#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2011 14:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνέλαβαν και τον Μλάντιτς



Τη σύλληψη στη Σερβία του καταζητούμενου για εγκλήματα πολέμου, πρώην διοικητή του στρατού των Σέρβων της Βοσνίας Ράτκο Μλάντιτς επιβεβαίωσε ο πρόεδρος της χώρας Μπόρις Τάντιτς κατά τη διάρκεια έκτακτης συνέντευξης Τύπου.

«Εκ μέρους της Δημοκρατίας της Σερβίας είμαι σε θέση να ανακοινώσω τη σύλληψη του Ράτκο Μλάντιτς. Η διαδικασία έκδοσης (στο Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο) βρίσκεται σε εξέλιξη», δήλωσε ο Τάντιτς.

Ο Τάντιτς απέφυγε να αποκαλύψει περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τη σύλληψη του Τάντιτς, επισημαίνοντας ότι αυτό θα γίνει μόλις ολοκληρωθεί σχετική έρευνα, η οποία θα εξετάσει επίσης γιατί η σύλληψη δεν έγινε νωρίτερα.

Η συνεργασία της Σερβίας στη σύλληψη του Μλάντιτς «επιβεβαιώνει την ενίσχυση της αξιοπιστίας της Σερβίας στη διεθνή κοινότητα», όπως είπε ο Τάντιτς.

Σύμφωνα με σερβικά ΜΜΕ, ο Μλάντιτς συνελήφθη σήμερα το πρωί στη Βοϊβοντίνα στο βόρειο τμήμα της Σερβίας. Ο πρόεδρος Τάντιτς επιβεβαίωσε μόνο ότι συνελήφθη «σε σερβικό έδαφος».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. enianos avatar
    enianos 26/05/2011 15:15:44

    Τι λαός και αυτοί, προκειμένου να γίνουν αρεστοί στην δύση που τους βομβάρδισε της παραδίδουν τον τελευταίο τους πολεμιστή !

  2. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 26/05/2011 15:20:02

    Αυτοί, δικαστήριο δεν έχουν?
    Δεν υπάρχει ανεξαρτητο κράτος πλέον..

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 15:30:04

    ιδιος ο Καστανιδης ειναι !! χαχαχααα

    ΠΠ

  4. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 26/05/2011 15:38:00

    Ο τελευταίος μάγκας μαχητής...
    Κρίμα.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/05/2011 15:57:28

    Δεν ήταν και από τα καλύτερα παιδιά. Τάισαν πολλή παραμύθα στον κόσμο στη δεκαετία του '80 οι επιτήδειοι (λαθρέμποροι ιδεών και άλλων, ξεπλυνο-τράπεζες, δικηγορικά γραφεία ίδρυσης offshore κτλ).

  6. armagedon avatar
    armagedon 26/05/2011 17:18:28

    ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΤΗΣ ΣΕΡΒΙΑΣ...ΤΟΥΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΓΙΑ ΚΡΑΤΟΣ...

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ armagedon 26/05/2011 18:24:30

      αρμαγεδων μαλλον ξεραν που ηταν απο πριν, βιαζωνται τωρα, δεν εχουν αλλο χρονο..

  7. East avatar
    East 26/05/2011 17:25:34

    Οι κάτοικοι της Σερβίας και όλων των Βαλκανίων κατάγωνται από την Αρχαία Ελλάδα και το Βυζάντιο-Ρωμανία.

    Η Ελλάδα, ως ηγέτης των Ορθοδόξων και διάδοχος του Βυζαντίου, πρέπει να τους υπενθυμίσει την καταγωγή τους, και να τους επανελληνοποιήσει χορηγώντας υπηκοότητα σε όποιον κάτοικο των Βαλκανίων είναι ή ξαναγίνει Ορθόδοξος και θέλει να επιστρέψει στον Ελληνισμό.

    • Thraphsorchis avatar
      Thraphsorchis @ East 26/05/2011 21:24:34

      Έξοχη ιδέα!
      Θα πρέπει βέβαια να εξορίσει και τους μή ορθόδοξους.

  8. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 26/05/2011 17:26:05

    Ανεξάρτητα από το γεγονός το πόσο καλός η κακός ήταν ο Μλάντιτς , ένα θέμα που μπορεί να το κρίνει μόνο ο λαός και η δικαιοσύνη του κράτους που είναι υπήκοος , το σίγουρο είναι πως η Σερβία προχωρεί σταθερά προς το 4ο Ράιχ , την λεγόμενη Ευρωπαϊκή ( Γερμανική) Ένωση , στην επέκταση της ¨Μεσευρώπης¨ στα Βαλκάνια.

