#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/10/2012 21:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στρατιώτης στην Έδεσσα, ήταν ο Χο Τσι Μινχ στη διάρκεια του Α'.Π.Π.



Στρατιώτης στην Έδεσσα ήταν, κατά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο, ο Χο Τσι Μινχ, πατέρας του βιετναμέζικου έθνους και ο άνθρωπος που (μαζί με την στρατιωτική ιδιοφυία τον στρατηγό Γκιαπ) κέρδισε τον πόλεμο του Βιετνάμ. Αυτό τουλάχιστον ανέφερε ο πρώτος πρέσβης του Βιετνάμ στην Ελλάδα Μπιν Βου που επισκέφθηκε την Έδεσσα μετά από πρόσκληση του δημάρχου Δημήτρη Γιάννου, κατά τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου.

Συγκεκριμένα, όπως έγινε γνωστό, κατά τις επαφές που είχε ο κ. Βου με εκπροσώπους του δήμου αλλά και της αντιπεριφέρειας Πέλλας, ο Χο Τσι Μινχ υπηρέτησε στον Γαλλικό στρατό και πέρασε από την Έδεσσα, στην περιοχή προς την Σκύδρα. Μάλιστα, στο πλαίσιο της αναζήτησης σχετικών πληροφοριών ο πρέσβης επισκέφθηκε μαζί με τον δήμαρχο, τον Τρύφωνα Σιβένα (107 χρονών σήμερα), ο οποίος επιβεβαίωσε το γεγονός με μοναδικές λεπτομέρειες. Σύμφωνα δε με άλλες πληροφορίες, ο στρατιώτης Χο Τσι Μινχ, υπηρετούσε με την ειδικότητα του μάγειρα. 

Κατά τον υπεύθυνο πολιτιστικού τουρισμού του δήμου Έδεσσας, Ευάγγελο Κυριακού, η επίσημη αναγνώριση ότι μια παγκοσμίου φήμης προσωπικότητα όπως ο Χο Τσι Μινχ, υπηρέτησε στην Έδεσσα, δημιουργεί νέα δεδομένα για τους τουρίστες που προέρχονται από την Νοτιοανατολική Ασία και επισκέπτονται τη χώρα, καθώς η Έδεσσα μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα των τουριστικών πρακτορείων. Για το λόγο αυτό οργανώθηκε από το τμήμα Πολιτιστικού Τουρισμού της Δημοτικής Κοινωφελούς Επιχείρησης Έδεσσας ειδική ξενάγηση με θέμα «Έδεσσα-Πέλλα-Μακεδονία, Στα βήματα του Χο Τσι Μινχ».

Λίγο πριν την επιστροφή του ο πρέσβης του Βιετνάμ φύτεψε συμβολικά μαζί με τον δήμαρχο Έδεσσας, το δέντρο της φιλίας των λαών, στην αυλή του παλιού γαλλικού νοσοκομείου (σημερινό ΚΑΠΗ & Δημόσια Βιβλιοθήκη) πάνω στην οδό (Φιλίππου) που άνοιξαν γάλλοι στρατιώτες. Πρόκειται για ένα φυτό που τοποθετήθηκε δίπλα στο τεράστιο και εξαιρετικά σπάνιο Τζίνκο Μπίλομπα, το οποίο φυτεύτηκε την περίοδο εκείνη από τους Γάλλους.

Ο πρέσβης αναχώρησε από την Έδεσσα υποσχόμενος ότι όπως η Ελλάδα βοήθησε το Βιετνάμ στις δύσκολες στιγμές του έτσι και το Βιετνάμ θα κάνει ό,τι είναι δυνατό για ...ξεπεράσει η χώρα μας την κρίση.

Να σημειώσουμε εδώ, ότι το Βιετνάμ, τα τελευταία χρόνια από αντίπαλος -και τι αντίπαλος!- των ΗΠΑ, έχει μετεξελιχθεί, σε σχεδόν ...στρατηγικό εταίρο και σίγουρα προνομιακό εταίρο στην περιοχή της Νοτιανατολικής Ασίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 30/10/2012 21:49:03

    Αν θυμαμαι ....αυτος, μαζι με το Στρατηγο Νταγνεν Γκιαπ, πηραν τη μεγαλη νικη στη κρισιμη μαχη του Ντιεν-μπιεν-φου που εκρινε το πολεμο κατα των Γαλλων στην πρωην Γαλλικη Ινδοκινα....

