#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2011 22:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σφίγγει ο κλοιός της Τουρκίας γύρω μας και εμείς βόσκουμε τα πρόβατα...

Συνάντηση των ηγετών Σερβίας - Τουρκίας - Βοσνίας-Ερζεγοβίνης




Οι ηγέτες της Σερβίας, της Τουρκίας και της Βοσνίας - Ερζεγοβίνης συμφώνησαν σήμερα στο Καρατζόρτζεβο ότι οι τρεις χώρες στο μέλλον θα αλληλοστηρίζονται ειλικρινώς στη διαδικασία της ένταξης στην Ευρωπαϊκή Ένωση χωρίς ανάμειξη στα εσωτερικά ζητήματα των γειτονικών τους χωρών.
Από το Καρατζόρτζεβο της Βοϊβοντίνα, όπου οι Σλόμπονταν Μιλόσεβιτς και Φράνιο Τούτζμαν είχαν συζητήσει για το σχέδιο διχοτόμησης της Βοσνίας - Ερζεγοβίνης πριν από την αιματηρή διάλυση της πρώην Γιουγκοσλαβίας, οι πρόεδροι της Σερβίας, Μπόρις Τάντιτς, της Τουρκίας, Αμπντουλάχ Γκιουλ και τα μέλη της τριμερούς προεδρίας της Βοσνίας - Ερζεγοβίνης, Νεμπόισα Ραντμάνοβιτς, Μπακίρ Ιζετμπέγκοβιτς και Ζέλικο Κόμσιτς διεμήνυσαν ότι σήμερα αντιμετώπισαν τα «φαντάσματα του παρελθόντος» και στράφηκαν προς το μέλλον.

Ο πρόεδρος της Σερβίας στη διάρκεια κοινής συνέντευξης τύπου μαζί με τους κ.κ. Γκιουλ και Ραντμάνοβιτς δήλωσε ότι προϋπόθεση για την ποιοτική συνεργασία είναι η εκρίζωση των προκαταλήψεων.

«Μαζί μπορούμε να αγωνιστούμε κατά των προκαταλήψεων που απορρέουν από τη δύσκολη ιστορία μας, επειδή αν αφήσουμε χώρο για τις προκαταλήψεις στο μέλλον θα βρεθούμε αντιμέτωποι με πολλά προβλήματα», ανέφερε ο κ. Τάντιτς.

«Επιθυμούμε ολόκληρη η περιοχή να ενταχθεί το συντομότερο δυνατό στην ΕΕ και αυτός είναι ο σημαντικότερος πολιτικός στόχος που τελικώς θα επιφέρει οφέλη στους πολίτες μας. Η Κροατία πρέπει να γίνει σύντομα μέλος της ΕΕ, αλλά είναι σημαντικό μετά την προσχώρηση της Κροατίας να μην υπάρξει μεγάλο διάλλειμα έως την ένταξη της επόμενης χώρας», πρόσθεσε ο πρόεδρος της Σερβίας.

Ο πρόεδρος της Τουρκίας εξέφρασε την ελπίδα οι τρεις χώρες στο μέλλον να βρεθούν υπό την ίδια σκέπη της ΕΕ και του ΝΑΤΟ και στο χρονικό διάστημα που θα μεσολαβήσει να επιλύουν συνεργαζόμενες τα προβλήματα αμοιβαίου ενδιαφέροντος.

«Στόχος μας είναι αυτή η περιοχή, που κάποτε ήταν εστία συγκρούσεων να μετατραπεί σε περιοχή ενότητας, που θα προχωρήσει προς το μέλλον και θα εδραιώσει ισχυρή συνεργασία», υπογράμμισε ο κ. Γκιουλ και πρόσθεσε ότι τα Βαλκάνια δεν είναι η περιφέρεια της Ευρώπης, αλλά το κέντρο της και ότι η Σερβία είναι η καρδιά αυτή της περιοχής.

Ο προεδρεύων της τριμερούς προεδρίας της Βοσνίας - Ερζεγοβίνης, Νεμπόισα Ραντμάνοβιτς είπε ότι συναντήσεις όπως η σημερινή αποδεικνύουν ότι μετά το ταραχώδες παρελθόν, στον 21ο αιώνα όλοι επιθυμούν να γίνουν τα Βαλκάνια όαση ειρήνης. «Και οι τρεις χώρες είναι προσηλωμένες στην ΕΕ και έχουμε την ευκαιρία να ανταλλάξουμε απόψεις, αλλά και να αλληλοβοηθηθούμε», ανέφερε.

