#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/02/2011 12:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σεξουαλική παρενόχληση Αμερικανίδας δημοσιογράφου στην Αίγυπτο


Η σεξουαλική επίθεση που δέχθηκε η Αμερικανίδα δημοσιογράφος  του CBS  Lara Logan, που έγινε στη διάρκεια των διαδηλώσεων της Αιγύπτου, και που πήρε μεγάλη διεθνή δημοσιότητα, έχει θέσει επί τάπητος το τεράστιο πρόβλημα της σεξουαλικής κακομεταχείρισης που υφίστανται οι γυναίκες της Αιγύπτου.
Η αιγυπτιακή εξέγερση, μπορεί να αναζωπυρώνει ρομαντικές ιδέες περί ισότητας, ελευθερίας, κλπ. αλλά την ίδια νύχτα που η δημοσιογράφος υπέστη την επίθεση,  το ίδιο ακριβώς έπαθαν και δεκάδες άλλες Αιγύπτιες.
Όπως αναφέρει η φεμινίστρια Nawla Darwiche «Σε γενικές γραμμές, οι άνδρες επέδειξαν σεβασμό στη διάρκεια της επανάστασης, όμως εκείνη τη νύχτα σημειώθηκαν πολλά περιστατικά σεξουαλικής παρενόχλησης, και ένα από τα θύματα ήμουν κι εγώ».
Οι σεξουαλικές παρενοχλήσεις και επιθέσεις είναι κάτι το συνηθισμένο στην Αίγυπτο. Ακόμη και γυναίκες που είναι καλυμμένες με πέπλα από τη κορφή ως τα νύχια, πέφτουν θύματα. Σε μια δημοσκόπηση που έγινε στο Κάιρο, αποδείχτηκε πως το 83% των γυναικών (98% των αλλοδαπών), έχουν πέσει θύμα σεξουαλικής παρενόχληση. Το 62% των ανδρών παραδέχεται ότι  έχει προβεί σε σεξουαλική παρενόχληση γυναικών.
Οι συντηρητικοί Αιγύπτιοι που πιστεύουν ότι οι γυναίκες δεν πρέπει να κυκλοφορούν στους δρόμους, θεωρούν πως όσες το κάνουν, ειδικά αν είναι ασυνόδευτες, αποτελούν δίκαιο στόχο.

MSNBC

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 17/02/2011 12:49:07

    ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΙΣΛΑΜ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΟΧΙ ΠΡΟΣΩΠΟ.

    • απλώστρα avatar
      απλώστρα @ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 17/02/2011 15:57:15

      Μετά τον θάνατο του αφέντη, κληρονομείται μαζί με την υπόλοιπη οικοσκευή.

  2. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 17/02/2011 12:55:14

    Με την Αίγυπτο μόλις να ανακαλύπτει ότι από έλλειψη πατριωτικής ηγεσίας τζάμπα το αίμα κι ο ιδρώτας εκατομμυρίων ανθρώπων που ξεσηκώθηκαν κι έδιωξαν τον Μουμπάρακ, η αστεία αμερικάνικη προπαγάνδα περί "ισότητας" και περί "δικαιωμάτων" κινδυνεύει να θεωρηθεί κοροϊδία. Οσο για το δημοσιογραφικό ξυλάγγουρο με το αιώνια παγωμένο χαμόγελο η μικρότερη "τιμωρία" της ας είναι να την βιάσουν απεγνωσμένοι αραπάδες...

    • man8os avatar
      man8os @ http://neotera.wordpress.com 17/02/2011 13:11:38

      +++1000 axaxaxaa

  3. Misha avatar
    Misha 17/02/2011 13:03:14

    Θα αυξηθεί ο τουρισμός με προορισμό την Αίγυπτο.
    Σαν το ανέκδοτο που βρίζαν τον διαιτητή στο γήπεδο και του λεγανε «Γ...ώ τη μάνα σου» και πετάχτηκε η στερημένη μάνα φωνάζοντας «Εγώ είμαι η μάνα του! Εγώ ειμαι η μάνα του!»

