22/10/2011 18:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το γέλιο της Χίλαρυ και το αποτρόπαιο τέλος του Καντάφι


Θα ήμουν ο  τελευταίος που θα υπερασπιζόταν τον βίο και την πολιτεία του Καντάφι.

Άλλων ήταν ιδεολογικός αδερφός και φίλος.

Άλλοι, έως λίαν προσφάτως, τον υποδέχονταν με τις υψηλότερες των τιμών.

Αποδεχόταν τις δωρεές και τις χορηγίες του.

Αποσιωπούσαν τα εγκλήματά του.

Συνομιλούσαν μαζί του.

Υπέγραφαν εμπορικές συμφωνίες.

Ήταν φίλος, συνέταιρος και  συνεργάτης.

Όταν άρχισε η αντίστροφη πορεία, ήταν αυτοί που έσπευσαν πρώτοι να τον απαρνηθούν!

Έτσι συμβαίνει πάντα!

Κανένας δεν είπε ο,τι η πολιτική είναι ένας χώρος αγγέλων.

Μια ζούγκλα συμφερόντων είναι.

Όσο είσαι με το μέρος μας και είσαι χρήσιμος, έχει καλώς.

Όταν αλλάξει ο τροχός, ο χθεσινός φίλος γίνεται εχθρός και τούμπαλιν!

 

Όμως, προκαλεί αλγεινή εντύπωση ένα βίντεο που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο με την Υπουργό Εξωτερικών των ΗΠΑ Χίλαρυ Κλίντον να ξεκαρδίζεται στα γέλια όταν μαθαίνει την είδηση του θανάτου του Συνταγματάρχη.

Λέει μάλιστα ....παραφράζοντας τον Καίσαρα "we came, we saw, he died"!

Ο ορισμός της ηλιθιότητας!

Το ποιόν του ανθρώπου...

Δυστυχώς τέτοια άτομα ασκούν εξουσία και μάλιστα παγκοσμίως!

Να ξεκαρδίζονται στα γέλια στο άγγελμα ενός θανάτου και μάλιστα με τρόπο αποτρόπαιο.

Το άψυχο σώμα του νεκρού δικαιούται σεβασμού.

Όποιος και αν είναι αυτός. Πολύ δε περισσότερο αν είναι εχθρός και αντίπαλος.

Δεν είναι τρόπαιο θριάμβου.

Το διδάσκει ανά τους αιώνες η Αντιγόνη.

Ο Αχιλλέας που το ξέχασε το πλήρωσε με τη ζωή του.

Αλλά, τι να περιμένεις από τη Χίλαρι, που για την δύναμη της εξουσίας έδωσε ως αντάλλαγμα την αξιοπρέπειά της…..

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/10/2011 18:18:18

    Ευστοχότατες παρατηρήσεις κ. Ροδινέ..
    ΥΓ: Το δε γέλιο της μοιάζει περισσότερο με γέλιο παράφρονα...

    • madprof avatar
      madprof @ ΕΥΑ 22/10/2011 20:57:25

      We came, we saw, she must die in the same or worst way!
      This will be right and fair!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ madprof 22/10/2011 23:01:58

        Ωραία αλλαγή στις αντωνυμίες!

  2. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/10/2011 18:19:47

    +100000000000000000000000000

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/10/2011 18:20:22

    Live by the Sword, Die by the Sword
    Η πρώτη φρικαλέα πολιτική δολοφονία -λυντσάρισμα του αντίπαλου ηγέτη από κάφρους - καταγράφηκε ήδη σε τηλεμετάδοση στο σπουδαίο... "ενεργητικό" αυτού που ψευδεπίγραφα ονομάστηκε αραβική "άνοιξη", επιβεβαιώνοντας με τον ωμότερο τρόπο, ότι το νέο καθεστώς επ' ουδενί είναι ή/και θα είναι δημοκρατικότερο, ανθρωπινότερο και πιο πολιτισμένο από το παλιό.
    Οι συνθήκες θανάτου του Καντάφι και του γιού του -δύο μόλις μέρες μετά την επίσκεψη στη Λιβύη της σαδίστριας ύαινας που ικανοποιήθηκε σε παγκόσμια τηλεοπτική μετάδοση στη θέα του αίματος και του λυντσαρίσματος- θα ερευνηθούν από τη χήρα και την κόρη του...
    Ο συνταγματάρχης Καντάφι ήταν ένας ηγέτης αμφιλεγόμενος, που έζησε μαχόμενος και πέθανε μαχόμενος. Παραθέτω το βίντεο για το "έργο ζωής" του, το αρδευτικό έργο Man Made River στην έρημο της Λιβύης, το μεγαλύτερο ίσως αρδευτικό έργο του κόσμου σε τέτοιο άνυδρο περιβάλλον, και το οποίο ήταν το πρώτο που οι βομβαρδισμοί της Συμμαχίας φρόντισαν να καταστρέψουν ολοσχερώς, για να δυσχεράνουν ακόμα περισσότερο την επιβίωση των Λίβυων στη λεηλασία της χώρας που θα ακολουθήσει τη μετά-Καντάφι εποχή.
    h**p://www.youtube.com/watch?v=A-cDezY3cTY&feature=player_embedded#!
    Από το ιστολόγιο H ζωή στη Λιβύη του Καντάφι οι παροχές στο λαό της Λιβύης:

    1. Δωρεάν ηλεκτρικό ρεύμα για τα νοικοκυριά
    2. Άτοκα Δάνεια για όλο το λαό του
    3. Κάθε σπουδαστής λάμβανε 2300 δολάρια/μήνα στη διάρκεια των σπουδών του
    4. Αν μετά την αποφοίτηση δεν έβρισκε δουλειά στο αντικείμενό του, του έδιναν το μέσο μισθό που αντιστοιχουσε για το επάγγελμα αυτό
    5. Το κράτος πλήρωνε για να εργαστεί στο αντικείμενο των σπουδών του
    6. Κάθε άνεργος λάμβανε βοήθημα 15.000 $/χρόνο
    7. Το κράτος πλήρωνε την αγορά του πρώτου διαμερίσματος ή σπιτιού για το νιόπαντρο ζευγάρι (150τ.μ.)
    8. Αγορά αυτοκινήτου σε εργοστασιακές τιμές
    9. Η Λιβύη δεν χρωστούσε πουθενά (κρατικό χρέος μηδέν)
    10. Ελεύθερες οι ανώτατες σπουδές στο εξωτερικό
    11. Το 25% των Λίβυων εχει ανώτερη μόρφωση
    12. 40 φραντζόλες ψωμί κόστιζαν $ 0.15
    13. Πόσιμο νερό στη μέση της ερήμου
    14. 8 δηνάρια το λίτρο το πετρέλαιο (0.08 EUR)
    15. Μόνο 6% του πληθυσμού φτωχοί
    16. Για κάθε παιδί το ζευγάρι λαμβανε βοήθεια $ 5.000.

    • Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
      Γενίτσαρος Πανεπιστημίου @ αλλενάκι 22/10/2011 18:56:33

      Ένας ηγέτης, έστω και δικτάτορας, είναι πετυχημένος όταν έχει φτιάξει εθνική νεολαία. Ο Καντάφι απέτυχε.

    • ange-ta avatar
      ange-ta @ αλλενάκι 22/10/2011 21:18:25

      γειά σου αλενάκι!

      Το αίμα του λιονταριού και το πανηγύρι των αρουραίων

  4. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 22/10/2011 18:34:01

    Ψευτικο το γελιο, για να ανεβει λιγο το δολλαριο που εχει παρει τον κατηφορο...Αυτοι που κατηγορηθηκαν για εγκληματα πολεμου, δικαστηκαν, ενω ο θανατος καποιου δικτατορα με αυτον τον τροπο, προκαλει γελια. Οχι οτι υποστηριζω τις πραξεις του Κανταφι που κατηγορηθηκε για πλειαδα δολοφονιων, αλλα τα προτυπα της "συγχρονης" ανθρωποτητας δεν πρεπει να ειναι η "βορα των λεοντων" γιατι καμια φορα εμφανιζονται στην αυτοκρατορια και "Νερωνες"!

