#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/12/2010 07:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τουρκία: Η νέα δύναμη της αυτοκινητοβιομηχανίας



Η Τουρκία, που κάθε άλλο παρά θεωρείται δύναμη στην αυτοκινητοβιομηχανία, φέτος θα ξεπεράσει τόσο τη Τσεχία όσο και όλες τις χώρες της ανατολικής Ευρώπης (εκτός της Ρωσίας) στη κατασκευή οχημάτων.

Οι Τούρκοι κατασκευάζουν 30% περισσότερα αυτοκίνητα φέτος από ότι πέρσι, αποδεικνύοντας την γρήγορη ανάκαμψη της χώρας από την οικονομική κρίση. Σύμφωνα με τους αναλυτές της αγοράς αυτοκινήτων, η Τουρκία τείνει να γίνει ο Νο1 αναπτυσσόμενος κατασκευαστής οχημάτων στην Ευρώπη, ξεπερνώντας τη Τσεχία.

Οι εξαγωγές της αφορούν στα 7 από τα 10 οχήματα που κατασκευάζει, και τα περισσότερα από αυτά καταλήγουν στις αγορές της Μέσης Ανατολής και της Βόρειας Αφρικής. Η τουρκική αυτοκινητοβιομηχανία απασχολεί περίπου 250.000 εργαζόμενους, αγγίζει τα $22 δισ. σε αξία, και αποτελεί το 20% των συνολικών εξαγωγών της χώρας.

Παρόλα αυτά υπάρχουν και κάποια εμπόδια. Η αυξημένη φορολογία στις πωλήσεις αλλά και στα καύσιμα, μειώνουν την εσωτερική ζήτηση. Ο φόρος για παράδειγμα σε μια Ferrari, αγγίζει το 112%. Όπως λέει ο υφυπουργός Οικονομικών Ali Babacan, «Στη Τουρκία ο κόσμος φοροδιαφεύγει, αλλά όταν αγοράζει αυτοκίνητο πληρώνει τους φόρους κανονικά», προσθέτοντας ότι οι πωλήσεις οχημάτων αυξάνονται, παρά την αύξηση  της φορολογίας τους. Οπότε και δεν προβλέπεται κάποια μείωση της εν λόγω φορολόγησης.

Πάντως οι προοπτικές είναι αισιόδοξες, καθώς οι Τούρκοι πολίτες που ανήκουν στη μεσαία τάξη γίνονται όλο και πιο πλούσιοι τα τελευταία χρόνια. Το κατά κεφαλήν ΑΕΠ της χώρας, που ήταν μικρότερο από αυτό του Μεξικού έως το 2001, σήμερα τετραπλασιάστηκε, αγγίζοντας τα $13.905, με βάση  στοιχεία της Παγκόσμιας Τράπεζας.

WSJ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 10/12/2010 09:28:00

    Να δούμε για πόσο θα υπάρχουν εκεί γραμμές παραγωγής, μόλις αρχίσουν να ζητούν οι εργαζόμενοι παραπάνω θα μείνουν με το λεβιέ ταχυτήτων στο χέρι.

    • man8os avatar
      man8os @ Σοσιαληστής 10/12/2010 13:44:04

      Δεν θα ζητησουν περισσοτερα.

  2. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 10/12/2010 10:18:50

    Μήπως να θυμήσουμε επί τή ευκαιρία .σε κάποιους φωνασκούντες και σκούζοντες τώρα συνδικαλιστές, ποιός και γιατί έδιωξε τήν μονάδα συναρμολόγησης -παραγωγής της Nissan στόν Βόλο;;
    Θυμούνται πότε και με ποιά κυβέρνηση;;;
    Η μήπως την μονάδα της Goodyear στήν Σίνδο;;;
    Χαχόλοι,....ε! χαχόλοι τού ΔΝΤ και τού Fast Trak...Α,να μού χαθείτε...

    • Enzo avatar
      Enzo @ παγωτατζής 10/12/2010 12:20:23

      του Πασοκ βεβαιως βεβαιως.
      αυτο το κομμα τυπου Μπααθ ηταν και θα ειναι η καταστροφη της Ελλαδος. τελεια και παυλα.

