#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2011 21:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς την Λιβύη κατευθύνεται το Enterprise



Ανασυντάσσει τις δυνάμεις του, που βρίσκονται  κοντά στη Βόρειο Αφρική, το Ναυτικό των ΗΠΑ, ενώ την ίδια στιγμή η κυβέρνηση των  ΗΠΑ μαζί με τους συμμάχους τους επιβάλουν αυστηρές κυρώσεις στη Λιβύη και εξετάζουν το ενδεχόμενο επιβολής απαγορευτικής ζώνης πτήσεων σε όλη τη χώρα, όπου συγκροτείται  ένας στρατός αντίστασης κατά του Καντάφι.

Το αεροπλανοφόρο USS Enterprise, που  μέχρι πρότινος ήταν αγκυροβολημένο στα ανοιχτά της ακτής της Σομαλίας, για να μπορεί να επέμβει σε ενδεχόμενη επίθεση πειρατών, άλλαξε πορεία και βρίσκεται κοντά στο Κανάλι του Σουέζ, βάζοντας πλώρη προς την Λιβύη, με 15 κρατούμενους πειρατές στα κελιά του.

Όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Οικονομικών των ΗΠΑ, πάγωσε λιβυκά κεφάλαια της τάξεως των $30 δισεκατομμυρίων.

 

[caption id="attachment_88226" align="alignnone" width="600" caption="Οι θέσεις σήμερα του ΠΝ των ΗΠΑ"][/caption]

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kostas D avatar
    Kostas D 28/02/2011 22:14:21

    Μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν "φιλος και συμμαχος τους".....τωρα αφου τον χρησιμοποιησαν τον πετανε σαν στημμενη λεμονοκουπα, για να τον αντικαταστησουν με αλλο πιονι -δικτατορα....
    Ε, δε θα τους περασει ετσι ευκολα.. !!!!!

    • JOHN avatar
      JOHN @ Kostas D 28/02/2011 23:48:53

      Το ιδιο δεν εκαναν και στο Ιρακ με το Σανταμ Χουσειν στο πολεμο Ιρακ Ιραν?Τον χρησημοποιησαν και οταν τους ηταν αχρηστος κι ενοχλητικος κατεστρεψαν τη χωρα του και τον κρεμασα.νΑυτοι δεν ηταν που εξοπλιζαν τους Ταλιμπαν κατα των Σοβιετικων?Και τοσα αλλα.Εχουν συνεργαστει και στηριξει πολλους δικτατορες.Τωρα στο ανακατεμα της τραπουλας μαζυ με αλλους ο Κανταφι φαινεται πως ειναι καμενο χαρτι και εμποδιο στους σχεδιασμους τους.Το ποσο ανθρωπιστες ειναι ας τους κρινει η ιστορια.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Kostas D 01/03/2011 00:37:44

      Ποτέ δεν ήταν φίλος και σύμμαχος. Απλά αναγκάστηκαν να τον ανεχτούν γιατί δε μπορούσαν να τον ρίξουν. Τώρα που μπορούν να τον ρίξουν θα το κάνουν και θα τον εκτελέσουν γιατί διέταξε επιθέσεις κατά πολιτικών τους αεροσκαφών με εκατοντάδες νεκρούς.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Kostas D 01/03/2011 02:11:50

      φίλος και σύμμαχος? Κώστα μου τον μπερδεύει με κανέναν άλλο; Πετρέλαιο έπαιρναν, τους έρριξε ένα 747 (είχα ταξειδέψει με το Maid of the Sea, μου είχε κάνει εντύπωση το ...όνομα, 1-2 εβδομάδες πριν), πήγαν να τον καθαρίσουν με βόμβες... Τι φίλος... Φίλος του Αντρέα ήταν (και του ΓΑΠ είναι ακόμα)

  2. Κάποιος avatar
    Κάποιος 28/02/2011 23:00:28

    Ερχεται να καθαρίσει το αφεντικό...

