#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/08/2012 17:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μήνυμα της Shell στην Μέρκελ



(Ανανεωμένο). Μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου, η πετρελαϊκή  Shell αποφάσισε να αποσύρει τα  λεφτά της από την Ευρωζώνη και να τα βάλει αλλού. Σύμφωνα με τους  Times του Λονδίνου ο κολοσσός Shell αποφάσισε να αποσύρει μέρος των καταθέσεών του από την Ευρώπη, θεωρώντας την Ευρωζώνη «περιοχή υψηλού ρίσκου».

Η εφημερίδα επικαλείται τις δηλώσεις του Σάιμον Χένρι, ανώτατου οικονομικού στελέχους της επιχείρησης, ο οποίος είπε ότι «υπάρχει αλλαγή στη βούλησή μας να αναλάβουμε το πιστωτικό ρίσκο της Ευρώπης».

Το ποσό για το οποίο γίνεται λόγος φτάνει τα 15 δισ. λίρες, οι οποίες θα μεταφερθούν σε πιστωτικά ιδρύματα των ΗΠΑ.

Ο ίδιος πάντως διευκρίνισε ότι δεν αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο όλες οι χώρες-μέλη της Ευρωζώνης, αφού τα προβλήματα δεν είναι κοινά.

Δεν ξέρουμε αν αυτοί ξέρουν περισσότερα από εμάς αλλά φαίνεται ότι η Ευρωζώνη διαλύεται και η Γερμανία είτε το θέλει είτε δεν το έχει πάρει χαμπάρι.

Παρά την απόπειρα της εταιρείας να διασκεδάσει στη συνέχεια το γεγονός, με διευκρινίσεις του τύπου ότι δεν θα αντιμετωπισθούν όλες οι χώρες με τον ίδιο τρόπο, η είδηση δείχνει ότι η υπόθεση της ευρωπαϊκής κρίσης τείνει όντως να λάβει συστημικές διαστάσεις.

Όπως επισημαίνει το "Βήμα", αυτή τη στιγμή η ευρωπαϊκή διατραπεζική αγορά λειτουργεί εκ των ενόντων, με τις γραμμές χρηματοδότησης των τραπεζών της από τις ΗΠΑ κομμένες, χωρίς την άνεση των παλαιών διευκολύνσεων της ανοιχτής παγκοσμιοποιημένης αγοράς κεφαλαίων. Τηρουμένων των αναλογιών μπορεί να πει κανείς ότι η Ευρώπη αντιμετωπίζεται σχεδόν όπως η Ελλάδα στα τέλη του 2009, όταν ξεκίνησε η διαδικασία αμφισβήτησής της από τις αγορές. Κάτι που είναι καιρός να αντιληφθεί η ευρωπαϊκή ελίτ και ιδιαιτέρως η ηγεσία της Γερμανίας.

Αν οι αστέρες των Βρυξελλών και η ομάδα της κυρίας Α. Μέρκελ επιμείνουν στη γραμμή της ακαμψίας και συνεχίσουν να αντιμετωπίζουν τις οικονομίες καθεμιά χωριστά η κρίση θα γενικευθεί και η ευρωζώνη θα καταρρεύσει στην κυριολεξία.

Όσο είναι καιρός ας αποβάλλουν δόγματα και μικροσυμφέροντα. Αν πραγματικά ενδιαφέρονται για το ευρωπαϊκό οικοδόμημα ας ενθαρρύνουν την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα να δράσει αποφασιστικά και αποτελεσματικά. Αλλιώς, αν αδρανήσουν, τα γεγονότα θα είναι κατακλυσμιαία και η κατάσταση μη αναστρέψιμη για την Ευρώπη.

