#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/02/2012 16:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το δημοψήφισμα της Ιρλανδίας απειλεί με χάος την ΕΕ



Η Ιρλανδία σόκαρε την Ευρώπη, ανακοινώνοντας ότι σχεδιάζει να πραγματοποιήσει δημοψήφισμα σχετικά με την δημοσιονομική συνθήκη της ΕΕ, μια κίνηση που μπορεί να προκαλέσει διάσπαση της ευρωζώνης, και σύγκρουση με τη Γερμανία.

Ο πρωθυπουργός Enda Kenny είπε ότι αυτή είναι η νομική συμβουλή του ιρλανδικού υπουργείου Δικαιοσύνης, και πως η δημοσιονομική συμφωνία, απαιτείται να υπερψηφιστεί, βάσει των προβλέψεων του ιρλανδικού συντάγματος.

«Είναι μια ευκαιρία για τον ιρλανδικό λαό να επιβεβαιώσει την δέσμευση της χώρας στην συμμετοχή της στο ευρώ», δήλωσε στο κοινοβούλιο.

Τα τρία μεγάλα κόμματα της χώρας στηρίζουν την σύμβαση, αλλά αρκετοί αναλυτές φοβούνται μη τυχόν και αντιδράσουν αρνητικά οι ψηφοφόροι.

Η νέα σύμβαση δίνει στην ΕΕ εξουσίες παρέμβασης, με σκοπό την «αστυνόμευση» των προϋπολογισμών των χωρών που χρωστάνε, και μάλιστα η οργάνωση Sinn Fein (και άλλοι ευρωσκεπτικιστές) την χαρακτηρίζουν ως φεουδαρχική υποδούλωση. Οι Ιρλανδοί έχουν ψηφίσει «Όχι» παλαιότερα, στις συνθήκες της Νίκαιας και της Λισαβόνας.

Τυπικά, η Ιρλανδία δεν μπορεί να εμποδίσει την ισχύ της συνθήκης, αφού ήδη την αποδέχτηκαν 12 κράτη, αλλά δημιουργούνται πολιτικά προβλήματα, και δεν θα μπορεί να δημιουργηθεί μια νέου τύπου ευρωζώνη, αν ένα μέλος της βρίσκεται σε εκκρεμότητα.

Τον περασμένο Νοέμβριο, όταν η Ελλάδα ζήτησε ανάλογο δημοψήφισμα για τους όρους της σωτηρίας της, η Γερμανίδα καγκελάριος αντέδρασε με οργή. Κάτι ανάλογο μπορεί να συμβεί και τώρα, αν και η κίνηση της Ιρλανδίας μοιάζει λιγότερο επικίνδυνη.

Η νέα δημοσιονομική συμφωνία έχει μεγάλη σημασία για το Βερολίνο, και οποιαδήποτε ένδειξη εναντίωσης, μπορεί να ενισχύσει την αντίθεση κάποιων στην Bundestag σε περαιτέρω μέτρα διάσωσης.

Την Δευτέρα που μας πέρασε, η Merkel υπέστη ένα σοβαρό πλήγμα, όταν χρειάστηκε να βασιστεί σε ψήφους της αντιπολίτευσης, προκειμένου να περάσει το νέο δάνειο προς την Ελλάδα, αφού ακόμη και δικοί άνθρωποι της είχαν αντίρρηση.

Ο κυβερνητικός της συνασπισμός ταλαιπωρείται από διάσταση απόψεων, εξαιτίας των απαιτήσεων των Βρυξελλών και του ΔΝΤ να ενισχυθεί ο μηχανισμός βοήθειας της ΕΕ στα €750 δισεκατομμύρια. Κάτι τέτοιο θα ανέβαζε το γερμανικό μερίδιο σε περισσότερα από €300 δισ. , ξεπερνώντας το ανώτατο όριο των €211 δισ που έχει θέσει η γερμανική Βουλή

Η Ιρλανδία θα συνεχίσει να εισπράττει την οικονομική βοήθεια (€67 δισ) από την τρόικα, ακόμη και αν ψηφίσει όχι, αλλά θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν χρειαστεί και δεύτερο πακέτο στήριξης αργότερα. Η νέα συνθήκη απαγορεύει την χρήση του μηχανισμού βοήθειας ESM για όσους δεν την συνυπογράφουν.

