19/03/2013 18:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σόιμπλε: Εξαιρετικά σοβαρή η κατάσταση στην Κύπρο

«Εξαιρετικά σοβαρή» χαρακτήρισε την κατάσταση στην Κύπρο ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, ο οποίος εξέφρασε τη λύπη του για τον κυπριακό λαό, μιλώντας σε μέλη της κοινοβουλευτικής ομάδας Χριστιανοδημοκρατών/Χριστιανοκοινωνιστών, σύμφωνα με πηγές τις οποίες επικαλείται η ειδησεογραφική ιστοσελίδα του γερμανικού Χρηματιστηρίου.

«Ο Σόιμπλε δήλωσε ότι η κατάσταση είναι εξαιρετικά σοβαρή και είπε ότι λυπάται για τον λαό της Κύπρου», δήλωσαν βουλευτές που ήταν παρόντες στην συζήτηση, αλλά διευκρίνισε, σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, ότι τα προβλήματα δημιουργήθηκαν από ένα αποτυχημένο οικονομικό μοντέλο δεκαετιών.

Στην ίδια συνάντηση, ο επικεφαλής της Κ.Ο. Φόλκερ Κάουντερ φέρεται να δήλωσε ότι εάν η κυπριακή Βουλή υπερψηφίσει απόψε το πρόγραμμα, το γερμανικό Κοινοβούλιο μπορεί να προγραμματίσει τη δική του συνεδρίαση για την ερχόμενη Πέμπτη (η Μπούντεσταγκ κλείνει την Παρασκευή για τις πασχαλινές διακοπές).

Πηγή: ΑΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. cyprusnet avatar
    cyprusnet 19/03/2013 18:25:11

    προβλημα μας

  2. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 19/03/2013 18:28:45

    Α ωραία όλα τα είχαμε, οι πασχαλινές διακοπές της γερμανικής βουλής μας λείπανε.Ε εντάξει, αν την Πέμπτη βράδυ καταλήξουμε σε συμφωνία σε ένα έκτακτο eurogroup θα περιμένουμε να γυρίσετε από τις διακοπές σας, ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Συριζαλβανία του Χότζα 19/03/2013 19:46:23

      Και ο στενος χρονος μεσα στο προγραμμα ηταν. Ουτε σωτηρια ηθελαν ουτε τιποτα. Εχουν παρει τις αποφασεις τους και κανουν επιδειξη ισχυος.

  3. Lichnee avatar
    Lichnee 19/03/2013 18:37:29

    Αν ανησυχεί αυτός,τότε μάλλον κάτι σωστό είναι έτοιμοι να κάνουν οι Κύπριοι.
    Να πουν ΟΧΙ!

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Lichnee 19/03/2013 18:39:53

      Έτσι ανησυχούσε και για μας...

      • man8os avatar
        man8os @ Συριζαλβανία του Χότζα 19/03/2013 18:47:46

        Εμας μας ειχε δεδομενους...
        Και εμεις τον ειαμε πραγματικα αναγκη

  4. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 19/03/2013 18:38:08

    "Σόιμπλε: Εξαιρετικά σοβαρή η κατάσταση στην Κύπρο"

    Εξαιρετικά σοβαρή είναι μάλλον τρικυμία που έχεις στο κρανίο.

  5. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 19/03/2013 19:00:36

    Κι εμείς τον λυπόμαστε τον Ευροφονιά, γιατί είναι από κάθε πλευρά αξιολύπητος. Όσο για τους Κυπρίους, έχουν την ψυχή και φτύνουν τους ΝεοΝαζί στα μούτρα.
    Άρα, γενναίοι. ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, μαζί με τους Ιταλούς.