Ο πρόεδρος της Σερβίας επιβεβαίωσε ότι στη συνάντηση έλαβε επίσημη πρόσκληση να επισκεφθεί τη Βοσνία το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Ο εκπρόσωπος των Μουσουλμάνων στην τριμερή προεδρία της Βοσνίας κ. Ιζετμπέγκοβιτς ανέφερε ότι η επόμενη τριμερής συνάντηση θα διεξαχθεί πιθανότατα στο Σαράγεβο, αλλά δεν απέκλεισε την πραγματοποίησή της στη Σρεμπρένιτσα.

http://taxalia.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 22:23:20

    Θα προλαβει το ΓΑΠ να τα δωσει ολα στους Δανειστες και δε θα βρει ουτε ισκιο το μεμετη να κατακτησει...!! στα δανεικα και υποθηκευμενα τι να τα κανει???
    Εχει μυαλο το ΓΑΠ...!!! ειναι υπερακτιο μυαλο.
    Μυαλο offwhore.

    ΠΠ

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 00:28:44

      Μπα θα κάνουν αμφισβήτηση του χρέους ως απεχθούς ή επαχθούς κατά τις αριστερές μπαρούφες.

  2. A.M. avatar
    A.M. 26/04/2011 22:32:12

    «Αγόρασαν από σβέρκο» οι Σέρβοι και οι Βόσνιοι.
    Φιλία με τον λύκο ειδικά όταν πριν μόλις 20 χρόνια σούτρωγε τα πρόβατα δεν κάνεις.
    Έχουμε και εμείς ...πρωθυπουργό - που λέει ο λόγος δλδ - έχουν και οι γείτονες κάτι τζιμάνια!
    άστα...

  3. Konstantinos avatar
    Konstantinos 26/04/2011 22:40:52

    Καλή και η πλάκα, φίλε ΠΠ, αλλά εγώ φοβάμαι πως τα πράγματα είναι σοβαρά. Μπορεί αυτή η είδηση να μοιάζει ασήμαντη, αλλά εάν προσθέσεις όλες τις διπλωματικές/στρατηγικές κινήσεις της Τουρκίας στο κοντινό παρελθόν θα δεις ότι η επιρροή της στην περιοχή των Βαλκανιων αυξάνεται με τρόπο όχι φιλικό πρως εμάς ενώ ταυτόχρονα οι εξοπλισμοί τους σε πολεμικό υλικό κατάλληλο για διάβαση ποταμών (για τον Έβρο;) και ταχεία κίνηση σε "κλειστές" θάλασσες (για το Αιγαίο;) αυξάνονται ανησυχητικά.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Konstantinos 26/04/2011 22:47:05

      Μπααα .. μην ανησυχείς!
      Μπλοφάρουμε.
      Τους αφήνουμε να νομίζουν ότι «μας έχουν» και ένα πρωΐ θα κάνουμε ένα ντού και θα τους πάρουμε την .. Πόλη!

      Σοβαρά τώρα.. έστω και εν .. ανοησία μας (?) το παιχνίδι του «καλού παιδιού» που παίζουμε εδώ και χρόνια ίσως αρχίζει να αποδίδει.
      Οι Τούρκοι θα σπάσουν τα μούτρα τους μόνοι τους, απ την υπεροψία τους και την νεοθωμανική .. αυτοκρατορία που ονειρεύονται να δημιουργήσουν.
      Ξεχνάνε (?) ότι οι πραγματικά μεγάλοι παίχτες δεν γουστάρουν και άλλους «μεγάλους» στον πλανήτη και μάλλον θα φροντίσουν να τους .. μικρύνουν λίγο.

      Τελικά κερδισμένοι θα βγούμε.
      Εμμέσως μεν αλλά κερδισμένοι.

      • Konstantinos avatar
        Konstantinos @ A.M. 26/04/2011 22:59:20

        Και εάν η Τουρκία είναι ήδη στο "club" των <>; Πρόσφατα ο Ερντογάν συγκρούστηκε με ΗΠΑ και Ισραήλ και φάνηκε να παίρνει το "πάνω χέρι" στις διεθνείς αντιδράσεις.

