#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/08/2012 18:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σμιτ: Γελοίο να κυβερνάται ο κόσμος βάσει των διαθέσεων των αγορών



Ο Χέλμουτ Σμιτ και ο Ζισκάρ ντ’ Εσταίν ζήτησαν αλληλεγγύη προς τις πληττόμενες χώρες της Ευρωζώνης. Η Ελλάδα δεν πρέπει να φύγει από την Ευρωζώνη, τόνισε ο 93χρονος Σμιτ. Πρόσθεσε όμως ότι μεταξύ των αρχηγών κυβερνήσεων δεν βλέπει κάποιον να αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο με αποφασιστικότητα να δράσει κατά της κρίσης χρέους.

«Δεν είναι δουλειά του ηγέτη να ευχαριστεί τις αγορές, αλλά να τους αφαιρέσει δύναμη τους και να την ξαναδώσει στο κράτος», δήλωσε ο Σμιτ. Σύμφωνα με τον πρώην Καγκελάριο, οι αρχηγοί των χωρών της Ευρώπης απέτυχαν ως προς τη διαχείριση της κρίσης. Σήμερα οι τραπεζίτες κυριαρχούν και πάλι στο παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα.

«Είναι γελοίο να κυβερνάται ο κόσμος με βάση τις διαθέσεις των αγορών, από 35χρονους νεαρούς οι οποίοι αυτοθεωρούνται μάνατζερ τραπεζών», δήλωσε ο πρώην καγκελάριος της Γερμανίας.

http://www.skai.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 26/08/2012 18:39:41

    Εκεί που έχεσαν οι ηγέτες του '40, του '50, του '60, του '70, ακόμα και του '80, βγήκαν οι σημερινοί.

    Παγκοσμίως.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/08/2012 18:59:49

    Από την μία πλευρά της ζυγαριάς ο 93χρονος Χέλμουτ Σμίτ, καγκελλάριος μέχρι το 1983, από την άλλη οι διάφοροι "μοντέρνοι νεαροί" τύπου Ντόμπριντ, Ρέσλερ, Ζέεχόφερ, Κάουντερ κτλ (για λόγους τακτ δεν αναφέρομαι και σε κυρίες).
    Μια ακόμη απόδειξη ότι οι σκληρές δεκαετίες που περνούν, μας θυμίζουν ότι η "ιστορική πρόοδος" είναι ανύπαρκτη φαντασίωση.
    Και ότι η πνευματική αρτηριοσκλήρωση συχνότατα δεν έρχεται με τα πολλά χρόνια, αλλά πολύ, υπερβολικά πρόωρα σε μερικούς ανθρώπους. Ενώ κάποιοι 90άρηδες παραμένουν πνευματικά διαυγείς σαν 20άρηδες.

    • sawas avatar
      sawas @ Ο Θείος 26/08/2012 19:31:08

      Μάλλον στη γενιά του ανδρώθηκε και γιγαντώθηκε η παρασιτική οικονομία με τις εικονικές αγοραπωλησίες. Ένα μερίδιο ευθύνης έχει και αυτός.

      Τώρα, αν ήταν στην εξουσία με ίδια μυαλά που κουβαλαει, θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο να βάλει στην ζυγαριά το ΑΕΠ (~50τρις ) από την μια μεριά και το παρασιτικό κεφάλαιο (~640τρις) από την άλλη και να καμωθεί πως ο Δαβίδ θα τιθασεύσει τον Γολιάθ.

      Ερ: Θα αντιστέκονταν αυτός στο μέλι? (Τι λέει ο Γιοσκα και το φιλαράκι του ο Γκερχαρντ επ αυτού?)

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Ο Θείος 26/08/2012 19:40:47

      Και να σκεφτείς ό,τι τσιτάρουμε έναν τυπικό "δεξιό¨σοσιαλδημοκράτη...
      ...κάποιες δεκαετίες,βέβαια, μετά την αποχώρηση του απο την εξουσία...,
      άνθρωπο που επέβαλε το beruftsverboten, την απαγόρευση εισόδου στο
      δημόσιο για πολιτικούς λόγους...π.χ αρθρογραφία στο koncret σε......
      κοντινές σελίδες μ΄αυτές της Ulrike Meinhof.....έτσι έίναι...οι άνθρωποι
      γίνονται πιό μετριοπαθείς με τα χρόνια.....μόνο η γερμανική ακαμψία
      παραμένει...είτε είναι νικητές είτε ηττημένοι!
      'Οπως και νά'χει,καλό μας κάνει...σε τέτοιες ώρες λέμε κι'ευχαριστώ!

