#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2011 21:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνοδεία πολεμικών πλοίων οι τουρκικές αποστολές βοήθειας στη Γάζα !



Από τουρκικά πολεμικά πλοία θα συνοδεύονται τα τουρκικά πλοία που θα μεταφέρουν βοήθεια προς τους Παλαιστίνιους στη Λωρίδα της Γάζας δήλωσε ο Τούρκος Πρωθυπουργός Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, όπως μετέδωσε το τηλεοπτικό δίκτυο Al Jazeera.

Σύμφωνα με το τηλεοπτικό δίκτυο, ο Ερντογάν είπε επίσης ότι η Τουρκία έλαβε μέτρα για να σταματήσει το Ισραήλ από τη μονομερή εκμετάλλευση φυσικών πόρων από την ανατολική Μεσόγειο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/09/2011 22:14:41

    1-Οι Τούρκοι λένε πως θα στείλουν συνοδευτικά πολεμικά πλοία με τον επόμενο στολίσκο της Γάζας, θέλοντας να το παίξουν οι προστάτες του Ισλάμ και η νέα δύναμη της περιοχής.
    2-Το Ισραήλ δεν δέχεται επ ουδενί σπάσιμο του εμπάργκο του στη Γάζα , και έχει αποδείξει πάμπολλες φορές ότι δεν μασάει από κανέναν, γνωρίζοντας ότι αν υποχωρήσει μια φορά μόνο, κινδυνεύει να χάσει τα πάντα..

    1+2= ;
    Οχι και τόσο άγνωστος Χ οι ΗΠΑ, που στην ουσία κυβερνώνται από τα εβραϊκά λόμπυ και συμφέροντα.
    'Αλλος άγνωστος Χ (σαφώς πιο απρόβλεπτος) οι παρανοϊκοί θεοκράτες του Ιράν.
    Πολύ ενδιαφέρον προβλέπεται το 2012, σε πολλά επίπεδα.

    • The Saint avatar
      The Saint @ Strange Attractor 08/09/2011 23:10:47

      Το 2012 είπες;
      Πολύ μακρυά πήγες... Τέσσερεις μήνες απομένουν μέχρι τότε, και με την ταχύτητα που "τρέχουν" τα πράγματα, είναι ολόκληρος αιώνας....

  2. Barbarian avatar
    Barbarian 08/09/2011 22:34:06

    Τις πετρελαιοκηλίδες που θα δημιουργηθούν όταν τα βουλιάξει η IDF/AF ποιος θα τις καθαρίσει???

    • SZAE avatar
      SZAE @ Barbarian 08/09/2011 23:06:36

      εθελοντες απο τον ΣΚΑΙ με πλοιάρια που θα διαθεσει ο "οικολογος" Αλαφούζος....

