#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2011 17:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε Ειδικό Δικαστήριο ο πρώην πρωθυπουργός της Ισλανδίας για την κατάρρευση



Η πρώτη δίκη στα χρονικά άρχισε τη Δευτέρα ενώπιον του Ειδικού Δικαστηρίου της Ισλανδίας με κατηγορούμενο τον συντηρητικό πρώην πρωθυπουργό Γκέιρ Χάαρντε, ο οποίος εγκαλείται για αμέλεια κατά τη διάρκεια της σαρωτικής οικονομικής κρίσης του 2008 που προκάλεσε την κατάρρευση του τραπεζικού συστήματος της σκανδιναβικής χώρας.

Ο 60χρονος Γκέιρ Χάαρντε χαρακτηρίζει τη δίκη «φάρσα» και δηλώνει πως οι δικηγόροι του θα ζητήσουν την απόσυρση του κατηγορητηρίου.

Τονίζει ότι η υπόθεση εις βάρος του είναι πολιτικά υποκινούμενη από τη σημερινή κεντροαριστερή κυβέρνηση συνασπισμού της Ισλανδίας.

Ο πρώην πρωθυπουργός έφθασε στο δικαστήριο λίγα λεπτά πριν από την έναρξη της ακροαματικής διαδικασίας συνοδευόμενος από την σύζυγό του.

Οι τρεις μεγαλύτερες τράπεζες της Ισλανδίας κατέρρευσαν το 2008 υπό το βάρος της υπερσυγκέντρωσης χρεών στη διάρκεια μιας δεκαετίας με υπερατλαντικές επεκτάσεις που οδήγησαν την οικονομία σε κατάρρευση και τους επενδυτές σε φυγή.

Η κοινή γνώμη στην Ισλανδία είναι διχασμένη σχετικά με τη δίκη. Ορισμένοι θεωρούν πως ο πρώην πρωθυπουργός γίνεται αποδιοπομπαίος τράγος και άλλοι επιχειρηματολογούν πως είναι επιτακτική η απόδοση πολιτικών ευθυνών μετά την οικονομική κατάρρευση.

Είναι η πρώτη φορά που εκδικάζεται τέτοια υπόθεση από το Λαντσντομούρ, το ειδικό δικαστήριο της Ισλανδίας, που ιδρύθηκε το 1905 για να δικάζει υπουργούς που κατηγορούνται για εγκληματικές πράξεις.

Η Ισλανδία βυθίστηκε σε βαθιά ύφεση μετά την κατάρρευση των τριών μεγαλύτερων τραπεζών της -η κατάρρευση της Icesave άφησε στον «αέρα» χιλιάδες καταθέτες στη Βρετανία και την Ολλανδία, πυροδοτώντας διαμάχη σχετικά με τις αποζημιώσεις, στην οποία έως και σήμερα δεν έχει δοθεί λύση.

«Όταν κατέστη σαφές πως οδεύαμε προς την καταστροφή, το ιστορικό δείχνει πως έγιναν πολύ λίγα για την αποφυγή της» αναφέρει ο νυν υπουργός Οικονομικών της Ισλανδίας Στράινγκριμουρ Σίγκφουσον.

Ωστόσο, ο Γκέιρ Χάαρντε αντιτείνει πως η κυβέρνησή του απέφυγε τα λάθη της Ελλάδας και της Ιρλανδίας όταν επέτρεψε στις τράπεζες να καταρρεύσουν. «Έπρεπε να τις αφήσουμε. Ήταν χρεοκοπημένες. Και αποδεικνύεται ότι αυτό που πράξαμε ήταν το σωστό» αναφέρει.

http://www.tanea.gr/latestnews/article/?aid=4654549

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 05/09/2011 17:50:05

    ...και στα δικά μας!!!!

    • φωνη avatar
      φωνη @ sawas 05/09/2011 18:04:37

      .......Οι λεύτεροι.......

  2. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 05/09/2011 17:59:19

    Ας παραδειγματιστούμε.
    Πρώτα κάθαρση, μετά όλα τα άλλα.

