#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2010 17:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πυρά κατά της «Τευτονικής τσιγκούνας» στη Γερμανία





Η απροθυμία της Γερμανίας να αυξήσει το μέγεθος του αξίας €440 δισ. Ταμείου σταθεροποίησης της ευρωζώνης, ή να συμφωνήσει στην έκδοση ευρωομολόγων, απειλεί να μετατρέψει την ΕΚΤ σε «κακή τράπεζα», λέει ο πρώην αντικαγκελάριος, αρχηγός των Γερμανών Σοσιαλδημοκρατών Walter Steinmeier.

Ο Jürgen Trittin, αρχηγός του κόμματος των Πράσινων, δήλωσε πως η καγκελάριος Merkel θεωρείται από όλους στην ευρωζώνη ως μια «Τευτονική τσιγκούνα», οι πράξεις της οποίας επιδεινώνουν την οικονομική κρίση. Την κατηγόρησε μάλιστα για αποπροσανατολισμό, και ότι είναι  έρμαιο του κίτρινου τύπου.

Ο Steinmeier διευκρίνισε το πρόγραμμα του των τριών σημείων, σε άρθρο των Financial Times, με το οποίο επιθυμεί την αναδιάρθρωση του χρέους της Ελλάδας, της Ιρλανδίας, και της Πορτογαλίας, σε συνδυασμό με δανειακές εγγυήσεις για την υπόλοιπη ευρωζώνη, και αύξηση του ποσού του ταμείου σταθεροποίησης. Συμφωνεί επίσης με την ιδέα να εκδοθούν μεσοπρόθεσμα ευρωομόλογα, σε συνδυασμό με τον πολιτικό και δημοσιονομικό συντονισμό των κρατών μελών.

The Progressive Realist

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/12/2010 17:30:56

    Προτιμώ την Bundesbank από την ΕΚΤ. Εκτός από καλύτερο μαγαζί έχει ελικρινή ταμπέλα. Συχαίνομαι τις ψεύτικες.

    Όσο περιμένουμε από άλλους να μας σώσουν, θα πέφτουμε βαθύτερα στην τρύπα της υποδούλωσης. Περιμένω κάποιον να το πει με απλά λόγια από το Βήμα της Βουλής, να το ακούσει ο κόσμος.

    Αν ο κόσμος αυτό θέλει, τι να κάνουμε... θα είμαι μειοψηφία.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ archaeopteryx 17/12/2010 18:09:25

      Τα λάφυρα δεν επιστρέφονται..!!!

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ παγωτατζής 17/12/2010 18:12:50

        Ακου τσιγκούνα..γιατί οι άλλοι ειναι ανοιχτοχέρηδες;;;
        Με τί..με τα ,,λάφυρα της Γερμανίας;;;
        Ρε, πλάκα έχουν όλοι αυτοί, οι Ευρωπολιτκοί αρχηγοί πού μού θέλουν να κυβερνούν και μιά Ενωμένη Ευρώπη!!

  2. sawas avatar
    sawas 17/12/2010 18:00:32

    Σήμερα, αποτελούν αυτές οι δηλώσεις και μέχρι την συγκεκριμενοποίηση της νέας πρότασης/συνθήκης, περσινά ξινά σταφύλια…

    Άσε που φαίνεται να είναι η άλλη ΟΨΗ του ΙΔΙΟΥ νομίσματος….

    Οψόμεθα


    Ένα καλό και ταυτόχρονα κακό έχουν οι Γερμανοί. Είναι ΣΤΑΘΕΡΟΙ στην πορεία τους, ούτε πιο γρήγορα, ούτε ποιο αργά……..απλά σταθερά!!!!

    Είναι ένα χαρακτηριστικό προς υιοθεσία ……….σε αντιδιαστολή, δες τις ελληνικές μετατάξεις.

  3. O Mimikos o Giatros avatar
    O Mimikos o Giatros 17/12/2010 18:11:30

    Αυτός ο ηλίθιος ο Τrittin ,ξέρει μονο να ζει από τους άλλους ,τεμπελχανάς,Bon viveur, zen πρεμιέ και δεν συμμαζεύεται, γραβάτες Ιταλικές κουστούμια Εγγλέζικα χαχαχα δεν λέω του αρέσει και το Ελληνικό κρασί και φαγητό έχουν πλακα αυτοί οι Πράσινοι, σαν τον άλλο τον Τούρκο τον Cem Özdemir με τις φαβορίτες που τον φιλοξένησε ο ΓΚΙΩΡΚΓΟ στον Πόρο το καλοκαίρι,χορτασε φαγητο και του το πληρωσανε οι Ελληνες !! όπου γάμος και χαρά μέσα ..Χαχαχα

    • Enzo avatar
      Enzo @ O Mimikos o Giatros 17/12/2010 18:28:33

      τι λενε εκει στην γερμανια για εμας μιμικο?