  5. ΚαταΛαθοςΜπαχαλακιας avatar
    ΚαταΛαθοςΜπαχαλακιας 22/10/2011 18:36:45

    http://mavroskrinos.blogspot.com/2011/10/muammar-qaddafi.html

  6. The Saint avatar
    The Saint 22/10/2011 18:56:10

    1. Δωρεάν ηλεκτρικό ρεύμα για τα νοικοκυριά
    2. Άτοκα Δάνεια για όλο το λαό του
    3. Κάθε σπουδαστής λάμβανε 2300 δολάρια/μήνα στη διάρκεια των σπουδών του
    4. Αν μετά την αποφοίτηση δεν έβρισκε δουλειά στο αντικείμενό του, του έδιναν το μέσο μισθό που αντιστοιχουσε για το επάγγελμα αυτό
    5. Το κράτος πλήρωνε για να εργαστεί στο αντικείμενο των σπουδών του
    6. Κάθε άνεργος λάμβανε βοήθημα 15.000 $/χρόνο
    7. Το κράτος πλήρωνε την αγορά του πρώτου διαμερίσματος ή σπιτιού για το νιόπαντρο ζευγάρι (150τ.μ.)
    8. Αγορά αυτοκινήτου σε εργοστασιακές τιμές
    9. Η Λιβύη δεν χρωστούσε πουθενά (κρατικό χρέος μηδέν)
    10. Ελεύθερες οι ανώτατες σπουδές στο εξωτερικό
    11. Το 25% των Λίβυων εχει ανώτερη μόρφωση
    12. 40 φραντζόλες ψωμί κόστιζαν $ 0.15
    13. Πόσιμο νερό στη μέση της ερήμου
    14. 8 δηνάρια το λίτρο το πετρέλαιο (0.08 EUR)
    15. Μόνο 6% του πληθυσμού φτωχοί
    16. Για κάθε παιδί το ζευγάρι λαμβανε βοήθεια $ 5.000.

    Tι λέτε ρε παιδιά? Μα τι λέτε τώρα? Σοβαρολογείτε?
    Μπορείτε να αντιληφθείτε τι σημαίνουν ΟΛΕΣ οι παραπάνω παροχές?
    Ισχυαν στην πραγματικότητα, ή ήταν μούφα?
    Και οι ΑΧΡΗΣΤΟΙ ημιπίθηκοι, τον ΠΟΥΛΗΣΑΝ, γιά ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?

    Τώρα που θα δούν τι σημαίνει "δυτικού" τύπου "ελευθερία" θα καταλαβουν τι έκαναν. Τώρα όμως είναι αργά...
    Γι'αυτό φαγώθηκαν όλοι να του την πέσουν του Καντάφι. Χαλούσε την πιάτσα...

    σ.σ. Μα είναι δυνατόν να κάθεσαι να μετράς τα μειονεκτήματά του, και να μη λαμβάνεις υπ'όψιν ότι αυτά που σου δίνει, ΔΕΝ τα δίνει ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!!
    Τι συγκρίσεις να κάνουμε τώρα με τους δικούς μας εδώ?

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ The Saint 22/10/2011 19:20:42

      η πηγή είναι το ιστολόγιο www.libyasos.blogspot.com/p/gaddafi.html
      (κανταφικό, αυτό βρήκα)

      Όμως του την έπεσαν εκτός από τα συμβόλαια των πετρελαίων (είχε κάνει πολλά με την Κίνα που ΟΛΑ ακυρώθηκαν) γιατί ήθελε:

      United States of Africa
      Αφρικανικό Νόμισμα με κανόνα χρυσού
      Πιθανώς να αποσυνδέσει τις αγορές πετρελαίου από το δολάριο
      Για την τεχνογνωσία του αρδευτικού έργου που ήθελε να μεταλαμπαδεύσει στην υπόλοιπη Αφρική
      Για το Λόκερμπι φυσικά και τη ντισκοτέκ στο Βερολίνο (βόμβα)

      • Πανος avatar
        Πανος @ αλλενάκι 22/10/2011 22:33:16

        "Όμως του την έπεσαν εκτός από τα συμβόλαια των πετρελαίων (είχε κάνει πολλά με την Κίνα που ΟΛΑ ακυρώθηκαν)"

        θα ηταν καλυτερα να μιλατε για πραγματα που ξερετε. Στην Ελλαδα αναπαραγετε συνεχεια τις θεωριες συνομωσιας οπου ολοι οι Δυτικοι μοναδικο σκοπο υπαρξης εχουν να κυνηγανε τους αμοιρους φτωχους πλην κατοχους πετρελαιου αυτου του πλανητη. Οι εταιρεις TOTAL, BP και η STATOIL ειναι οι πετρελαικες που εχουν τις εγκαταστασεις στη Λιβυη. Ενα ποσοστο της παραγωγης παει στις εταιρειες αυτες και το υπολοιπο ανηκει στη Λιβυη. Το Λιβυκο πετρελαιο διδεται στους αγοραστες με ετησια συμβολαια. Οι αγοραστες ειναι ολες οι πετρελαικες και οι traders και η αποφαση για το ποιος θα τα παρει ειναι ενα μειγμα προσωπικων σχεσεων, λαδωματος και φυσικα ανταγωνιστικης τιμης.
        Το προβλημα για τους Κινεζους και τα πετρελαια της Λιβυης ειναι οτι η Μεσογειος και η διωρυγα του Suez επιτρεπει σε πλοια max suezmax (130,000 φορτιο) να περασει. Τα μεγαλα τα τανκερ τα VLCC δυστυχως δεν περνανε απο Suez και αρα ειναι ασυμφορο να εισαγουν απο Λιβυη. Φυσικα, παιρνουν μερικα distressed φορτια που βγαινουν στην αγορα αλλα μεχρι εκει.
        Αν δεν ξερετε καποιο θεμα καλυτερα να αποφευγετε τις αναλυσεις.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Πανος 22/10/2011 23:00:17

          inews.gr
          Περίπου 30.000 κινέζοι θα απομακρυνθούν από τη Λιβύη
          28/02/2011 10:44

          Η κινεζική κυβέρνηση ανακοίνωσε σήμερα ότι θα απομακρύνει σχεδόν 30.000 πολίτες της από τη Λιβύη. Μέχρι σήμερα περίπου 23.000 άνθρωποι είχαν ήδη μεταφερθεί σε άλλες χώρες, ενώ περίπου 3.400 βρίσκονται καθ΄οδόν, ανακοίνωσε το υπουργείο Εξωτερικών της Κίνας.

          Περίπου 2.500 κινέζοι έχουν φθάσει ήδη στην Κίνα, αναφέρει η ανακοίνωση του υπουργείου. Από εκείνους που κατευθύνονται προς τη χώρα τους με ενδιάμεσο σταθμό, 10.000 βρίσκονται στην Κρήτη, περίπου 1.600 στη Μάλτα και 11.000 στο νησί της Τυνησίας, Τζέρμπα.

          Σχεδόν 33.000 κινέζοι πολίτες- κυρίως σιδηροδρομικοί υπάλληλοι, υπάλληλοι σε κατασκευαστικές εταιρίες, σε εταιρίες τηλεπικοινωνιών και στον πετρελαϊκό χώρο, εργάζονταν στη Λιβύη όταν ξέσπασαν οι ταραχές.

          • Πανος avatar
            Πανος @ αλλενάκι 22/10/2011 23:09:32

            Και τι σημαινει αυτο? Οτι οι Κινεζοι ειχαν το πετρελαιο της Λιβυης και τους εδιωξαν οι Δυτικοι? Η φαντασια σας οργιαζει. Πειτε μου μια πετρελαιοπηγη ή εστω ενα συμβολαιο που ελεγχε αμεσως ή εμμεσως η Κινα και θα ζητησω συγνωμη. Η αληθεια ειναι οτι δεν υπηρχε κανενα. Οι Κινεζοι εισαγουν κυριως απο τον Περσικο, απο βενεζουελα και Δυτικη Αφρικη. Η Μεσογειος ειναι ασυμφορη για μεγαλες ποσοτητες. Φυσικα για πολιτικους λογους παιρνουν καποια φορτια αλλα οχι πολλα πραγματα. Δε συμφερει, πως το λενε!!! Και οι Κινεζοι κοιτανε το συμφερον τους (οπως ολοι) πανω απο ολα.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Πανος 22/10/2011 23:21:50

            Δεν είναι θέμα συγγνώμης, είχαν οι Κινέζοι συμβόλαια για πολλά έργα, εγώ δεν εκφράστηκα πλήρως, δεν αφορούσε αποκλειστικά τα πετρέλαια, αλλά όλα τα Projects των Κινέζων.