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/02/2011 23:43:22

    Κατ' αρχάς, αδυνατώ να πιστέψω ότι όλοι αυτοί οι βορειοαφρικανοί αδελφοί
    λαοί που ξεσηκώθηκαν αυτή την περίοδο αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα επί
    σειρά ετών και το ανακάλυψαν ομαδικά τώρα. Σίγουρα επέδρασε και η τάση
    μιμητισμού, το φαινόμενο ντόμινο, με μεγάλη πιθανότητα ύπαρξης κάποιου
    αρχικού "ξένου δακτύλου" (με εμφανή τελικό στόχο τον Καντάφι και τα
    πετρέλαια της Λιβύης).
    - Κατά δεύτερον δεν κατανοώ γιατί δεν μπλοκαρίστηκαν τα περιουσιακά στοιχεία
    που έχουν στο εξωτερικό οι εκπεσόντες δικτάτορες Μπεν Αλί και Χόσνι
    Μουμπάρακ, όπως επίσης γιατί δεν τους απαγγέλθηκαν "εγκλήματα κατά της
    ανθρωπότητας", δεδομένου ότι και στις χώρες τους υπήρξαν νεκροί από την
    κυβερνητική βία. Γιατί αυτά έγιναν μόνο στην περίπτωση Καντάφι; Προφανώς
    επειδή επί 40 χρόνια ο Λίβυος ηγέτης καθόταν στον λαιμό της Δύσης και είχε
    έρθει η ώρα για την σκληρή εκδίκηση: "Get Gadafi, dead or alive"!...
    - Το άλλο παράδοξο είναι η δήθεν σφοδρή επιθυμία της Δύσης για "εξαγωγή
    δημοκρατίας" στον κόσμο. Είναι αυτονόητο ότι σε χώρες με πολυάριθμες
    φυλετικές ή θρησκευτικές μειονότητες, είναι επιβεβλημένη μια ισχυρή κεντρική
    εξουσία για να ελέγχονται οι φυγόκεντρες διασπαστικές τάσεις. Αυτό συμβαίνει
    σε πολλές χώρες, οι οποίες ποτέ δεν είχαν παράδοση δημοκρατίας και μάλλον
    δεν ξέρουν τι να την κάνουν (τρανταχτά παραδείγματα τα εμφυλιοσπαρασσόμενα
    Αφγανιστάν και Ιράκ που οδεύουν προς διάσπαση, λόγω υπερβολικής
    δημοκρατίας!). Αλλά φυσικά τη Δύση δεν την ενδιαφέρει καθόλου ο
    εκδημοκρατισμός καθ' αυτός αλλά ως Δούρειος Ίππος για να ξεφορτωθεί
    ενοχλητικούς ηγέτες, για να διασπάσει λαούς, και για να βάλει χέρι στον
    φυσικό πλούτο κάποιων χωρών. Στην περίπτωση του Καντάφι (όπως και του
    Σαντάμ) την ενδιαφέρουν και τα δύο... Οποιαδήποτε άλλη άποψη υποτιμά
    κατάφορα τη νοημοσύνη μας...
    Έτσι, σύντομα οι βορειοαφρικανοί αδελφοί λαοί θα γνωρίσουν όλα τα καλά
    της... Δημοκρατίας! Και επειδή μια βασική ένσταση κατά των αυταρχικών
    καθεστώτων είναι η διαφθορά και η διασπάθιση του κρατικού πλούτου από τους
    κυβερνώντες, δεν έχουν ακούσει οι βορειοαφρικανοί αδελφοί λαοί τι γίνεται,
    επί 36 ολόκληρα χρόνια, στη δημοκρατική Ελλάδα; Μήπως να στείλουμε... τον
    Άκη να τους ενημερώσει;!!!...

    • A.M. avatar
      A.M. @ Strange Attractor 01/03/2011 14:05:59

      Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η προσέγγισή σου.
      Μετά από 4 δεκαετίες ξαφνικά ευαισθητοποιήθηκε η δύση!;
      Ήρθε η ώρα να βάλουν χέρι και να αρπάξουν τζάμπα αυτό που μέχρι σήμερα αγόραζαν.
      Τόσο απλά.
      Και αυτό ονομάζεται στα απλά ελληνικά: ληστεία!
      Και οι διαπράττοντες στην ληστεία ονομάζονται ληστές.
      Αυτό είναι οι ΗΠΑ, ΝΑΤΟ, ΟΗΕ σήμερα.
      Μια διεθνής μαφία που βάζει χέρι στον πλούτο των λαών με το έτσι γουστάρω.

  4. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 01/03/2011 02:27:34

    ελπίζω οι του enterprise να τα βρούν ειρηνικά με τους Κλίγκονς.
    Μη ξεχνάμε, οι Romulans είναι ο κοινός εχθρός του federation.

    • TED avatar
      TED @ Ευθύμης 01/03/2011 16:47:30

      +++

  5. gram avatar
    gram 01/03/2011 11:02:43

    Εχω την εντύπωση πως το Enterprise (CVN-65) έφυγε απ' τη Μεσόγειο και ΝΑ της Κύπρου πριν δύο εβδομάδες, πέρασε το Σουέζ και ήταν την περασμένη βδομάδα έξω από τη Υεμένη. Η πορεία του ήταν δηλαδή αντίθετη από αυτή που περιγράφει το άρθρο και δείχνει τάση για ενίσχυση της Περιοχής Ευθύνης του 5ου Στόλου αφού το Carl Vinson (CVN-70) είναι ήδη εκεί.