#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/08/2013 19:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σχεδόν 41 δισ. ευρώ το κέρδος της Γερμανίας από την ευρωπαϊκή κρίση



Επιπλέον έσοδα 40,9 δισεκατομμυρίων ευρώ απέφεραν για την Γερμανία τα χαμηλά επιτόκια δανεισμού, αλλά και η μεγάλη ζήτηση ομοσπονδιακών τίτλων κατά την περίοδο 2010-2014.

Σύμφωνα με απάντηση του γερμανικού υπουργείου Οικονομικών σε κοινοβουλευτική ερώτηση του βουλευτή των Σοσιαλδημοκρατών Γιοάχιμ Πος, η οποία δημοσιεύεται από το περιοδικό "Der Spiegel", η Γερμανία ωφελήθηκε από την κρίση, καθώς οι επενδυτές απομακρύνθηκαν από τα ομόλογα χωρών οι οποίες βρίσκονται σε κρίση και στράφηκαν σε ομόλογα γερμανικού δημοσίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΜ avatar
    ΚΜ 18/08/2013 20:14:20

    Έχει ο καιρός γυρίσματα... Πρόσκαιρα τα ωφέλη τους.

  2. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/08/2013 23:11:00

    Οι Γερμανοί το πληροφορήθηκαν ή ακόμη έχουν την εντύπωση ότι, τους τρώνε τα χρήματα οι κοπρίτες του νότου, με χειρότερους όλων τους Ελληνες;

  3. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 18/08/2013 23:59:05

    Η λογική που λέει 'αυτός που έχει όφελος προκάλεσε το έγκλημα' δεν αμφισβητείται όμως για να την εφαρμόσουμε θα πρέπει να προσδιορίσουμε το όφελος στο σύνολό του.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 19/08/2013 07:57:01

    http://www.antinews.gr/2010/12/26/77669/
    «Η αλήθεια για το Μνημόνιο είναι μία:
    Το επέβαλαν για να σώσουν τις Τράπεζες»

    http://www.antinews.gr/2010/12/16/76429/
    «Σαμαράς προς Γιούνκερ:
    Μόνο με ανάπτυξη η έξοδος από την κρίση»

    *Όσο περισσότερο γνωρίζεις τις αδυναμίες σου, τόσο περισσότερο
    μπορείς να καλλιεργήσεις τις δυνατότητες σου.* ~Σωκράτης

    • Hawk avatar
      Hawk @ η Dimi 19/08/2013 11:05:04

      Αυτό το τελευταίο του Σωκράτη να είσαι σίγουρη ότι το έχουν υπόψη τους όλοι οι Ελληνες, ή σχεδόν όλοι, μέρα - νύχτα αυτό τους απασχολεί να εντοπίσουν τις αδυναμίες τους για να καλλιεργήσουν τις δυνατότητές τους!!! Το βλέπουμε εξάλλου από τα αποτελέσματα!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Hawk 19/08/2013 15:06:13

        Πανεύκολα κρίνουμε τους άλλους, εξαιρετικά δύσκολα αποδεχόμαστε τη κριτική των άλλων. Προσωπικά, επειδή είμαι πολύ γήινη και ατελής, συμφωνώ με τον Σωκράτη. Όταν οι ίδιοι αναγνωρίζουμε τις αδυναμίες μας, έχουμε ήδη κάνει βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση. Κι αυτό, μάς βοηθά στο να γινόμαστε καλύτεροι, να γινόμαστε το μικρό εκείνο λιθαράκι της βελτίωσης το οποίο επιτέλους, θέλουμε να δούμε στη πατρίδα μας, στην εργασία μας, στο σπίτι, στη ζωή μας. Με έργο ρεαλιστικό, με στόχο, με χρονοδιάγραμμα, με αποτέλεσμα μετρήσιμο και κυρίως, με πνεύμα συνεργασίας ομαδικό, ώστε το κάθε άτομο να είναι Υπεύθυνο (και όχι ευθυνόφοβο), για την επιτυχία του τελικού αποτελέσματος. Αυτά, Δεν είναι λόγια του πληκτρολογίου. Φιλικά.

  5. popaia avatar
    popaia 19/08/2013 09:43:45

    Καλά, μην τη γλωσσοτρώμε τη μαντάμ, έχει να δώσει ποσοστό και σε κάποιους άλλους.... Όταν σκυλοφαγωθούνε μεταξύ τους οι μαφιόζοι θα μάθουμε περισσότερα, έτσι συμβαίνει πάντα. Και αν δεν πρόσεχα το επίπεδό μου θα έλεγα το γνωστό κατινίστικο, στα φάρμακα να τα φάτε! Αλλά δεν το λέω...

  6. Hawk avatar
    Hawk 19/08/2013 11:13:17

    Ξυνά θα τους βγουν τα κέρδη, από την μία το κούρεμα των δανείων που έχουν δώσει στην Ελλάδα και από την άλλη τα προβλήματα που παραμένουν άλυτα σε Ιταλία, Ισπανία και Πορτογαλία θα τους ξετινάξουν!