            Είχε γραφεί αυτό:
            "Η Κίνα έχει αυτή τη στιγμή στη Λιβύη περίπου 50 μεγάλα συμβόλαια έργων ύψους 13,1 δισεκατομμυρίων ευρώ, σύμφωνα με το κινεζικό υπουργείο Εμπορίου" (από aggelioforos.gr)
            Δεν αναφέρθηκα στις 3 εταιρείες που γράφετε άλλωστε, ούτε ότι αυτές ειδικά έδιωξαν Κινέζους.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Πανος 22/10/2011 23:34:11

            Σωστά θυμόμουν, είχα διαβάσει αυτό (προ επέμβασης) :
            "Ηταν την περασµένη Τρίτη, σύμφωνα με τους «Τάιµς της Ασίας» όταν, σε συνέντευξή του στη γερµανική τηλεόραση, ο Καντάφι ξεκαθάρισε πως οι δυτικές πετρελαϊκές εταιρείες θα πρέπει να ξεχάσουν τα λιβυκά πετρέλαια. Είπε:

            «∆εν εµπιστευόµαστε τις εταιρείες τους που συνωµότησαν εναντίον µας. Τα πετρελαϊκά µας συµβόλαια θα πάνε σε ρωσικές, κινεζικές και ινδικές εταιρείες». ∆ηλαδή σε χώρες – µέλη της BRIC. ∆εν είναι λοιπόν τυχαίο που οι τέσσερις από τις πέντε αποχές στο ψήφισµα 1973 του ΟΗΕ προήλθαν από αυτές τις χώρες (Βραζιλία, Ρωσία, Ινδία, Κίνα).
            Οταν ο Καντάφι απείλησε τις µεγάλες δυτικές εταιρείες, κατέστησε σαφές πως το παιχνίδι σύντοµα θα τελείωνε για τη γαλλική Total, την ιταλική ENI, τη βρετανική BP, την ισπανική Repsol, την ExxonMobil, τη Chevron, την Occidental Petroleum, την Hess και την Conoco Phillips. Οχι όµως και για την κινεζική CNPC, η οποία απορροφά το 11% των λιβυκών εξαγωγών πετρελαίου. Το 85% του λιβυκού πετρελαίου καταλήγει σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης...

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Πανος 22/10/2011 23:46:41

            σωστά θυμόμουν τελικά, είχε γραφτεί και αυτό:
            "σε συνέντευξή του στη γερµανική τηλεόραση, ο Καντάφι ξεκαθάρισε πως οι δυτικές πετρελαϊκές εταιρείες θα πρέπει να ξεχάσουν τα λιβυκά πετρέλαια. Είπε:

            «∆εν εµπιστευόµαστε τις εταιρείες τους που συνωµ0τησαν εναντίον µας. Τα πετρελαϊκά µας συµβόλαια θα πάνε σε ρωσικές, κινεζικές και ινδικές εταιρείες». ∆ηλαδή σε χώρες – µέλη της BRIC. ∆εν είναι λοιπόν τυχαίο που οι τέσσερις από τις πέντε αποχές στο ψήφισµα 1973 του 0HΕ προήλθαν από αυτές τις χώρες (Βραζιλία, Ρωσία, Ινδία, Κίνα).
            Οταν ο Καντάφι απείλησε τις µεγάλες δυτικές εταιρείες, κατέστησε σαφές πως το παιχνίδι σύντοµα θα τελείωνε για τη γαλλική , την ιταλική , τη βρετανική , την ισπανική , την , τη , την , την και την . Οχι όµως και για την κινεζική CNPC, η οποία απορροφά το 11% των λιβυκών εξαγωγών πετρελαίου. Το 85% του λιβυκού πετρελαίου καταλήγει σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης...῀..

        • Δημήτρης avatar
          Δημήτρης @ Πανος 23/10/2011 02:51:37

          Ελευθερία λόγου υπάρχει, ο καθένας λέει αυτό που νομίζει και κρίνεται για αυτό, τόσο για το περιεχόμενο όσο και για το ύφος του. Αλίμονο αν έπρεπε όποιος κατά τη γνώμη μας δεν ξέρει το αντικείμενό του να μη μιλάει, τότε θα ακούγονταν μόνο οι 'αυθεντίες'.
          Επίσης το σχόλιο σου για το τι γίνεται στην Ελλάδα δείχνει άγνοια και προκατάληψη.

          • Πανος avatar
            Πανος @ Δημήτρης 23/10/2011 03:08:33

            το επιχειρημα της ελευθεριας του λογου για να πει ο καθενας οτι θελει ειναι νομιζω αστειο. ο σχολιαστης οπως και πολλοι αλλοι επιμενουν οτι οι δυτικοι ενεπλακησαν στη Λιβυη λογω πετρελαιων επειδη δηθεν τα πετρελαια τα ειχαν καποιοι αλλοι (βλεπε Κινα). Λοιπον αυτο δεν ισχυει. Τα πετρελαια της Λιβυης πηγαινουν κυριως στην Ευρωπη και εκει θα συνεχισουν να πηγαινουν. Ειναι οικονομικα συμφερον για ολους, και για τους Λιβυους και για τους Δυτικους. Παρεπιτοντως, η Κινα παιρνει 3% περιπου της παραγωγης της Λιβυης (επαιρνε) και οχι 11.5. Το ξαναλεω, δε συμφερει, ειναι ακριβο να μεταφερεις απο εκει το πετρελαιο στην Κινα. Η πηγη ειναι η IEA (οσοι ασχολουνται με ενεργεια ξερουν οτι ειναι η πιο αξιοπιστη πηγη). Η δικια σας πηγη για τις δηλωσεις κανταφι ποια ειναι?

          • Κώστας Τ avatar
            Κώστας Τ @ Πανος 23/10/2011 09:14:21

            Το ερώτημα είναι απλό.Ποιός κρίνει την ορθότητα των λόγων του άλλου σε διάλογο;Ορίζει κάποιας μορφής λογοκρισία η τοποθέτηση σου.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Πανος 23/10/2011 11:31:33

            h$$p://english.aljazeera.net/indepth/opinion/2011/04/201141195046788263.html

          • Πανος avatar
            Πανος @ Πανος 23/10/2011 12:46:16

            Το διαβασατε ολο το λινκ που παραθεσατε? Εσεις επικεντρωσατε σε μια πηγη του "JANA news agency" και βγαλατε ολοκληρο συμπερασμα? Αν διαβασετε ολο το αρθρο, θα δειτε οτι αυτο που ανησυχουσε την Κινα (οπως και εγινε) ηταν η αυξηση της τιμης του πετρελαιου εκμεταλευομενη την κριση στη Λιβυη και δινει ενα νουμερο, οτι $10 ανα βαρελι αυξηση θα κοστισει 0.4% του ΑΕΠ τους.
            Αγαπητε Κωστα, θυμαστε τον Ιουνιο του 2009 τη συναντηση Καραμανλη-Ερντογαν στη σκια των εγκαινιων του μουσειου της Ακροπολης? Οι εγκριτες ελληνικες εφημεριδες ηξεραν τι ειχε συζητηθει και εκαναν σεναρια για το μελλον. Η χρησιμοποιηση ψευδων ή αναληθων ειδησεων οδηγει σε λαθος συμπερασματα. Μην παιζετε με τις λεξεις!!!

          • Lampros avatar
            Lampros @ Πανος 23/10/2011 20:54:28

            Αγαπητε Κωστα, θυμαστε τον Ιουνιο του 2009 τη συναντηση Καραμανλη-Ερντογαν στη σκια των εγκαινιων του μουσειου της Ακροπολης? Οι εγκριτες ελληνικες εφημεριδες ηξεραν τι ειχε συζητηθει και εκαναν σεναρια για το μελλον. Η χρησιμοποιηση ψευδων ή αναληθων ειδησεων οδηγει σε λαθος συμπερασματα.

            Λες να είμαστε αμερικανάκια και να δίνουμε μεγάλη βάση στις φυλλάδες των εργολάβων ―ειδικά για εσωτερικά θέματα;

            Από την άλλη, σε διεθνείς ειδήσεις η ελληνική ενημέρωση είναι 200% καλύτερη από την Αμερικάνικη ας πούμε... 90% προπαγάνδα, 9% ιδεολογία και 1% ουσία. Ακόμα και το «επιτόπιο» ρεπορτάζ τους σκέτη προπαγάνδα είναι.

            Και δεν μιλάμε για σούργελα τύπου Fox News και O'Reilly, ξεχνάμε τις ντροπές των NYT με τα «όπλα μαζικής καταστροφής» στο Ιρακ ας πούμε; Και τις παπαριές που τάιζαν τον κόσμο για την Γιουγκοσλαβία;

        • Lampros avatar
          Lampros @ Πανος 23/10/2011 20:49:04

          θα ηταν καλυτερα να μιλατε για πραγματα που ξερετε. Στην Ελλαδα αναπαραγετε συνεχεια τις θεωριες συνομωσιας οπου ολοι οι Δυτικοι μοναδικο σκοπο υπαρξης εχουν να κυνηγανε τους αμοιρους φτωχους πλην κατοχους πετρελαιου αυτου του πλανητη.

          Ευτυχώς εσύ τα ξέρεις καλύτερα και ισχύει το αντίθετο...