  4. O Mimikos o Giatros avatar
    O Mimikos o Giatros 17/12/2010 18:39:07

    Enzo ! Παω για ψωνια θα σου απαντησω αργοτερα α τι ταλορ

  5. Enzo avatar
    Enzo 17/12/2010 18:41:10

    αντε γεια γιατρε και ντυσου καλα γιατι κανει κρυο εκει πανω.

    • O Mimikos o Giatros avatar
      O Mimikos o Giatros @ Enzo 17/12/2010 22:21:56

      Γεια σου φιλε Enzo ,πάντα απαντώ σε ανθρώπους που ζητούν την γνώμη μου είναι αυτό που έμαθα εδώ στην Γερμανία από παιδί ,δεν μου αρέσουν τα πολλά λόγια λένε ότι είναι φτώχεια,είναι δύσκολο να σου απαντήσω μέσα σε ένα κείμενο ,πάντως γενικά έχουμε πολύ καλο όνομα οι Έλληνες εδώ στην Γερμανία, είναι αλήθεια μας εκτιμούν οι Γερμανοί,τους αρέσει ο τρόπος ζωής που έχουμε κατά βάθος μπορεί και να μας ζηλεύουν με την καλή έννοια πάντα,για αρκετούς είναι μεγάλη απογοήτευση αυτό που μας συνέβη τους φοβίζει η αναστάτωση λατρεύουν την σταθερότητα την ησυχία την αγαπούν την Ελλάδα και το αποδεικνύουν είναι οι πρώτοι σε αφίξεις στην πατρίδα μας τα ελληνικά εστιατόρια είναι πάντα γεμάτα ακόμη και καθημερινές ! επιτρέψτε μου η γνώμη μου να έχει και στοιχεια συναισθηματισμού διότι εδώ γεννήθηκα .Δεν είναι κακό ότι έχουμε διαφορετικούς χαρακτήρες, δεν έχει καθόλου αξια να τα επαναλάβω ,το ανησυχητικό για μένα φιλε είναι ότι η καινούργια γενιά Γερμανών δεν έχει την θέληση (πες όρεξη) να γνωρίσει τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, δηλαδή να επισκεφθεί την πατρίδα μας να πάει στους Δελφούς να πάει στις Μυκήνες σε ένα νησί ακόμη και με Αυτό stop να μεθύσι σχεδόν τζάμπα στις γιορτές του κρασιού στο Δάφνη και αλλα που γνωρίσαμε παλιά . Μιλώντας με γερμανούς που έχουν γνωρίσει την αγάπη την φιλοξενία του απλού έλληνα αυτά όλα είναι εμπειρίες ζωής σου μιλα και δακρύζει του είναι αξέχαστα ,δυστυχώς δεν κατάφερε να μετάδοση αυτήν την αγάπη στα παιδιά του τα οποια δεν γνωρίζουν τίποτε για την Ελλάδα τα έχουν όλα έτοιμα πια ξενοδοχείο 4 η 5 "αστέρων", αεροπορικά εισιτήρια,όχι το τραίνο Θρύλος Ακρόπολις , λεφτά , κάρτες κτλ κτλ. μας λείπουν λοιπόν οι καλοί μας φίλοι, οι γερμανοί φιλέλληνες είναι ανάγκη να τους ξαναβρούμε να τους κρατήσουμε να τους ξανά κεράσουμε ένα ποτήρι κρασί έτσι που μόνον εμείς ξέρουμε σαν φιλόξενος λαός που είμαστε.Καλο σου Σαββατοκύριακο εγώ έχω ταξίδι σε λίγες ώρες να είσαι καλά.

      • Enzo avatar
        Enzo @ O Mimikos o Giatros 18/12/2010 10:36:14

        ευχαριστω μικικο , να σαι καλα αδερφε.
        σηκωστε ψηλα την σημαια οι Ελληνες του Εξωτερικου.