    • Dora avatar
      Dora @ Misha 17/02/2011 16:32:09

      Γι'αυτο εδω οι ωριμες κυριες πηγαινουν καθε χρονο μονιμα διακοπες στην Αιγυπτο!!!!!! Ελεγα κι εγω....
      Παντως τα ιδρυματα κακοποιημενων γυναικων ειναι γεματα απο μουσουλμανες κι οχι μονο αιγυπτιες.
      Οσο για την επανασταση για αποκατασταση της δημοκρατιας στις χωρες αυτες ΜΟΝΟ ΓΕΛΙΟ προκαλει.Πως δηλαδη να καταφερεις να συνδιασεις αυτα τα δυο με το ισλαμ που αναιρει προκλητικα καθε δημοκρατικο κανονα ειτε μεσα στην οικογενεια,ειτε μεσα στην κοινωνια(με αλλοφρονουντες)?

  4. Nick avatar
    Nick 17/02/2011 13:07:27

    Διόρθωση: Η Lara Logan είναι Νοτιοαφρικανή, όχι Αμερικανίδα.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Nick 17/02/2011 13:13:34

      Αμερικανίδα ή Νοτιοαφρικανή, Αυστραλέζα ή Αγγλίδα, η εν λόγω κυρία είναι μια Αγγλοσαξώνισσα με την ίδια κουλτούρα και το ίδιο κόμπλεξ υπεροχής απέναντι στους υπόλοιπους. Άσε που αν είναι Νοτιοαφρικανή που μετανάστευσε στις ΗΠΑ, προφανώς το έκανε επειδή δεν άντεξε την ισοπολιτεία και την ισονομία με τους Μαύρους Νοτιοαφρικανούς στην μετά το απαρτχάιντ Νότια Αφρική. Αναρωτιέμαι, τι αταβιστικούς ρατσιστικούς φόβους τής ξύπνησε το σκούρο πλήθος στην Αίγυπτο...

      • Dora avatar
        Dora @ Στέργιος 17/02/2011 16:34:36

        Αυτο που λεει σχετικα με τις γυναικες ειναι απολυτα αληθινο ομως.
        Βεβαια εσυ τσατιστηκες για τον γνωστο λογο:προσβληθηκε το θρησκευτικο σου συναισθημα.

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 17/02/2011 13:10:52

    Τα δυτικά ΜΜΕ εβραικρατούνται και, συνεπώς, όλη την ώρα παρουσιάζουν τους Άραβες σαν μοβόρα κτήνη. Τόση ήταν η παραπληροφόρηση, που όλος ο κόσμος έτριβε τα μάτια του με τις ειρηνικές επαναστάσεις των Αράβων. "Πώς είναι δυνατόν;", αναρωτιόντουσαν.

    Σεξουαλική παρενόχληση υπάρχει παντού, σε όλες τις κοινωνίες.
    Παραδόξως πώς, όμως, μια γυναίκα μόνη είναι ασφαλέστερη στον αραβικό κόσμο παρά σε "θερμόαιμες" "χριστιανικές" χώρες. Η αίσθηση τής ντροπής είναι ιδιαιτέρως ανεπτυγμένη στους Άραβες, σε αντίθεση με τους Δυτικούς, στους οποίους επικρατεί η φιλοσοφία "εγώ να περνάω καλά, και χέσ'τους τους άλλους", ή "ακολούθησε την καρδιά σου", ή "απαγορεύεται το απαγορεύεται".