          • Πανος avatar
            Πανος @ Lampros 24/10/2011 20:02:08

            Λαμπρο, πιασε μια χωριατικη και μια κρυα μπυρα

    • Lotofagos avatar
      Lotofagos @ The Saint 22/10/2011 22:29:12

      Μάλλον θα εννοούσε τις παροχές για τους ημετερους. Το σύστημα λέγεται Ba'ath που σημαίνει ακριβώς αυτό για τους ημετερους, φωτιά και τσεκουρι για τους αλλους

    • Lampros avatar
      Lampros @ The Saint 23/10/2011 20:48:02

      Μα δεν υπήρχε λαϊκή αγανάκτηση στην Λιβύη ―όπως αλλού.

      Στην περίπτωση εδώ εξόπλισαν διάφορους βαρεμένους ελάχιστους, δικούς τους μισθοφόρους και φερτούς και το βάφτισαν τα δυτικά μμε «κίνημα» και «λαϊκή εξέγερση»...

  7. man8os avatar
    man8os 22/10/2011 19:04:47

    Απορω τι εχουν να πουν οι Ατλαντιστες του φορουμ.
    Κανεις δεν ακουγεται...

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/10/2011 19:25:32

    πιθανώς απέτυχε διότι ήταν αρκετά "δυτικοποιημένο" το καθεστώς του, με όλα τα αρνητικά της τηλεορασοπληξίας και του life style

  9. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/10/2011 19:28:22

    Μέ τόσες παροχές γιατί δέν θέλανε νά τόν βλέπουν οὒτε ζωγραφιστό οἱ δικοί του; Συγνώμη ἀλλά ἂν ἦταν νά μᾶς τά παρέχουν κι ἐδῶ αὐτά,ἂς εἲχαμε καί δικτατορία...

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/10/2011 21:02:42

      @ΚΥΘΗΡΙΟΣ έγραψε:
      «Μέ τόσες παροχές γιατί δέν θέλανε νά τόν βλέπουν οὒτε ζωγραφιστό οἱ δικοί του; »

      Μα.. ποιός είπε ότι δεν τον ήθελαν οι δικοί του;
      Οι δυτικοί λήσταρχοι και οι απανταχού του πλανήτη πλιατσικολόγοι (ΗΠΑ, Μ. Βρεταννία, Γαλλία κλπ παρατρεχάμενοι) δεν τον ήθελαν και απλώς για μια ακόμη φορά έκαναν πλύση εγκεφάλου σε όλους τους «καλά ενημερωμένους δυτικούς» με τα παγκόσμα μέσα παραπληροφόρησης που έχουν στην διάθεσή τους.

      Απλό είναι.

      Και τον ΓΑΠ αύριο αν θέλουν - δεν το αποκλείω καθόλου! αν δούν ότι κάποιος άλλος τους εξυπηρετεί καλύτερα τα σχέδιά τους - τον παρουσιάζουν από καλό σύμμαχο > τρομοκράτη αλά Σαντάμ και φροντίζουν να λυντσαριστεί και θα το δείχνουν και στην τιβί. Χαλαρά.

      @αλλενάκι
      Τα είπες όλα φίλος!

    • ange-ta avatar
      ange-ta @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/10/2011 21:25:56

      Οι δικοί του, διαδήλωναν απο Παρασκευή με Παρασκευή υπέρ του.
      Ο θάνατος του έγινε δεκτός απο τη Δύση με αλαλαγμούς χαράς , αλλά όχι από τους Λίβυους.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ange-ta 22/10/2011 22:33:21

        Συμφωνῶ μαζί σας,ὃμως ὃλοι αὐτοί πού πανηγύριζαν πάνω ἀπό τό πτώμα του τί ἦταν;Μή μοῦ πεῖτε ὁτι ἦταν Ταλιμπάν ἢ Νατοϊκοί!

        • ange-ta avatar
          ange-ta @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/10/2011 23:39:32

          @ Κυθηριε

          Μα προφανώς οι δολοφόνοι του!

          Κοντινά πλάνα για να σε ξεγελάσουν. Πάρε μάτι μια μεγάλη διαδήλωση. Δεν βλέπεις ποτέ τα πρόσωπα αλλά κεφαλάκια, από μακρυά. Αυτά που μας δείχνουν είναι οικογενειακές φωτογραφίες που χωράει άντε και ο κουμπάρος

        • Lampros avatar
          Lampros @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/10/2011 21:33:00

          Άμα χώνεις αβέρτα χρήμα δεν θα βρείς 10,000-100,000 πρόθυμους προδότες-λακέδες σε μια χώρα να το παίξεις αντίσταση;

  10. mind trap avatar
    mind trap 22/10/2011 19:56:04

    @ Αλλενάκι, αν όντως είναι έτσι τα πράγματα όπως τα γράφεις, τότε είναι ηλίου φαηνότερο ότι δε θέλανε να υπάρχει κράτος που να δίνει τέτοιες παροχές, ή καλύτερα να υπάρχει τέτοια εναλλακτική πολιτική στον άκρατο νεοφιλελευθερισμό.
    Απορώ λοιπόν, ποιοί "αγανακτισμένοι" Λίβυοι ήταν αυτοί που ξεσηκωθήκανε. Αρχίζω να πιστεύω πλεον αυτό που είπε στην αρχή ο Καντάφι, ότι οι εξεγερμένοι είναι εκτός Λιβυής και συγκεκριμένα Ταλιμπάν (μαζί βέβαια με λίγους ανεγκέφαλους Λίβυους). Τώρα βλέπουμε τους Ταλιμπάν να κυρήτουν πόλεμο στο Πακιστάν.
    Ω εκ του θαύματος, πάντα αυτοί οι Ταλιμπάν τελικά κάνουν τα χατήρια των ΗΠΑ, σαν ο απομηχανής θεός τους.
    Για να δούμε τώρα την αραβική άνοιξη της Λιβύης, που θα καταλήξει αραβική χρεοκοπεία, όπως τη δική μας. Εξυπακούετε ότι το πρώτο πράγμα που θα κάνουν θα είναι να κοπούν οι παροχές αυτές.
    Σε λίγα χρόνια οι Λίβυοι θα λένε Καντάφι και θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ.
    Το όνειρο του Καντάφι ήταν να καταστήσει τη Λιβύη το σιτοβολώνα της Αφρικής και να εξαλείψει τη φτώχια σε αυτή τη ταλαιπωρημένη ήπειρο.
    Τέλος θέλω να πω ότι ντρέπομαι για τις εικόνες που προβάλονται διότι εκτός ότι αποτελεί προσβολή νεκρού, επί Καντάφι υπήρχε σταθερότητα στη Λιβύη, κάτι που δε ξέρουμε αν θα συνεχιστεί.
    Ανώριμη η στάση της Κλίντον.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ mind trap 22/10/2011 20:36:08

      έτσι είναι όπως τα λες Mind Trap, στο Russia Today είναι όλα τα βίντεο για τα ψέματα που τάιζαν τον κόσμο για δήθεν μαζικά εξεγερμένους Λίβυους κατά του Καντάφι

      παρακρατικοί, ληστές, ταλιμπανέζοι αλκαιντιστές, ξένοι μισθοφόροι, δυτικοί στρατιώτες και ένας εσμός εγκληματιών πήγαν να καταλάβουν τη Λιβύη

    • Lampros avatar
      Lampros @ mind trap 23/10/2011 20:46:29

      Απορώ λοιπόν, ποιοί “αγανακτισμένοι” Λίβυοι ήταν αυτοί που ξεσηκωθήκανε.

      Παπάρια αγανακτησμένοι Λίβυοι ―κάτι κατσαπλιάδες ήταν που εξοπλίσανε οι δυτικοί και οι δικοί τους στην περιοχή, ώστε να διαλυθεί η Λιβύη να την ελέγχουν.

