#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2009 12:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον Μπαράκ Ομπάμα το Νόμπελ Ειρήνης

 



Στον πρόεδρο των ΗΠΑ, Μπαράκ Ομπάμα θα απονεμηθεί το Νόμπελ Ειρήνης 2009. Η σχετική ανακοίνωση έγινε σήμερα στις 12 ώρα Ελλάδος.

Σύμφωνα με την επιτροπή των βραβείων η επιλογή του Αμερικανού Προέδρου βασίστηκε στις εντυπωσιακές προσπάθειες που έκανε για να ενισχύσει τη διεθνή διπλωματία και τη συνεργασία μεταξύ των λαών.

Για το φετινό Νόμπελ Ειρήνης προτάθηκε ο αριθμός-ρεκόρ των 205 υποψηφίων. Ο νικητής του βραβείου Νόμπελ λαμβάνει ένα χρυσό μετάλλιο και χρηματικό έπαθλο 10 εκατ. Σουηδικών Κορονών (1 εκατ. ευρώ).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris53m avatar
    aris53m 09/10/2009 12:49:52

    Φτάνει πια το καπέλωμα. Σειρά του Yorgo!!!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/10/2009 12:53:00

    Καλό!

    Μην ξεχάσουμε και ένα εγχώριο Air Force One για ιπτάμενη ηλεκτρονική διακυβέρνηση.

  3. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 09/10/2009 13:10:54

    Συγχωρήστε με, αλλά μου φαίνεται έσχατη ξεφτίλα. Τι έκανε ακριβώς ο άνθρωπος για την ειρήνη; Έφερε λέει ελπίδα. Και θα στείλει τώρα 45.000 στρατιώτες στο Αφγανιστάν. Και το σκέφτεται και για Ιράν. Δεν μπορούν να περιμένουν ένα-δυο χρόνια να κάνει πρώτα κάτι; Να δούμε το βίο και την πολιτεία του;

  4. dorieus avatar
    dorieus 09/10/2009 13:19:09

    barak treats, barak drinks που λένε και στο χωριό μου. Επιχείρηση "Αγιοποίηση".

  5. ΡΙΖΟΒΟΛΟΣ avatar
    ΡΙΖΟΒΟΛΟΣ 09/10/2009 13:34:13

    H γελοιότητα με τα βραβεία Νόμπελ ειρήνης πρέπει να σταματήσει.Εδώ έφτασαν στο σημείο οι Σουηδοί να δώσουν βραβείο Νόμπελ ειρήνης στον Κίσινγκερ,τον εγκληματία πολέμου!!!ΑΛΗΤΕΣ!!!

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ ΡΙΖΟΒΟΛΟΣ 09/10/2009 18:01:45

      Οι Νορβηγοι.Το Νομπελ Ειρηνης δινεται απο τους Νορβηγους,εαν δεν κανω λαθος.Ολα τα αλλα απο τους Σουηδους.

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ ΡΙΖΟΒΟΛΟΣ 09/10/2009 18:11:54

      "Ονόμασαν την αμαρτία αρετή και την έβαλαν στις εκκλησίες να την προσκυνήσουν".
      Από νόμπελ ειρήνης, νόμπελ κρεοπωλείων και αιμοποσίας, με στόχο την δημιουργία του πλανήτη των σκλάβων.

  6. ataktos avatar
    ataktos 09/10/2009 13:35:13

    Αφού «κλείδωσε» το σύστημα κοινωνικής ασφάλισης …

  7. ataktos avatar
    ataktos 09/10/2009 13:54:34

    Και εξασφάλισε σε 29 εκ. Αμερικανούς πολίτες (!!!) την κοινωνική ασφάλεια μήπως κάτι παρόμοιο κατόρθωμα είδατε η θααα.. δούμε εδώ στην «κοινωνική Ε.Ε.» ..

  8. Κρης avatar
    Κρης 09/10/2009 14:03:07

    http://nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/10/2009 15:18:27

    Nobel θα πάρει και ο ΓΑΠ μόλις κλείσει το Κυπριακό θάβοντας τους Κυπρίους, μόλις κλείσει το "Μακεδονικό" δίνοντας στους Σκοπιανούς και μόλις δώσει Αιγαίο "λύνοντας" τις ελληνοτουρκικές διαφορές.

    Αιτιολογία : "για την συμβολή του στην διευθέτηση των μακροχρόνιων συνοριακών διαφορών σε μια ταραγμένη περιοχή του Πλανήτη, για την καθοριστική συμμετοχή του στην εξάλειψη των ιστορικών εχθροτήτων μεταξύ Ελλάδας- Τουρκίας και για την καθιέρωση κλίματος αρμονικής γειτονίας (βλέπε νεο-οθωμανική υποταγή και φινλανδοποίηση της Ελλάδας) μεταξύ δυο μέχρι πρότινος προαιώνιων εχθρών".

