#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/01/2014 16:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι είναι αυτό που κάνει τον Φρανσουά Ολάντ τόσο σέξι;



Στο  ερώτημα βάλθηκε να απαντήσει ο Μαρκ Τσάμπιον με άρθρο του στο Bloomberg. Και τι απεφάνθη; Η δίψα του για εξουσία, φυσικά. Ιδού το σκεπτικό του: Ο Ολάντ είναι ένας βαρετός τύπος που διαδέχθηκε τον Νικολά Σαρκοζί –σύζυγο της Κάρλα Μπρούνι. Η εικόνα αυτή που του χάρισε την προεδρία πλέον δεν αποφέρει, εξ ου και είναι ο πιο αντιδημοφιλής πρόεδρος της σύγχρονης ιστορίας στη Γαλλία. Το ίδιο προβληματική με την αδιάφορη ύπαρξή του αποδείχθηκε και η οικονομική του πολιτική.

Για να αλλάξει, λοιπόν, τα δεδομένα, πρέπει να κάνει δύο πράγματα: να γίνει ενδιαφέρων και να αλλάξει το οικονομικό κλίμα. «Το σεξ έχει πάντα ενδιαφέρον και οι Γάλλοι δεν φαίνονται διατεθειμένοι να κρίνουν τον Ολάντ ηθικά» γράφει ο Τσάμπιον. Μια πρόσφατη δημοσκόπηση, που του έδωσε μια μικρή ώθηση, το αποδεικνύει. «Οι σεξουαλικές περιπέτειες του Ολάντ προσφέρουν ελπίδα σε κάθε Γάλλο. Δεν είναι και ο Τζορτζ Κλούνεϊ, αλλά και οι τρεις γυναίκες στη δημόσια ζωή του -η πρώην υποψήφια πρόεδρος Σεγκολέν Ρουαγιάλ, η νυν πρώτη κυρία και δημοσιογράφος Βαλερί Τριαρβελέρ και η ηθοποιός Ζουλί Γκαγιέ-  είναι υπέροχες, έξυπνες και πετυχημένες. Κάτι θα’ χει».

Η σχέση του μάλιστα μπορεί να τον βοηθήσει και στην πολιτική, καθώς οι περισσότεροι επικεντρώθηκαν στη σεξουαλική του ζωή και «ξέχασαν» τις περικοπές των δημοσίων δαπανών και το πρόβλημα της παραγωγικότητας που ο ίδιος παραδέχθηκε ευθέως. «Εκτός από κάποιον νέο συγγραφέα των ομιλιών του, ο Ολάντ χρειάζεται και κάποιον στα Ηλύσια που θα ρετουσάρει την εικόνα του. Μια ηθοποιό ίσως;»

http://www.bloomberg.com/news/2014-01-15/what-s-so-sexy-about-francois-hollande-.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ekthamvi avatar
    Ekthamvi 16/01/2014 16:42:07

    Χαχαχαχαχα. Ε, όχι και ...σέξι ο καρχαρίας! Έ-λε-ος.

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 16/01/2014 16:48:05

    καλε κούκλος δεν είναι?

    Κάτι μεταξύ Πόρκυ και Ελμερ Φάντ , συν τα γυαλιά!

  3. θηραία avatar
    θηραία 16/01/2014 16:56:39

    Η εξουσία... δυστυχώς!

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ θηραία 16/01/2014 18:00:19

      Μα δεν είχε εξουσία όταν είχε την Ρουαγιάλ και όταν γνώρισε την Τριαρβελέρ.
      Αντίθετα, η Ρουαγιάλ ήταν αρχηγος της αξιωματικής αντιπολίτευσης όταν αυτός ήταν απλό μέλος του κόμματος αν δεν απατώμαι.