  3. mayrh_trypa avatar
    mayrh_trypa 08/09/2011 23:26:12

    μάλιστα.. ποιος θα καθαρίσει τις πετρελαιοκηλίδες.. Εγω λέω το εξής... συρθήκαμε στην χρεωκοπία για να υπάρχει μια Ελλάδα που για τρίτη φορά (Α και Β Παγκόσμιος πόλεμος οι δύο) θα απέχει από το μοίρασμα των νεων γεωπολιτικών παιγνιδιών που αναμοιράζουν την περιοχή και μάλιστα με κίνδυνο να βγει μικρότερη σε μέγεθος από αυτό που σήμερα είναι. Μια Ελλάδα σε αναγκαστική ουδετερότητα έως αναγκαστικό διαμελισμό. Με την Τουρκία να διεκδικεί το μισό Αιγαίο με τις ξεπουλημένες ηγεσίες που κυβερνούν τον Ελληνικό λαό (έναν ανόητο τελικά λαό) εδώ και 101 χρόνια. Τώρα διεκδικεί και την μισή Μεσόγειο και απειλεί όχι ένα θερμό επισόδειο στην Κύπρο και την ευρύτερη περιοχή αλλά έναν ολόκληρο πόλεμο. Πρώτη φορά μετά από 60 χρόνια μπορεί αυτός ο πόλεμος να ευθυγραμμίσει δύο υπερδυνάμεις. Την Ρωσία που κινδυνεύουν τα κεφάλαια της στην Κύπρο και η στρατιωτική της βάση στην Συρία και μια Αμερική που όσο κι αν ήθελε κατι διαφορετικό ο πρόεδρος της το Εβραϊκό λόμπυ την θέτει στο πλευρό του Ισραήλ. Από την άλλη μια Γερμανία ευθυγραμμισμένη με την Τουρκία και για μια ακόμη φορά ο Γερμανικός προτεσταντισμός συναντά τις ξεχασμένες του συμμαχίες από τον Α και Β παγκόσμιο πόλεμο.
    Δεν έχει καμιά σημασία αν πάλι το αίμα ανθρώπων από κάθε φυλή χρώμα και εθνική καταγωγή θα χυθεί για λογαριασμό των μεγάλων οικονομικών συμφερόντων. Οι λαοί είναι άξιοι της μοίρας τους από την στιγμή που δεν φρόντισαν για το μέλλον τους. Το ίδιο και εμείς. Ο Ελληνικός αποχαυνωμένος λαός. Πιθανά άλλοι λαοί να έχουν άλλοθι μέσα από την ιστορική τους κληρονομιά και την πολιτισμική τους ιστορία να πέσουν βορρά στην λυσα του πολέμου εμείς όμως δεν το έχουμε.
    Θα πληρώσουμε το τίμημα του Συβαριτισμού μας.
    Αν αρέσει σε κάποιους να ζήσουν κάτω από το Κοράνι και τον νόμο του Ισλάμ να πάνε να ετοιμαστούν να καθαρίσουν τις πετρελαιοκηλίδες.
    Δυστυχώς είμαστε στο σημείο που δεν έχουμε την πολυτέλεια να δηλώνουμε αλληλέγγυοι σε λαούς που τελικά όχι μόνο δεν ωφέλεισαν την Ελλάδα αλλα το αντίθετο την έβλαψαν με πράξεις όπως η αναγνώριση της Δημοκρατίας της Βορείου Κύπρου. Πρέπει να τραβήξουμε εκείνες τις γραμμές που θα εξασφαλίζουν την εθνική μας επιβίωση και κάποια στιγμή την ανάκαμψη μας.
    Ο Ισλαμικός κόσμος θα σταθεί πίσω από την Τουρκία και μια νίκη της σε αυτή την αντιπαράθεση θα προκαλέσει εξελίξεις που θα αλλάξουν πολλούς χάρτες και για πολλές δεκαετίες.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ mayrh_trypa 08/09/2011 23:40:50

      Τους Τούρκους τους έφτυσε η ΕΕ, μη εντάσσοντάς τους.
      Έχουν ανοιχτό πολεμικό μέτωπο με τους Κούρδους του ΡΚΚ.
      Έχουν πρόβλημα σε περίπτωση που καταρρεύσει ο Άσαντ.
      Άνοιξαν μέτωπο με τους πιο μάγκες της περιοχής, που αν γίνει κάτι θα τους πάρουν και τα σώβρακα.
      Ευθυγραμμίζονται με το Ιράν, δημιουργώντας ρήξη στις σχέσεις τους με ΗΠΑ.
      Απομακρύνονται από τη Δύση για χάρη του αραβικού κόσμου, αποξενώνοντας και πάλι τις ΗΠΑ.
      Η στρατιωτική τους ηγεσία είναι σε πλήρη κόντρα με το καθεστώς Ερντογάν.
      Η Ελλάδα, καλώς ή κακώς, έχει αρκετές στρατιωτικές δυνατότητες στο Αιγαίο.
      Η Κύπρος είναι μέλος της ΕΕ.
      Γενικά, δεν είναι δηλαδή και σε τόσο καλή θέση η Τουρκία. Ας μη μεγιστοποιούμε τις ικανότητές της. Με ένα γερό μπου (πολύ πιθανόν απ το Ισραήλ) θα καταρρεύσει σαν χάρτινος πύργος και οι Κούρδοι θα την αποτελειώσουν.
      Και οι Άραβες που τη θεωρούν σωτήρα και προστάτη τους, θα λακίσουν σε χρόνο ντε τε, αφού δεν είναι δα και οι πιο τρομεροί πολεμιστές.
      Μη τρελαινόμαστε.
      Μην είμαστε ηττοπαθείς.