(Antinews, με πληροφορίες από το "Βήμα")

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/08/2012 23:01:17

    Τά φτηνά της καύσιμα μόνο μήν πάρει...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/08/2012 14:07:49

      Φτηνα καύσιμα στο Μοντενέγκρο: Στην παραθαλάσσια Μπούντβα, 1,34 EUR/λιτρο.
      Ίσως (μετά την Ελληνική μηνημονιο-πατάτα 3 χρόνων και τα όσα κυκλοφορούν για Σλοβενία), σε λίγο η μόνη Βαλκανική χώρα με Ευρώ θα είναι η μικρούλα από την Αδριατική !
      Χωρίς να είναι επίσημα μέλος της Ευρωζώνης, και ακόμη, ούτε κάν πλήρως μέλος της ΕΕ !

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ο Θείος 07/08/2012 14:22:31

        Ἀκόμη καί ἡ Ἰταλία ἔχει φτηνότερα καύσιμα ἀπό ἐμᾶς: 1,63 τό λίτρο...

  2. Διαγγελέας avatar
    Διαγγελέας 06/08/2012 23:35:10

    ΑΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΑ 82.000.000€ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΕΦΕΤΕΙΟ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΕΙΧΕ ΛΑΘΟΣ ΣΥΝΘΕΣΗ ! ! !

    ΠΡΩΤΗ ΥΠΟΘΕΣΗ : BP HELLAS - SHELL HELLAS

    Με την απόφαση 421 του 2008 η Επιτροπή Ανταγωνισμού τιμώρησε τις BP HELLAS και SHELL HELLAS για το σοβαρότατο αδίκημα της εναρμονισμένης πρακτικής με συνολικό πρόστιμο 49.731.473€. Προεδρεύων της διαδικασίας ο Πρόεδρος της Επιτροπής Ανταγωνισμού Σπύρος Ζησιμόπουλος.

    ΔΕΥΤΕΡΗ ΥΠΟΘΕΣΗ: ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ, ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ, ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ, GROUPAMA ΦΟΙΝΙΞ

    Με την απόφαση 460/2009 η Επιτροπή Ανταγωνισμού καταδίκασε τις μεγαλύτερες ασφαλιστικές επιχειρήσεις της χώρας ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ, ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ, ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ και GROUPAMA ΦΟΙΝΙΞ με πρόστιμο 33.059.000€ για σοβαρές παραβάσεις της νομοθεσίας τα έτη 2002-2008.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Διαγγελέας 07/08/2012 01:51:39

      Θα τις κάνω πάλι τις αφελείς μου ερωτήσεις:
      - οι παραβάσεις αυτές τώρα πια έχουν παραγραφεί ; Δηλ. το Δημόσιο χάνει από τις εισπράξεις τους αυτά τα πρόστιμα ;
      - αν ναι, το Ελληνικό Δημόσιο δεν είχε γνώση της προσφυγής έγκαιρα, ώστε να διορθώσει αυτεπάγγελτα και εκδίδοντας νέα απόφαση επιβολής προστίμων (με νόμιμη σύσταση της Επιτροπής Ανταγωνισμού ) ; Δεν είχε τη δυνατότητα ;

    • Stelios avatar
      Stelios @ Διαγγελέας 07/08/2012 15:04:05

      Shell και Bp μετα απο αυτα αποσυρθηκαν απο την Ελλαδα και χασαμε δυο πολυεθνικες κολοσσους που εδιναν δουλεια...Ας αφησει της ψευτομαγκιες η επιτροπη ανταγωνισμου....Με το γαλα και το καρτελ ακομα τα ψαχνει....

  3. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 06/08/2012 23:52:53

    Το παραμύθι με τα τρία γουρουνάκια δεν το ξέρει η Σελ.
    Παίρνεις τα λεφτά σου απο το αχυρένιο σπίτι και τα πας στο ξύλινο;Μα ούτε εκείνο θα σε σώσει απο το φύσημα του κακού λύκου!