Οι εξαγωγές της Ιρλανδίας την βοήθησαν να βγει από την καθοδική περιδίνηση, αλλά η λιτότητα συνεχίζει να την χτυπάει αλύπητα. Οι τιμές των ακινήτων έπεσαν κατά 4% τον Ιανουάριο, και σήμερα βρίσκονται 57% κάτω από τις αντίστοιχες τιμές προ της κρίσης. Οι καταθέσεις έχουν μειωθεί κατά 9.2% τους τελευταίους έξι μήνες.

 

Daily Telegraph

http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/9112155/Irish-EU-treaty-vote-threatens-chaos.html

Απόδοση: S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. avanti avatar
    avanti 29/02/2012 16:49:58

    Στην Ιρλανδία έχουν ακόμη σύνταγμα ....

    • juliet avatar
      juliet @ avanti 29/02/2012 17:47:46

      Kαι στην Ελλάδα συνταγματολόγοι.....

    • Alilouia avatar
      Alilouia @ avanti 29/02/2012 17:53:08

      Έχουν Δημοκρατία και πολιτικούς που σέβονται τους πολίτες να λες .

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ avanti 29/02/2012 20:08:34

      Όχι μόνο σύνταγμα αλλά και κάτι άλλα....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ avanti 01/03/2012 12:28:39

      Στην Ιρλανδία έχει ακόμη σοβαρό ακροατήριο ο ...ΓΑΠ.
      Και καλή μπύρα, για να κατεβαζουν ιδέες.

  2. JOHN avatar
    JOHN 29/02/2012 17:32:16

    Γιατι τοση εμπαθεια στη λαικη βουληση,οποια και να ειναι αυτη!Ποιοι τελος παντων ειναι αυτοι που καταργουν τη δημοκρατια,αλλα Ελληνικα,και θελουν να προβαλουν το δικαιο των τοκογλυφων και των ελιτ της παγκοσμιοποιησης σαν μονοδρομο;Εγκαθετους σωτηρες βλαιπουμε καθημερινα,σωτηρια δεν βλαιπουμε.Αυτες οι εκλογες της 19ης Φεβρουαριου ποτε θα γινουν;Οταν μας δωσει το ΟΚ ο Σοιμπλε και η κλικα του;Οταν θα ειναι σιγουροι οτι το αποτελεσμα με εκβιασμους και τοιχοδιοκτησμους θα ειναι τι επιθυμιτο γι αυτους;Οι λαοι δεν πρεπει να εχουν λογο για το μελλον τους;Προβατα μας βλαιπουν ολους;

  3. franc avatar
    franc 29/02/2012 18:01:35

    "Λαγός τη φτέρη κούναγε κακό του κεφαλιού του"
    Aντε και να κάνουμε και εμείς το Δημοψήφισμα για να ξαναφέρουμε τον ΓΑΠ...

    • Παναγιώτης avatar
      Παναγιώτης @ franc 29/02/2012 19:07:25

      Είναι δυνατόν να παρομοιάζεις την Ελλάδα με ένα αδύναμο θήραμα που θα πρέπει να κρύβεται μια ζωή για να μην πέσει στα χέρια του κυνηγού;
      Αυτά είναι για νενέκους και κιοτήδες.

  4. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 29/02/2012 18:36:05

    Στην Ιρλανδία θα κάνουν δημοψήφισμα και ... θα μας βάλουν τα γυαλιά επιλέγοντας ΝΑΙ σε αντίθεση με τους αμετανόητα αριστερίζοντες Έλληνες-Πορτογάλλους-Ισπανούς. Αυτό θα εξελιχτεί σε χαστούκι στους ευρωπαίους αριστερούς που θα ανακαλύψουν ότι υπάρχει και λαός που σκέφτεται.

  5. Εγώ avatar
    Εγώ 29/02/2012 18:41:53

    "Τον περασμένο Νοέμβριο, ... η Ελλάδα ζήτησε ανάλογο δημοψήφισμα"

    Πάτε καλά όλοι σας που υποστηρίζετε τον λαϊκιστή ΓΑΠ, και τις επιλογές του;

    Τι σχέση έχει το ιρλανδικό δημοψήφισμα με το ΓΑΠικό; Οι Ιρλανδοί θέλουν να μιλήσει ο λαός για το αν θα δεχτεί ή όχι την δημοσιονομική συνθήκη που επιβάλλει η χώρα τού Χίτλερ.

