#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2011 15:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πούτιν: « Μεσαιωνική σταυροφορία» η επέμβαση στη Λιβύη



Δριμεία κριτική στο ψήφισμα 1973 του ΣΑ, που επέτρεψε την επέμβαση στη Λιβύη, άσκησε πριν από λίγο ο Ρώσος πρωθυπουργός Βλαντίμιρ Πούτιν, κάνοντας λόγο για “μεσαιωνική σταυροφορία”.

“Το ψήφισμα του ΣΑ είναι ελλιπές και ελαττωματικό, καταστρέφει τα πάντα και θυμίζει μεσαιωνική έκκληση σε σταυροφορία, ουσιαστικά επιτρέπει την εισβολή σε μια κυρίαρχη χώρα”, δήλωσε ο κ. Πούτιν συνομιλώντας με εργάτες εργοστασίου στη ρωσική Δημοκρατία της Ουντμούρτιας στα Ουράλια.

Ο Β. Πούτιν υπενθύμισε ότι η Ρωσία δεν υποστήριξε το ψήφισμα αυτό γιατί είχε πολλές ενστάσεις και πρόσθεσε ότι φυσικά δεν ανταποκρίνεται στα δημοκρατικά κριτήρια το καθεστώς Καντάφι, όμως αυτό δεν δίνει δικαίωμα σε άλλες χώρες να επεμβαίνουν σε εσωτερικές συγκρούσεις.

Η ανάμειξη στις εσωτερικές υποθέσεις άλλων χωρών έχει γίνει μια ισχυρή τάση στην εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ και τα γεγονότα στη Λιβύη δείχνουν ότι η Ρωσία πρέπει να ενισχύσει τις δικές της αμυντικές ικανότητες, τόνισε ο ρώσος πρωθυπουργός.

“Κατά καμία παράμετρο το λιβυκό καθεστώς δεν ανταποκρίνεται στα κριτήρια μιας δημοκρατικής χώρας, αυτό είναι ολοφάνερο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μας επιτρέπεται να επέμβουμε στις εσωτερικές πολιτικές, έστω και ένοπλες συγκρούσεις, από το εξωτερικό, υπερασπιζόμενοι μία από τις πλευρές”, δήλωσε σε κατηγορηματικούς τόνους, τροφοδοτώντας ακόμη εντονότερα σχόλια και σενάρια για εσωτερικές διαφωνίες στους χειρισμούς της ρωσικής ηγεσίας.

“Η κυβέρνηση της Ρωσίας δεν ασκεί την εξωτερική πολιτική, αντιμετωπίζουμε τα κοινωνικά και οικονομικά ζητήματα, αλλά προσωπική γνώμη υπάρχει” είπε ο κ. Πούτιν, ενισχύοντας τις εκτιμήσεις ότι και ο ίδιος πιθανώς διαφώνησε με την άποψη της αποχής από την ψηφοφορία στο ΣΑ.

Σε σημερινό ρεπορτάζ της εφημερίδας Κομερσάντ αναφέρεται ότι ο πρόεδρος Μεντβέντεφ ήταν σχεδόν έτοιμος να υιοθετήσει το δυτικό ψήφισμα για επέμβαση στη Λιβύη, όμως ήταν κατηγορηματικά αντίθετο το ρωσικό ΥΠΕΞ, που εξέταζε το ενδεχόμενο να ασκηθεί βέτο, γεγονός, που οδήγησε στη “μέση λύση” της αποχής από την ψηφοφορία. Το σενάριο διαψεύστηκε από το Κρεμλίνο, η εκπρόσωπος του οποίου Νατάλια Τιμακόβα μίλησε για “αναλλοίωτη θέση αρχής, που δεν άλλαξε από την πρώτη στιγμή της σύγκρουσης”, με την οποία επικρίνεται τόσο ό,τι κάνει ο Καντάφι εναντίον των πολιτών του, όσο και οι προτάσεις βίαιης επίλυσης της κρίσης, γι’ αυτό και η Ρωσία ζήτησε να σταματήσουν άμεσα τουλάχιστον οι επιθέσεις εναντίον αμάχων.