    Δεν ξέρω τι έπαθε η εν λόγω Αμερικανίδα. Είμαι σίγουρος ότι δεν μιλάει αραβικά - η εκμάθηση ξένων γλωσσών θεωρείται ανάθεμα από τους Αμερικάνους και όλους τους Αγγλοσάξωνες. Είμαι σίγουρος, επίσης, ότι έχοντας υποστεί πλύση εγκεφάλου από τα εβραιοκρατούμενα ΜΜΕ των ΗΠΑ για το πόσο αιμοσταγείς και βάρβαροι είναι οι Άραβες, η εν λόγω δημοσιογράφος βρισκόταν σε παρανοειδή ετοιμότητα: Μπορεί κάποιος Αιγύπτιος να της τράβηξε το μανίκι για να της δείξει κάτι (σωματική επαφή φυσιολογική στην Αίγυπτο και στην Ελλάδα, αλλά απαράδεκτη για τις ΗΠΑ) κι αυτή να θεώρησε ότι θέλουν να την αρπάξουν.

    • sawas avatar
      sawas @ Στέργιος 17/02/2011 15:13:40

      "The first casualty when war comes is truth"

      Δεν θα αργήσει να μάθουμε τι ακριβώς συνέβηκε.....

    • Dora avatar
      Dora @ Στέργιος 17/02/2011 16:40:57

      Που τα ξερεις εσυ ολ'αυτα Στεργιε?Εζησες ως γυναικα στον αραβικο κοσμο?
      Εγω που δουλευω χρονια μ'αυτες τις γυναικες και ξερω πολυ περισσοτερα απ' οσα φανταζεσαι,αν μου τα ελεγες αυτα κατα προσωπο,θα συγκρατουσα με πολυ κοπο τον εαυτο μου για να μην σου βρεξω κανα γερο χαστουκι!!!

      Μονο οι μισογυνηδες,οι κομπλεξικοι και οι ανικανοι μπορουν να υποστηριζουν αυτα που λες για την θεση της γυναικας στο ισλαμ.Εκτος κι αν εισαι απο γεννησιμιου σου αντιρρησιας η 9οπως δυνατα υποπτευομαι,προσκυνημενος)

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Dora 17/02/2011 21:10:48

        Εσύ δεν είσαι που έγραφες ότι ζούσες ανάμεσα στους Μουσουλμάνους στο Λάγκος τής Νιγηρίας, μια πόλη χωρίς Μουσουλμάνους; Αν θέλεις να γράφεις τα ψέμματά σου να πας στο σάιτ τής Χρυσής Αυγής να τα γράψεις.

        • Dora avatar
          Dora @ Στέργιος 17/02/2011 21:50:26

          Εγω ειμαι που εγραψα οτι ζω αναμεσα σε μουσουλμανους της Ολλανδιας,καλε μου ανθρωπε.Με καποια αλλη με μπερδεψες φοβαμαι...

          • Dora avatar
            Dora @ Dora 17/02/2011 22:02:45

            ....εκτος κι αν τογραψες αυτο για να επιστησεις αλλου την προσοχη οπως το συνηθιζεις...
            Παντως δεν θα μου πεις εσυ που θα παω να γραφω,ετσι?
            Δεν ειμαι η Φατμε σου για να υπακουσω και να μην φαω ξυλο.

          • Dora avatar
            Dora @ Dora 17/02/2011 22:20:28

            Δηλαδη οποιος δεν ειναι προσκυνημενος η γεννιτσαρος ειναι χρυσαυγιτης?
            Χοχοχοχοχο! Αρχισες να τα παιζεις μου φαινεται.

            Α, ναι ξεχασα,το σλογκαν της νεας ταξης: Οποιος δεν ειναι ισλαμολαγνος,ειναι αυτοματα φασιστας και ρατσιστης.
            Παλιωσε πια αυτο Στεργιο μου,δεν φοριεται πια.
            Βρεστε κατι καινουργιο για να δαιμονοποιειτε αυτους που κρινουν την θρησκεια σας.Κανενα πραγματικο επιχειρημα ισως? Λεμε τωρα.

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ Dora 18/02/2011 00:12:02

            Τώρα σε θυμήθηκα. Μένεις ανάμεσα στους "ανεκτικούς" Ολλανδούς που έχουν πάθει τρέλλα και υστερία με τους Μουσουλμάνους αλλά και με όποιον δεν είναι όμορφος, ψηλός, πλούσιος και ξανθός.