      Η Λιβύη δεν ήταν Αλγερία, ούτε οι εξεγερμένοι της καλοπροαίρετοι όπως στην Αίγυπτο.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/10/2011 19:59:56

    Mια χωρα με μονο 2 εκατομμυρια πληθυσμο οπως αυτη που παρελαβε ο Κανταφι -τωρα εχει 5 - και μεγαλες ποσοτητες πετρελαιου μπορει να δινει παροχες.
    O Kανταφι ειχε προηγουμενα ομως με τη Δυση που δεν διαγραφηκαν - υποκινησε ανταρτοπολεμο κατα των Γαλλων στο Τσαντ,εδινε οπλα στον ΙΡΑ κατα των Αγγλων,χρημστοδοτουσε τρομοκρατικες επιθεσεις κατα Αμερικανων (δισκοθηκη Λα Μπελ στο Βερολινο,Λοκερμπυ) μεχρι και σε μας εκανε ζημια - ξεχασατε το Σιτυ οφ Πορος που ανατιναχθηκε,και ειχε ανοιξει πολλους λογαριασμους.Αυτα παραμερισθηκαν οταν φανηκε να ηρεμει φοβουμενος μετα την εισβολη στο Ιρακ.Οταν ομως ξεκινησε η εξεγερση ολοι οσοι ειχαν παθει ζημια απο αυτον και ιδιως η Γαλλια ευχαριστως πηραν το μερος των αντιπαλων του προς γνωσιν και συμμορφωσιν ολων και κατορθωσαν να τον εξοντωσουν χωρις οι ιδιοι να χασουν ενα στρατιωτη.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ψυχραιμια 22/10/2011 20:27:09

      κανείς δεν είπε ότι ήταν άμωμος και καλό παιδάκι στις διεθνείς σχέσεις, έκανε διάφορα, εγώ θυμόμουν μόνο την ανατίναξη του αεροπλάνου και τη ντισκοτεκ, που ήδη είναι υπεραρκετά, αλλά ο λαός του γιατί να μην τον θέλει με τόσες παροχές; (όλοι συνομολογούν ότι φρόντιζε τους Λίβυους)

      ήταν το πιο δυτικοποιημένο κράτος (συγκριτικά) στη Β.Αφρική

    • ange-ta avatar
      ange-ta @ ψυχραιμια 22/10/2011 21:22:54

      (δισκοθηκη Λα Μπελ στο Βερολινο,Λοκερμπυ) : ακόμα εκεί έχεις μείνει;
      διάβασε να δεις τι γράφει ο Τιερύ Μεϋζάν
      http://ange-ta.blogspot.com/2011/10/blog-post_22.html

  12. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 22/10/2011 20:10:48

    "Στήριξε οικονομικά τις Ερυθρές Ταξιαρχίες, τον Ιρλανδικό IRA, της Γερμανική RAF και έδωσε χείρα βοηθείας σε κινήσεις που διάλεξαν τον ένοπλο αγώνα απέναντι στον ιμπεριαλισμό."

    Οι παραπάνω έκαναν αγώνα κατά του ιμπεριαλισμού; Βέβαια, στο ιστολόγιο που παραπέμπεις, μόνο τέτοιες ανοησίες μπορείς να διαβάσεις. Οι άνθρωποι είναι κομμουνιστοναζιστές :-)

  13. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 22/10/2011 20:15:53

    Έτσι είναι. Δεν συμφωνώ με την στάση της Δύσης, η οποία σε έκρηξη πρωτοφανούς βαραβαρότητας, επικρότησε τον θάνατο του Καντάφι (ενώ γνώριζε πώς πέθανε), αλλά όχι και να τον αγιοποιήσουμε κιόλα.

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/10/2011 20:28:45

    O Ron Paul έχει κατακρίνει έντονα την επέμβαση στη Λιβύη.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αλλενάκι 22/10/2011 20:54:52

      και ο Ράμσφελντ (όσο έντονα παίρνει το πρωτόκολο)

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 22/10/2011 20:40:41

    «Γελάει ο τρελός στ’αγέλαστα». Η παραφράζουσα και γιά τα κρίματά της ατιμώρητη (100 ημερών γενοκτονία της Rwanda των 800,000 Tutsi-Ηutu, οι περίεργες κακοτυχίες και οι δωδεκάδες αυτοκτονίες στον περίγυρό της, τα οικονομικά της, τα ιδιαίτερά της με την ηλικιακά νεότερη από τη κόρη της, γραμματέα της, σε χρόνο και χρήμα των αμερικανών φορολογουμένων, μεταξύ αυτών), η ανάλγητη και κατά γενική ομολογία ερπετοειδής αυτή κυρία, φαίνεται ν'αγνοεί το τέλος που η Μοίρα επεφύλασσε στον υπερφίαλο Καίσαρα «veni, vidi, vici».

  16. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 22/10/2011 20:48:04

    Η καλύτερη και πιο επιστημονική ανάλυση έχει γίνει εδώ:

    Παναγιώτης Ήφαιστος
    Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων-Στρατηγικών Σπουδών,
    Πανεπιστήμιο Πειραιώς


    Αν και μακάβρια τα γεγονότα της Λιβύης αποτελούν εν τούτοις «ευκαιρία» για να αποκρυσταλλωθούν ακριβείς εκτιμήσεις για το διεθνές σύστημα. Ο καθείς μπορεί να επιβεβαιώσει καθημερινά κατά την διάρκεια μιας κρίσεως όπως αυτή της Λιβύης τα αυτονόητα που συχνά λένε οι διεθνολόγοι της Θουκυδίδειας παράδοσης πλην πολλοί άνθρωποι νεφελοβατούν και τα λησμονούν τάχιστα αφήνοντας την πατρίδα τους να γίνει έρμαιο των θηρίων της διεθνούς πολιτικής:

    Παρά την αφελή και επικίνδυνα ασυνάρτητη παραφιλολογία της μεταψυχροπολεμικής εποχής για τον επερχόμενο παγκοσμιοποιημένο ανθόσπαρτο ενοποιημένο πλανήτη, το διεθνές σύστημα παραμένει εθνοκρατοκεντρικό. Η ειρήνη είναι συνάρτηση της ισορροπίας δυνάμεων και συμφερόντων και της αποτροπής των απειλών. Σε ζητήματα που αφορούν τον πόλεμο και τις ανακατανομές συμφερόντων, επιπλέον, οι διεθνείς θεσμοί είναι είτε αδρανείς είτε εξαρτημένες μεταβλητές της εκάστοτε δεσπόζουσας ηγεμονικής δύναμης.
    Στο διεθνές σύστημα λόγω κατακερματισμένης εθνοκρατικής δομής και των εξ αυτής της πραγματικότητας εγγενώς ανταγωνιστικών εθνικών συμφερόντων, είναι ανέφικτο να υπάρξει μια νομιμοποιημένη πολιτική εξουσία λήψης αποφάσεων επί ζητημάτων ενδοκρατικής ή διακρατικής δικαιοσύνης και κατανομής συμφερόντων. Αυτή η νομοτέλεια προσδιορίζει και την συμπεριφορά των κυβερνήσεων.
    Η απουσία διεθνούς εξουσίας και διεθνών κριτηρίων διανεμητικής δικαιοσύνης σημαίνει ότι στις διακρατικές σχέσεις κυριαρχούν τα διπλά κριτήρια, η υποκρισία, η εξαπάτηση και η κατάχρηση εξουσίας.
    Βλάπτονται τα συμφέροντα όποιου δεν κατανοεί ότι οι διεθνείς θεσμοί δεν είναι θεσμοί διεθνούς δικαιοσύνης αλλά θεσμοί διεθνούς τάξης και ότι όταν τα συμφέροντα συγκρούονται και η τάξη αυτή διαταράσσεται για τους εμπλεκόμενους ισχύει η αρχή της αυτοβοήθειας. Στο διεθνές ανταγωνιστικό περιβάλλον, αν τα κράτη δεν μεριμνήσουν για την ασφάλειά τους, αργά ή γρήγορα θα έχουν την τύχη του κάθε Καντάφι τον οποίο σήμερα βομβαρδίζουν όσοι προχθές τον εναγκαλίζονταν με πάθος.
    Ο πόλεμος και τα τετελεσμένα λειτουργούν διανεμητικά βλάπτοντας όποιον δεν στηρίζει τα συμφέροντά του με επαρκή ισχύ. Μόνο γραφικοί δακρύβρεκτοι ιεραπόστολοι δεν μπορούν να κατανοήσουν τον ρόλο του πολέμου στο ιστορικό γίγνεσθαι, μας υπενθύμισε ο Λένιν σε αναφορά με όσους δεν κατανοούν τον ρόλο του πολέμου και τον «κινητήριων ιδιοτήτων του». Αν για παράδειγμα οι Επαναστάτες της Αμερικανικής Επανάστασης αποτύγχαναν θα ήταν σήμερα γνωστοί ως κάποιοι γκάγκστερ του 18ου αιώνα. Αν η Σοβιετική Ένωση δεν κατέρρεε θα ήταν σήμερα για τον μισό πληθυσμό της γης ο ηθικός ηγεμονικός άξονας. Όσο ο Καντάφι ενοχλούσε ήταν τρομοκράτης, όσο ο Καντάφι έκανε συμβόλαια εξόρυξης ενέργειας ήταν φίλος, όταν τα συμφέροντα άλλαξαν ο Καντάφι έγινε ένας εγκληματικός εχθρός και το ίδιο ισχύει για κάθε ένα όπως θα δούμε να εξελίσσονται τα πράγματα στην ευρύτερη περιφέρειάς μας. Όταν ο Ελευθέριος Βενιζέλος διάβασε πως η ελληνική εκστρατεία στη Μικρά Ασία ήταν λάθος ειρωνικά είπε πως «κάθε εγχείρημα που δεν στέφεται με επιτυχία είναι λάθος».
    Όσο υπάρχουν πολλά κράτη, όσο δεν υπάρχει παγκόσμια κοινωνία (δηλαδή για πάντα) και όσο αίτια πολέμου όπως η άνιση ανάπτυξη και οι ηγεμονικές στάσεις διαιωνίζονται, θα ισχύει η Θουκυδίδεια νομοτέλεια: Σε ένα τέτοιο σύστημα «δίκαιο υπάρχει όταν υπάρχει ίση δύναμη και όταν αυτό δεν ισχύει ο ισχυρός επιβάλλει ότι του επιτρέπει η δύναμή του και ο αδύναμος υποχωρεί και προσαρμόζεται». Ακόμη, ότι: «όσοι είναι ελεύθεροι το χρωστούν στην δύναμή τους».
    Για όσους βιάστηκαν να μιλήσουν για «διεθνή κοινότητα» που συγκροτεί νομιμοποιημένες αρμοδιότητες διεθνών διανεμητικών προεκτάσεων ας παρακολουθήσουν προσεκτικά τις κυμάνσεις των εμπλεκομένων που επιτίθενται κατά της Λιβύης στο όνομα ενός κατά τα άλλα αμφίσημου και επεισοδιακού ψηφίσματος του Συμβουλίου Ασφαλείας. Θα προσέξουν ότι οι συμπεριφορές προσδιορίζονται όχι από κάποιο υψηλό παγκόσμιο σκοπό αλλά από ιδιοτελή δικά τους συμφέροντα, από τις επιθυμίες τους να διαδραματίσουν τον ένα ή άλλο ρόλο στην διεθνή πολιτική και από τους φόβους τους και τα διλήμματα ασφαλείας στην περίπτωση που άλλα κράτη πρωτοστατήσουν αυξάνοντάς έτσι την δύναμή τους.
    Τα κράτη λειτουργούν ορθολογιστικά, δηλαδή είναι ευαίσθητα στην πλάστιγγα όπου στον ένα δίσκο είναι το όφελος και στο άλλο οι ζημιές εναλλακτικών στάσεων και συμπεριφορών. Η επίθεση κατά της Λιβύης εκτελέστηκε όταν τους δόθηκε ευκαιρία λόγω πρωτίστως εσωτερικής αστάθειας και δευτερευόντως λόγω ατολμίας άλλων δυνάμεων. Στις στάσεις και συμπεριφορές τους, επίσης, υποδηλώνεται πως ενώ για τη Λιβύη που βομβαρδίζεται οι προεκτάσεις είναι βαθύτατες, οι αποφάσεις των κυβερνήσεων που ασκούν βία επηρεάζονται από ιδιοτελή προσωπικά και μικροκομματικά συμφέροντα. Στην Γαλλία, και λόγω πολιτικού αναστήματος των ηγετών, σωστά αναφέρθηκαν και τα υποβόσκοντα Ναπολεόντια σύνδρομα ιστορικά ασήμαντων ηγετίσκων.
    Όταν ένας κράτος χάσει την συνοχή και την δύναμή του γίνεται βορά των άγριων θηρίων και η τύχη του εξαρτάται από τις ιδιοτελείς και καταχρηστικές στάσεις και συμπεριφορές τρίτων. Τα λάθη του βέβαια συντελούν σε αυτό, πλην τα πράγματα ανεξαρτήτως αξιολογικών κρίσεων για τα καθεστώτα των ισλαμικών ή άλλων κρατών, τα πράγματα στην διεθνή πολιτική ποτέ δεν είναι πάντα ευθύγραμμα: Κρίσεις όπως της Λιβύης, χθες (ή αύριο) της Αιγύπτου, προχθές του Ιράκ, μεθαύριο της Συρίας ή της Σαουδικής Αραβίας, και τα λοιπά, έχουν ιστορική ουρά. Η ιστορία καταμαρτυρεί αναρίθμητα διαίρει και βασίλευε, γιγαντιαίες καταχρηστικές ανακατανομές πόρων για τις οποίες ευθύνονται όσοι τώρα υπόκεινται τους βομβαρδισμούς και αναρίθμητες εναλλαγές «εχθρών» και «φίλων» ανάλογα και αντίστοιχα με τις ανάγκες αυτοσυντήρησης και διεύρυνσης της ισχύος.
    Κύριο νόμισμα των διεθνών σχέσεων, μας λέει ο μέγας Kenneth Waltz (http://www.ifestosedu.gr/54waltzduo.htm), είναι η ισχύς και κύριος σκοπός των κρατών η κατοχύρωση της ασφάλειάς τους, δηλαδή η επιβίωση, η διατήρηση της εδαφικής κυριαρχίας και της εθνικής ανεξαρτησίας ως του υπέρτατου και κοσμοθεωρητικά επικυρωμένου συμφέροντος. Υπέρτατου και κοσμοθεωρητικά επικυρωμένου καθότι οι θεμελιώδεις αρχές του διεθνούς δικαίου είναι πιο σοφές απ’ ότι οι καταχρηστικές ερμηνείες των ηγεμονικών κρατών και όσων διανοουμένων τα υπηρετούν. Υπευθυνότητα και ορθολογισμός, ακριβώς, απαιτεί προσεκτική και φειδωλή χρήση των όρων βαρβαρότητα, πολιτισμός και πολιτική. Πολιτική ως πολιτισμός νοείται μόνο Αριστοτελικά στο πλαίσιο του πολιτειακού βίου όπου συγκροτείται κοινωνική ένωση και Πολιτικό γεγονός που παράγει κριτήρια δικαιοσύνης συμβατά με την ανθρωπολογική ετερότητα κάθε κοινωνικής οντότητας. Και στον Καταστατικό Χάρτη αυτό καταγράφηκε ρητά και σαφώς πως απαγορεύεται κάθε ενέργεια ή δράση που παρεμβαίνει στην εσωτερική δικαιοταξία (Κεφάλαιο Ι, άρθρο 2 παρά. 7).

    Επειδή εδώ στην Ελλάδα τις δύο τελευταίες δεκαετίες πολλά λέχθηκαν για το τέλος της κυριαρχίας, για τους μη κυβερνητικούς δρώντες, για την «διεθνή κοινότητα» και για τα εθνικά συμφέροντα, απαιτείται να γραφτούν μερικά λόγια για τον «σκοπό» μιας διεθνούς επέμβασης.

    Η διαφορά μεταξύ βαρβαρότητας και πολιτισμού είναι η διαφορά μεταξύ πολιτικά προσδιορισμένων σκοπών και σκοπών που προσδιορίζονται εκτός πολιτικής. Στις διεθνείς σχέσεις δεν υπάρχει νομιμοποιημένος πολιτικός σκοπός πέραν αυτών των ελάχιστων που τα ίδια κράτη συμφωνούν υπογράφοντας διάφορες συμβάσεις όπως οι Συμβάσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα εγκλήματα πολέμου. Οι υποχρεώσεις αυτές μπορούν μόνο να αποτελέσουν αντικείμενο νομικής διαδικασίας για όσους υπέγραψαν τις συμβάσεις και όχι στρατιωτικής όπως πολλοί πίστεψαν στην μεταψυχροπολεμική εποχή ξεχνώντας τα δύο μέτρα και δύο σταθμά, την εθνική ιδιοτέλεια, την αναπόδραστη κατάχρηση μιας υπερισχύουσας θέσης και το γεγονός ότι στον ΟΗΕ δεν συγκροτήθηκαν σταθεροί κανόνες έκτακτης ανάγκης καθολικής εφαρμογής.

    Όπως ξεκάθαρα διαγράφεται ακόμη μια φορά την στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές, στην διεθνή πολιτική δεν υπάρχει κάποιος πολιτικός φορέας κοινωνικοπολιτικά νομιμοποιημένης δεσμευτικής ερμηνείας των «δικαιωμάτων» και ελέγχου των πάντοτε αδηφάγων διαθέσεων των ηγεμονικών δυνάμεων σε περίπτωση καταχρηστικής άσκησης βίας εκ μέρους τους. Έτσι, στους διεθνείς θεσμούς όπου κυριαρχούν τα ηγεμονικά κράτη, ισχύει το ρηθέν «οι ελέφαντες είτε παλεύουν είτε κάνουν έρωτα υποφέρει το γρασίδι». Εδώ, δηλαδή, το γρασίδι είναι η λιβυκή κοινωνία που δεν συμμετείχε στις εναλλαγές εναγκαλισμών του Καντάφι με όλους τους άλλους.