      • parsifal avatar
        parsifal @ Strange Attractor 09/09/2011 00:57:43

        Σωστός !

      • tpe avatar
        tpe @ Strange Attractor 09/09/2011 15:25:21

        Ναι, αλλά ξεχνάς 2, όχι 3 σημαντικά πράγματα:
        1. Χριστόφιας
        2. ΓΑΠ
        3. Πάγκαλος.

        Κατάλαβες;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ mayrh_trypa 09/09/2011 00:46:27

      Ποιος αναγνώρισε Δ Βόρειας Κύπρου;

      • blue nile avatar
        blue nile @ αλλενάκι 09/09/2011 01:52:47

        Σε πολλά θα συμφωνήσω με τον Stranse. Η μόνη μου ένσταση έχει να κάνει με την γενική πεποίθηση ότι το Ισλάμ θα κυριαρχήσει στα επόμενα χρόνια στην Ευρώπη. Αναίμακτα. Μήπως απλά οι Τούρκοι επενδύουν σε ένα προσοδοφόρο μέλλον έστω ρισκάροντας κάποια πράγματα σήμερα?

        • blue nile avatar
          blue nile @ blue nile 09/09/2011 01:53:11

          συγνώμη Strange

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ mayrh_trypa 09/09/2011 14:16:02

      Από πού βγάζεις το συμπέρασμα ότι η Γερμανία είναι από την πλευρά της Τουρκίας?
      Όλες οι προσπάθειες της Τουρκίας για αγωγούς από το έδαφός της για μεταφορά των πετρελαίων και αερίου του Καυκάσου στις Γερμανικές αντιρρήσεις σκόνταψαν.
      Η Γερμανία όταν είχε την Τουρκία σύμμαχο ήταν απομονωμένη και όχι ηγέτιδα χώρα στην Ευρώπη.
      Διάβασε το βιβλίο του Νταβούτογλου "το Στρατηγικό Βάθος" και θα αντιληφθείς ποιές είναι οι σχέσεις των δύο χωρών.
      Και μη ξεχνάς ότι η Μέρκελ ήταν η πρώτη ηγέτις Ευρωπαικής χώρας που επισκέφθηκε εντός δύο ημερών την Κύπρο όταν ανακοινώθηκε η ύπαρξη κοιτασμάτων στην Κυπριακή ΑΟΖ.

      • tpe avatar
        tpe @ ΣΟΝ ΠΕΝ 09/09/2011 15:27:02

        Ναι, αλλά η Κύπρος δεν της έδωσε τίποτα. Ούτε καν ένα μικρό κομμάτι από τα δικαιώματα εξόρυξης. Οι Γερμανοί σου κάνουν για άνθρωποι που ξεχνούν;

  4. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 08/09/2011 23:36:49

    Προβλέπω ραγδαία άνθιση του καταδυτικού τουρισμού στην Αν. Μεσόγειο μετά τη δημιουργία νέων τεχνητών υφάλων οσονούπω...Θα κλείσω από τώρα τουρ στον ύφαλο " Yavuz".

  5. ΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΥ 08/09/2011 23:55:06

    ελα ρε ισραηλ σκισε τα μεμετια

  6. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 09/09/2011 00:12:37

    Mayri trypa

    Οι ρωσοι εχουν πει οτι σε περιπτωση εισοβολης αττιλα 3 , πρωτοι θα επεμβουν στρατιωτικα και ναυτικο και εκδιωξουν τους τουρκους κακην κακως
    Επιπλεον το ισραηλ θελει να επεκτεινει τον αγωγο μεσω κυπρου ελλαδας που ειναι η μοναδικη διοδος προς την ευρωπη και τις γεωτρησεις θα τις κανουνε αμερικανικες εταιριες
    Η αντιπυραυλικη ασπιδα του νατο που εγκατασταθηκε στην τουρκια , ενοχλησε και τον τελευταιο συμμαχο της τουρκιας που ειναι το ιραν
    Εχουν ανοιχτα μετωπα με κουρδους και συριους , εσυ απο που συμπερανες οτι θα βγουν κερδισμενοι , μηπως εχουνε κανενα μυστικο οπλο τυπου τεσλα και θα τους νικησουν ολους (αμερικανους , ρωσους , ισραηλ , ελλαδα , πκκ , συρια )

