#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2012 20:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πύραυλοι στο Τελ Αβίβ



Μέλη της παλαιστινιακής οργάνωσης Ισλαμικός Τζιχάντ προσπάθησαν λίγο νωρίτερα να χτυπήσουν με πυραύλους την πρωτεύουσα του Ισραήλ, το Τελ Αβίβ. Eκπρόσωπος του στρατού του Ισραήλ ανέφερε πως δύο πύραυλοι εκτοξεύτηκαν πάνω από το Τελ Αβίβ, ωστόσο κανένας δεν βρήκε στόχο, ενώ ο ένας έπεσε σε θαλάσσια περιοχή.

Οι σειρήνες ήχησαν στην πόλη και το στρατιωτικό ραδιόφωνο μετέδωσε ότι γινόταν επίθεση με πυραύλους.

Στο μεταξύ, τρεις νεκροί Ισραηλινοί είναι ο απολογισμός από τα πυρά που εξαπέλυσαν νωρίτερα μέλη της Χαμάς νότια της Λωρίδας της Γάζας σήμερα, σηματοδοτώντας την πρώτη απάντηση των Παλαιστινίων μετά τον καταιγισμό βομβαρδισμών των Ισραηλινών. Κατά τη διάρκεια της κηδείας του επικεφαλής των στρατιωτικών επιχειρήσεων της Χαμάς, οι μαχητές της οργάνωσης πυροβόλησαν στον αέρα και πανηγύρισαν το γεγονός.

Επίσης, λίγο μετά το μεσημέρι εξερράγη για πρώτη φορά μια ρουκέτα σε απόσταση 15 χιλιομέτρων νοτιοανατολικά του Τελ Αβίβ, χωρίς ωστόσο να προκληθούν τραυματισμοί ή σημαντικές ζημιές.

Η ρουκέτα από την πλευρά της Χαμάς έπληξε μια πολυκατοικία και πληροφορίες αναφέρουν πως νεκροί είναι δύο άνδρες και μια γυναίκα. Είχε προηγηθεί νέα επίθεση από την πλευρά του Ισραήλ το πρωί, στην οποία έχασαν τη ζωή τους τρεις Παλαιστίνιοι.

Ο απολογισμός από τις ισραηλινές επιθέσείς είναι 15 νεκροί και δεκάδες τραυματίες.
Η αναταραχή στη Γάζα ρίχνει «λάδι στη φωτιά» στην Μέση Ανατολή, η οποία ήδη μετράει τις πληγές της από τα δύο χρόνια εχθροπραξιών στη Συρία. Ισραηλινά μαχητικά πέταξαν σήμερα φυλλάδια στη Γάζα, προτρέποντας τους αμάχους να μείνουν μακριά από τη Χαμάς, ενώ οι Ηνωμένες Πολιτείες εξέφρασαν την αντίθεσή τους προς την οργάνωση, χαρακτηρίζοντάς την «εμπόδιο» για την ειρήνη στην περιοχή.

Σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε σήμερα ο πρωθυπουργός του Ισραήλ Μπενιαμίν Νετανιάχου ανέφερε πως θα συνεχίσει να αναλαμβάνει οποιαδήποτε δράση απαιτείται για να υπερασπιστεί τον λαό του. Παράλληλα, η Χαμάς ανακοίνωσε ότι απορρίπτει «οποιαδήποτε συζήτηση για ανακωχή με το Ισραήλ».

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20349280

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris. A avatar
    aris. A 15/11/2012 22:17:15

    Ειμαι άσχετος αλλά το όλο νταβαντούρι δεν ευννοεί τον Ασσαντ;;

  2. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 15/11/2012 23:03:09

    Παλι θα κλαψουν μανουλες στη Γαζα...

  3. Μάνια avatar
    Μάνια 16/11/2012 00:55:17

    Για τους πυραυλους εναντιον των Παλαιστινίων , το θανατο μικρων παιδιων , ,,μουγκα ομως ετσι! http://rt.com/news/gaza-israel-hamas-attack-687/
    ΜΟνο οι Ισραηλινοι μας ενδιαφέρουν!