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 19/03/2013 19:28:23

    Ο Σόιμπλε ΟΦΕΙΛΕΙ να διαβάσει ΙΣΤΟΡΙΑ.Και να μάθει πως η αλαζονεία είναι ο ΧΕΙΡΙΣΤΟΣ σύμβουλος....Πως τα φέρνει καμιά φορά η έρμη η Ιστορία.....Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα,αλλά θ'αναφέρω ένα:
    Το 1941 η Κρήτη ''έκοψε'' από τους Γερμανούς πολύτιμο χρόνο και καθυστέρησε η επιχείρηση ''Μπαρμπαρόσα'' κάμποσες εβδομάδες.Ένα μικρό νησί η Κρήτη,με τη γενναιότητα των κατοίκων της,γκρέμισε το μύθο της ''ανίκητης'' στρατιωτικής Γερμανίας της εποχής εκείνης.
    Θα ισχυριστεί κάποιος ''η Γερμανία νίκησε,πέρασε από το νησί''.Ναι πέρασε,αλλά πως;Πλημμυρίζοντας με ποταμό γερμανικού αίματος το χώμα της μαχόμενης Κρήτης.Πίστευαν οι Γερμανοί πως θα κάνουν περίπατο...Η αρρωστημένη αλαζονεία τους,τους εξαπάτησε.Οι Κρήτες περίμεναν με τα τσεκούρια τους γερμανούς αλεξιπτωτιστές,το επίλεκτο σώμα των γερμανικών ενόπλων δυνάμεων.Ήταν τέτοιος ο αποδεκατισμός των γερμανών αλεξιπτωτιστών,που δεν έγινε,ξανά,παρόμοια επιχείρηση από το γερμανικό αυτό σώμα κατά τη διάρκεια του Δευτέρου Παγκόσμιου Πολέμου.
    Εν τέλει η νίκη των Γερμανών αποδείχθηκε ΠΥΡΡΕΙΟΣ....Στο ΤΕΛΟΣ συνετρίβησαν....
    Σήμερα,η Ιστορία επαναλαμβάνεται,με άλλους όρους και άλλα δεδομένα.Τότε στρατιωτικές βόμβες,τώρα οικονομικές βόμβες.
    Ένα άλλο νησί,ελληνικό ΠΑΛΙ,ανατολικά της Κρήτης,η Κύπρος,αντιστέκεται και πάλι,ενώ βρίσκεται σε χρηματο-οικονομικές ΦΛΟΓΕΣ...Η Γερμανία,έχοντας ΗΓΕΜΟΝΙΚΕΣ φιλοδοξίες,θέλει να κυριαρχήσει και να ΥΠΟΤΑΞΕΙ την Ευρώπη,ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο τμήμα της....Θα ισχυριστεί κάποιος πως ''Τι λες τώρα,άλλες οι εποχές τότε,άλλες σήμερα''.Δεν θα διαφωνήσω ως προς τις εποχές.Καμία σχέση τότε και σήμερα.ΑΛΛΑ η νοοτροπία της πολιτικο-οικονομικής της κάστας,που πηγάζει από τη πίστη πως ΠΡΕΠΕΙ να κυριαρχήσει στην Ευρώπη,ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ...
    Και να μπροστά τους,ΠΑΛΙ,ένα ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΗΣΙ....Ξαναγυρίζοντας στην αρχή,το τονίζω ΞΑΝΑ:Ο Σόιμπλε και οι συν αυτώ να ΜΕΛΕΤΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ...Η Ιστορία είναι ΓΕΜΑΤΗ από πύρρειες νίκες των μεγάλων που ΝΟΜΙΖΑΝ πως επικρατούσαν ΑΛΛΑ στο μεταξύ η πορεία των γεγονότων ήταν τόσο ανέλπιστη γι'αυτούς όπου στο ΤΕΛΟΣ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ και ΣΥΝΕΤΡΙΒΗΣΑΝ....

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ Komis Montechristo 19/03/2013 20:35:23

      Πολύ εύστοχος ο διαχρονικός σας παραλληλισμός αγαπητέ Κόμη.
      Η Ιστορία επαναλαμβάνεται.

    • kouvari avatar
      kouvari @ Komis Montechristo 19/03/2013 20:53:13

      Ευγε Κομη....!!
      Διαβαζοντας Ιστορια μαθαινεις το μελλον.....!!

  7. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 19/03/2013 19:45:39

    Ήθελες να εξαφανίσεις το χρηματοπιστωτικό σύστημα της Κύπρου γερμανάκο;
    νόμιζες πως έγινε προτεκτοράτο σου;
    την πάτησες!
    τράβα για ψυχανάλυση στο ντιβάνι σου τώρα.

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 19/03/2013 20:41:26

    Ένας πιό αντικειμενικός σχολιαστής ίσως θα έλεγε:
    "Εξαιρετικά σοβαρή η κατασταση για την Κύπρο ως χρηματοπιστωτικό κέντρο και ακόμη πιό σοβαρή η κατάσταση για τον κ. Βόλφγακανγκ Σόιμπλε ως πολιτικό".
    Σε τέτοιες περιπτώσεις οι πολιτικές αστοχίες πληρώνονται πολύ ακριβά.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Uncle Stgm 20/03/2013 10:42:17

      Ειναι η μονη ευχαριστηση που θα παρουμε απο ολη αυτη την ιστορια Θειε, οταν δουμε τον Σοϊμπλε να κατακρημνιζεται.

