζουν κάποιον κλασικό μεγαλομανή δικτάτορα. Στη διάρκεια του Β`ΠΠ, ο ιστορικός του Harvard, William Langer, που εργάζονταν για την OSS, είχε προβλέψει με επιτυχία, ότι ο Χίτλερ θα προτιμήσει να αυτοκτονήσει παρά να συλληφθεί. Όπως είχε δηλώσει ο Χίτλερ, δεν ήθελε να τον πιάσουν οι Ρώσοι, να τον βάλουν σε κλουβί, και να τον περιφέρουν σαν αρκούδα.

Το ίδιο ισχύει και για τον Καντάφι. Όλα δείχνουν πως αναζητεί το μεγάλο φινάλε. Θέλει πυροτεχνήματα, την ώρα που θα κάνει την έξοδό του από τη παγκόσμια σκηνή. Προς το παρόν μάλλον απολαμβάνει όλη αυτή τη προσοχή. Δεν είναι και πολλοί αυτοί που φεύγουν με μπάμ.

Εδώ και δεκαετίες, ο «βασιλεύς των βασιλέων» έκανε ότι ήθελε, με τον πλούτο που συγκέντρωνε από το πετρέλαιο, να του επιτρέπει κάθε παράλογη συμπεριφορά, την ώρα που η Δύση ήταν ανήμπορη να κάνει  το οτιδήποτε. Μπόρεσε ακόμη και να επαναπατρίσει τον καταδικασμένο για τη βομβιστική επίθεση του Lockerbie πράκτορά του, επειδή η Βρετανία ήθελε απεγνωσμένα το πετρέλαιό του.

Κάποιοι επιμένουν πως ο μόνος που  μπορεί να κρίνει όλα τα αδικήματα και τα εγκλήματα του Καντάφι είναι η ίδια η χώρα του. Μια νέα κυβέρνηση, όποια και να είναι αυτή, θα είναι και η μόνη αρμόδια για να τον δικάσει και να τον καταδικάσει. Όπως έκαναν οι Ιρακινοί με τον δικό τους δικτάτορα, τον Saddam Hussein.

Κάτι τέτοιο όμως για να γίνει, προϋποθέτει δυο πράγματα. Το πρώτο είναι ότι ο Καντάφι θα πρέπει να πιαστεί ζωντανός, που είναι πολύ αμφίβολο. Το δεύτερο είναι ότι στη χώρα θα πρέπει να προκύψει  κάποια βιώσιμη κυβέρνηση. Η περίπτωση όμως του Ιράκ ήταν διαφορετική. Οι αμερικανικές στρατιωτικές δυνάμεις ήταν αυτές που στήριξαν μια νέα κυβέρνηση. Κάτι τέτοιο φαντάζει απίθανο στη περίπτωση της  Λιβύης.

Όσον αφορά στο ενδεχόμενο παραπομπής του στο Διεθνές Δικαστήριο, εκεί υπάρχει ο φόβος μη τυχόν κι ο Καντάφι ξεσκεπάσει την υποκρισία της Δύσης, που αποφάσισε να τον δικάσει κατόπιν εορτής, και  μόνο μετά τον απελπισμένο ξεσηκωμό του λαού του. Οποιαδήποτε τέτοια δίκη μπορεί να προκαλέσει πολλαπλή αμηχανία, μόλις αποκαλυφτεί η χρόνια προθυμία των ΗΠΑ και της Ευρώπης να συναλλαχτούν μαζί του.

Ο χασάπης του Lockerbie, ένας από τους πιο αδίστακτους ηγέτες του 20ου αιώνα, επιδείκνυε την δύναμη του χωρίς καμιά τιμωρία. Μια δίκη λοιπόν, θα έβγαζε στη φόρα πολλά  περισσότερα άπλυτα για την Αμερική και την Ευρώπη, παρά για τον ίδιο. Δεν συμφέρει σε κανέναν.

 

S.A.- The National Interest

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 02/03/2011 18:53:06

    Οι Ρώσοι ΔΕΝ επιβεβαιώνουν αεροπορικές επιδρομές του Καντάφι.
    Τι γίνεται ακριβώς και τα δικά μας bloggs και σελίδες που ασχολούντια καθημερινά με τη Λιβύη και προσπαθούν να προσδόσουν στους εαυτούς τους μια υποτίθεται φανερή φιλορωσική τάση και αγνούν αυτές τις ειδήσεις στην συνεχή ενημέρωση που μας δίνουν για το τι γίνεται στη Λιβύη?

