Προκλητικός ο Ερντογάν: Περιμένουμε από την Ελλάδα να είναι πολύ πιο δραστήρια
01/09/2014 14:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προκλητικός ο Ερντογάν: Περιμένουμε από την Ελλάδα να είναι πολύ πιο δραστήρια

Με αιχμές και προκλητικές δηλώσεις εναντίον της Κυπριακής Δημοκρατίας συνοδεύεται η επίσκεψη του Ταγίπ Ερντογάν στα κατεχόμενα, η πρώτη επίσκεψή του μετά την εκλογή του στην Προεδρία της χώρας.

Αναχωρώντας για τα κατεχόμενα, ο Ερντογάν δήλωσε ότι «η Ελληνοκυπριακή πλευρά ποτέ δεν προσέγγισε τις συνομιλίες με διάθεση για συμβιβασμό», σε αντίθεση, όπως είπε με την «Τουρκική Δημοκρατία Βόρειας Κύπρου που μετείχε σε αυτές επιζητώντας μία δίκαιη λύση». Τόνισε ότι «περιμένουμε από την Ελλάδα να είναι πολύ πιο δραστήρια».

Ο Ερντογάν είπε ότι «ο τουρκοκυπριακός λαός πάντα επιδεικνύει βούληση για συμβιβασμό, αλλά δυστυχώς η άλλη πλευρά δεν έχει επιδείξει την ίδια βούληση».

«Η ΤΔΒΚ, με τη δημοκρατική της κρατική δομή που στηρίζεται στα ανθρώπινα δικαιώματα και το δίκαιο και με την οικονομία της που ολοένα ενισχύεται, συνιστά υπόδειγμα για την ανατολική Μεσόγειο. Είναι ευτυχές το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια, παρά τους άδικους περιορισμούς που αντιμετωπίζει, η ΤΔΒΚ καλύπτει τη διαφορά που έχει με την ελληνοκυπριακή πλευρά και αυτό παράλληλα με την ανάπτυξη της Τουρκίας» είπε ο Ερντογάν και τόνισε ότι «οι ομοεθνείς μας θα αποκτήσουν μεγαλύτερη ισχύ με την παροχή ύδατος σε μερικούς μήνες με τρόπο υποθαλάσσιο και την παροχή ηλεκτρικού ρεύματος που θα ακολουθήσει».

«Παρέα» με το Μπαρμπαρός» ο Ερντογάν

Και η πρόκληση συνεχίζεται, καθώς η άφιξη του Ερντογάν στα κατεχόμενα συνοδεύεται και με άλλες κινήσεις πρόκλησης, καθώς μετά τη μία το μεσημέρι, το τουρκικό ερευνητικό σκάφος «Μπαρμπαρός» εξέπεμψε σήμα από τα κυπριακά χωρικά ύδατα, ανοικτά της Καρπασίας.

Το «Μπαρμπαρός» συνοδεύεται από μια τουρκική πολεμική φρεγάτα, η οποία δεν εκπέμπει σήμα στα ραντάρ.

Στη Λευκωσία κατά την άφιξη του Τούρκου Προέδρου πραγματοποιήθηκε διαμαρτυρία δεκάδων ανθρώπων, οι οποίοι κρατούσαν πανό με το σύνθημα "Κύριε Ερντογάν δεν είστε ευπρόσδεκτος".

www.imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Naruto avatar
    Naruto 02/09/2014 13:09:06

    Πάγια τουρκική συμπεριφορά ,οτιδήποτε διαφορετικό θα ήταν περίεργο .

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 23/09/2014 12:08:46

    Ανησυχία για τουρκικά πυρηνικά. Η Γερμανία υποπτεύεται ότι η Τουρκία προωθεί πρόγραμμα πυρηνικών όπλων και γι’ αυτόν τον λόγο οι υπηρεσίες πληροφοριών της χώρας παρακολουθούν τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, υποστηρίζει χθεσινό δημοσίευμα της γερμανικής εφημερίδας «Die Welt». Σύμφωνα με το δημοσίευμα, που φέρει την υπογραφή ενός πρώην στελέχους του γερμανικού υπουργείου Άμυνας, η Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Πληροφοριών BND διαθέτει πολλές ενδείξεις σχετικά. http://on-msn.com/1wIPH2o Η παραδόπιστη-τρελαμένη για "εξαγωγές" μαντάμ κι ο μέσα κι έξω άρρωστος Υπουργός Πολέμου του 4ου Οικονομικού Ράϊχ, μέντοράς της, κάπως όψιμα ανησυχούν. Το κεφάλι του φιδιού που με τις “ευλογίες Tους", ανεξέλεγκτα γιγαντώθηκε, αυτούς πρώτους τώρα απειλεί να καταπιεί.

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 12/10/2014 20:25:31

    H επικίνδυνη "ζαριά" του σουλτάνου http://bit.ly/1qMROgA (ethnos.gr)

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 12/10/2014 21:21:29

      11/2008: Όταν το Νορβηγικό ερευνητικό σκάφος “Μαλένε Όστερβολντ”, μισθωμένο από τη τουρκιά και ευρισκόμενο Εντός Ελληνικής Υφαλοκρηπίδας και ΑΟΖ, απειλήθηκε "Με Άμεση Βύθιση". Εξαναγκάζοντας τον Νορβηγό καπετάνιο να πάρει άρον-άρον το σκάφος του και να εξαφανιστεί, με τη κυριολεκτική έννοια του όρου!.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 20/10/2014 09:12:32

    Η Τουρκιά έκανε πράξη τις απειλές της: To τουρκικό σεισμογραφικό σκάφος Barbaros εισήλθε στην κυπριακή ΑΟΖ http://bit.ly/1sF8URv

  5. η Dimi avatar