29/04/2013 20:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συρία: Πύραυλοι εκτοξεύτηκαν εναντίον ρωσικού επιβατικού αεροπλάνου

Δύο πύραυλοι εκτοξεύτηκαν σήμερα εναντίον ενός ρωσικού επιβατικού αεροπλάνου που μετέφερε τουρίστες, καθώς πετούσε πάνω από τη Συρία, δήλωσε μια μη κατονομαζόμενη πηγή στο πρακτορείο ειδήσεων Interfax.

Το αεροπλάνο στο οποίο επέβαιναν περίπου 200 επιβάτες, με κατάλληλους ελιγμούς μπόρεσε να αποφύγει τους δύο πυραύλους εδάφους-αέρος, οι οποίοι στη συνέχεια εξερράγησαν κοντά σε αυτό, διευκρίνισε στο πρακτορείο η ίδια πηγή και πρόσθεσε ότι "κανείς δεν τραυματίστηκε".

Το αεροσκάφος που ανήκει σε ρωσική αεροπορική εταιρεία, η οποία δεν κατονομάζεται, μετέφερε τους τουρίστες από την Αίγυπτο στη Ρωσία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 29/04/2013 20:36:32

    Άρχισαν τά όργανα !
    Ο πρώτος Παγκόσμιος πραγματικά Πόλεμος έρχεται, σέ λίγες ημέρες, σέ λίγες εβδομάδες, πάντως έρχεται...
    Αλοί καί τρισαλοί στήν κοιμώμενη καί αποχαυνωμένη Ανθρωπότητα !

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 29/04/2013 21:15:10

    Πολεμικοί πύραυλοι οι οποίοι εκτοξεύονται εναντίον πολεμικού αεροσκάφους, εκτοξεύτηκαν εναντίον πολιτικού αεροσκάφους και αυτό μ' ένα τσαλιμάκι τους απέφυγε!
    Γιατί δεν μπορώ να το πιστέψω;;;

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Σταύρος 29/04/2013 21:30:20

      Ἐκτός κι ἄν οἱ πύραυλοι ἦταν τύπου Τσάλεντζερ,πού στρίβουν ἄμα φτάσουν στό φεγγάρι..

    • akenaton avatar
      akenaton @ Σταύρος 29/04/2013 21:43:38

      Δεν είστε ο μόνος!

    • τασούλης avatar
      τασούλης @ Σταύρος 29/04/2013 21:49:20

      γιατί ήτανε παικταράς ο πιλότος ρε λέσι.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Σταύρος 29/04/2013 21:55:06

      Λόγω απαρχαιωμένης τεχνολογίας εκτοξεύθηκαν πύραυλοι V-2! :)

  3. Βαβουρας avatar
    Βαβουρας 30/04/2013 01:43:54

    Στο RT πειν λιγο μεταδοθηκε οτι προφανος οι πυραυλοι ητανε Stinger με μεγιστο υψος 5χλμ . το αεροπλανο πετουσε λιγο ψηλοτερα και μπορεσε να αποφυγει τους πυραυλους. Ουσιαστικα ο χειριστης του Stinger αστοχησε!

  4. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 30/04/2013 06:45:18

    Φάκτορα έλεος μην βλέπεις Αμερικάνικες ταινίες ,μα είναι δυνατόν επιβατικό αεροπλάνο να αποφύγει με ελιγμούς πυραύλους εδάφους αέρος ,τι στο καλό ούτε στρατιώτης πήγες ;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Αντάμ Παπαντάμ 30/04/2013 13:58:48

      Η είδηση είναι αληθινή και επίσημη πλέον. Στίνγκερ πύραυλοι με μέγιστο ύψος 5 χλμ. Το αεροπλάνο προφανώς ήταν ψηλότερα. Σήμερα έγινε έκρηξη στο κέντρο της Δαμασκού με πάνω από 10 νεκρούς και δεκάδες τραυματίες. Προφανώς οι δημοκρατικοί αντικυβερνητικοί ισλαμιστές της Αλ Κάιντα και της CIA έβαλαν την μπόμπα... Εγώ ακόμα περιμένω μετάφραση του άρθρου της Guardian για τα ψευτοχημικά του Άσαντ...

  5. factorx avatar
    factorx 30/04/2013 09:41:13

    Δική μας είνια η ειδηση τεράστιε;

    • Αντάμ Παπαντάμ avatar
      Αντάμ Παπαντάμ @ factorx 30/04/2013 11:57:19

      Φάκτορα από την στιγμή που αναμεταδίδεις μια είδηση κατ'αυτό τον τρόπο την κάνεις και δική σου .
      Όσο για το τεράστιε το προσπερνώ μέρα που είναι.