    Διεθνείς δικαιοσύνη στις παρούσες συνθήκες δεν υπάρχει, Είναι μόνο το δίκαιο του ισχυρού , σύμφωνα με τις αξίες και τα συμφέροντα του καπιταλιστικού ιμπεριαλισμού.

    Ας κοιτάξουν πρώτα να αποζημιώσουν τις ¨παράπλευρες απώλειες¨ των 5000 αμάχων στους βομβαρδισμούς στο Πάντσεβο και τα άλλα εγκλήματα πολέμου σε όλο τον κόσμο με βόμβες φωσφόρου και απεμπλουτισμένου ουρανίου και μετά θα είχαν ίσως το ηθικό δικαίωμα να εξετάσουν υποθέσεις και περιπτώσεις σαν του Μλάντιτς.

    Ας κοιτάξουν πρώτα τα έωλα επιχειρήματα τους , βάση των οποίων δεν κυρώνουν την Σύμβαση για την λειτουργία ενός ¨Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου για Εγκλήματα Πολέμου¨ και ας αφήσουν τα -επιλεκτικά- ¨ ad-hoc" - ¨Διεθνή¨- Δικαστήρια για την Γιουγκοσλαβία , την Ρουάντα και την Καμπόσδη...

    Δεν ζητώ να εξετάσουν την αποζημίωση και δικαίωση δεκάδων Ελλήνων που αυτοκτόνησαν τους τελευταίους 18 μήνες στην απόγνωση τους από τα οικονομικά μέτρα που επέβαλε του διεθνές χρηματιστικό κεφάλαιο , μέσω Δ.Ν.Τ. και Ε.Ε. , και ξεχνώ τις μηνύσεις πολλών πολιτών στον κόσμο ( ανάμεσα τους και Κυπρίων ) με κατηγορίες για τις δραστηριότητες του κ. ¨Μετερνιχικού¨ Χ. Κίσσινγκερ , μηνύσεις που δεν βρήκαν ανταπόκριση από την ¨διεθνή δικαιοσύνη¨.

    Όλα αυτά μαζί με την υποκρισία ¨επισκιάζουν¨ την υπόθεση Μλάντιτς με αποτέλεσμα να μην παράγεται κανένα ¨αίσθημα δικαίου ¨ , αλλά η άποψη του ¨έτσι θέλω¨ και του ¨είμαι μάγκας και το κέφι μου θα κάνω¨.

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 26/05/2011 17:36:08

      Χα -χα -χα , το πρώην στέλεχος της Μεσευρώπης , ο Ελληνοαυστριακός πολίτης κ. Δρούτσας... χαιρετίζει σαν ¨παγκόσμιος πολίτης¨ :

      Eλλάδα: Ικανοποίηση του ΥΠΕΞ, Δ. Δρούτσα, για τη σύλληψη του Ρ. Μλάντιτς
      http://www.e-typos.com/content.aspx?catid=7&cid=23204

      Δρούτσ΄μου σε θέλει ο Βασιλιάς !

      • Φειδίας avatar
        Φειδίας @ ΝΤΑΝΤΟΝ 26/05/2011 22:08:52

        «Η Ελλάδα χαιρετίζει την εξέλιξη αυτή και συγχαίρει την κυβέρνηση της Σερβίας για την αποφασιστικότητα και την επιμονή της»

        Τσολάκογλου συγχαίρει Κουίσλιγκ.

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ ΝΤΑΝΤΟΝ 26/05/2011 18:06:55

      "Aς κοιτάξουν πρώτα τα έωλα επιχειρήματα τους , βάση των οποίων δεν κυρώνουν την Σύμβαση για την λειτουργία ενός ¨Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου για Εγκλήματα Πολέμου¨ και ας αφήσουν τα -επιλεκτικά- ¨ ad-hoc” – ¨Διεθνή¨- Δικαστήρια για την Γιουγκοσλαβία , την Ρουάντα και την Καμπόσδη…"

      Ακριβώς αυτό.

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ ΝΤΑΝΤΟΝ 26/05/2011 18:08:01

      Συμφωνώ και με όλα τα άλλα, εννοείται.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/05/2011 17:36:00

    τους τελείωσαν...