            Αλήθεια, για τις ρατσιστικές επιθέσεις των Ολλανδών κατά των Ελλήνων πότε θα μας πεις;
            Ίσως γι'αυτό να πλειοδοτείς σε βιλντερισμό, μήπως και οι Ολλανδοί σε περάσουν για βασιλικότερη τού βασιλέως και σε αφήσουν στην ησυχία σου.

  6. TED avatar
    TED 17/02/2011 13:11:40

    Γιατί πάτε τόσο μακρυά; Στο κάτω-κάτω αραβική χώρα είναι και μάλιστα επικρατούσε τότε επαναστατικό μπάχαλο.

    Ας απαντήσει κάποιος ευθαρσώς: τι έχει να ελπίζει μια λευκή (Ελληνίδα ή τουρίστρια) που θα βρεθεί βράδυ, μόνη, στο "ιστορικό κέντρο" των Αθηνών;

    Ποιά Αίγυπτος και Βαγδάτη...

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 17/02/2011 13:21:32

    ετσι που ειναι και εγω θα την παρενοχλουσα

  8. cveng avatar
    cveng 17/02/2011 13:22:05

    ο κοσμος πεθαινε διπλα της,λεηλασιες,δολοφονιες,ληστειες,εξεγερση και αλλαγη εξουσιας σε μια χωρα πολλων εκατομυριων ανθρωπων και οι αμερικανοι ευασθητοποιουνται επειδη ο οδηγος που τη μετεφερε μπορει να της επιασε τον κ#^#%@. αυτοι ειναι οι αμερικανοι.παντα ετσι ηταν,παντα ετσι θα ειναι...

    • cveng avatar
      cveng @ cveng 17/02/2011 13:24:32

      ακομα και το επιχειρημα:με βαση δημοσκοπηση που εγινε στο καιρο μου φαινεται γελοιο.θελουν να πουν οτι ρωτουσαν ερευνητες-δημοσκοποι στον δρομο γυναικες αραβων και αυτες απαντουσαν:ναι εχω πεσει θυμα σεξουαλικης παρενοχλησης.
      μου φαινεται λιγο σουρεάλ!

    • TED avatar
      TED @ cveng 17/02/2011 13:26:34

      Μη βιάζεστε να τα διακωμωδήσετε όλα.

      Η ίδια το περιγράφει ως "βίαια και παρατεταμένη σεξουαλική επίθεση που διήρκεσε 20 λεπτά". ΑΝ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ τότε δεν ήταν απλά πιάσιμο κώλου.

      • cveng avatar
        cveng @ TED 17/02/2011 14:26:53

        δεν ηταν διακωμωδηση,αλλα μου φαινεται απλα γελοιο!τι περιμενε;σε εμπολεμη ζωνη βρισκοταν!περιμενε οτι θα επικαλεστει το ταδε αρθρο για τα ανθρωπινα δικαιωματα και θα την αφησουν;ή οτι θα δειξει το δημοσιογραφικο πασο και θα την γλιτωσει;εδω οπως προαναφερθηκε στο κεντρο της αθηνας την ιδια αντιμετωπιση εχουν οι γυναικες και υποτιθεται ειμαστε σε χωρα με νομους και ασυνομια να μας προστατευει!
        οι αμερικανοι ειναι γενικα επιρρεπεις σε τετοιες μπαρουφες.θα της προτεινα να κανει μηνυση στα mcdonalds επειδη πνιγηκε απο καποιο burger τους ενω δεν το γραφουν οι οδηγιες ασφαλειας.στην επαναστατημενη αιγυπτο προφανως.

      • Dora avatar
        Dora @ TED 17/02/2011 16:45:11

        Και πιασιμο κ...υ να ηταν,λιγο ειναι? Ποιος θελει δηλαδη τον καθενα να τον αγγιζει οπως ο ιδιος γουσταρει χωρις να εχει την συναινεση του αλλου.
        Οι βιασμοι που γινονται στην Αθηνα απ'τους "καημενους" μεταναστες,που μεχρι γιαγιαδες βιαζουν,οι αμερικανιδες τις διηγουνται?

