#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/11/2010 23:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνεχίζονται οι εντάσεις στη χερσόνησο της Κορέας





Κυριακή αρχίζουν οι κοινές στρατιωτικές ασκήσεις ΗΠΑ- Ν. Κορέας, και σήμερα η Κίνα διαμαρτυρήθηκε επίσημα, αφήνοντας όμως μια πόρτα ανοιχτή για τη συνέχισή τους. Το Πεκίνο ισορροπεί σε τεντωμένο σχοινί μεταξύ υποστήριξης προς τη Βόρειο Κορέα και τις φοβίες της, και της (όχι δημόσιας) καταγγελίας της ότι η εν λόγω χώρα «το παρατραβάει».

Όπως λένε οι αναλυτές, οι κινεζικές αντιδράσεις αφήνουν να εννοηθεί πως το Πεκίνο θα δράσει μόνο εφόσον τα γυμνάσια παρεμβληθούν εντός της Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης του. Η κινεζική στάση έχει «μαλακώσει» από το περασμένο καλοκαίρι, όταν το Πεκίνο είχε απαγορεύσει τη διεξαγωγή οποιασδήποτε άσκησης στη περιοχή της «Κίτρινης Θάλασσας» που είναι θάλασσα του βορειοδυτικού  Ειρηνικού Ωκεανού και αποτελεί θαλάσσια λεκάνη που ορίζεται βόρεια και δυτικά από την Κίνα και ανατολικά από τη χερσόνησο της Κορέας.

Από την πλευρά των ΗΠΑ, η υπουργός Εξωτερικών Hillary Clinton ζήτησε από το Πεκίνο να συνδράμει, και να στείλει μήνυμα στη Βόρειο Κορέα ότι η συμπεριφορά της είναι απαράδεκτη.

Εν τω μεταξύ, η Βόρειος Κορέα συνέχισε να κατηγορεί τη Νότια Κορέα ότι αυτή ευθύνεται για τους θανάτους αμάχων της περασμένης Τρίτης, λέγοντας πως οι νοτιοκορεάτες δημιούργησαν μια ανθρώπινη ασπίδα αποτελούμενη από αμάχους, που τοποθέτησαν γύρω από θέσεις πυροβολικού.

AP, Wall Street Journal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 27/11/2010 23:51:16

    Oλοι ντου στην Κορεα? Παει να τους ξεφυγει η κατασταση στους Κινεζους?

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ man8os 28/11/2010 00:18:34

      Ο Δράκος δοκιμάζει τίς αντοχές...
      Επισημοποιεί,με τόν ποιό εμφανή τρόπο,τό πρωτόκολλο παραλαβής,και στελνει τό μήνυμα,γι αυτούς πού ακόμη ψάχνονται.
      Βιώνει τό αίσθημα δύναμης και τό απολαμβάνει...
      Υπάρχει γάτος και πιάνει και ποντίκια. Ακόμη και αρουραίους άμα πεινάει πολύ.

      • man8os avatar
        man8os @ παγωτατζής 28/11/2010 00:20:51

        Δεν νομιζω. Νομιζω οτι ο Δρακος μπορει να γινει ψητο Δρακακι αν επιμεινει πολυ.

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ man8os 28/11/2010 00:56:35

          χε! χε!!
          Εχω την πεποίθηση ότι είσαι ηλικιακά νέος Μάνθο μου.Αρκετά νέος θα έλεγα.
          Καλό είναι. Θα ζησεις περισσότερα γεγονότα από εμένα.

      • sawas avatar
        sawas @ παγωτατζής 28/11/2010 02:49:25

        Χμ!!! Δυσκολο το βλεπω ακομα....
        h**p://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/US_military_bases_in_the_world.svg

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/11/2010 00:53:36

    να ενα άρθρο για όποιον δεν πάει για ύπνο
    h++p://www.chinapost.com.tw/commentary/the-china-post/special-to-the-china-post/2010/11/19/280533/p1/A-row.htm

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ archaeopteryx 28/11/2010 00:57:56

      Βλέπω πατριώτη ότι και εσύ είσαι ..ανήσυχο πνεύμα!

  3. A.M. avatar
    A.M. 28/11/2010 11:48:25

    Το θετικό είναι ότι οι ΗΠΑ αναγκάζονται να παίξουν παιχνίδια που δεν ξεκίνησαν οι ίδιες.
    Και όταν αναγκάζεσαι να παίζεις παιχνίδια που δεν τα ξεκίνησες έχεις εκ προοιμίου χαμένον και τον έλεγχο του παιχνιδιού που βρίσκεται στα χέρια αυτού που ξεκίνησε το παιχνίδι.
    Που εν προκειμένω ΔΕΝ είναι η Β. Κορέα αυτός που ξεκίνησε το «παιχνίδι» αλλά η Κίνα.

    Στα επόμενα χρόνια δεν θα πλήξουμε σίγουρα απ τα όσα θα δούμε να γίνονται στον πλανήτη.
    Το μάτς μόλις ξεκίνησε και αναμένεται να έχει έντονο ενδιαφέρον και πολλές εκπλήξεις.