    • Kargia avatar
      Kargia @ Iωάννης34 06/08/2012 23:54:52

      Καλό! Αρκεί να μην είναι (και) η ίδια ο κακός λύκος

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 07/08/2012 10:13:57

    OΚ Δικαιωμα της εδω ο Πηναλεων εβγαλε 8 εκατ € εκτος Ελλαδας και η Shell δεν θα κανει τα δικα της !Εμεις οι καταναλωτες τι κανουμε ?Προσωπικα ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιουσα καυσιμα της Shell οποτε ακομη περισσοτερο τωρα το εμπαρκο μου θα συνεχιστει αμειωτο συστηνωντας σε οσους γνωριζω να αποφευγουν να χρησιμοποιουν την Shell !Ας το κανουν αυτο 1.000.000 καταναλωτες και ας μετρησει η Shell μετα το κοστος -οφελος της ενεργειας της !

  5. Idiot avatar
    Idiot 07/08/2012 11:59:32

    Το οτι η Shell αποσυρει τα κεφαλαια της απο την Ευρωπη ειναι το κερασακι στην τουρτα.Το ανησυχητικο ειναι οτι οι εισροες επενδυτικων κεφαλαιων εχουν καταβαραθρωθει.Μετρημενες στα δαχτυλα επισης και οι νεες εταιρειες που εχουν δημιουργηθει στην ευρωπη τα τελευταια 20 χρονια με παγκοσμια εμβελεια και πρωτοτυπια.

  6. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 07/08/2012 12:18:54

    Η Ευρώπη έχει αρχίσει να πληρώνει για την αδράνειά της.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/08/2012 12:33:10

    Η διαχείριση της Ευρωπαικής κρίσης από αυτούς που ασκούν τη στιγμή αυτή την πολιτική εξουσία στην Ευρώπη, απέτυχε ολοκηρωτικά - και πρώτες το διακρίνουν οι πολυεθνικές εταιρείες που έχουν Ευρωπαική βάση, όπως η Ολλανδικής βάσης Royal Dutch Shell.
    Το ζήτημα είναι πολιτικό. Πολιτικά ανεπαρκείς διαχειριστές. Το αποτέλεσμα μιας αποτυχημένης διαχειρισης είναι πάντοτε πολιτική ανατροπή.
    Αλλά όσο ενωρίτερα τόσο καλύτερα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ο Θείος 07/08/2012 14:16:48

      Ναι. Ειδικά αυτοί οι Σοσιαλδημοκράτες/Πράσινοι, είναι το Ξανθό Γένος.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΚΜ 07/08/2012 14:28:51

        Έ, τότε φάτε 100 χρόνια στην μάπα τον Ζέεχόφερ, τον Ράμζάουερ, τον Ζέντερ και τα λοιπά βλαχαδερά backwoods του Βαυαρικού CSU. Είναι "φιλέλληνες" χα χα !!!
        Μήν ξεχάσετε να κάνετε "επίτιμο Έλληνα" και τον "Βιετγκόγκ": Είναι διάνοια στα οικονομικά και Ευρωπαικά.
        Τελικά, ώρες - ώρες εσείς οι "λαικο"δεξιοί γίνεστε πιό χρήσιμοι ηλίθιοι ακόμη και από τους Συριζαίους !!!

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Ο Θείος 07/08/2012 14:33:20

          Μπα; Δεν κατάλαβα; Δηλαδή, δεν μπορώ να τους σιχαίνομαι εξίσου όλους;

          Η Γερμανία σου δε θα τη γλιτώσει Θείε και θα σε πάρουν κι εσένα τα σκάγια! Πόνταρες στο λάθος άλογο!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΚΜ 07/08/2012 14:39:19

            Ήδη μαθαίνω ολόκληρη την Μασσαλιώτιδα:
            Allons enfants de la Patrie...
            First we (re)take Manhattan (Νοέμβριος 2012), then we take Berlin...
            Απέναντι στον Ατλαντικό ο "κουμμουνιστής" Ομπάμιας, από δώ μεριά Ολλάντ, Γκάμπριελ και Τρίττιν...
            (ώχ, βλέπω και Τσίπρα στην Αθήνα - ελλείψει σοσιαλιστών και πράσινων)....