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ A.M. 27/04/2011 20:49:26

        Μπααα.
        Δε νομιζω οι Τουρκοι να φανε τα μουτρα τους.
        Μαλλον θα καταντησουν too big to fail με τις Ρωσικες και Γιαπωνεζικες επενδυσεις, κι ενος καλου μυρια επωνται. Περαστε κυριοι εδω ο καλος τοπος για επενδυσεις.
        Εμεις εδω σταθερα θα απομεινουμε να παριστανουμε το ξεδοντιασμενο μπαμπουλα να φοβαται ο Τουρκος μεχρι να στησουν εξεδρες τα Αμερικανα και τα Ισραηλινα και μετα να μας ξεπεταξουν ως εχουν συνηθισει να κανουν συλυβδην πιθανον κι εμας και τη Κυπρο.
        θα παριστανουμε οτι εχουμε τους καλυτερους πιλοτους στο ΝΑΤΟ και το ποιο ετοιμοπολεμο στολο ασχετο αν δεν τολμα κανεις να τους δωσει πραγματικες διαταγες και μονο για να καθαριζουν αμαχους στη Λιβυη θα τους εχουν.
        Οι Τουρκοι ατσαλακωτοι 70 εκατομμυρια ανθρωποι θα το παιζουν κι ανθρωπιστες και θα κανουμε ουρα στα γραφεια εργασιας για ενα κοψομισθο στη Κωνσταντινουπολη ως σερβιτοροι.
        Να! ετσι θα τη παρουμε τη Πολη!
        Ως οι Αλβανοι των Τουρκων!

  4. δρόμος avatar
    δρόμος 26/04/2011 23:09:28

    "Και οι τρεις χώρες είναι προσηλωμένες στην ΕΕ "

    Καλά, είναι τόσο σίγουροι πως και η ΕΕ είναι ... προσηλωμένη στα αισθήματά τους ? (και μάλιστα, ετυμολογικά, "καρφωμένη", αφού ήλος είναι το καρφί ...) Να χαρώ εγώ καρφώματα ...

  5. siakkas avatar
    siakkas 26/04/2011 23:15:22

    Ο παντουρκισμός σε όλο του το μεγαλείο.
    Και οι δικοί μας χαριεντίζονται με ΕΛΙΑΜΕΠ και "φιλικές" επισκέψεις του δηλωμένου τουρανομογγόλου Νταβούτογλου.
    Μια επίσκεψη στις έδρες των πανεπιστημίων της Τουρκίας απο το 1997 και εντεύθεν θα θα διαπιστώσει κανείς την διασπορά του παντουρκισμού σε όλη τη νεολαία τους και τις υποτροφίες που δίνουν σε άτομα απο Ουγγαρία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Γκαγκαουζία , Αζερμπαϊτζάν μέχρι Φιλανδία για να ¨φωτίσουν" τους νέους κοινωνικούς μηχανικούς.
    Καταντήσαμε να μιλάμε για Εθνικά θέματα και να νταμπελοποιούν νέους, μικρούς, μεγάλους ως εθνικιστές.
    Ποιοι; - Αυτοί που τις καταργήσεις σχολειών της ονόμασαν συγχωνεύσεις;
    Ποιοι;- Αυτοί που οδηγούν τον ντόπιο πληθυσμό σε φυσική εξόντωση με κλείσιμο νοσοκομείων και ανεργία σε διψήφια νούμερα;
    Ποιοι; Αυτοί που αφοδεύουν και από εκεί που μιλούν;
    Μαζί ΔΕΝ τα φάγαμε! Αλλά το δικό τους σκ@@το θα φτάσει στην κάλτσα.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ siakkas 27/04/2011 20:52:35

      Τι λες καλε που χαριεντιζωνται!
      Δεν ακουσες οτι θα παρουμε 400 Άμπραμς απο ταις αποθηκαι του Αμερικανικου στρατου? Δεν εχει σημασια που δεν εχουμε να φαμε! θα φανε οι Αμερικανοι για μας! Ετσι! Να του δειξουμε εμεις του Πουτιν!
      θα τα στησουμε στον Εβρο χωρις πυρομαχικα και μηχανες να παριστανουν τα σκιαχτρα να φοβουνται οι Τουρκοι!