  3. Theo avatar
    Theo 10/12/2010 12:55:03

    ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ..Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΕΜΑΛ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΙΜΟΥΝ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ...ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΕΝΑ ΕΘΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΙΕΛΥΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟ...ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΙ ΜΚΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΕΔΩ...

    • BABIS avatar
      BABIS @ Theo 10/12/2010 14:10:55

      Έχουν ουσιαστικά ανοίξει τα σύνορα με τις δικαιολογίες ότι δεν μπορούν να φυλαχτούν. Απο το 2001 ουσιαστικά τα σύνορα είναι τρύπια. Όχι 2.000.000 λαθρομετανάστες ήρθαν αλλά θα έρθουν άλλα 2.000.000 .
      Στο κόλπο είναι και τα προξενεία στην πρώην Σοβιετική Ένωση που βαφτίζουν τους Αρμένιους , Τσετσένους , Ρώσους, Γεωργιανούς κλπ ως Έλληνες. Στο κεφάλι παίρνουν και έως 10.000 δολάρια.
      Σαφώς αυτό το γνωρίζουν και στο υπουργείο εξωτερικών. Το άλλο ωραίο είναι πως όσοι απο αυτούς έχουν επιστρέψει πίσω παίρνουν και σύνταξη ΟΓΑ. Ο ταχυδρόμος την δίνει στα παιδιά τους που βρίσκονται στηνΕλλάδα.!!!!!!!!!!!!!!

  4. tiramola avatar
    tiramola 10/12/2010 13:13:49

    Οι εργαζόμενοι στην Τουρκία μένουν δίπλα στις αυτοκινητοβιομηχανίες με μισθούς που δεν υπερβαίνουν τα 500 ευρώ σε πολυόροφες πολυκατοικίες σοβιετικού τύπου χωρίς μπαλκόνια σε διαμερίσματα κλουβιά.
    Το μοντέλο Χιουντάι πάνε να αντιγράψουν όπου όλη η ζωή ενός εργαζόμενου περιφέρεται γύρω από την εταιρεία.
    Πολυκατοικίες που ανήκουν στη Χιουντάι και συνεχίζουμε...
    Σούπερ μάρκετ Χιουντάι, σχολείο Χιουντάι, νεκροταφείο Χιουντάι κλπ...

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ tiramola 10/12/2010 13:18:56

      Eνώ οι πολυκατοικίες Siemens, παρέχουν και ένα επίπεδο, έναν αέρα πολυτέλειας..... ε! Τιραμόλα;;;;

      • tiramola avatar
        tiramola @ παγωτατζής 10/12/2010 13:34:25

        Δεν το συζητώ, το ζήσαμε όλοι μας.

    • Αλεξανδρος avatar
      Αλεξανδρος @ tiramola 10/12/2010 13:20:02

      Ναι ρε τιραμολα μεγαλε σοσιαλιστη...ενω εμεις τωρα με το ΓΑΠ θα παμε καλυτερα....βρε δε πατε να κρυφτειτε καθε μερα αποδεικνυεται το ποσο ψευτες και οσφυοκαπτες ειναι η δηθεν σοσιαλιστες ΠΑΣΟΚΟΙ....

      • tiramola avatar
        tiramola @ Αλεξανδρος 10/12/2010 13:36:06

        Μη σκούζεις χωρίς λόγο.Αν θέλεις να προσφέρεις στη συζήτηση γράψε, αν έχεις άποψη, πως θα ανταγωνιστούμε τους απέναντι.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ tiramola 10/12/2010 13:49:02

          Δεν χρειαζεται να γραψουμε εμεις.Φροντιζει η Κατσελη.Τα 740 ευρω δεν ειναι και πολυ μακρια απο τα 500.Με λιγο καλυτερη τεχνολογια και πιο καλους τεχνιτες -αν τους εχεις - εισαι ανταγωνιστικος.

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ ψυχραιμια 10/12/2010 16:37:36

            Να προσθέσω, επίσης, ότι με 500 ευρώ μισθό στην Τουρκία ζεις ΑΣΥΓΚΡΙΤΩΣ καλύτερα από ό,τι με 740 στην Ελλάδα.