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ cveng 17/02/2011 13:28:24

      Κάνεις λάθος, δεν της την έπεσε κανείς οδηγός. Ηταν στην Πλατεία Ταχρίρ το βράδυ τον πανηγυρισμών και τις την έπεσαν ταυτόχρονα...δεκάδες "αγωνιστές της ελευθερίας" και άρχισαν να τη χουφτώνουν από εκατό μεριές.
      Αυτό είναι απολυτα νορμάλ για τους μουσουλμάνους.

      • TED avatar
        TED @ ΒΙΣ 18/02/2011 10:20:08

        +1000

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ ΒΙΣ 18/02/2011 12:05:55

        Μου το διηγήθηκε αλβανός φίλος μου που δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω. Ωστόσο, κρατάω και μια επιφύλαξη γιατί κάτι που δεν μπορώ να αποδείξω.
        Όσο για τα χυδαία υπονοούμενα, τα οποία δυστυχώς επικροτούνται, τα επιστρέφω με άνεση, επισημαίνοντας ότι είναι ενδεικτικά της ανατροφής του καθενός. Δεν είχαν όλη την τύχη να μεγαλώσουν σε μια φυσιολογική οικογένεια, μπορεί να φταίει μια υπέρ του δέοντος "ζωηρή" μάνα, που δεν είναι σίγουρη για την ταυτότητα του πατέρα, συμπλέγματα κατωτερότητας λόγω καταπίεσης κτλ. Που να ξέρεις...

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/02/2011 13:26:17

    Εχετε ιδέα πως φαίρονται άραβες φοιτητές στο εξωτερικό σε συμφοιτήτριές τους; Ειδικά αν είναι από το Μαγκρέμπ αυτοί.
    Σαν σκουπίδια. Γι'αυτούς είναι απλά δυτικές πόρνες.
    Εδώ δεν σέβονται τις μεγάλες γυναίκες εδώ και τις παραφυλάνε έξω από τις εκκλησίες και τις ρίχνουν κάτω να τους πάρουν τους σταυρούς και τις καδένες τους. Γυναίκες που θα μπορούσαν να είναι γιαγιάδες τους.
    Αυτή είναι η κουλτούρα τους, να το καταλάβουμε. Η γυναίκα είναι "πράγμα" που αγοράζεται και πουλιέται.

    • Misha avatar
      Misha @ ΒΙΣ 17/02/2011 13:52:36

      BΙΣ

      Η ισοπέδωση αδικεί και τις πιθανές αλήθειες που προσπαθείς να πείς.
      Οι τουρκαλβανοί έχουν κάνει απείρως μεγαλύτερο κακό, διαχρονικά, στον τόπο απ΄ότι οι άραβες που έχουν έρθει τα τελευταία χρόνια.
      Κι όμως τα εκατομμύρια των Τουρκαλβανών που ήρθαν μετά το 1990 «εξημερώθηκαν» κάπως , συν τω χρόνω.
      Παλαιστίνιους και Ιορδανούς και μερικούς Αιγύπτιους είχαμε επί δεκαετίες πολλές στην Ελλάδα και δεν διαπιστώθηκαν τέτοιες συμπεριφορές σαν αυτές που περιγράφεις.
      Η αλλάγή επί το ισλαμικότερον στις χώρες του αραβικού κόσμου σιγουρα επηρεάζει και τη στάση των ανδρών προς τις γυναίκες αλλά η γενικευση αδικεί την αλήθεια και τείνει προς τον φασισμό.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/02/2011 13:28:40

    όταν τις σκεπάζεις με γκελεμπίες και εμφανίζεται το ουρί σαν ημίγυμνη οπτασία, τι περιμένεις; Βέβαια, υπάρχει και ο αντιλογος... Όταν όλες είναι τσίτσιδες όπως στην Μύκονο, οι άντρες αδερφίζουν... Βαρύ το σεξουαλικό...