  2. Parsifal avatar
    Parsifal 31/10/2012 00:10:11

    Αυτός είναι. Εμεινε στην Ιστορία η υπομονετική, με πείσμα μυρμηγκιού διακίνηση βαρέως υλικού, εως και πυροβολικού και ολμων επάνω σε ... ποδήλατα (!) ωστε να διαλάθουν της προσοχής των Γαλλικών αναγνωριστικών πέριξ της βάσεως του Ντιέν Μπιέν Φού, υλικού που τσάκισε την Γαλλική αμυνα.
    Είχα την τιμή να υπηρετήσω στην μονάδα 1er RPIMa, 1ο Σύνταγμα Αλεξιπτωτιστών - Πεζοναυτών, "κληρονόμο" του1ου Τάγματος Αλεξιπτωτιστών των Αποικιών (1er BPC) που ερρίφθη πρός ενίσχυση των υπερασπιστών του Ντιέν Μπιέν Φού. Θα πρέπει λοιπόν, αγνοώντας την πολιτική ορθότητα να αναφερθούμε και στον ηρωισμό των Γάλλων Αλεξιπτωτιστών που επεσαν σε μια "χαμένη" μάχη, που πήδηξαν σε ενα φλεγόμενο, περικυκλωμένο και πανταχόθεν βαλλόμενο στόχο για να ενσιχύσουν τους συντρόφους τους των αλλων κλάδων.
    "Qui ose gagne", το γνωστό "Who dares wins" η ο Τολμών Νικά, διαχρονικό motto των Καταδρομών αρχής γενομένης απο τους SAS και διαδοχικώς υιοθετούμενο και απο το 1er BPC που δημιουργήθηκε τον Σεπτέμβριο του 1940.
    Ενίοτε βεβαίως ο Τολμών δεν ενίκησε, οπως στο Ντιέν Μπιέν Φού, αλλά αυτό είναι μια αλλη ιστορία...
    Ασχετο σαν σχόλιο, αλλά φορτίσθηκα συναισθηματικά !

    • Κρίμα & Crime avatar
      Κρίμα & Crime @ Parsifal 31/10/2012 01:36:48

      Πολύ καλά έκανες!
      Μακάρι, να ...φορτίζεσαι συχνότερα!
      Όλο οικονομικά οικονομικά, κουρκούτιασε το μυαλό μας και ξεράθηκε η ψυχή μας.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Parsifal 31/10/2012 01:54:39

      Δεν μας τα 'χες πει αυτά! Πότε υπηρέρησες, αδερφέ;
      Όντως ήταν πολλοί γενναίοι. Ζήτησαν και πήδηξαν μέσα στον θύλακα για να πεθάνουν πολεμώντας μαζί με τους συναδέλφους τους...

      • Parsifal avatar
        Parsifal @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 31/10/2012 10:48:31

        To 1973... Και πρόλαβα εκπαιδευτή που είχε "κάμει" Ινδοκίνα και Αλγερία. Η συμβουλή του ηταν "να φοβάστε πρίν και μετά... Οχι κατά την διάρκεια !" σε ελεύθερη απόδοση.

      • george glavas avatar
        george glavas @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/10/2013 16:58:15

        bravo

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Parsifal 31/10/2012 20:43:59

      Εξαιρετικά ενδιαφέροντα κομμάτια της Ιστορίας οι 2 πόλεμοι στην Ινδοκίνα !

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 31/10/2012 08:32:03

    Γι' αυτό ζηλεύουν την Ελλάδα όλα τα κουτόφραγκα .

    • ΚωνΠ avatar
      ΚωνΠ @ ΠΕΛΙΑΣ 31/10/2012 12:03:06

      Ενώ εσύ είσαι ο Ελληνάρας έτσι;;; Περαστικά...

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ ΠΕΛΙΑΣ 31/10/2012 12:09:58

      Επειδή τη ζηλεύουν τόσο πολύ είναι τόσο μεγαλύτερος ο αριθμός των Ευρωπαίων που κάνουν διακοπες στην Ισπανία και την Τουρκία σε σχέση με την Ελλάδα. Ας είμαστε ρεαλιστές.

  4. ΚΜ avatar
    ΚΜ 31/10/2012 12:14:17

    Μας έκατσε το λαχείο. Θα γίνει η Έδεσσα τόπος προσκυνηματικού τουρισμού από τους χαβιαροαριστερούς όλου του κόσμου. Όπως παν για μια βδομάδα στην Κούβα του Φιντέλ το καλοκαίρι, ε τον χειμώνα θα έρχονται στην Έδεσσα. Μάλιστα άν σώζεται και κανα «ιερό κειμήλιο», πχ η άπλυτη σκελέα του Χο Τσι Μινχ, ακόμα καλύτερα.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/10/2012 12:22:03

    Μάγειρας στην Έδεσσα ο Χο Τσι Μίνχ - όπως λέμε "πασάς στα Γιάννενα".
    Έτσι εξηγείται η παγκοσμίου φήμης Βιετναμέζικη σπεσιαλιτέ "πέστροφα με κεράσια".
    Αλλάζω τάχιστα πόλη και επάγγελμα, μετακομίζω στην "πόλη των καταρρακτών", ν' ανοίξω Βιετναμέζικο εστιατόριο.