  3. juliet avatar
    juliet 05/09/2011 18:49:14

    Λαΐκά η έστω μικτά δικαστήρια όχι πολιτικά.
    Θα μαζευτεί η ''αφρόκρεμα'' και ο ένας θα προσπαθεί να φανεί ο καλύτερος .Αν υπάρχει φιλότιμο κανένας δεν θα έπρεπε να πάει να τους υπερασπιστεί ,να μην υπάρξει κανένας Ελληνας που θα τους προσφέρει συγγνώμη.Είναι ΘΥΤΕΣ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ δενυπάρχει δικαιολογία .ΟΛΟΙ και απο τους άλλους .Το κουβάρι να φτάνει σε όλους όσους έπαιξαν αυτό το μοιραίο παιγνίδι προς όφελός του και εις βάρος της ΕΛΛΑΔΑΣ.
    Και άμμεσα ,να ξεβρωμίσει ο τόπος.

  4. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 05/09/2011 18:59:56

    Άντε και στα δικά μας: μόνο που εδώ έχουμε ήδη έτοιμο το μέρος, το Γουδί!

    • Nikolas avatar
      Nikolas @ Γιωργος Χ 05/09/2011 20:32:51

      φέρτε τους κι εγώ πατώ την σκανδάλη...

      • juliet avatar
        juliet @ Nikolas 05/09/2011 21:02:37

        και εγώ!!!!

  5. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 05/09/2011 21:14:55

    Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους.

  6. Prometheus avatar
    Prometheus 05/09/2011 21:24:33

    ανοίγουν οι ασκοί του Αιόλου ???

  7. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 05/09/2011 21:39:32

    Αίσχος! Απαράδεκτο! Η καταδίωξη πολιτικών προσώπων είναι πληγή για την ίδια τη Δημοκρατία μας...

    Υπογραφή,
    Άκης Τσοχατζόπουλος

    • juliet avatar
      juliet @ Χαζούλης 05/09/2011 21:45:03

      Aν και χαζούλης ,κάνεις έξυπνες επιλογές.http://www.antinews.gr/?p=86908
      Μαθήματα δημοκρατίας απο τους ''δημοκράτες-σολιαλιστάδες''.

  8. restless in koukaki avatar
    restless in koukaki 05/09/2011 21:47:03

    Κι οι δικοί μας ακόμη κοιμούνται ήσυχοι...

  9. Σαλονικιος avatar
    Σαλονικιος 06/09/2011 02:23:39

    Ετσι θελουν κοινηγημα πρωτου την κανουν για ''Miami Beach'' ας πανε πρωτα ''Κορυδαλος Beach'' 20 Χρονια στο κελι 33 χαχαχααααααααααααααα

  10. Αννίτα avatar
    Αννίτα 06/09/2011 10:28:05

    Οταν ενας πρωθυπουργός είναι υπεύθυνος για την κατάρρευση της χώρας του κ περνά από Ειδικό δικαστήριο για να δικαστεί, δεν του φταίνε τα υπόλοιπα κόμματα για τα χάλια του κ τα χάλια που έφτασε την χώρα του. Φτηνές δικαιολογίες, του συγκεκριμένου για να αποποιηθεί τις ευθύνες του, αλλά και οτι άλλο έπραξε σε συνεργασία ποιος ξέρει με ποιούς για να έλθει αυτό το αποτέλεσμα.
    Τα καλά του δικού μας Γαπ!!

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 06/09/2011 10:34:07

    Προσοχή,εδώ τό πασοκ από τό 1981,εχει διορίσει ολους τους ψηφοφόρους του
    στό δημόσιο.
    Αυτοί μέ τίς οικογένειές τους καί τούς κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες,στηρί-
    ζουν τό σύστημα πασοκ ή μέ άλλα λόγια ή ρεμούλα,τό βόλεμα,τό αραλίκι,η
    λαμογιά,κυβερνά σήμερα τήν Ελλάδα.
    Αυτά πρέπει νά πολεμήσουμε πρώτα,γιά νά εξαφανιστεί τό πασοκ,ο γιωργάκης
    δέν είναι τό πρόβλημα,απλά πιάστηκε βλάκας καί σήμερα παίζει τό κυβερνήτη..

  12. Σίμος avatar
    Σίμος 06/09/2011 15:50:01

    Ε Σαμαρά ξύπνα να δεις τι κάνουν οι φίλοι μας οι Ισλανδοί. Οι σοβαροί άνθρωποι παραπέμπουν πρωθυπουργούς για αμέλεια. Για να δούμε αν θα πληρώσει κανένας στην Ελλάδα για τα εγκλήματα του τελευταίου χρόνου.