    Ας ειμαστε λιγο σοβαροι , τα πολλα τουρκικα σηριαλ που βλεπεις σε εχουν επηρεασει παρα πολυ

  7. m.s avatar
    m.s 09/09/2011 09:19:39

    τα είπες όλα.
    Την αλαζονεία του Νταβούτογλου και τα προσωπικά μίση του Ερντογάν η Τουρκία κινδυνεύει να τα πληρώσει πολύ ακριβά.
    Η κατευναστική πολιτική του Ισραήλ γρήγορα θα δώσει τη θέση της σε σκληρές προειδοποιήσεις.
    Ήδη οι Αιγύπτιοι είπαν όχι στην επίσκεψη Ερντογάν στη Γάζα και μέσα στην Τουρκία ακούγονται συνετές φωνές.

  8. mind trap avatar
    mind trap 09/09/2011 11:06:34

    Το πολύ κανάκεμα της Τουρκίας από τη Δύση της έκανε κακό.
    Βέβαια η Δύση την προορίζει για άλλο λόγο, ενώ οι Τούρκοι κάνουν ακριβώς το αντίθετο.
    Έβγαλαν και σήριαλ για να μας μεταδώσουν "τις τούρκικες αξίες" που κάποιοι έσπευσαν να προβάλουν εγχώρια. Σήριαλ που πιθηκίζουν ένα τρόπο ζωής που εύχονται να είχαν οι τούρκοι, γιατί η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική.
    Ποντίκι που βρυχάται είναι η Τουρκία και θα χαθεί σαν την πορδή στον άνεμο.

  9. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 09/09/2011 11:54:59

    Μάλλον διαπραγματευτικό κόλπο είναι. Δεν μπορεί να είναι ΤΟΣΟ τρελοί.

    Οι Τούρκοι είναι ειδικοί στα ανατολίτικα παζάρια, δημιουργούν καταστάσεις και απαιτήσεις για να τις πάρουν ανέξοδα πίσω αύριο,έτσι που να μπορούν να εξασφαλήσουν ανταλλάγματα χωρίς να παραχωρήσουν αυτοί κάτι χειροπιαστό. (βλέπε casus belli).

    Το μόνο λάθος που ίσως κάνουν είναι πως το Ισραήλ δεν έιναι Ελλάδα , και ο Bibi ( Netanyahu) δέν είναι ουτε Γιωργάκης ουτε Κωστάκης...

    Είπαμε: Εκτός αν το παιγνίδι είναι στημένο και αύριο βρεθεί κάποια συμβιβαστική λύση για τη Γάζα, με τον Ερντογάν θριαμβευτή και ήρωα του μουσουλμανικού κόσμου.

    Δεν το πολυπιστεύω όμως. Εχει χοντρύνει πολύ το πράγμα.

  10. hellasatt avatar
    hellasatt 09/09/2011 12:35:07

    θα εξομολογηθώ την αμαρτία μου: Ζηλεύω Τουρκία και Ισραήλ γιατί είναι κυρίαρχα κράτη και αυτοδιοικούμενα. Δεν μπαίνω στην ουσία του θέματος αλλά παρατηρώ ότι και οι δύο ενεργούν με βάση τη δική τους αντίληψη περί δικαίου ή των συμφερόντων τους. Η σύγκριση με την νεοελληνική πραγματικότητα με θλίβει...