  11. Tidbit avatar
    Tidbit 17/02/2011 13:39:36

    θυμάστε ρε παιδιά αρχές των 80ς την εμπομπή στη κρατική τηλεόραση για τα καμάκια? Τι εποχές...

    • Dora avatar
      Dora @ Tidbit 17/02/2011 16:48:28

      Αλλο καμακι κι αλλο σεξουαλικη παρενοχληση,μην αρχισουμε τωρα με τους κλασσικους γελοιους ρελατιβισμους τυπου "αχ,ελα μωρε κι εμεις τα ιδια καναμε" ετσι?

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Dora 18/02/2011 00:13:26

        Ποια χώρα έχει περισσότερους βιασμούς, Dora, η Αίγυπτος ή η μαστουρο-Ολλανδία;

        • TED avatar
          TED @ Στέργιος 18/02/2011 10:20:42

          Η Αίγυπτος. Άλλη ερώτηση;

  12. irida avatar
    irida 17/02/2011 14:03:02

    Οι άραβες μειώνουν τη γυναίκα και την υποτιμούν κι από την άλλη αυτοί οι άντρακλες με λίγα ευρουλάκια αφήνονται σε άλλους άνδρες δυτικής προέλευσης που πάνε κει να νιώσουν καλά!! Φοβερή κουλτούρα!!! Απόλυτα ταυτισμένη και με τα βίτσια και με τα γούστα των ανδρών!! (ανδρών λέμε τώρα, μην το δέσουμε και κόμπο)!Θα ξέρετε ασφαλώς πως αυτές οι χώρες είναι το βασίλειο των γκέι(κι αυτές). Γνωστά αυτα..

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ irida 17/02/2011 15:23:10

      Αν η Αίγυπτος είναι το βασίλειο των γκέι τότε ποιος παρενόχλησε τη δημοσιογράφο; Αιγύπτιες λεσβίες, μάλλον...

      Ε ρε μυαλά που κουβαλάνε μερικοί και μερικές εδώ μέσα...

      • Dora avatar
        Dora @ Στέργιος 17/02/2011 16:50:07

        Ενω εσυ γλυκε μου μπροστα παντα και μαχητικα για την τιμη των γιων του Αλλαχ! Ελα,72 σε περιμενουν επανω...

  13. irida avatar
    irida 17/02/2011 17:04:30

    Για να το γράφω κάτι γνωρίζω!! Αν σε ενοχλεί...αναρωτιέμαι γιατί! Αλλά η χαρά των γκέι είναι η Αίγυπτος. Ρώτα και θα μάθεις..Αλλιώς να σε παραπέμψω σε γνωστά άτομα..

    • Misha avatar
      Misha @ irida 17/02/2011 18:02:26

      Ενας ελληνόφωνος βορειοελλαδίτης συγγραφέας έγραψε ένα βιβλίο για έναν νταυραντισμένο τούρκο πεχλιβάνη και το πόσο καλά περάσανε όταν ο συγγραφέας υπηρετούσε στα πομακοχώρια της Θράκης....

    • Dora avatar
      Dora @ irida 17/02/2011 21:00:34

      irida,Δεν χρειαζεται να αναρωτιεσαι...χωριο που φαινεται,κολαουζο δεν θελει. Το ονομα που χρησομοποιουμε εδω, δεν λεει τιποτα.
      Φαινεται οποιος τοχει μεσα του το ρημαδι!

      • irida avatar
        irida @ Dora 17/02/2011 21:24:19

        Dora, πολύ αυστηρή είσαι!! Ίσως δεν πρέπει..Ο καθένας εξάλλου ξέρει, δεν είναι πάντα σίγουρο αυτό, τον εαυτό του.Κι από την αλήθεια μας, όποια κι αν είναι, δύσκολα γλιτώνουμε.Μου αρκεί αυτό..