        • Αλεξανδρος avatar
          Αλεξανδρος @ tiramola 10/12/2010 13:49:55

          Χαχαχα τιραμολα.....εσυ εχεις αποψη...διαπιστωση εκανες...και στο κατω κατω εξηγησε μου με ποιο τροπο θα γινει αυτο οταν καθε μερα τα παντα κατρακυλανε....ασε λοιπον τις εξυπναδες τιραμολακο ... Οσο για το σκουξιμο ευχομαι να σκουζεις και συ οπως εγω οντας 4 μηνες ανεργος.Γκεγκε βολεμενε ΠΑΣΟΚακο της πλακας...?Κανε μου τη χαρη λοιπον να μη προτρεχει η γλωσσα σου της δοιανιας σου(?)

          • tiramola avatar
            tiramola @ Αλεξανδρος 10/12/2010 13:56:10

            Η μοναδική περίπτωση για να σταθείς όρθιος στο περιβάλλον όπως διαμορφώνεται παγκόσμια είναι να είχες επενδύσει στην έρευνα και να πουλούσες πρόιόντα υψηλής τεχνολογίας.
            Να είσαι διαρκώς ένα βήμα μπροστά.
            Διαφορετικά είσαι υποχρεωμένος να ρίχνεις διαρκώς το επίπεδο διαβίωσής σου μέχρις να συναντηθείς με τον ανταγωνιστή σου.
            Αυτά είναι βασικά πράγματα που εσείς οι φιλελεύθεροι δεξιοί που επί σειρά ετών βαυκαλιζόσαστε ότι η πολιτική σας ακολουθείται σε όλο τον κόσμο και ο σοσιαλισμός πέθανε, πρέπει να τα γνωρίζετε...

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Αλεξανδρος 10/12/2010 13:57:43

            Φυσικα αλλα εμεις δεν ελεγχουμε τα πανεπιστημια και τα πολυτεχνεια που γινεται η ερευνα.Αμφιβαλλω αν τα ελεγχει και το ΠΑΣΟΚ βεβαια.
            Ερευνα σε περιβαλλον αναρχομπαχαλων ειναι λιγο δυσκολο.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αλεξανδρος 10/12/2010 14:19:25

            Τιραμόλα, βλέπω είσαι πολύ προσεκτικός και κάνεις τη διάκριση γράφοντας "φιλελεύθεροι δεξιοί". Γιατί, προφανώς, ο αρχηγός σου και η ληστοσυμμορία των ασπόνδυλων μαριονετών της τρόικας, είναι φιλελεύθεροι σοσιαληστές.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ tiramola 10/12/2010 13:23:11

      Συμφωνώ ότι αν πέσει στην Ελλάδα το κόστος εργασίας στα 500 ευρώ με ένα διάλειμμα για κατούρημα στο 8ωρο και κατάργηση των σωματείων θα γίνουμε βιομηχανικό πάρκο.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κάποιος 10/12/2010 13:48:09

        Αμ δε... για να γίνεις βιομηχανικό πάρκο, θες φτηνό ρεύμα (χα χα) θες παιδεία (Φινλανδία) ,τεχνικά εκπαιδευμένο κόσμο (οι Βούλγαροι είναι μάλλον καλύτεροι) θες διοίκηση και όχι π@πα@ρολόγους με άποψη, θες αξιοκρατία και όχι μέσον, θες χαμηλούς εταιρικούς συντελεστές... Βασικά θες πολίτευμα της προκοπής και παιδεία.. Και ξέρουμε ποιον ευγνωμονούμε για αυτά τα δύο.

        Για σκεφτείτε τι συγκριτικά πλεονεκτήματα έχουμε, παραγματικά...

        Φτηνούς σερβιτόρους και φτηνές που@@νες φτιάχνει το σύστημα εδώ. Και μην αποτο΄λμήσω να πω ότι το ξένο προϊόν είναι και καλύτερο...

        • sawas avatar
          sawas @ archaeopteryx 10/12/2010 14:02:51

          Το γ@μωτο είναι πως όλα ξεκινάμε από την ΠΑΙΔΕΙΑ!!!

          Θες τεχνικούς, διοίκηση, πολιτικούς..... όλα έχουν αφετηρία την ΠΑΙΔΕΙΑ.....