    Μιλάω δυστυχώς σοβαρά.
    Και εύχομαι να διαψευσθώ.

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/10/2009 15:22:11

    Εδώ παίρνει ο "νεοσύλλεκτος" Ομπάμα, και ο στρατηγός ΓΑΠ, πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, θα μείνει έτσι ;

    • ataktos avatar
      ataktos @ Προφήτης 09/10/2009 16:22:02

      xaxaxaxa

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 09/10/2009 15:36:29

    Οργουελλικη η κατασταση φιλτατοι. ακου βραβειο ειρηνης! μαλιστα της ιατρικης-φυσιολογιας το εχουν δωσει οι αλητηριοι Σουηδοι σε ολο το αμερικανοεβραικο (κατα βαση σιωνιστικο) συναφι που με τις "μοριακες" μελετες θεραπευουν τον καρκινο εδω και 50 χρονια. Ειναι μαφια, σας λεω, τους ξερω απο πρωτο χερι.
    Και με τετοια μαφια πως να το παρουν επιφανεις ελληνες; Π.χ. ο Παπανικολαου που εσωσε εκατομυρια γυναικες, ο Κοτζιας, ο Κατσογιαννης, ο Χριστοδουλου, ο Νανοπουλος και τοσοι αλλοι; Μαλιστα, στο Κορνελλ στη νεα Υορκη οι αλητηριοι προσπαθησαν να κλεισουν την βιβλιοθηκη που υπαρχει στη μνημη του Παπανικολαου και στην προτομη του εχουν και κατι ακρως ρατσιστικο. Γραφουν οτι "ηλθε απο την ελλαδα αλλα εκανε την Αμερικη πατριδα του (τριχες δλδ, απλα ηταν χωρος δρασεως για τον Παπανικολαου η Αμερικη) και -δωστε προσοχη- κρατησε τις ελληνικες του συνηθειες, ηθη και εθιμα και ο,τι εφερε απο την ελλαδα, αλλα αν το διαβασετε στα Αγγλικα θα δειτε καθαρα τους υπαινιγμους των αλητηριων εναντιον του "Ελληνισμου" του Παπανικολαου. Αυτοι ειναι οι "δημοκρατες" που πουλαν και προσπαθουν να "διαδωσουν" τη δημοκρατια με αντιτιμο εκατομυρια νεκρους καθε χρονο σε ολη την υφηλιο.

  12. peripeton avatar
    peripeton 09/10/2009 16:52:18

    Αξίζει να σημειωθεί ότι η διορία για την κατάθεση υποψηφιοτήτων για τα Νόμπελ Ειρήνης ήταν η 14η Ιανουαρίου 2009. ΔΗλαδή 2 εβδομάδες μετά την ανάληψη καθηκόντων από τον Μπαράκ Ομπάμα. Γελοίοι, θλιβεροί ή επικίνδυνοι;

    Όταν έχουν πάρει βραβείο Νόμπελ ειρήνης εγκληματίες σαν τον Κλίντον, τον Πέρες και τον Κίσινγκερ, λέτε να είχαν ενδιασμούς να το έδιναν και στον πολεμοχαρή με μορφή ειρηνιστή Ομπάμα;

  13. Anonimi avatar
    Anonimi 09/10/2009 17:01:01

    Όλα τυπικά είναι. Εδώ ο Gordon Brown βραβεύτηκε από τους Αμερικάνους ως ο καλύτερος (παγκοσμίως!!!) πολιτικός για τις πρωτοβουλίες του σε σχέση με την οικονομική κρίση ενώ σύσσωμο το Βρεττανικό έθνος τον αντιπαθεί και μπήγει καρφίτσες σε χειροποίητα ομοιώματά του τα βράδυα.
    Ο Ομπάμα κατά την ταπεινή μου γνώμη θα άξιζε (αν υπήρχε) το Νόμπελ του πιο εμφανίσιμου πολιτικού. Με τόσες χλαπάτσες που κυκλοφορούν, μπορούμε επιτέλους να βλέπουμε ειδήσεις και να ξεκουράζονται τα ματάκια μας.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Anonimi 09/10/2009 18:55:22

      στη φωτό πάντως κιτρινιάρη τον βλέπω

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ αλλενάκι 09/10/2009 19:00:06

        λάθος color balance... δεν έχουν photoshop... θα βάλω κάποιον να στο στείλει σε ότι χρώμα θες!

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ archaeopteryx 09/10/2009 19:04:45

          μπα, δε νομίζω ότι με ενδιαφέρει κιόλας ...

      • Anonimi avatar
        Anonimi @ αλλενάκι 09/10/2009 21:20:27

        χαχαχα... Πολύ δύσκολη είσαι φιλενάδα

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Anonimi 09/10/2009 21:22:00

          μα ... σε παρακαλώ ...!