  6. xriteo avatar
    xriteo 26/04/2011 23:30:21

    Φιλε Κωσταντινε πιστευω οτι ΗΠΑ καιΙσραηλ του το ραβουν το κουστουμι του Ερντογαν,και μαλιστα σταυροκουμπωτο.Οπως λεει και ο Α.Μ παραπανω,σιγα μην αφησουν τον μογγολο να το παιξει αυτοκρατορας.Δεν σου κανει εντυπωση οτι τοσο καιρο το Ισραηλ σιωπα με οτι συμβαινει στην γειτονεια του?Αυτη την "σιωπη"φοβαται και ο τουρκος.Το αεριο που θα αντλησει το Ισραηλ, μεσω Κυπρου και Ελλαδας, μπορει να διοχετευσει στην Ευρωπη.Οδικως δεν μπορει γιατι ειναι περικυκλωμενο απο μουσουλμανους.Θελω να πιστευω λοιπον οτι τα συμφεροντα του ταυτιζονται με τα δικα μας.

  7. xriteo avatar
    xriteo 27/04/2011 00:03:42

    Πες και σ'εμας τους αδαεις,τι θε να πει ο ποιητης!!!!!

  8. siakkas avatar
    siakkas 27/04/2011 00:27:48

    Ιωνικον
    Γιατί τα σπάσαμε τα αγάλματα των
    γιατί τους διώξαμε απ’ τους ναούς των,
    διόλου δεν πέθαναν γι’ αυτό οι θεοί.

    Ω γη της Ιωνίας, σένα αγαπούν ακόμη,
    σένα οι ψυχές των ενθυμούνται ακόμη,

    Σαν ξημερώνει επάνω σου πρωί αυγουστιάτικο
    την ατμόσφαιρα σου περνά σφρίγος απ’ τη ζωή των
    και κάποτε αιθέρια εφηβική μορφή,
    αόριστη, με διάβα γρήγορο,
    επάνω από τους λόφους σου περνά.

    και αυτό από Κ.Καβάφη φίλε του λαού

  9. Ευμένης avatar
    Ευμένης 27/04/2011 00:35:33

    Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εμένα με ενοχλεί η συμμετοχή της Σερβίας σε αυτόν τον τριεθνή άξονα. Αν η Ελλάδα αύριο αποκηρύξει την αποτυχημένη πολιτική της να υποστηρίζει την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ (γιατί ανταλλάγματα δεν είδαμε, το αντίθετο), θα έχουμε εναντίον μας και την Σερβία?
    Δε πέρασαν πολλά χρόνια από τότε που η Ελλάδα τα έδινε όλα για τους Σέρβους, όταν όλος ο πλανήτης -πλην Ελλάδος και της αδιάφορης Ρωσίας- ήταν εναντίον τους.
    Η Τουρκία σιγά σιγά μας απομονώνει, Αλβανία, Σκόπια, Βοσνία, τώρα Σερβία.
    Ποιοί μας έμειναν? Η αδύναμη Βουλγαρία και η ακόμη πιο αδύναμη Κύπρος που από εμάς περιμένει βοήθεια.
    Αλλά όταν ο ίδιος ο πρωθυπουργός μας δίνει γη και ύδωρ στους Τούρκους, οι Σέρβοι τι να κάνουν?

    • juliet avatar
      juliet @ Ευμένης 27/04/2011 20:22:38

      Εσύ θα εμπιστευόσουνα κάποιον που δεν σέβεται την Πατρίδα του;Που ξεπουλάει το λαό του;Που βγαίνει εκτός Ελλάδας και μας λέει απατεώνες,κλέφτες ,το ποιό σωστό θα ήτανε να πει ΒΛΑΚΕΣ αυτούς που τον ψήφισαν και μας τον εφόρτωσαν στο σβέρκο .Τουλάχιστο να κατανοήσουν κάποιοι, ποιοί είναι αυτοί τον έφεραν στην εξουσία.

      • juliet avatar
        juliet @ juliet 27/04/2011 20:23:29

        Οι βλάκες!!!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Ευμένης 27/04/2011 20:55:50

      Σε λιγο θα απομονωσουν την Ελλαδα και οι ιδιοι οι ελληνες αφου θα μετακομισουμε εις το εξωτερικον για ενα κοματι ψωμι πλην Δημοσιων υπαλληλων.

