16/06/2011 15:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Παρίσι εμπιστεύεται τον Γιώργο ( χα χα χααααα)

Η Γαλλία έχει εμπιστοσύνη στην ικανότητα του πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου να συνεχίσει το πρόγραμμα οικονομικής εξυγίανσης που άρχισε η Ελλάδα, αναφέρει σήμερα το γαλλικό υπουργείο Εξωτερικών.

«Περιμένουμε τις ανακοινώσεις που πρόκειται να κάνει σήμερα (Πέμπτη) ο έλληνας πρωθυπουργός», δήλωσε ο εκπρόσωπος του ΥΠΕΞ της Γαλλία Μπερνάρ Βαλερό, συμπληρώνοντας πως το Παρίσι έχει εμπιστοσύνη στον κ. Παπανδρέου.

Ο εκπρόσωπος εμφανίστηκε πεποισμένος ότι ο Πρωθυπουργός «θα προχωρήσει στον ανασχηματισμό της κυβέρνησής του και ότι θα συνεχίσει το θαρραλέο πρόγραμμα οικονομικής εξυγίανσης που έχει συμφωνηθεί με την Ευρωπαϊκή Ένωση και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο».

«Οι διαφορές απόψεων που μπορεί να εκφράσθηκαν αυτές τις τελευταίες εβδομάδες για το ελληνικό ζήτημα αφορούν τους όρους, αλλά όχι την αρχή ότι η Ελλάδα πρέπει να στηριχθεί», πρόσθεσε ο εκπρόσωπος υπενθυμίζοντας τις δηλώσεις που έκανε το πρωί ο πρόεδρος Νικολά Σαρκοζί, ο οποίος κάλεσε «όλους να επιδείξουν το πνεύμα ευθύνης και συμβιβαστικότητας που είναι αναγκαίο για να διαφυλαχθεί η σταθερότητα της ζώνης του ευρώ».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 15:21:30

    Ο δεξιός Σαρκοζύς στηρίζει τον πιο Σοσιαλιστή?
    αχαχαχαχαχααχ

    Η Credit Agricole σε black swan mode

  2. geopan avatar
    geopan 16/06/2011 15:22:12

    Φυσικά..θέλουν να σκυλέψουν και τα γαλλάκια το πτώμα της Ελλάδας..μόνο οι γερμανοί θα τρώνε..;

  3. sauraki avatar
    sauraki 16/06/2011 15:32:52

    η αλήθεια είναι πως και εγώ εμπιστεύομαι το Γιώργο. Είναι ο μόνος που μπορεί να διαλύσει το ΠΑΣΟΚ μια και καλή. Είναι ταλέντο. Μαζί του ο λαός, μαζί του τα ΜΜΕ, πολλαπλές διασπάσεις από Δεξιά και Αριστερά, οι Αμερικάνοι και οι Ευρωπαίοι μαζί του. Όλα μαζί του και ΝΑΙ τα κατάφερε να διαλύσει τα πάντα μέσα σε 1 χρόνο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ. Θέλω και άλλους τέτοιους προέδρους στο ΠΑΣΟΚ. Κύριοι στηρίξτε τον!

    • taxidriver avatar
      taxidriver @ sauraki 16/06/2011 15:54:06

      3 μήνες ακόμη στην πρωθυπουργία και ο στόχος 13% του 74 είναι εφικτός.
      Γιώργο γερά.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ sauraki 16/06/2011 17:29:18

      Εδώ που τα λέμε, και εγώ θα λυπηθώ πολύ αν φύγει.
      Ο Κώστας Ιορδανίδης στην "Καθημερινή" τον είχε αποκαλέσει "ο ολετήρας του ΠΑΣΟΚ".

  4. parsifal avatar
    parsifal 16/06/2011 15:47:58

    Ο Σαρκοζύ γνωρίζει πως η παραγγελία για 4 + 2 φρεγάτες FREMM "ζεί" με την παρούσα κυβέρνηση, ακόμη και εάν δεν εχει δοθεί "commande ferme" οπως λέμε στα γαλλικά... Κάθε αλλη εκδοχή, αναδιάταξη στο ΥΠΕΘΑ, στο Οικονομίας και βεβαίως στην θέση του Πρωθυπουργού βάζει σε κίνδυνο την "δουλειά", πόσο μάλλον που υποψιάζονται οι Γάλλοι οτι πάμε για "αμερικάνικη" στροφή με οτι αυτό συνεπάγεται στα εξοπλιστικά. Οι Αμερικάνοι εχουν και πολλά πλεονάσματα και χορηγούν αφειδώς, κάτι που οι Γάλλοι δεν μπορούν να ακολουθήσουν...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ parsifal 16/06/2011 16:10:54

      Ποιόν "Αμερικανο-στραφή" υποψιάζονται οι Γάλλοι;
      Τρίχες! Με τον Ο' Μπάμια στο τιμόνι δεν παίζει σενάριο. Άν ήταν κανένας της δυναστείας Μπούς, "θα έπαιζε ανταλλαγή σε είδος": Τι Κρητικά κριθαροκούλουρα, τι ελιές καλαμών; Τί Lokheed τι Mc Donnel;

  5. Advisor avatar
    Advisor 16/06/2011 16:04:36

    Πως το είπαμε αυτό: Ο Σαρκοζύ στηρίζει τον ΓΑΠ;;; Έχουν φαίνεται κοινούς φίλους!!!

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Advisor 16/06/2011 17:04:28

      Κοινή καταγωγή αλλά και κοινούς φίλους.

  6. Παντελης avatar
    Παντελης 16/06/2011 18:55:54

    Δεν τον παιρνετε στη Γαλλια ρε γαλακια να σας σωσει κ σας οπως εσωσε κ μας ο ασχετος με ολο το συναφι του.....