          θα το επαναλάβω (και ας γίνομαι κουραστικός) μπας και αφυπνιστούμε

          An educated, healthy and confident nation is harder to govern…..

          h**p://www.youtube.com/watch?v=jk8UXi6hFT8

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ tiramola 10/12/2010 13:43:28

      Αυτό που με ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΙ με τους ΠΑΣΟΚτσήδες είναι ότι είναι απολογητές τού ΠΑΣΟΚ, βρέξει χιονίσει. Οι Νεοδημοκράτες, όταν απογοητεύτηκαν από τη ΝΔ, της κατέβασαν το εκλογικό ποσοστό 11%. Οι ΠΑΣΟΚτσήδες προφανώς δεν απογοητεύονται ποτέ.
      Ο,τι κάνει το ΠΑΣΟΚ είναι καλώς καμωμένο.
      Όταν ο Σαμαράς βγήκε και είπε ότι το 75% του χρέους που συσσωρεύτηκε επί Καραμανλή ήταν τα γ...σιάτικα τού Σημίτη, κανενός ΠΑΣΟΚτσή δεν ίδρωσε το αυτί.
      Ηθική τιραμόλα, δηλαδή.
      Αν αύριο ο Γιωργάκης αποφασίσει ότι πρέπει όλοι μας να κυκλοφορούμε με δυο ντολμαδάκια στα ρουθούνια, οι ΠΑΣΟΚτσήδες όχι μόνο θα το κάνουν, αλλά θα προσπαθούν να μας πείσουν ότι έτσι είναι το σωστό και το καλό.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Στέργιος 10/12/2010 13:52:08

        To ΠΑΣΟΚ ειναι εξτρεμιστικο κομμα προς ολες τις κατευθυνσεις.Εχει κανει τη μεγαλυτερη αυξηση μισθων (το 81 -83) και τη μεγαλυτερη μειωση - τωρα.
        Εχει ασκησει τη πλεον εθνικιστικη και πολεμοκαπηλη εξωτερικη πολιτικη -βυθισατε το Χορα δε συζηταμε κλπ και τη πλεον υποχωρητικη μαζι.Απο το βυθισατε το Χορα στο μνημειο του Κεμαλ του Μπουταρη.Μπορει να κανει τα παντα και το αντιθετο τους.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ψυχραιμια 10/12/2010 14:21:52

          Να δεις που αυτό θα το πούνε "ευελιξία" κιόλας. Αλλά, ψυχραιμία, τι σε κόφτει εσένα; Εσείς οι νεοφιλελεύθεροι δεν την επιθυμείτε διακαώς αυτή την ευελιξία;...

      • tiramola avatar
        tiramola @ Στέργιος 10/12/2010 14:24:27

        Δεν είναι φίλε το "ότι κάνει το ΠΑΣΟΚ είναι καλώς καμωμένο".
        Απλώς προσαρμόζεται στις συνθήκες, κάτι το οποίο ουδέποτε έκανε η παραδοσιακή δεξιά είτε λόγω ανικανότητας, είτε λόγω φόβου ανάληψης του πολιτικού κόστους αλλά σίγουρα όχι επειδή σεβόταν την "ιδεολογία" της...
        Όσο λοιπόν ακούγονται φωνές περί βάρβαρης κυβέρνησης κλπ, για να ξεχαρμανιάζουν οι οπαδοί έχει καλώς.
        Όταν έρχεται η ώρα της πρότασης για τον "άλλο δρόμο", μούγκα στη στρούγκα.
        Υπάρχει κανένας που να χαίρεται που ο μισθός του θα πέσει σχεδόν στο μισό?
        Όχι βέβαια, απλά δεν αντέχω άλλο καραγκιοζιλίκι.
        Ο Γιώργος ο ανάλγητος προδότης και ο Αντώνης ο σωτήρας πατριώτης...

        • sawas avatar
          sawas @ tiramola 10/12/2010 14:35:44

          "...αλλά σίγουρα όχι επειδή σεβόταν την “ιδεολογία” της…"

          Επειδη επιασες το ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ, κανε μας σε παρακαλω μια περιληψη της ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ιδεολογιας του ΠΑΣΟΚ για να ξερουμε και εμεις που παταμε και που πηγαινουμε......