      • εξαρχεας avatar
        εξαρχεας @ βαγόνι 26/08/2012 19:58:46

        δεν ήταν λιγότερο δημοκρατικός από όποιον φαντάζεσθε, απλώς δεν ήθελε η πατρίδα του να αυτοκτονήσει.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ βαγόνι 27/08/2012 11:36:15

        Για φαντασθείτε όμως ώ του θαύματος, να παίρνανε την εξουσία (!), οι τότε "μετριοπαθείς" Baader και Meinhof !
        Μπρρρ, ούτε ψύλλος στον κόρφο των Γερμανών (και τον δικό μας)....
        Μη βαράτε, ένα υποθετικό νοητικό πείραμα έκανα...

        • βαγόνι avatar
          βαγόνι @ Ο Θείος 27/08/2012 12:27:34

          Δεν υπήρχε καμμία τέτοια δυνατότητα...δεν υπήρξε,ακόμη, ούτε στην περίπτωση της
          δολοφονίας της Luxemburg,απο τα Freicorps το'19
          στην περίοδο των Embert & Noske, κατα δολίαν
          σύμπτωσιν πάλι SPD!
          Η περίπτωση Baader-Meinhof δεν ξεπερνούσε τα
          όρια της ένοπλης ιδεολογικοποιημένης λύσσας,
          χωρίς δυνατότητα μαζικής διείσδυσης.
          Μετά την εξουδετέρωση της οργάνωσης περίττευε
          αυτό το νομικό οπλοστάσιο....τολμώ να πώ, ότι
          στη σύντομη περίοδο Willy Brandt, που προηγήθηκε, θα ήταν άλλη η αντιμετώπιση...τώρα,
          βέβαια, η ιστορική αναδρομή μοιάζει πολυτέλεια,
          και ειδικά για μια περίπτωση που,στη σημερινή
          της τοποθέτηση,είναι απολύτως θετική.
          Βίτσια των σχολιαστών, μή εχόντων άλλο τι...
          ποιείν!

  3. Κομμουνι απο ΑΣΟΕΕ avatar
    Κομμουνι απο ΑΣΟΕΕ 26/08/2012 20:11:07

    Αντε καλε... Λαϊκιστες... Που θελετε να μην κανουν ο,τι θελουν οι αγορες...

    • alvita avatar
      alvita @ Κομμουνι απο ΑΣΟΕΕ 26/08/2012 20:36:56

      Σε μας το λές ρε σύντροφε; Ατον κεντροδεξιό και στον κεντροαριστερό Ντεσταίν και Σμίτ, πές τα. χαχαχχαα Να τις σεβόμαστε όμως, λίγο τις γριές κουφάλες και τις γάτες της πολιτικής, ε; Δε νομίζετε ότι σε τέτοιους καιρούς που η πολιτική έχει εκχωρήσει ΟΛΗ την εξουσια της στην οικονομική διαπλοκή, θα πρέπει;

  4. δημης avatar
    δημης 28/08/2012 01:00:24

    "Σμιτ: Γελοίο να κυβερνάται ο κόσμος βάσει των διαθέσεων των αγορών"+++++++
    -ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ,ΚΥΡΙΕ ...,ΥΠΟΠΤΟ ΜΕΧΡΙ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑΣ...ΟΤΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΔΩΣΑΝ ΧΩΡΟ ΜΕ ΤΙΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  5. Darki avatar
    Darki 28/08/2012 22:32:24

    H εχεις λεφτα και πορευεσαι,η ζητας δανεικα.Αν παρεις δανεικα ¨*εξαρτασαι απ τις αγορες*.Που ειναι το παραλογο ηλιθιε ανθρωπε?