    Επειδή αυτά που εκτυλίσσονται μπροστά στα μάτια μας είναι εκπληκτικά πλην δυσδιάκριτα για μερικούς κατ’ επάγγελμα προπαγανδιστές, συντομογραφικά παρατηρούμε ότι μια απόφαση στην οποία δεν συμμετείχαν όλοι για αποκλεισμό πτήσεων πάνω από την Λιβύη, εξελίχθηκε τάχιστα στην καλύτερη περίπτωση σε κωμικοτραγωδία και στην χειρότερη σε μια από τις μεγαλύτερες τραγωδίες των τελευταίων χρόνων. Ρώσοι και Κινέζοι, εκτιμώ, μάλλον σκόπιμα, στο πλαίσιο της γνωστής στρατηγικής «κατατριβής του αντίπαλου», αφήνουν τους δυτικούς να βυθιστούν στην άβυσσο των μεσανατολικών εξεγέρσεων και να εμπλακούν στις επερχόμενες ατέρμονες αντιπαλότητες όλων εναντίον όλων. Κανένα δεν πρέπει να ξενίζει πάντως, ο κυκεώνας που ακολούθησε το αμφιλεγόμενο ψήφισμα του Συμβουλίου Ασφαλείας. Πριν καταλήξουν όπως έγινε και στο Ιράκ πριν λίγα χρόνια σε κάποιο διακανονισμό του ηγεμονικού πλιάτσικου των πλουτοπαραγωγικών πόρων, η πολυφωνία είναι εντυπωσιακή. Ακόμη και ο θολός σκοπός της επίμαχης απόφασης του Συμβουλίου Ασφαλείας και η σπασμωδική συναίνεση κάποιων περιδεών κρατών της Μέσης Ανατολής, μεταλλάσσονται διαρκώς.

    Ο πονηρός τούρκος ΥΠΕΞ Αχμέτ Νταβούτογλου, εξάλλου, ο οποίος από καιρό στο βιβλίο του Εναλλακτικές Κοσμοθεωρίες πρόβλεψε την κυριαρχία της ισλαμικής κοσμοθεωρίας στα Μεσανατολικά κράτη όπου «οι κρατικές δομές δεν είναι συμβατές με τις υποκείμενες μουσουλμανικές κοινωνίες», αφού αρχικά υιοθέτησε την πετυχημένη συνταγή του «επιτήδειου ουδέτερου», στην συνέχεια ελίσσεται, παζαρεύει και επιχειρεί να παρουσιαστεί ξανά ως ο προστάτης όλων των μουσουλμάνων.

    Η Ευρώπη όπως και το ΝΑΤΟ διαιρέθηκαν ξανά σε πρόθυμους, απρόθυμους και ουδέτερους. Ενώ κρινόταν η τύχη μιας χώρας και ενός λαού θόλωσαν τα σύνορα μεταξύ σκοπών, άσκησης βίας, ρόλου περιφερειακών οργανισμών και ρόλου των κρατών που εμπλέκονταν.Η ιδιοτέλεια εκδηλώθηκε σε όλο της το μεγαλείο και οι δράσεις θηριωδών κρατικών και ιδιωτικών φορέων θόλωσαν, εξίσου γρήγορα, τα σύνορα μεταξύ μιας γιγαντιαίας δράσης που αλλάζει την εσωτερική πολιτειακή δομή και μιας περιορισμένης δράσης που θα μπορούσε σύμφωνα με την απόφαση του ΟΗΕ να αφορά μόνο τις πτήσεις πάνω από την Λιβύη. Η τύχη ενός κράτους κρίνεται από ρευστούς και αμφίσημους σκοπούς, στάσεις και συμπεριφορές που αφορούν πρωτίστως τον ηγεμονικό ανταγωνισμό και κυρίως το πλιάτσικο των πλουτοπαραγωγικών πόρων.

    Είναι χαρακτηριστικό πάντως ότι μετά το ψήφισμα του Συμβουλίου Ασφαλείας δεν ήταν καθαρό ποιος ασκεί μαζική αεροπορική βία, ποιος είχε «νόμιμο» δικαίωμα να ασκήσει μια τέτοια μεγάλης έκτασης βία, ποιος παρανομούσε κατάφωρα, ποιος ελέγχει την κλιμάκωση της βίας και κυρίως τι παζάρια γίνονται στα παρασκήνια εις βάρος της άτυχης λιβυκής κοινωνίας. Η διγλωσσία και υποκρισία, εξίσου αναμενόμενα, βυσσοδομεί. Το αίμα μιας ακόμη κοινωνίας ρέει στους λαβύρινθους του θολού βασιλείου της «διεθνούς νομιμότητας» το νόημα της οποίας ροκανίζεται όποτε και όταν υπάρχει ανισορροπία δυνάμεων και όποτε μια κοινωνία δεν κατορθώνει να διασφαλίσει την εσωτερική συνοχή και τάξη.

    Για ακόμη μια φορά, ο πόλεμος στην Λιβύη ξεδιπλώνει την θηριώδη ανθρώπινη φύση και τον τρόπο που εκδηλώνεται όταν δεν ελέγχεται πολιτικά. Κάθε φορά που η ανθρώπινη φύση διαφεύγει τους κοινωνικοπολιτικούς ελέγχους στο εσωτερικό μιας πολιτείας, κάθε φορά που η κρυμμένη μέσα στα πανεπιστήμια διανοουμενίστικη θηριωδία μεταμφιέζει ηγεμονικά συμφέροντα με κοσμοπλαστικές ασυναρτησίες και κάθε φορά που η διακρατική θηριωδία δεν ελέγχεται με ισορροπία δυνάμεων, το αποτέλεσμα είναι να εξαπολύονται θηρία ανήμερα μπροστά στα οποία τα θεριά της ζούγκλας είναι μικρογραφία.

    Το εθνοκράτος είναι ότι πιο πολύτιμο διαθέτει μια κοινωνία. Απαιτείται να είναι πάντοτε κοσμοθεωρητικά, ηθικά, πνευματικά και στρατιωτικά αταλάντευτα σιδερόφρακτο, ιδιαίτερα απέναντι σε αυτούς που το απειλούν. Έθνος, δημοκρατία και ελευθερία είναι οι κοσμοθεωρίες κάθε λογικού και ορθολογιστή πολίτη κάθε κράτους. Για τους έλληνες αυτή είναι η μακραίωνη παράδοσή τους.

    www.ifestosedu.gr

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 22/10/2011 22:15:21

      Συγχαρητήρια για την ανάλυσή σας!

    • A.M. avatar
      A.M. @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 22/10/2011 22:59:54

      Εξαιρετικό!
      Και ευχαριστίες για την παράθεση.

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 22/10/2011 20:58:39

    Απλώς εμετικό!!

  18. Κραντωρ avatar
    Κραντωρ 22/10/2011 21:00:57

    Η Κλινταινα ειναι η φιλιππινεζα των Αγορων. Γι' αυτο τον ρολο επελεγη στο casting. Yποκρινεται βασει σεναριου. Γνωριζει καλα τον ρολο της. Σε ομιλια της στην Αθηνα, προ ετων, ανεφερε, πρωτα εγχρωμος προεδρος και μετα γυναικα. Ολα ειναι ενα σεναριο διοτι οι Αγορες κυριαρχουν και στο Χολυγουντ. Ο ευτυχεστερος ειναι ο συζυγος της, ο Μπιλ, που την εχει μακρια του. Ο Μπιλ, γνωστος πρωην προεδρος του USA COMPANY, ελπιζουμε να ασχοληται με κατι ωραιοτερο απο την δυσειδη εβραια Λεβηνσκυ. Στις Μεσοδυτικες Πολιτειες υπαρχουν κατι ξανθα μανουλια, σκανδιναυικης προελευσεως, μπουκια και συχωριο. Μη παραλειψω, με γεια κα Κλινταινα η πλαστικη. Ειχατε οντως δεξιοτεχνη χειρουργο.

  19. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 22/10/2011 21:10:28

    Ότι καί νά ήταν ο Γκαντάφι, τό όνομά του θά μείνει στό ανθρώπινο λεξιλόγιο καί οι πράξεις του στό ανθρώπινο συνειδητό.
    Γιά τήν κ. Κλίντον δέν τό νομίζω.
    Στόν εκκεντρικό βεδουΐνο εύχομαι, η ψυχή του νά ανταμώσει τήν μεγαθυμία τού Αλλάχ.
    Καί σάν χριστιανός τού εύχομαι νά είναι ελαφρύ τό λιβυκό χώμα πού θά τόν σκεπάσει.