          Αλλιως, δες πρωτα το δικο σου ξυλαρακι στο ματι...

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ tiramola 10/12/2010 14:38:01

          Mπορεις να το δεις ετσι αλλα μπορεις να το δεις και ως δημαγωγια.
          Το ΠΑΣΟΚ παρελαβε το 1981 χρεος 25% του ΑΕΠ και σχετικα χαμηλα αλλα οχι πολυ μεροκαματα.
          Με μετριοπαθεις αυξησεις θα μπορουσε να κρατησει το χρεος χαμηλα και να βελιτωσει τους μισθους μετριοπαθως.
          Αυτη τη στιγμη σε πολλους τομεις επιστρεφουμε στο μοντελο προ του 1981 απλως με αλλα λογια ,ειδικα στο Δημοσιο.
          Το 1984 με το ενιαιο μισθολογιο - βαθμολογιο η καριερα ενος ΔΥ κλειδωσε για ολη του τη ζωη ανεξαρτητα απο το ποσο δουλευε.Ηξερε τα μισθολογικα κλιμακια και τις προαγωγες για 35 χρονια εκ των προτερων βασει των χρονων υπηρεσιας.Ποια προσαρμογη σε ποιες συνθηκες ηταν αυτη;
          Ασε τι γινοταν στις ΔΕΚΟ οπου καθαριστριες επαιρναν οσο μηχανικοι.Ουτε στην πολιτιστικη επανασταση του Μαο δεν γινονταν αυτα.
          Τωρα κατεδαφιζονται.Θα συμφωνησω για την ατολμια της δεξιας αλλα ειχαν προηγηθει και τα ξεβρακωματα της περιοδου 90-93.
          Ακομη και αν πιστευες στο σοσιαλισμο οτι και αν σημαινε αυτο μετα το 1990 οφειλαν ολοι οι πολιτικοι να καταλαβαουν οτι αυτη η φαση τελειωσε.Δεν μπορει να το λενε μετα 20 χρονια.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ ψυχραιμια 10/12/2010 14:44:17

            Εγω να δεχθω οτι ο Ανδρεας και το ΠΑΣΟΚ πιστευαν οτι το ανατολικο μπλοκ ειχε χρονια μπροστα του και εκαναν οσα εκαναν τη δεκαετια του 80.
            Αλλα μετα το 1990;Αν εχεις καταλαβει τι εγινε ανετρεψαν την προετοιμαζομενη εξυγιανση απο τη ΝΔ το 90-93 και ανεδειχθησαν σε μεσολαβητες της ενταξης των πρωην σοσιαλιστικων χωρων των Βαλκανιων στη Δυση.Αυτος ηταν ο ρολος της Ελλαδος που ολοκληρωθηκε και τωρα πρεπει να ανταγωνισθει κανονικα γιατι δεν υπαρχουν πια λεφτα απο μεσολαβησεις.Οτι θα φθαναμε ομως στο σημειο αυτο ηταν γνωστο απο το 1990.

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ tiramola 10/12/2010 16:41:33

          "Απλώς [το ΠΑΣΟΚ] προσαρμόζεται στις συνθήκες"

          Άμα λέω ηθική τιραμόλα, αυτό εννοώ.
          Το τραβάς από δω, το τραβάς από κει, το κάνεις αγνώριστο, αλλά είσαι ικανοποιημένος: προσαρμόστηκα στις συνθήκες!

          Να προσέξεις, φίλε μου, όμως, να μην τα βάλεις πολύ βαθιά τα ντολμαδάκια στα ρουθούνια σου και πνιγείς.

      • oxi ki etsi avatar
        oxi ki etsi @ Στέργιος 10/12/2010 14:40:29

        Στέργιο,

        παιδάκι μου εδώ χθες ανακοινώθηκαν τα μέτρα για τις ΔΕΚΟ και οι σκληροπυρηνικοί Πασοκτζήδες βγαίνουν και λένε οτι έτσι έπρεπε να γίνει μετά το φαγοπότι επί Ν.Δ.!!!