  9. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 19/03/2013 21:15:31

    Πάντα ίδιοι οι Γερμανοί , δεν αλλάζουν.... Απόλυτοι , επίμονοι , χοντροκομμένοι , η παραμικρή αλλαγή στην βαρετή , μέχρι εμμονής, καθημερινότητά τους , μπορεί να τους αποσυντονίσει σε τέτοιο βαθμό , με δυσανάλογης οξύτητας αντίδραση, σε σχέση με το ερέθισμα . Ιδεοψυχαναγκαστικοί , αυτοκαταπιεζόμενοι , έχουν ανάγκη την εκτόνωση μέσω της μέθης , γι'αυτό και βίαιοι στις αντιδράσεις τους . Ρατσιστές προς οτιδήποτε ξένο και μισάνθρωποι, φορείς μιας άρρωστης νοοτροπίας περί δικής τους ανωτερότητας και αλήθειας. Ανάλγητοι και προς οποιονδήποτε δεν τους είναι χρήσιμος . Και επειδή η Ιστορία ένα διδάσκει : ότι δεν διδάσκει, κάνουν και τώρα τα ίδια λάθη με το παρελθόν , χρησιμοποιώντας τα οικονομικά όπλα . Αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα ...... Και θα έρθει η ώρα που το φθόνο σου και τ'απωθημένα σου γι' αυτό που κατάντησες , θα τα πληρώσεις εδώ , που πληρώνονται όλοι και όλα .

  10. **Mara** avatar
    **Mara** 19/03/2013 21:21:08

    Κόμη μπράβο!!!
    Έτσι για να μην ξεχνάμε...
    Τα λέγαμε από χθές.
    Μάλλον έκαναν το μοιραίο λάθος με την Κύπρο μας.
    Το δεύτερο ΟΧΙ μετά το σχέδιο Ανάν.
    Στο τρίτο... θα καούνε...
    Άς τρέχουνε τώρα να μαζεύουν τα ρεζιλίκια τους.

  11. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 19/03/2013 21:30:29

    Ποιός πατριωτισμός και ψυχή ρε παιδιά ,προσγειωθήτε στον πλανήτη Γή!

    Λέτε η Ρώσικη Μαφία να μην έχει τρόπο να επιρεάσει ,με το καλό ή με το άγριο, την πολιτική ζωή στην Κύπρο? Πενήντα νοματαίοι είναι όλοι κι'ολοι οι βουλευτές!

    Πατριωτισμός! Απο τον Αναν-στασιάδη ,και απο το ΑΚΕΛ ,που πρόδωσε τον αγώνα της ΕΟΚΑ στους Εγγλέζους!

    (να μην παρεξηγούμαι ,συμφωνώ με την καταψήφηση ,για τους λόγους της..Εθνικής ομοψυχίας έχω τις αμφιβολίες μου!)

    By the way, που λένε και στα Γκράβαρα, ατυχής η παρομοίωση με τη Μάχη της Κρήτης απο τον κύριο Κόμη: Οπως είχε γράψει κάποιος ,αν στη θέση της Κύπρου το '74 ήταν η Κρήτη , η Τουρκία θα είχε χάσει τρία Σώματα Στρατού...)

  12. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 19/03/2013 21:47:20

    Η Κύπρος επέλεξε το ΟΧΙ και τώρα πρέπει να βρεί μια λύση. Δεν είμαι σίγουρος ότι η Ρωσία θα αναλάβει το κόστος της απόφασης. Σύντομα ο κυπριακός λαός θα νιώσει στο πετσί του το λάθος. Όσον αφορά τους ντόπιους αντιευρωπαϊστές είμαι βέβαιος ότι θα χρεώσουν τη ζημιά εκεί που θα τους υποδείξουν οι πάτρονές τους. Δυστυχώς οι Κύπριοι δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το ρώσικο παρελθόν.

  13. **Mara** avatar
    **Mara** 19/03/2013 23:22:30

    Έτσι είναι Διαμαντένιε Άγγελε.
    Κατάφεραν πάλι να σπείρουν τον αντιγερμανισμό σε όλη την Ευρώπη.
    Και κουνάνε το δάχτυλο... ποιοί???
    Αυτοί που οι αμαρτωλές εταιρείες τους διαφθείρανε τις κυβερνήσεις όλων των κρατών της ευρωζώνης.
    Έχει δίκιο ο Κόμης παραπάνω.
    Η ιστορία επαναλαμβάνεται.
    Από μικρό... και από τρελλό.... θα την βρούνε....
    Υπόκλιση στην Κύπρο μας πρέπει να κάνουν όλες οι χώρες της Ευρώπης.