02/01/2010 13:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στη Γαλλία η επιβολή πράσινου φόρου άνθρακα κρίθηκε αντισυνταγματική

Το όνειρο του Γάλλου προέδρου Nicolas Sarkozy να βάλει στην πρώτη γραμμή τη χώρα του ενάντια στην καταπολέμηση του φαινόμενου του θερμοκηπίου, απέτυχε. Εκτός αν ήξερε εκ των προτέρων πως θα αποτύχει..

Το Συνταγματικό Συμβούλιο της χώρας, έκρινε το σχέδιο της κυβέρνησης για την επιβολή φόρου άνθρακα στη χρήση ορυκτών καυσίμων από την 1η Ιανουαρίου, αντισυνταγματικό επειδή δημιουργεί πολλές αδικίες και προβλέπει πολλές εξαιρέσεις, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «Τα Νέα».

Ο νέος φόρος στην κατανάλωση πετρελαίου, φυσικού αερίου και λιθάνθρακα είχε καθοριστεί στα 17 ευρώ ανά τόνο εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα, με στόχο την καταπολέμηση της κλιματικής αλλαγής.

Θα ίσχυε για τους οικιακούς καταναλωτές και για ορισμένα εργοστάσια, όχι όμως και για τη βαριά βιομηχανία και τις μονάδες ηλεκτρικού ρεύματος.

Το Συνταγματικό Συμβούλιο στην απόφαση του, επισήμανε ότι το σχέδιο θα εξαιρούσε το 93% του συνόλου των εκπομπών.

«Ο μεγάλος αριθμός εξαιρέσεων από το φόρο άνθρακα βαίνει αντίθετα στο στόχο της καταπολέμησης της κλιματικής αλλαγής και παραβιάζει την ισότητα που απολαμβάνουν όλοι» ανέφερε.

Η κυβέρνηση ανακοίνωσε μετά την εν λόγω απόφαση ότι θα καταθέσει σύντομα νέο σχέδιο για το φόρο άνθρακα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζετι avatar
    Βανζετι 02/01/2010 14:22:58

    Γιώργο...τα μαθες τα νεα.....

  2. DrNo avatar
    DrNo 02/01/2010 16:36:59

    Του Γιώργου το αυτί δεν ιδρώνει. Φέρνει την πράσινη ανάπτυξη, θα μας πάρει και τα αυτοκίνητα και θα κυκλοφορούμε με ποδήλατα χωρίς σέλες...

    http://citypress-gr.blogspot.com/2009/12/2_31.html

    • maquis avatar
      maquis @ DrNo 02/01/2010 20:54:19

      Ποδήλατα χωρις αλυσσίδες μαλλον!

  3. bugtrottel avatar
    bugtrottel 02/01/2010 20:58:17

    Τι υποκρισία!

  4. Orestios avatar
    Orestios 02/01/2010 21:10:26

    Εκεί τουλάχιστον υπάρχει συνταγματικό δικαστήριο. Στο κράτος-οπερέτα του Γιωργάκη έχουμε αέρα κοπανιστό

    • DrNo avatar
      DrNo @ Orestios 02/01/2010 23:33:27

      Καλά το είπες! Συνταγματικό Δικαστήριο! Μεταφέρω κόπυ/πειστ ένα ποστάρισμα απο το Καφενείο για τα τιμολόγια ΑΠΕ, που μου έκανε εντύπωση:

      ΣΚΑΝΔΑΛΟ 2ο: ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΜΕ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΥΡΓΙΚΉ ΑΠΟΦΑΣΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΞΟΥΝ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ (ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΤΑΚ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ)

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ DrNo 02/01/2010 23:44:27

        Χωρίς να είμαι βέβαιος, νομίζω ότι δεν αποφεύγουν έτσι κάτι για δύο λόγους. Πρώτον, και με τυπικό νόμο να κάνουν την όποια αύξηση, ο νόμος για να εξειδικευθεί χρειάζεται διοικητικές πράξεις, που μπορούν να προσβληθούν στα δικαστήρια. Δεύτερον, αν κάποιος δεν υπακούσει στο νόμο και η διοίκηση προσφύγει δικαστικώς εναντίον του, το δικαστήριο μπορεί στο πλαίσιο της εκδίκασης της συγκεκριμένης διαφοράς να κρίνει το νόμο αντισυνταγματικό οπότε δε θα τον εφαρμόσει.

  5. DrNo avatar
    DrNo 02/01/2010 23:29:33

    Καλά το είπες! Συνταγματικό Δικαστήριο! Μεταφέρω copy/paste ένα ποστάρισμα που μου έκανε εντύπωση:

    "ΣΚΑΝΔΑΛΟ 2ο: ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΜΕ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΥΡΓΙΚΉ ΑΠΟΦΑΣΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΞΟΥΝ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ (ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΤΑΚ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ)"

    https://www.blogger.com/comment.g?blogID=4170477344041637844&postID=4546376305783133195

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/01/2010 04:47:36

    με εξαίρεση τα ερευνητικά προγράμματα, οποιαδήποτε εμπορική εφαρμογή ΑΠΕ είναι φορομπηχτηική απάτη. Οι ΑΠΕ είναι καλές για απομακρυσμένα μέρη που δεν πάει δίκτυο, για μικρά χωρία στην Παπούα της Νέας Γουϊνέας, και για κότερα που δεν πλησιάζουν λιμάνια.

  7. enas avatar
    enas 03/01/2010 11:29:40

    Θα δείτε που η μπιρμπίλω θα μας βάλει και πράσινο φόρο άνθρακα. Από τη μία αυξάνει τα τιμολόγια των ΑΠΕ. Από την άλλη ανακοίνωσε πράσινο ταμείο.

    Ποιος θα γεμίσει το ταμείο με λεφτά; Οι Έλληνες φορολογούμενοι. Ποιος θα εισπράτει λεφτά από το ταμείο; Οι εταιρείες.