    Οπως και να χει το πανηγυρι αρχισε,,,
    http://rt.com/

    και εδω περι αλλων τυρβάζουν !

  4. skopelosnews avatar
    skopelosnews 16/11/2012 01:14:53

    . Δεν ξεχνάμε τους εγκληματίες σιωνιστές, τους ναζί του 21ου αιώνα!

  5. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 16/11/2012 11:49:56

    Ουστ, ισλαμοφασίστες! Το Ισραήλ είναι η μόνη δημοκρατική χώρα της περιοχής και οι Άραβες κάτοικοι του (Israeli Arabs, περίπου το 20%) απολαμβάνουν δικαιώματα και βιοτικό επίπεδο αξιοζήλευτο από τους λοιπούς Άραβες των γειτονικών χωρών.

  6. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 16/11/2012 12:21:28

    Ρε παιδια, SOS επειδη ειμαι ενας μπερδεμενος νεο-Συριζαιος ψηφοφορος, μηπως μπορειτε να μου διαλευκανετε κατι.
    Εμεις ως Συριζα, νομιζω οτι αγαπαμε τους Παλαιστινιους κι ειμαστε μαζι τους σε ολα, και ακουσα οτι πηγαμε και με στολισκο φιλο-Ερντογανικο για free-Gaza καταστασεις. Κι μισουμε τους Ναζι. Ολα καλα.
    Ομως συχνα βλεπω σε διαδηλωσεις στη Παλαιστινη και αλλου, τους Παλαιστινιους με συνθηματα, πλακατ και πανο να αποθεωνουν τους Ναζι και τον Α. Χιτλερ και να λενε πως εκανε καλη ...δουλεια στα στρατοπεδα συγκεντρωσης με Εβραιους και λοιπους, αλλα δυστυχως δεν τον αφησαν να την τελειωσει κτλ. Τα ιδια βλεπουμε και αλλου στον αδερφο Μουσουλμανικο κοσμο, σε πολλες φιλες χωρες.
    Οποτε εγω ως νεο-Συριζαιος ψηφοφορος ειμαι μπερδεμενος και φοβαμαι μη πλακωθω με τα Αδερφια μας τους Μουσουλμανους. (θυμαμαι και το ξυλο που εφαφαν απ τους Ισλμαμιστες Λαθρο τα αδερφια μας του ανταρΣΙΑ στην Αθηνα, επειδη προσεβαλαν το Προφητη και φοβαμαι).
    Οποτε για πειτε πως θα λυθει το θεμα, για να μην βρεθουμε εμεις οι Συριζαιο-Ανταρσιες ψηφοφοροι αγκαλια με ατομα που αποθεωνουν τον Α. Χιλτερ.
    Αναμενω προτασεις.

    • Kραντωρ avatar
      Kραντωρ @ Μικρασιάτης 16/11/2012 14:47:16

      Συμπατριώτα, Μικρασιάτα, μία ιστορική αναδρομή μπορεί να μας δόση εξηγήσεις.
      Προπολεμικώς στις περιοχές των Αράβων, υπήρχε αγγλική και γαλλική κυριαρχία, γι΄αυτό οι Άραβες διέκειντο φιλικώς προς τους Γερμανούς. Μάλιστα ένα τάγμα με Άραβες στρατοπεύδε στο Λαύριο, εντεταγμένο στις γερμανικές δυνάμεις κατοχής. Αυτό το τάγμα πρωτοστάτησε στην σφαγή του Διστόμου.

  7. ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ avatar
    ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ 16/11/2012 16:59:28

    Για ρίξε και κανά ντοκουμέντο για αυτά που γράφεις...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ 16/11/2012 18:55:34

      πραγματι πολυ ενδιαφερον... οντως εχω διαβασει κι εγω, οτι Τουρκοι και Αραβες υποστηριξαν (οσο τους επαιρνε) τους Ναζι.