        Άνθρωποι ποθ τους κατεβαίνει ο μισθός και τα επιδόματα λένε οτι "καλά μας κάνουν" γιατί τα έφαγε ο Καραμνλής και η Ν.Δ.

        Περίεργο πράγμα...

        • Enzo avatar
          Enzo @ oxi ki etsi 10/12/2010 14:43:23

          οι πασοκτζηδες ειναι ανωμαλος κοσμος.
          μπορει να τους παρουν και τα σπιτια και αυτοι να φωναζουν "Ανδρεα ζεις εσυ μας οδηγεις"!

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ Enzo 10/12/2010 16:45:40

            Enzo, όταν ο Σημίτης έδωσε το δαχτυλίδι στον Γιωργάκη, μια γνωστή μου ΠΑΣΟΚτσού ούρλιαζε κατενθουσιασμένη: "Θα ψηφίσω το παιδί να βγει ο Αντρέας!".
            ΠΑΣΟΚογενές αλτχάιμερ.

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ oxi ki etsi 10/12/2010 16:44:00

          Ενώ τα πράσινα συνδικάτα που είχαν κατεβασμένο τον γενικό της ΔΕΗ επί μήνες το 1990 και ξεγύμνωναν οδηγούς λεωφορείων στην Αθήνα, τώρα διοργανώνουν τέια μετά μάφινς για να εκδηλώσουν την αντίθεσή τους: "Είπαμε καλέ υπουργέ μου, αλλά όχι κι έτσι, τσκ τσκ τσκ, έχετε ένα ψίχουλο στο πηγουνάκι σας, μισό λεπτό να σας το σκουπίσω".

  5. ΚΟΥΡΙΤΑΣ avatar
    ΚΟΥΡΙΤΑΣ 10/12/2010 13:40:01

    ΚΑΠΟΙΕ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ 500ΕΥΡΩ ΠΕΡΝΟΥΝ;

  6. ΚΟΥΡΙΤΑΣ avatar
    ΚΟΥΡΙΤΑΣ 10/12/2010 13:43:03

    ΑΦΗΣΤΕ ΠΙΑ ΤΙΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΣΑΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΗ ΣΟΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ

  7. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 10/12/2010 16:22:19

    Καμμια καλή δουλειά στην Τουρκία έχει? Γινομαι και μουσουλμάνος άμα λάχει

    • Enzo avatar
      Enzo @ Ανώνυμος 10/12/2010 16:24:07

      μουχαχαχαχαχαχα!

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/12/2010 16:40:47

    Μετά την παραγωγή μπούζ-ντολάπ, μπανιστίρ-ντολάπ, αναβατόρ-ντολάπ, σκύλ-λουρί και μεμέ-τορβά, θα έχουμε και ανώτερη εξαγωγική δραστηριότητα με βρούμ-βρούμ μαραφέτ.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Ο Θείος 10/12/2010 17:30:47

      Πώς λέγεται στα τούρκικα το: "μας φάγαν στη γωνία"¨;

      Δεν πήγε τζάμπα η άνωθεν διατεταγμένη νεο-οθωμανική προσέγγιση της ελληνικής ελίτ από το 1923 και μετά.

      Και μη μου πει κανείς για "εθνικιστή" Ανδρέα Παπανδρέου που άνοιξε τον δρόμο στις ορέξεις των Τούρκων στο Αιγαίο. Έτριζε τα δόντια εναντίον τού Σισμίκ για εσωτερική κατανάλωση ενώ παράλληλα συμφωνούσε να μην ψάχνει μεν η Τουρκία για πετρέλαιο στην υφαλοκρηπίδα μας, αλλά να μην ψάχνουμε δε ούτε εμείς.

  9. Στέργιος avatar
    Στέργιος 10/12/2010 16:52:15

    Ειδικά αφιερωμένο στον Τιραμόλα και στο κόμμα του, που θέλει να μας προστατέψει από τα κακά τού καπιταλισμού:

    http://www.wired.com/autopia/2010/11/big-apples-taxi-of-tomorrow-may-be-turkish/

    Τα 13.000 ταξί τής Νέας Υόρκης μπορεί, από το 2014, να είναι μάρκας Karsan, made in Turkey!!!