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ αλλενάκι 26/05/2011 17:37:46

      ¨μας¨ , ίσως ;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΝΤΑΝΤΟΝ 26/05/2011 17:41:25

        και αυτό, ίσως...

  10. JOHN avatar
    JOHN 26/05/2011 17:36:09

    Το Θατσι που εμπλεκεται σε εμπορια οργανων Σερβων κρατουμενων θα τον συλλαβει ποτε κανεις?Οχι βεβαια γιατι αυτος ειναι στο στρατοπεδο των¨νικητων¨.Δυο μετρα δυο σταθμα και πολυ υποκρισια.

  11. Αστραία avatar
    Αστραία 26/05/2011 19:44:31

    Έλεος με τα περισσότερα σχόλια! Αξίζει να υπερασπιζόμαστε έτσι ένα σφαγέα? Είναι δικαιολογία ότι είναι ομόδοξος ή ότι άλλοι σφαγείς μένουν ατιμώρητοι? Κακώς μένουν οι άλλοι ατιμώρητοι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνει και τούτος.

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ Αστραία 26/05/2011 20:55:22

      Δεν έχω καμία συμπάθεια στον άνθρωπο, ούτε τον υπερασπίζομαι. Το θέμα της θρησκείας και του δόγματός του επίσης με αφήνει αδιάφορη, δε μου λένε τίποτα οι θεωρίες περί "ομοδοξων Σέρβων αδελφών" και άλλα τέτοια, δεν τα πιστεύω. Και βεβείως θεωρώ ότι πρέπει να λογοδοτήσει ο Μλάντιτς (το σε ποιο δικαστήριο βέβαια είναι το μεγάλο θέμα, όπως είπε και ο Νταντόν). Αλλά αν περιμένεις να ενθουσιαστώ με την "απόδοση δικαιοσύνης", όχι, δε μου κάνει καμία εντύπωση... Από συμφέροντα εξαρτώνται όλα. Αν δεν εξυπηρετούσε συμφέροντα η σύλληψη και η τιμωρία του, δε θα είχε συλληφθεί, ούτε υπήρχε περίπτωση να τιμωρηθεί προφανώς. Όπως δεν τιμωρήθηκαν τόσοι και τόσοι, πολλοί από τους οποίους είναι (και θα εξακολουθήσουν να είναι) αρχηγοί κρατών, σύμμαχοι της "πολιτισμένης Δύσης" κτλ... Η υποκρισία λοιπόν είναι που δε μου αρέσει, όχι το ότι συνελήφθη ο Μλάντιτς ή ο όποιος άλλος.

      • Αίθρα avatar
        Αίθρα @ Αίθρα 26/05/2011 20:56:32

        "βεβαίως" εννοούσα...

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Αστραία 26/05/2011 21:44:23

      Σφαγέας; Ποιός είν'αυτός; Ο Ιζετμπέκοβιτς; Ο θάτσι; Ο Τουτζμαν; Ο Κλίντιον; Ο Σαρόν; Εξαρτάται τι κανάλι βλέπεις

  12. stefanos avatar
    stefanos 26/05/2011 20:47:24

    Η Νεα ταξη πραγμάτων δείχνει τα δοντια της και ένας ηρωας μαχητης του σέρβικου λαού προδίδεται από τους συμπατριώτες του. Άλλο ένα κάστρο της ορθοδοξίας έχει παραδωθεί στη παγκόσμια διακυβερνηση των φίλων σιωνιστών του Τζέφρυ. Δεν υπερασπίζομαι τις σφαγές αλλά στον πόλεμο δυστυχως πολλά συμβαίνουν. Με την ίδια λογική θα κατηγορήσουμε και τους ήρωες του 1821 για ότι έγινε στην άλωση της Τριπολιτσας. Για τους Σέρβους ο Μλάντιτς είναι πατριώτης και οι προδότες είναιστην κυβέρνηση που για ένα ξεροκόμματο τον πούλησαν στη Νέα Τάξη. ¨Ηθελα να ξερα οι μουσουλμάνοι και οι Κοσοβάροι με τόσο κόσμο που έσφαξαν γιατι κανένας τους δεν πήγε στο διεθνές δικαστήριο? Αλλά βέβαια μόνο οι ορθόδοξοι πραγματικά αντιστέκονται και αυτοι πρέπει και να κατηγορουνται. ΡΕ ΟΥΣΤ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