        • Dora avatar
          Dora @ irida 17/02/2011 21:57:19

          Δεν αναφερομαι σε φιλοσοφιες Ιριδα.Για την εξαψη που παιρνει ο Στεργιος καθε φορα που θιγεται το ισλαμ,λεω.
          Παρακολουθω εδω και πολυ καιρο τι γραφει και καθε φορα το δοντακι του ποναει εκει.Βγαζω λοιπον το συμπερασμα οτι ειναι καποιος Αχμετ που υπογραφει με το ονομα Στεργιος.
          Ναι,ειμαι αυστηρη στο θεμα του ισλαμ ,γιατι λογω δουλειας αλλα και σπουδων το γνωριζω.
          Και ξερω πολυ καλα την θεση της γυναικας σ' αυτην την θρησκοπολιτικοοικονομικη ιδεολογια.

          • Dora avatar
            Dora @ Dora 17/02/2011 21:59:07

            Απαντησα σ' αυτο που γραφεις πιο πανω "αν σ'ενοχλει,αναρωτιεμαι γιατι..."

          • irida avatar
            irida @ Dora 17/02/2011 22:15:27

            κατάλαβα που απάντησες.. μπορεί να τον λένε και ..Σουλειμάν!!Ποιός ξέρει; Το ισλάμ είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο!! Δεν θα θελα να χα γεννηθεί σε μουσουλμανική χώρα!!! Θεός φυλάξοι..αν ήμουν αντρας ναι, θα με βόλευε!!

          • Dora avatar
            Dora @ Dora 17/02/2011 23:21:32

            Ιριδα καλη μου,στους αντρες ( αλλα σε ποιους αντρες ανεφερα πιο πανω)το ισλαμ βολευει.Και θα εχει τεραστια επιτυχια στο μελλον γιατι ακριβως θεοποιει τον ανθρωπινο εγωισμο και προ παντων την σεξουαλικη ικανοποιηση της διαστροφης που στον δικο μας κοσμο υπαρχει μεν,αλλα οταν αποκαλυπτεται τιμωρειται.
            Ενα κοριτσακι 8 και 9 χρονων ειναι σε νομιμη ηλικια γαμου στο ισλαμ μ'εναν αντρα ανεξαρτητου ηλικιας. Ο ιδρυτης του ειχε παντρευτει οταν ηταν 52 χρονων ενα παιδι 6 και καταναλωσε τα συζυγικα του δικαιωματα οταν αυτη (η Αισε) εγινε 9. Στο Αφγανισταν και στην Σ.Αραβια αυτο δεν προξενει καμμια εκπληξη.

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ Dora 18/02/2011 00:16:35

            Τι σπούδασες Dora; Το μίσος κατά του 1/5 τής ανθρωπότητας;

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ irida 18/02/2011 00:14:49

      Irida, εξήγησέ μου πώς μια κοινωνία τής οποίας οι άνδρες αρέσκονται σε ομοφυλοφιλικές επαφές είναι ταυτόχρονα η κοινωνία των βιαστών που περιγράφει η Dora.

      • irida avatar
        irida @ Στέργιος 18/02/2011 07:26:25

        Στέργιο, η Αίγυπτος έχει πόσα εκατομμύρια κατοίκους. Κάποιοι από αυτούς για να βγάλουν ευρώ κι επειδή η κουλτούρα κι η παιδεία κι η θρησκεία τους το επιτρέπει το κάνουνε. Δεν είναι όλοι φυσικά. Δεν είπα κάτι τέτοιο. Θα ταν ισοπεδωτικό. Άμα το κάνεις όμως δεν τρέχει και κάτι. Δεν θα απολέσεις και την ανδρική σου ταυτότητα. Αυτό εννοούσα. Κακώς παρεξηγήθηκες, κακώς ερμήνευσες.
        Συμφωνώ με το πόστ το τεέυταίο της Doras. Είναι έτσι. Το ισλάμ είναι ό,τι χειρότερο έχει εισβάλει στη χώρα μας τα τελευταία έτη. Βέβαια τους οθωμανικούς καρπούς τους θερίζουμε ακόμα και σήμερα σε νοοτροπίες, στάσεις και συμπεριφορές που μείνανε ως κατάλοιπο, γιατί άραγε, από την οθωμανική επικράτηση.