    Airstrikes in Libya did not take place - Russian military
    http://www.youtube.com/watch?v=TncgsS0FDWg

  2. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 02/03/2011 18:54:56

    Οι σελίδες που ασχολούνται αποκλειστικά με περιεχόμενο για στρατιωτικά αμυντικά θέματα ενούσα.

  3. cveng avatar
    cveng 02/03/2011 19:17:59

    το οτι στη Λιβυη εξελισσονται καταστασεις για τις οποιες δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ειναι φανερο.υπερδυναμεις και συμφεροντα συγκρουονται πανω απο τη μεσογειο και ψυχροπολεμικου τυπου πληροφοριες που βγαινουν απο τη μια και διαψευδονται απο την αλλη θα βλεπουμε μεχρι το τελος της διαδικασιας ''μεταβασης'' της Λιβυης.
    μου φαινεται λιγο απλοικη επισης η δηλωση του αρθρογραφου οτι οι Ιρακινοι δικασαν μονοι τους τον Σανταμ Χουσειν και ετσι θα επρεπε να γινει και στη Λιβυη.ναι.ολομοναχοι τον δικασαν.με 5 αμερικανικες μεραρχιες γυρω γυρω.ειχε πιθανοτητες να βρεθει αθωος δηλαδη.
    το οτι ο Κανταφι πεφτει ειναι το μονο σιγουρο.θα μαθουμε ακριβως απο ποιους επεσε την επ'αυριο της εξεγερσης και μονο τοτε, οπως και με την Αιγυπτο.

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/03/2011 19:19:37

    "Βάλε, βάλε, βάλε,
    όσο θέλεις βάλε,
    το πολύ-πολύ να έχω
    τραγικό φινάλε".
    Κλασικό σκυλονησιώτικο.

  5. Misha avatar
    Misha 02/03/2011 19:44:14

    Aυτόν τον ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΗ που έριξε διατρητική βόμβα βάρους ενός τόννου και εξαέρωσε 1000 γυναικόπαιδα που βρίσκονταν σε καταφύγιο στη Βαγδάτη , πώς τον έλεγαν ;

    Θάμνο αγγλιστή ή κάνω λάθος;

  6. loretta avatar
    loretta 02/03/2011 20:17:11

    ....το μεγαλο φιναλε του κανταφι αν ειναι να γινει με την παρεμβαση του Νατο (αμερικανων και αγγλων )ειναι μια πολυ κακη αρχη για ολους μας...!!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/03/2011 20:24:20

    Εαν παει ο Κανταφι σε Διεθνες Δικαστηριο εγω θα γινω κουκουες και φιλος του ΓΑΠ.
    Δε θα προκανει..

    ΠΠ

  8. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 02/03/2011 20:57:11

    Φοβερός ο Καντάφι.
    Αν επέμβει η ΗΠΑ ή το ΝΑΤΟ Λίβυοι θα πεθάνουν κατά χιλιάδες λέει.
    Δεν αποκλείεται όμως και από τα δικά του πυρά. Τέτοια αγάπη έχει ο ηγέτης του λαού για το λαό του.

  9. neotera avatar
    neotera 02/03/2011 21:58:53

    Είναι κρίμα που ένας πραγματικός ηγέτης κατάντησε εχθρός του λαου του και τον κατασφαγιάζει. Η απομόνωση διαβρώνει καθιστώντας απάνθρωπα όλα τα καθεστώτα και την ηγεσία πρώτη. Αποτελεί τη σίγουρη καταδίκη τους. Τα ανοιχτά καθεστώτα όπως το ελληνικό διαφθείρονται αλλοιώς, από την κορυφή ως τα νύχια...

  10. ΤΙΜΑΙΟΣ avatar
    ΤΙΜΑΙΟΣ 02/03/2011 22:37:05

    Σιγουρα ο Κανταφι δε διεκδικει δαφνες δημοκρατιας...ομως ειμαι σκεπτικιστης για την πληθωρα ευαισθητων εκδηλωσεων απο καθε κατεργαρη. Κατα δευτερον ενω τα ΜΜΕ εγραφαν τα μυρια οσα, γνωστος απο την Τριπολη σε επικοινωνια με τους δικους του δηλωνε οτι ολα ηταν ησυχα και την Παρασκευη πηγε κανονικα στη δουλεια του.
    Και εγω, οπως και οι εικονες στα δυτικα ΜΜΕ δεν εδειξαν εκατομβες θυματων....Α ναι και τα αεροπλανα χτυπανε τις αποθηκες πυρομαχικων και οχι τους κατα τοπους αντιφρονουντες...(ισως να υπαρχουν και εξαιρεσεις σ'αυτο)...Κατα τα αλλα συμφωνω με το αρθρο για μεγαλη εξοδο...(ειναι και ροκ σταρ ο μουαμαρ)...οσο για την εκτελεση του Σανταμ απο το Λαο του αστο καλυτερα μεγαλε!!