  13. Φειδίας avatar
    Φειδίας 26/05/2011 22:09:33

    Κι ἐμεῖς φυλακίσαμε τὸν Κολοκοτρώνη, ἀλλὰ τουλάχιστον δὲν τὸν παραδώσαμε ἀλυσοδεμένο στὸν Σουλτάνο καὶ στὴν Ἱερὰ Συμμαχία, ὅπως οἱ Σέρβοι Κουΐσλιγκς... (Καλά, σήμερα θὰ τὸ κάναμε καὶ αὐτό.) Σόκ, ἀπογοήτευσις... Ὅλη ἡ ἀνθρωπότητα κάτω ἀπὸ τὴν μπότα τῆς πλανηταρχίας. Σὲ τὶ ἐποχὴ ζοῦμε... Μυργκήγκι στὰ ὀροπέδια τοῦ Ἀφγανιστὰν ἢ στὰ δάση τῆς Σερβίας, δὲν μπορεῖ νὰ κρυφτῇ ἀπὸ τὸν ὀφθαλμὸ ποὺ τὰ πάνθ᾿ ὁρᾷ -αὐτὸν στὴν κορυφὴ τῆς πυραμίδος ποὺ εἰκονίζεται στὸ ἀμερικανικὸ δολλάριο. Τυραννία. Μεσαίωνας. Κατάθλιψις. Ἐφιάλτης. Καὶ οὔτε κἂν πόλεμος, νὰ ἐλπίζουμε σ᾿ ἕνα ἔντιμο τέλος.

  14. Tassos avatar
    Tassos 27/05/2011 08:09:10

    Επειδή κάποτε έφαγα και γω το παραμύθι του σφαγέα Μλάντιτς : Η σφαγή της Σρεμπρένιτσα (όντως τέτοια ήταν) έγινε σε αντεκδίκηση της επί 3 χρόνια σφαγής των κατοίκων των γύρω Σερβικών χωριών από τον Μουσουλμάνο οπλαρχηγό Νάσερ Οριτς ο οποίος εκκενώθηκε από το ΝΑΤΟ λίγο πριν μουκάρουν οι Σέρβοι. 4 χιλιάδες νεκροί άμαχοι Σέρβοι χωρικοί. Ο Νάσερ Οριτς ζει και βασιλεύει ανενόχλητος στο Σαράγεβο έχοντας καταδικαστεί από την Χάγη αλλά ...αθωώθηκε στην έφεση :-)

  15. charulisN avatar
    charulisN 27/05/2011 11:21:34

    Η παράδοση του σέρβου στρατηγού
    Μετά από προδοσία, όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και με έκτακτες διαδικασίες η Σερβία μπορεί πλέον να προσχωρήσει στη μεγάλη οικογένεια του 4ου Ράιχ. Πέρα από διαφωνίες ή διαφορετικές απόψεις για τη προσωπικότητα του στρατηγού και το ρόλο του, για τα ζητήματα που τον κατηγορούν η όλη διαδικασία έκδοσής του αποτελεί ντροπή. Προφανώς οι νατοϊκές δυνάμεις δεν θα καταδικαστούν και δεν θα παραπεμφθούν για τις βόμβες φωσφόρου και τα κτυπήματα σε κατοικημένες περιοχές.
    Τώρα αρχίζουν τα δεινά για το Σερβικό λαό, που παρεμπιπτόντως δεν διδάχθηκε από τα πάθη και λάθη του ελληνικού λαού.
    Η αποπομπή του έλληνα στρατηγού
    Σε αυτό το μοντέλο «παράδοσης» κινήθηκε και η αποπομπή του έλληνα τέως Α/ΓΕΕΘΑ στρατηγού Γράψα ο οποίος τόλμησε να εκδώσει σχέδιο επάνδρωσης νησιών του Αιγαίου, δηλαδή το αυτονόητο, καθώς και την άρνησή του στη μείωση της στρατιωτικής θητείας για ψηφοθηρικούς λόγους, θέτοντας σε κίνδυνο την ασφάλεια της χώρας. Αμέσως και με συνοπτικές διαδικασίες και κατόπιν εισηγήσεων του υπουργείου Εξωφρενικών και συγκεκριμένα της Ντόρας Μητσοτάκη (Μπακογιάννη), καθώς και του «πολλά βαρύ» Βαγγέλα τον απόπεμψαν.