    Ο ΓΑΠ ήθελε να ψηφίσουμε για το αν δεχόμαστε τους όρους που είχε ήδη συμφωνήσει ότι θα δεχόμασταν. Ήθελε να ψηφίσουμε υπέρ ή κατά τού Μνημονίου ενώ το Μνημόνιο ήδη εφαρμοζόταν.

    Στην περίπτωση τής Ιρλανδίας έχουμε μια δημοκρατική διεργασία, ενώ στην περίπτωση τού ΓΑΠ έναν ωμό εκβιασμό που ταιριάζει στο ΠΑΣΟΚ και τις μαφιόζικες μεθόδους του.

    • franc avatar
      franc @ Εγώ 29/02/2012 18:59:56

      Kάνεις λάθος,
      Οι Μερκοζί του το ξεκαθάρισαν: το δημοψήφισμα θα είναι ναι ή οχι στο Ευρώ και την ΕΕ.

  6. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 29/02/2012 19:42:28

    Ο ΓΑΠ παντως ζητησε δημοψηφισμα για "να την κανει" διακριτικα...

  7. JOHN avatar
    JOHN 29/02/2012 20:10:33

    Συγκρινεται δυο διαφορετικα πραγματα.Το δημοψηφισμα του εντολοδοχου ΓΑΠ με τα υπαγορευμενα ψευτοδειληματα,και το δημοψηφισμα των Ιρλανδων.Τελειως ανομοια πραγματα.

  8. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 29/02/2012 20:34:20

    Στην Ιρλανδία όπως και στην Ισλανδία, οι πολιτικοί εκλέγονται να υπηρετούν τους πολίτες από τους οποίους εκλέγονται. Στην Ελλάδα, οι πολιτικοί εκλέγονται για να υπηρετούν τα προσωπικά τους συμφέροντα, καθώς και πολλών άλλων τυχάπαστων-λαμόγιων τα συμφέροντα, αλλά οπωσδήποτε όχι τα συμφέροντα των πολιτών. Οι τυχόν εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα!!!

    • anideos avatar
      anideos @ !@#$%^&*() 01/03/2012 00:53:44

      Μην βαζεις το χερι σου στη φωτια για κανεναν πολιτικο απο οποια χωρα και να ειναι.
      Ιρλανδια, Ισλανδια, Ελλαδα, Πορτογαλλια ακομα και Ισπανια και Ιταλια, αν ειχαν πολιτικους που βαζαν εστο και για ενα μικρο χρονινικο διαστημα πανω απο το δικο τους συνφερον, το συνφερον της εκαστοτε χωρας δεν θα φταναν ποτε εδω που φτασαν.

  9. Κρίμα avatar
    Κρίμα 01/03/2012 00:23:09

    Απίστευτο!!! Δεν είναι δυνατόν!!
    Να αφήσουν στο λαό τη δυνατότητα επιλογής.. Και γιατί "σκοτώνονται" 2 και κάτι χρόνια στην Ελλάδα για την επιβολή νέων ηθών. Γιατί π.μ. (προ μνημονίου) οι ελλαδίτες είχαμε τη δυνατότητα να κρίνουμε και να αποφασίσουμε. Και για την είσοδο στην ΕΟΚ, και για την ΟΝΕ και για τη συνθήκη του Μάαστριχτ και για εκείνη της Λισαβώνας και όλα τέλος πάντων τα ζητήματα.
    Αχ ας όψεται αυτή η τρόϊκα και το μνημόνιο που μας κατάντησαν έτσι.
    Κάποια μέρα οι Ιρλανδοί δεν θα θέλουν να μας κοιτάξουν στα μάτια.
    (Σημ. είναι δύσκολο να κοιτάς έναν ανάπηρο στο μέλος του σώματος που του λείπει).

  10. Ox avatar
    Ox 01/03/2012 08:15:12

    Βρε για κοίτα!! Δημοψήφισμα! προβλέπω μπερδέματα και διάφορες κωλοτούμπες.

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/03/2012 12:26:10

    "Πατέρα, τα έμαθες τα νέα ;
    Με άκουσαν οι σύντροφοι κεντροδεξιοί από το Πράσινο νησί και θα κάνουν αυτοί το δημοψήφισμα που πρότεινα για την Ελλάδα.
    Το περίμενα, έτσι θα γινόταν. Ούτε ο Μωάμεθ δεν έγινε προφήτης στον τόπο του, αλλά πέτυχε δίπλα.
    Τα χαιρετίσματά μου στον παππού".
    ΓΑΠ