18/02/2010 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην πυρηνική ενέργεια επιστρέφουν οι ΗΠΑ

Στην πυρηνική ενέργεια επιστρέφουν οι ΗΠΑ έπειτα από 30 χρόνια.

Πιο συγκεκριμένα, όπως ανακοίνωσε ο Αμερικανός πρόεδρος, Μπάρακ Ομπάμα, θα διατεθούν πάνω από 8 δις. υπό μορφή δανείου για την κατασκευή της πρώτης πυρηνικής μονάδας στις ΗΠΑ.

Οι δυο αντιδραστήρες θα κατασκευαστούν στην πολιτεία της Τζόρτζια από την αμερικανική εταιρεία Southern Company.

Σε δηλώσεις του ο Μπάρακ Ομπάμα τόνισε ότι οι πυρηνικές μονάδες θα είναι ασφαλείς, ενώ προσέθεσε ότι χρειάζονται ώστε οι ΗΠΑ να καλύψουν τις ενεργειακές τους ανάγκες.

Παράλληλα επισήμανε ότι θα τονώσουν την οικονομία καθώς θα δημιουργηθούν χιλιάδες θέσεις εργασίας μέσα στα επόμενα οχτώ χρόνια.

Υπενθυμίζεται ότι οι ΗΠΑ δεν έχει κατασκευάσει εργοστάσια πυρηνικής ενέργειας μετά το ατύχημα στον σταθμό Three Mile Island το 1979 στην Πενσιλβάνια, όταν μια από τις μονάδες που διαθέτει κυριολεκτικά έλιωσε.

Το ατύχημα είχε προκαλέσει μεγάλο πλήγμα στην πυρηνική βιομηχανία των ΗΠΑ, καθώς αυξήθηκαν οι φόβοι για τους κινδύνους της πυρηνικής ενέργειας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 19/02/2010 00:01:41

    αυτή τη στιγμή έχουν έχουν 104 σε 31 πολιτείες και στον προϋπολογισμό του 11 χρηματοδοτούν έντεκα καινούργια.
    και η Ευρώπη; παλεύει για το ευρώ στην πλατούλα μας...

  2. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 19/02/2010 00:02:03

    εφτά καινούργια.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/02/2010 00:12:53

    Eιναι βεβαιο τοι θα γινουν πυρηνικα εργοστασια σε ολες τις γειτονικες χωρες,
    Βουλγαρια,Τουρκια,Αλβανια ισως μεχρι και Σκοπια και στην Ελλαδα δεν θα τολμα κανεις να θεσει θεμα.

  4. anomymous avatar
    anomymous 19/02/2010 02:07:00

    Κάποιοι είχαν φροντήσει στα 80s να κολλήσουμε... και ο Γιωργάκης το συνεχίζει!!

  5. ραγος avatar
    ραγος 19/02/2010 10:17:23

    οκ, ας χρησιμοποιήσω ένα κατά τα άλλα κατάπτυστο επιχείρημα:

    Αμα τα θέλεις, πάρε μερικά στο σπίτι σου να τα φιλοξενήσεις

    σταν πυρηνικά απόβλητα αναφέρομαι

  6. ραγος avatar
    ραγος 19/02/2010 10:20:34

    όποιος υποστηρίζει πως η πυρηνική ενέργεια είναι αναπόφευκτη αλλα αναγκαία, έχει να λογοδοτήσει στις επόμενες γενιές.
    όλα στο βωμό της "ανάπτυξης". αυτης της αγγλοσαξωνικής επινόησης για να εκφράσει την προσπάθεια του ανθρώπου για βελτίωση.
    Αυτός είναι ο σκοπός και αυτοσκοπός μας; Αυτή την ανάπτυξη αξίζουμε και δικαιούμαστε;
    Αν ναι, τότε πολύ ορθά οδεύουμε προς την καταστροφή μας. Αυτό αξίζουμε, αυτό θα λάβουμε.

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 19/02/2010 10:20:48

    Δε φτάνουνε ρε ραγέ για όλους, οι Γάλλοι που έχουν ένα τεράστιο αναλογικά ποσοστό κάλυψης με πυρηνική ενέργεια με το ζόρι γεμίζουν ένα δωμάτιο τα απόβλητα όλης της χώρας. Κατά τα άλλα είπαμε, όλοι σχετικοί... μήπως μικρός έβλεπες και Captain Planet?

  8. TopGunZ avatar
    TopGunZ 19/02/2010 10:23:21

    Επειδή πιο πάνω λες για τα πηρυνικά απόβλητα θα κάνουμε μια συμφωνία, εγώ θα πάρω ένα βαρέλι στο σπίτι μου και εσύ θα πας να μείνεις κάτω από μια ανεμογεννήτρια.

  9. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 19/02/2010 10:36:25

    @ TopGunZ
    Τα πάνε τα απόβλητα "δίπλα": Ρώτα τους Γερμανούς της περιοχής του Αννοβέρου τι εστί αλατορυχείον του Gorleben.
    Ο Γαλλο-γερμανικός άξονας δεν έχει μόνο καλά. Έχει και τα μελανά του σημεία.

  10. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 19/02/2010 10:38:47

    Γουστάρεις μεταλλαγμένους απογόνους βλέπω!
    ΟΚ, και εγώ συμπαθώ τον Γούλβεριν! Τα εγγόνια μου θα συνατήσουν ενδιαφέροντες συνομηλίκους.

  11. enianos avatar
    enianos 19/02/2010 10:42:58

    Με το υδρογόνο τι έγινε δεν τους κάνει τελικά ? Εάν κάνεις σχάση για να ζεστάνεις ένα ατμολέβητα, είναι σαν να τοποθετείς στο κάρο αντί για άλογο, μηχανή FERRARI !

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ enianos 19/02/2010 10:48:26

      Το κάρο της οικονομίας τους τούμπαρε, τώρα προσπαθούν να το βγάλουν από τη χαράδρα. Με τόση ανεργία, σκέφτηκαν να προσλάβουν κόσμο να φτιάχνει μηχανές FERRARI για κάρα σε δύσκολες ανηφόρες.
      It 's the economy, stupids!

  12. anomymous avatar
    anomymous 19/02/2010 16:46:45

    Sic, τα επιχειρήματά σου είναι ελαφρώς άσχετα και λαικίστικα. Μιλαω για όλο το post. Εδώ όλος ο κόσμος αλλάζει, Αμερική, Κίνα, η περιοχή μας θα γεμίσει αντιδραστήρες. Εσύ τη καραμέλα των 80s πιπιλάς ακόμα? Κάτι τρέχει με σένα Sic, για ψάξου λίγο. Ολοι μας επιρρεαστήκαμε δε λεω, αλλά πιστεψέ με, η πλειοψηφία των έξυπνων και ενημερωμένων πραγματικών οικολόγων είναι αναφανδόν υπέρ τησπυρηνικής ενέργειας. Οσο για τα απόβλητα, χιλιάδες επιστήμονες ασχολούνται για να βρεθεί η ριζική λύση κάποια στιγμή...

    • rage avatar
      rage @ anomymous 03/05/2010 14:50:17

      κάποια στιγμή... μέχρι τότε ας τα θάβουμε στις χώρες του τρίτου κόσμου

      (μόνο που και η ελλαδα χώρα του τρίτου κόσμου είναι)