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ irida 18/02/2011 14:56:16

          Μην μπερδεύεις τους Τούρκους με τους Άραβες και τους Πέρσες. Το Ισλάμ από μόνο του δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό. Αυτά που πάθαμε από τους Τούρκους δεν τα πάθαμε επειδή οι Τούρκοι είναι Μωαμεθανοί. Μην ξεχνάς ότι τα ίδια και χειρότερα πάθαμε κι από τους πεφωτισμένους Ευρωπαίους επί Φραγκοκρατίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο Χριστιανισμός είναι "κακός".
          Ο ένας στους πέντε συνανθρώπους μας είναι Μωαμεθανός. Αν πιστεύεις ότι η καλλιέργεια μίσους εναντίον όλων αυτών των ανθρώπων είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αντίδρασης, όπως πιστεύει η Dora και οι Ευρωπαίοι ακροδεξιοί, τότε θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι κάνεις τραγικό λάθος. Η Αίγυπτος, μια ειρηνική χώρα που δεν επιτέθηκε ποτέ σε καμμία άλλη χώρα (εκτός από το Ισραήλ) περνάει μέρες επανάστασης. Η επανάστασή της είναι ειρηνική. Οι Αιγύπτιες οι ίδιες δηλώνουν ότι δεν τις παρενοχλούν σεξουαλικά. Σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα να γινόταν αυτή η επανάσταση, θα θρηνούσαμε εκατόμβες. Σταματήστε να συκοφαντείτε μια χώρα 80 εκατομμυρίων ανθρώπων επειδή μια Αμερικανίδα κατήγγειλε όσα κατήγγειλε.

          • irida avatar
            irida @ Στέργιος 18/02/2011 15:29:17

            Αγαπητέ μου βασικα αναφέρθηκα σε θρησκεία κι όχι σε εθνικότητα.. αυτή καθορίζει σε μεγάλο βαθμό τα πιστεύω μας..μάλλον έχει δίκιο η Dora!!Πολύ νοιάζεσαι για τους μουσουλμάνους..

  14. δικαιος7 avatar
    δικαιος7 17/02/2011 22:16:17

    Oι γυναικες στην Αιγυπτο παρενοχλουνται σεξουαλικα και οι γυναικες στην Δυση παρενοχλουν σεξουαλικα τους αντρες. Ειδικα μαλιστα αν εχουν και λεφτα τοτε ορμανε σαν λυσασμενα Ροτβαιλερ. Ειναι γνωστο οτι η γυναικα ικανοποιειται σεξουαλικα μονο οταν ικανοποιειται εγκεφαλικα και για να ικανοποιηθει εγκεφαλικα θελει ΛΕΦΤΑ, αφου με αυτα θα αγορασει αυτα που ονειρευεται(παπουτσια,μπλουζες,αμαξι).

    • Dora avatar
      Dora @ δικαιος7 17/02/2011 23:09:40

      Αδικος εισαι,δικαιε,δεν ειναι πια οοοοολες στην Δυση ετσι.

    • Dora avatar
      Dora @ δικαιος7 17/02/2011 23:13:51

      Παντως λες και κατι πραγματικουτσικο τωρα που θυμαμαι.
      Τον τελευταιο καιρο διαβαζα σε μια εφημεριδα εδω οτι εχει δημιουργηθει και σπιτι κακοποιημενων ανδρων!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Μερικοι αλλοι αρσενικοι παλι εχουν καταφυγει στα δικαστηρια,λεει, για σεξουαλικη παρενοχληση απο γυναικες προισταμενους τους.
      Δεν ειπαν ομως πως.