      • θηραία avatar
        θηραία @ Γιώργος Αχαιός 16/01/2014 18:45:03

        Με την Ρουαγιάλ ήταν μαζί από τα νιάτα τους κι έχουν 4 παιδιά και την κοινή αρρώστια της πολιτικής....
        Την δημοσιογράφο της vogue την γνώρισε ως γενικός γραμματέας του κόμματος... σίγουρα ή το κομψό του χτένισμα ή η θέση εξουσίας του την γοήτευσαν !
        Οσο για την τωρινή ζαχαρομπουμπού... δεν έχω λόγια! Είδε τον ομορφάντρα, τον στιβαρό με το θεληματικό πηγούνι και το υγρό γεμάτο υποσχέσεις βλέμμα και τον λιμπίστηκε σε άλλο έπιπλο...!

        ...άσε,γιατί στα καθ΄ημάς, έχεις αναλογιστεί για πόσα παχύδερμα λόγω εξουσίας (κοινωνικοοικονομικοπολιτικής) κυκλοφορεί η φήμη του γοητευτικού άντρα!!!!
        Μόνο να τους σκεφτείς όλους αυτούς γυμνούς στην οικοδομή... αρκεί για να λιγώσεις!!!!!

        • Γιώργος Αχαιός avatar
          Γιώργος Αχαιός @ θηραία 16/01/2014 20:07:10

          Γενικά δεν διαφωνώ...
          Ποια είναι η λύση τελικά; Ευνουχισμός;

          Πάντως η ρουαγιάλ είναι ακόμη ωραία ενώ ο ολάντ δεν νομίζω ότι ακόμη και στα νιάτα του ήταν κάτι το σπουδαίο...

          • θηραία avatar
            θηραία @ Γιώργος Αχαιός 16/01/2014 21:14:52

            H ρουαγιάλ θυμίζει διαμαντοπούλου... επαρχιωτισμός πασπαλισμένος με υπέρμετρη φιλοδοξία!
            Η τριαρβελέρ έχει το γαλλικό chic αλλά αποπνέει ψυχρότητα full of backthougths!
            Ο ευνουχισμός σε τι θα βοήθαγε;
            ... ας σταματήσουν κάποιες να θεωρούν την εξουσία ως αφροδισιακό και να δεις που θα έχουμε και καλύτερους πολιτικούς!

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 16/01/2014 17:19:08

    Ἡ στραβοδεμένη γραβάτα του..

  5. Nik avatar
    Nik 16/01/2014 17:34:42

    Ξέχνα δίαιτες και γυμναστήρια. Λίγο η κοιλίτσα, λίγο το αλλήθωρο βλέμμα και την έριξες τη γκόμενα.

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 16/01/2014 18:11:38

    Βάλε κι ἕνα προεδριλίκι...

  7. Eva avatar
    Eva 16/01/2014 19:17:40

    Μπας κι είναι στημένο?

    • Γνωστή Χ avatar
      Γνωστή Χ @ Eva 17/01/2014 10:59:40

      Δίκαια αναρωτιέται κανείς! Τόση ζήτηση πια ο κουτοζουμπάς;

      • Eva avatar
        Eva @ Γνωστή Χ 18/01/2014 13:12:01

        Ανέβηκε και η δημοτικότητα του μ αυτό.

  8. Giannis. avatar
    Giannis. 16/01/2014 19:25:20

    "-η πρώην υποψήφια πρόεδρος Σεγκολέν Ρουαγιάλ, η νυν πρώτη κυρία και δημοσιογράφος Βαλερί Τριαρβελέρ και η ηθοποιός Ζουλί Γκαγιέ- είναι υπέροχες, έξυπνες και πετυχημένες. Κάτι θα’ χει».
    Μαρκ Τσάμπιον με άρθρο του στο Bloomberg.
    Καλά και μετά κατηγοράνε τους δικούς μας για σεξισμό. Και οι τρείς υπέροχες γυναίκες πήγαν μαζί του γιατί "κάτι θα έχει που δεν φαίνεται"...