  11. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 09/09/2011 12:47:27

    Αυτά τα έχουν ξαναπεί οι Τούρκοι αλλά δεν έχουν κάνει τίποτε. Μέχρι πού θα συνοδεύουν τα τουρκικά πολεμικά; Οι στρατηγικές αναλύσεις λένε ότι ο τουρκικός στόλος είναι ανίκανος να δράσει αποτελεσματικά στα ανοικτά των ισραηλινών ακτών. Η δε ισραηλινή αεροπορία δεν έχει τα προβλήματα της ελληνικής που δυσκολεύεται να κάνει επιχηρήσεις σε βάθος πεδίου. Οι ισραηλινοί σε περίπτωση που θεωρήσουν αναπόφευκτη την εμπλοκή με την Τουρκία το πιθανότερο είναι να κάνουν μαζικό προληπτικό χτύπημα σε αεροδρόμια και ναύσταθμους της Τουρκίας, και να σακατέψουν νευραλγικούς τομείς της στρατιωτικής της υποδομής. Αυτό θα ανέτρεπε αυτόματα και τον συσχετισμό ισχύος στο Αιγαίο. Και να μην ξεχνάμε και τους πυραύλους μέσου (και μεγάλου) βεληνεκούς που διαθέτουν οι Ισρηλινοί. Αντίθετα, οι Τούρκοι δεν έχουν την ικανότητα να ανταποδώσουν σε ισοδύναμη κλίμακα.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Professor Moriarty 09/09/2011 15:54:41

      Από συναγεις το συμπερασμα ότι η Ελληνική ΠΑ δεν έχει ικανότητες "σε βάθος πεδίου!!!!!"; Αυτό και μόνο δείχνει ότι μάλλον άσχετος είσαι. Δεν αφήνουμε λέω εγώ τις κρίσεις αυτές στους ειδικούς; Εκτός και αν έχεις συγκεκριμένη αποστολή...Λέμε τώρα...

      • tpe avatar
        tpe @ Νίκος Αργεάδης 09/09/2011 20:08:18

        Εμ, ειδικός δεν είμαι, αλλά μήπως γιατί ΔΕΝ έχουμε ιπτάμενα τάνκερ; Εκτός αν έχω χάσει επισόδια.

  12. A.M. avatar
    A.M. 09/09/2011 16:08:19

    h**p://www.youtube.com/watch?v=QT3TZgH0D7Q

    Πατατάκια, μπυρίτσα,
    και ...καλή διασκέδαση!!!

    Σε κάθε τούρκικο που πάει στον πάτο
    πεταγόμαστε απ τις πολυθρόνες
    και φωνάζουμε ...γκόοοοολλλλλλ!!!!!!!!

    • A.M. avatar
      A.M. @ A.M. 09/09/2011 16:26:22

      Και ΤΟ ανέκδοτο:

      Ειρηνιστές με συνοδεία τουρκικών πολεμικών! :lol:

  13. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 09/09/2011 17:14:51

    Τουρκικοί λεονταρισμοί, άνευ νοήματος, για εσωτερική κατανάλωση και μόνον.
    Δεν θα πάνε πολεμικά τουρκικά στην Γάζα, διότι απλούστατα δεν μπορούν.

  14. 300 avatar
    300 11/09/2011 00:39:14

    το κυριοτερο ειναι να μην γινει κανενα μπαμ γιατι αν γινει θα σκοτωθουν πολλοι για τα κωλοπετρελαια και για διαφορα ξενα κωλοσυμφεροντα απο εκει και περα δεν μπορουν να κανουν κατι οι τουρκοι μην ξεχνατε οτι οι εβραιοι ειπαν οτι αν υπαρχει συνοδεια τουρκικων πολεμικων πλοιων θα τα βουλιαξουν μεσα σε 15 λεπτα...!!!και το κυριοτερο η εταιρεια ειναι αμερικανικη και στην ανατολικη μεσογειο ειναι ο 6ος στολος των ηπα δεν ειναι τοσο μαλακες οι τουρκοι να κανουν κατι...αυτο που θα κανουν ειναι δικες τους εξορηξεις στο καστελοριζο εμεις πρεπει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα και στραμενα σε εβρο και αιγαιο γιατι η ιστορια επαναλαμβανεται...!!!