  11. χρήστος παοαζήσης avatar
    χρήστος παοαζήσης 02/03/2011 23:02:50

    Ο Καντάφι έβγαλε τους Λίβυους από τα τσαντίρια και τους έχτισε σπίτια, ένωσε τις φυλές Βερβέρων με τους Άραβες και τώρα δεν τους κάνει... Μ´ αρέσει η πονοψυχία των Αμερικανών προς τους Άραβες. Είναι ευαίσθητο έθνος... Τυχαίο ότι όλα ξεκίνησαν από το facebook; Άτιμη CIA. Κατά τα άλλα εμείς για μια ακόμη φορά με περίσσια δημοκρατικότητα πετάμε το ανάθεμα και συντασόμαστε με τα αμερόληπτα οικεία ΜΜΕ.

  12. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 02/03/2011 23:06:06

    Αφιερωμένο στους δημοσιογράφους και αναλυτές των "καταξιωμένων" ΜΜΕ, και προπαντός στους παρουσιαστές των ειδήσεων των 8 ή 9:

    "Ο ένας τρώει τον άλλο, τα κάτω έρχονται πάνω
    δεκάρες μου πετάνε, το μπαγλαμά μου πιάνω
    και κάτω στο χαμένο και ζήτω στον επάνω
    και κάτω στο χαμένο, βρε, και ζήτω στον επάνω."

    Άκης Πάνου

  13. Orestios avatar
    Orestios 02/03/2011 23:21:46

    Ανοικτό καθεστώς το ελληνικό?
    Με ποιόν τρόπο.
    3 οικογένειες κυβερνούν τα τελευταία 60 χρόνια.
    Αντί για μία πολυμελή έχουμε τρείς ολιγομελείς.
    Πού είδες την διαφορά?
    Η βεβαιότητα διατήρησης της εξουσίας, η ατιμωρησία για το φαγοπότι μαζί με την στήριξη των προπαγανδιστικών ΜΜΕ είναι τα κοινά χαρακτηριστικά

  14. parsifal avatar
    parsifal 02/03/2011 23:26:41

    Πολύ καλό το σχόλιο για τις "ειδικές" ιστοσελίδες που γνωρίζουν απαντα τα τεκταινόμενα στην Λιβύη, ακόμη και τις...μονάδες, την σύνθεση και τον οπλισμό τους ! Μια εξ αυτών, γνωστό κινδυνολογικό "αμυντικό δίκτυο" περιέγραψε τις αεροπορικές επιθέσεις που οι - ασχετοι ! - Ρώσσοι αμφισβητούν ενώ διαπιστώνει βαρύγδουπα οτι "αυξάνεται η εμπλοκή της Ελλάδος" ! Μήπως εμφανίσθηκαν τσιπούρες στον κόλπο της Σύρτης ?

  15. anonymous avatar
    anonymous 02/03/2011 23:42:16

    Τούς βοήθησε τόσο πολύ ώστε μετα 42 χρόνια δικτατορίας ακόμα ζούν στο φυλετικό σύστημα

  16. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 03/03/2011 00:06:04

    Εστω, τον καντάφι βοηθούν οι μισοί Λίβυοι. Τον Γιώργαρο τον Παπανδρέα ζήτημα αν θα τον βοηθούσε ενα 10%!
    Είναι γεγονός!
    Ο Γιώργος Παπανδρέου είναι πιο μισητός στον Ελληνικό λαό απο οτι ο Καντάφι στον Λιβυκό λαό.
    Είναι γεγονός!

    Αυτό θέλω να το δω πρωτοσέλιδο σε εφημερίδα τη αντιπολίτευσης!
    Ποιά δεν έχει ατζέντες και πάρε δώσε με τη κυβέρνηση για να το βάλει πρώτο τίτλο???

  17. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 03/03/2011 00:08:19

    Μπρεζίνσκι