    • Ekthamvi avatar
      Ekthamvi @ Giannis. 16/01/2014 21:27:17

      '' Κάτι θα’ χει...'' Μπαααααα... Μάλλον ''κάτι θα έχουνε'' αυτές! :-)

  9. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 16/01/2014 21:28:08

    Η φάτσα του.
    Είναι σαν κουκουβάγια χωρίς λοφία. Και χωρίς σοφία.
    Για την εξυπνάδα των Σεγκολέν, Τριαρβελέρ και Γκαγιέ επιτέψτε μου να αμφιβάλλω. Ακόμη και άν κάποιοι τις χαρακτηρίσουν ωραίες, μπορει να είναι και ο μπούφος ωραίο πουλί: Μάτια πλάνα, λοφία (ματαιοδοξίας) αεροπλάνα.

    • θηραία avatar
      θηραία @ Uncle Stgm 17/01/2014 01:16:40

      ".... σαν κουκουβάγια χωρίς λοφία. Και χωρίς σοφία"
      ...μπούφος δηλαδή.

  10. Ekthamvi avatar
    Ekthamvi 16/01/2014 21:35:55

    Η άσκηση της εξουσίας, δε μπορεί να μετατρέψει σε ''ερωτικό'' έναν ανέραστο και κακομοίρη, δειλό ανθρωπάκο. Μπορεί μόνο στα μάτια των κενόδοξων και των απλοϊκών, πρόσκαιρα να τον εμφανίσει ως ...''ισχυρό''. Στην πρώτη όμως μεγάλη πρόκληση, θα γίνει εμφανές το απογοητευτικό του ''μέγεθος''.
    Τι τα θέλετε; Όποιος πολύ ζητά να ...πλανευτεί, πάντοτε θα πλανεύεται.

  11. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 16/01/2014 23:12:36

    Μήπως ο Μπακογιάννης ο νεώτερος να συνέχιζε στη χώρα του Αστερίξ την πολιτική του σταδιοδρομία; Εκεί οι φλογερές ιδιοσυγκρασίες εκτιμώνται και επιβραβεύονται, χώρια που έχει και συγγενείς για να τον στηρίξουν στα πρώτα του βήματα.

  12. Cynthia avatar
    Cynthia 16/01/2014 23:30:31

    Πολύ δύσκολα λες τον Ολαντ σέξι . Το ερώτημα θα πρέπει να επαναδιατυπωθεί , "γιατι τρέχουν απο πίσω του αυτές οι ...σεξι γυναίκες ". Προφανώς ικανοποιεί τον δικό τους ναρκισσισμό , εξ ού και η κατάρρευση της Τριερβελερ . Τα ναρκισσιστικα πλήγματα είναι στ´ αλήθεια πολύ οδυνηρά ! Το αν εκλύουν την συμπάθεια μας η όχι , τόσο ο Ολαντ όσο κ οι μούσες του ειναι μια άλλη ιστορία .

  13. Naruto avatar
    Naruto 17/01/2014 00:54:07

    Εκτός από το προεδριλικι πρέπει να έχει και αλλά κρυφά
    προσόντα διότι και οι κυρίες δεν είναι ασήμαντες.

    • Eva avatar
      Eva @ Naruto 17/01/2014 13:01:31

      Κρυφές καταθέσεις να υποθέσω.

    • Οβιδιακή avatar
      Οβιδιακή @ Naruto 17/01/2014 13:57:15

      Ασήμαντες δεν τις λές. Σαλεμένες όμως.....

  14. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 17/01/2014 20:44:07

    Σιγα τον σεξι. Τρεις-τεσσερεις γυναικες ολες κι ολες. Εδω ο Τατσοπουλος εχει πηδηξει την μιση Αθηνα !

  15. βαγόνι avatar
    βαγόνι 17/01/2014 22:40:22

    ...les filles n'ont aucun degout !

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ βαγόνι 20/01/2014 12:12:32

      Η Γαλλια εχει μακρα παραδοση στη συζυγικη απιστια. Πριν λιγα χρονια πηγε η κυβερνηση να καταργησει τη μεσημεριανη διακοπη-ειναι αρκετη ωρα νομιζω- και να συμπτυξει το χρονο εργασιας ωστε να επιστρεφουν οι Γαλλοι νωριτερα σπιτι. Εγινε χαμος. Η ωρα αυτη ονομαζεται ατυπα η ωρα της ερωμενης.....Τα εχουμε ξαναπει αυτα.