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΚΜ 07/08/2012 14:42:38

            Ποντάρω στο Μαυροβούνιο: Χώρα με Ευρώ, μικρή, Βαλκάνια, παραθαλάσσια με φιόρδ, με παρελθόν και μέλλον, με αύρα και χωρίς χλίδα...
            Ο παράδεισος του κάθε επαναστάτη (μετά τη συνοικία όπου μεγάλωσε ο Ομπάμιας)...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Ο Θείος 07/08/2012 14:52:10

            Προτεκτοράτο. Λέμπενσράουμ της Γερμανίας σου. Αυτό το μέλλον θες και για μας, γι'αυτό παίζεις συνέχεια την ίδια κασέτα:

            - Τί καλοί οι Πράσινοι της Γερμανίας, τί καλοί και οι σύμμαχοί τους οι Σοσιαλδημοκράτες! Αυτοί θα μας σώσουν. Μην τσιμπάτε: Είναι θέμα Μέρκελ και μόνον - οι Γερμανοί είναι φίλοι μας™.

            Γιατί, σου λέει ο Θείος, οι κυβερνήσεις εναλλάσσονται. Όμως η Γερμανία πρέπει να συνεχίσει την μπίζνα της και υπό την νέα κυβέρνηση.

            Ευτυχώς όμως, όπως και τις άλλες δυο φορές, κάτι στραβώνει στα γερμανικά σχέδια. Κρίμα το χρόνο που χαλάς και ποστάρεις Θείε. Υποθέτω ότι τα λεφτά της δεν τα είχε σε ελληνική τράπεζα η Σελ.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΚΜ 07/08/2012 15:08:03

            ABN AMRO BANK
            Κάποτε οι κλασικοί μαυραγορίτες έλεγαν "Βάστα Ρόμελ".
            Οι επίδοξοι νέοι μαυραγορίτες της δραχμής λένε "Βάστα Μέρκελ".
            Οι μπιζνες πρέπει να γίνονται με τους "σωστους Γερμανούς".

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Ο Θείος 07/08/2012 15:24:17

            Άλλη κασέτα που παίζεις κατά το δοκούν για να θολώσεις τα νερά!

            Όποιος δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα της Γερμανίας, τονβαφτίζεις δραχμολάγνο και καθάρισες!
            Και μια ανέφερες την Κατοχή, δεν είσαι παρα ένας συνεργάτης των Γερμανών! Ασχέτως άν, αυτή τη φορά, αντί για πόλεμο, μετέρχονται άλλα μέσα. Η κατάληξη όμως θα είναι ίδια, με μόνη διαφορά ότι, αυτή τη φορά θα αφεθείτε στην τύχη σας και στις ορέξεις του Κινέζου.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΚΜ 07/08/2012 15:17:34

            Το ορεινό και άγριο Μαυροβούνιο είναι η μόνη Βαλκανική χώρα που δεν υπέστη ούτε κάν Οθωμανική κατοχή.
            Σιγά μην σκύψει το κεφάλι στους αγαπημένους συνεταίρους των λιγδιάρηδων νεοελλήνων χρεωκοπημένων αστών, Ζίμενς, Μαρκεζίμενς, Μέρτεν και ιδεολογικούς απογόνους του Τάκου Μακρή - ίδια γεύση από το μακρυνό 1956.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Ο Θείος 07/08/2012 15:28:00

            Σιγά ρε ορεινέ και άγριε (μηδέποτε όμως λιγδιάρη!), φοβηθήκαμε!

            Όσο για το Μαυροβούνιο, και τότε προτεκτοράτο ήταν! (Φόρου υποτελές, για την ακρίβεια.) Την ξέρει καλά τη δουλειά. Απλώς, αλλάζει αφέντες, προς τέρψιν δικιά σου!