  20. Δαίμων avatar
    Δαίμων 22/10/2011 21:20:03

    Ένας αποτρόπαιος θάνατος κι'ένα τρομακτικό γέλιο, σόκαραν πολλούς τις τελευταίες μέρες. Οι δυτικοί όχι μόνο άφησαν να συμβεί το φρικαλέο λυντσάρισμα, αλλά το απόλαυσαν κιόλας. Ίσως την εξήγηση δίνει το χτεσινό φύλλο της Daily Telegraph, που με χαρακτηριστικό κυνισμό προειδοποιεί: "Το ματωμένο κουφάρι του Καντάφι ας παραδειγματίσει τους άλλους ηγέτες της Μ.Ανατολής που αρνούνται να παραδώσουν την εξουσία..." Η ώρα της Συρίας έφτασε λοιπόν, και έπεται συνέχεια. Η καταχρεωμένη Αμερική που τυπώνει μανιωδώς δολλάρια, βλέποντάς τα να κατρακυλούν, και η Ευρωπαική Ένωση που κλυδωνίζεται επικίνδυνα από την κρίση χρέους, βρήκαν διέξοδο στις απροκάλυπτες επεμβάσεις. Εύχομαι να διαψευστώ, αλλά νομίζω ότι άνοιξαν τις πόρτες της κόλασης.

  21. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 22/10/2011 21:26:46

    Veni-Vidi-Ridi

    Εγώ γέλασα με την εμφάνιση της κυρίας...

  22. ange-ta avatar
    ange-ta 22/10/2011 21:31:48

    : “Το ματωμένο κουφάρι του Καντάφι ας παραδειγματίσει τους άλλους ηγέτες της Μ.Ανατολής που αρνούνται να παραδώσουν την εξουσία…” Το λένε ανοιχτά μήπως κανείς βλάξ, δεν το καταλάβει!
    Καλά κάνουν! Ας το καταλάβουμε επιτέλους. Η εξουσία ξεσαλώνει και αλίμονο στα μικρά κράτη.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ange-ta 23/10/2011 00:01:30

      Καλησπέρα Ange-ta!
      Μακάρι να μην βρούμε υδρογονάνθρακες ... Εφιάλτης...

  23. xriteo avatar
    xriteo 22/10/2011 22:12:41

    Την εν λογω "κυρια"δεν την "βλεπω",για εναν και μονο λογο.Ειναι και "σαικο"και ηλιθια.Ισως επειδη τα κερατα της βρηκαν ταβανι.Για περιφερειακους δικτατορες,καλα καθαριζουν.Να δω την μαγκια της γελειας, με Ρωσσια και Ιραν.Μπααααα!!!τσιιιιιζζζζζ.

  24. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 22/10/2011 22:23:37

    ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΟΧΟΥ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ ΤΗΣ ΣΑΟΥΔΙΚΗΣ ΑΡΑΒΙΑΣ! ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 83 ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΘΑ ΠΑΙΧΤΟΥΝ ΚΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΔΟΧΗ! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 8.5 ΜΕ 12 ΕΚ. ΒΑΡΕΛΙΑ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ!

  25. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 23/10/2011 03:02:26

    Απο την αντιδραση της και μονο καταλαβαινει κανεις το συμπλεγμα που εχει με ιστορικοτερους πολιτισμους.

    Μπρρρ !!!

    Υ.Γ. Το χειροτερο - και εχει σημασια για να καταλαβουμε σε ποιο κοσμο ζουμε - ειναι οτι αυτο το βιντεο πιθανως να της εχει αυξησει την δημοτικοτητα της στην πατριδα της.
    Αλλοιως δεν θα κυκλοφορουσε......

  26. irida avatar
    irida 23/10/2011 11:17:28

    Τα πολιτικά έχουν πάντα ενδιαφέρον ωστόσο είναι ανατριχιαστικό αυτό που συμβαίνει με το νεκρό σώμα του Καντάφι! Να εκτίθεται σε..κρεοπωλείο!!! Τουλάχιστον βάρβαρο! Σοκαριστικό από την άλλη. Προφανώς κάποιοι από τους Λίβυους θα ταν αγανακτισμένοι με στάσεις και συμπεριφορές του. Δεν μπορεί, τόσα χρόνια κυβερνήτης θα χε επιδείξει κι αλαζονία. Αλλά τέτοια απαξία; Είναι σοκαριστικό. Αναρωτιέμαι τι να πρόλαβε να σκεφτεί τις στιγμές πριν πεθάνει!! Ο παντοδύναμος έρμαιο στα χέρια των λίγων, δίκαια ή άδικα δεν μπορώ να πάρω θέση! Ποιος να χει άραγε σειρά;
    Όσο για την Κλίντον!! Μη μας πειράζει η διατύπωση των σκέψεων και των συμπεριφορών αλλά οι συμπεριφορές. Κι αυτές είναι από τις χειρότερες! Να ξέρει όμως πως κι ο Καντάφι ποτε δε φαντάστηκε για τον εαυτό του ένα τέτοιο τέλος. Ποιος ξέρει τι να περιμένει και τη Χίλαρυ;

  27. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 23/10/2011 13:19:25

    Καλές οι αναλύσεις περί των πραγματικών αιτίων για όσα έγιναν στη Λιβύη ή οι χαρακτηρισμοί για τον Καντάφι.
    Ναι δεν ήταν και το καλύτερο "παιδί".
    Ναι έκανε εγκλήματα και ωμότητες, ιδιαίτερα τους τελευταίους 8 μήνες.
    Ναι έσπειρε μίσος και θέρισε έναν φρικτό θάνατο.
    Το ζητούμενο εδώ είναι η συμπεριφορά της Κλίντον.
    Μια συμπεριφορά όχι ανώριμη, όχι ανεγκέφαλη αλλά εξίσου κτηνώδης.
    Και όμως αυτά τα θηρία θέλουν να μας "διδάξουν" δημοκρατία, δικαιοσύνη και...χριστιανική μεγαθυμία.
    Βρέ ζώο, βρέ ύαινα οι νεκροί δεδικαίονται...

  28. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 23/10/2011 14:19:01

    Το γέλιο αυτό αποτελεί ύβρι για τον νεκρό, δεν έχει σημασία που ήταν εχθρός της τελευταία ή νόμιζε ότι ήταν εχθρός της. Μετά την ύβρι έρχεται η νέμεσις για την ίδια λόγω αλαζονείας. Το ένστικτο του αμερικανού ψηφοφόρου θα την τιμωρήσει

  29. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 23/10/2011 15:53:09

    Ένας άνθρωπος με επίπεδο, καλλιεργημένος, σκεπτόμενος δε θα αντιδρούσε έτσι στο θάνατο ενός άλλου ανθρώπου όποιος κι αν ήταν αυτός! ειδικά τώρα που είδαμε όλοι στα βιντεάκια πόσο φροχτός και απάνθρωπος ήταν... Το θέμα είναι ότι τέτοιου ειδους άτομα σαν την Κλιντον κυβερνάνε τον κόσμο, χωρίς να έχει γι'αυτούς η ανθρώπινη ζωή καμία αξία! Ο Καντάφη ήταν αυτός που ήταν και τιμωρήθηκε μ'αυτόν τον τρόπο. Κι έρχεται η άγια Αμερικανίδα, που το δικό της κράτος δεν έχει πειράξει ούτε κουνούπι, μην τρελαθώ, και γελάει με ικανοποίηση και κάνει και λογοπαίγνια!! Αν υπάρχει δικαιοσύνη σ'αυτόν τον κόσμο που αμφιβάλλω, ανάλογο τέλος δε θα έπρεπε και σε όλους αυτούς;;

  30. mind trap avatar
    mind trap 23/10/2011 21:04:25

    Η κλίντον σχολίασε "ήρθαμε, είδαμε, πέθανε", λες και αυτή θα ξεφύγει της φυσικής κατάληξης.
    Ματαιόδοξη η Χίλλαρυ,
    Αν σκεφτεί κανείς ότι ο χρόνος υπάρχει εδώ και 14 δισεκατομμύρια χρόνια, το να ζήσει κάποιος 10, 20 ή 30 χρόνια παραπάνω από τον άλλο, δεν αποτελεί νίκη στο όλο πλάνο. Ψευδαίσθηση είναι.
    Να γιατί οι αρχαίοι ημών πρόγονοι δε δίνανε βάρος στην ηλικία του θανόντος, αλλά στο λόγο και τον τρόπο.
    Και εκεί ο Καντάφι έχει κερδίσει κατά κράτος. Άσε που δεν το κυνηγά και κανένα λερωμένο φόρεμα.