  10. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 27/04/2011 00:50:21

    Στην συνάντηση ο Τάντιτς παραδέχθηκε ότι η Τουρκία έχει έννομα συμφέροντα στην περιοχή της Βοσνίας, με άλλα λόγια αναγνώρισε επίσημα ως προστάτιδα δύναμη των βόσνιων μουσουλμάνων την Τουρκία .
    Απ ότι φαίνεται η Τουρκία προσπαθεί να διαταράξει τις ισορροπίες στην Βοσνία για να διευρύνει την επιρροή της και να πιέσει για την δική της ένταξη στην εε και οι Σέρβοι κάνουν πίσω σε ότι αφορά το ζήτημα της τριχοτόμησης επειδή δεν θέλουν να ξαναμπούν σε περιπέτειες και, για να γλυτώσουν την απόσχιση Κοσσυφοπεδίου, για αυτό ο Τάντιτς είπε ότι η Σερβία δεν θα υποστηρίξει δημοψήφισμα για την διαίρεση της Βοσνίας .
    Πως όμως μπορεί να συνδεθεί η ενταξιακή πορεία των δυτικών βαλκάνιων στην εε με αυτήν της Τουρκίας;

  11. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 27/04/2011 01:03:13

    http://www.youtube.com/watch?v=6-3X5hIFXYU&feature=player_embedded#at=185

  12. Λαζαρος avatar
    Λαζαρος 27/04/2011 01:42:58

    ας παρουμε πυρηνικα απο την ρωσσια..αν ειχαμε πυρηνικα το 74 θα μπαιναν στην κυπρο?αμφιβαλλω πολυ...
    κακως ή καλως...(κακως) πυρηνικα κυκλοφορουν στην πιατσα...ε δεν θα πρωτοτυπησουμε...αλλωστε και στην σουδα δεν κυκλοφορουν?
    τα αποσυρουμε οταν θα τα αποσυρουν ολοι στον πλανητη(δηλαδη ποτε)....

    η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο πολυ που ακομα και αν συνορευεις με την κινα και σε λενε λουξεμβουργο δεν εχει καμια σημασια...η κατακτηση της τεχνολογιας σε φερνει ισο προς ισο..

    καισ την τελικη σαμπως τωρα τι αγοραζουμε και ξαπαραδιαζομαστε?σοκολοτακια?

  13. Λίζα Αλεξίου avatar
    Λίζα Αλεξίου 27/04/2011 10:01:55

    Τα έθνη δεν έχουν σταθερούς φίλους ή εχθρούς. Έχουν μόνο σταθερά συμφέροντα.
    Λόρδος Palmerston, 1784-1865, Βρετανός πρωθυπουργός

    • Dora avatar
      Dora @ Λίζα Αλεξίου 27/04/2011 22:37:46

      +1000000000!

    • A.M. avatar
      A.M. @ Λίζα Αλεξίου 28/04/2011 00:03:08

      Συμφωνώ αλλά και αναρωτιέμαι εν ταυτώ:

      Οι άνθρωποι έχουν σταθερούς φίλους και εχθρούς
      ή ΚΑΙ αυτοί έχουν ΜΟΝΟ σταθερά συφμέροντα;

      Η εμπειρία μου με πληροφορεί αφόρητα αδιάψευστα και τεκμηριωμένα πως εκτός απ τους λαούς ΚΑΙ οι άνθρωποι έχουν ΜΟΝΟ σταθερά συμφέροντα.
      Και οι ελάχιστες εξαιρέσεις απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

  14. juliet avatar
    juliet 27/04/2011 20:15:04

    @xriteo
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς:μην την εξευτελίζεις
    μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
    μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
    Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
    γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την
    στων σχέσεων και των συναναστροφών
    την καθημερινήν ανοησία,
    ως που να γίνει σα μιά ξένη φορτική.
    Οσο μπορείς-Καβάφης

  15. ern avatar
    ern 28/04/2011 13:33:44

    Η Ελλάδα έχει φτάσει στον πάτο της μακραίωνης ιστορίας της, απλά περιμένουμε το τέλος. Σε δέκα χρόνια; Σε τριάντα; Ποιος ξέρει.

    • Λίζα Αλεξίου avatar
      Λίζα Αλεξίου @ ern 28/04/2011 14:01:56

      Δεν μπορεί να συμβεί αυτό, δεν θα συμβεί, όλα δείχνουν οτι μας έχουν ξεγράψει σαν λαό,σαν έθνος, αγώνα θέλει όμως να μην χαθούμε.

      • ern avatar
        ern @ Λίζα Αλεξίου 28/04/2011 14:52:45

        Αυτό που λες εσύ αγαπητή είναι ευσεβής πόθος. Αυτό που λέω εγώ είναι πραγματισμός και μαθηματική λογική.