Ο Πούτιν σημείωσε εξάλλου ότι η Ρωσία θα διπλασιάσει από το 2013 την παραγωγή της σε συστήματα στρατηγικών πυραύλων.
"Από το 2013, η παραγωγή πυραυλικών συστημάτων πρακτικά θα διπλασιαστεί", δήλωσε ο Πούτιν.

"Συνολικά 1.300 τύποι εξοπλισμών και οπλισμών θα αγοραστούν. Το σχέδιο είναι να καταφέρουμε ώστε το 2020 τα στρατεύματα να διαθέτουν το 70% των σύγχρονων εξοπλισμών", κατέληξε.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 21/03/2011 15:22:05

    Τι να σχολιασουμε, με το αμερικανακι, " Τον Προθυμο ", τον Μεγα Στραταρχη.
    Τι εχει στο κεφαλι του.???????????

  2. enianos avatar
    enianos 21/03/2011 15:37:31

    Αυτά που λένε τώρα, έρχονται σε αντίθεση με την αποχή κατά την ψηφοφορία !

  3. parsifal avatar
    parsifal 21/03/2011 15:39:06

    Eίναι η δεύτερη φορά που η Ρωσσία μετά την Γιουγκοσλαυία "κάνει τουμπεκί" σε επέμβαση της Δύσεως σε ανεξάρτητο Κράτος που προσπαθεί να αποκαταστήσει την τάξη στο εσωτερικό του (περί αυτού πρόκειται, οσο και αν διαφωνούμε με τον τρόπο).
    Τότε, υπήρχε η δικαιολογία της διαλύσεως της ΕΣΣΔ, η κλεπτοκρατία, το ξεπούλημα τεχνογνωσίας, οπλων, ισχύος, αξιοπρέπειας και ... γυναικόπαιδων ακόμη. Τώρα ?
    Προφανώς η "ανοδος της ασημαντότητος" δεν πλήττει μόνο την Δύση. Μικρού πολιτικού αναστήματος ηγέτης, "μαγκίτης" με Τζούντο και "ψυχρό βλέμμα", κακέκτυπο των δυτικών ομολόγων του... Ο Κρούτσεφ εβγαζε το παπούτσι στον ΟΗΕ, το κτύπαγε στο εδρανο και εκανε τους Αγγλο- Γάλλους να αναδιπλωθούν σε dt στην κρίση του Σουέζ.
    Η Ρωσσία εχασε πολλά με την στάση της αυτή και δεν αναφέρωμαι μόνον στα περίπου 2 δις οπλα που θα πούλαγε στον Καντάφι. Εχασε την αξιοπιστία της στην Αφρική, σε τριτοκοσμικούς ηγέτες που αδιαφορούν για παρλαπίπες περί δημοκρατίας και σέβονται ΜΟΝΟ την Ισχύ. Και εφθάσαμε στο σημείο να φαντάζει ισχυρός ο ... Σαρκοζύ !

    • Misha avatar
      Misha @ parsifal 21/03/2011 17:15:54

      Ακριβώς Parsifal.
      Η Ρωσία έχει δεχτεί καίρια πλήγματα από τους γιάνκηδες κι όμως διστάζει ακόμη να τους κοντράρει.
      Για την εισβολή των καουμπόηδων και των αλητόμουτρων της λεγεώνας των ξένων στη Λιβύη, φέρει σημαντική ευθύνη και η ρωσική πολιτική ηγεσία αλλά και η Κίνα. Αν δεν ηθελαν να συμβεί μπορούσαν να την παρεμποδίσουν . Τωρα οι γιάνκηδες έχουν ένα ψηφισμα που ερμηνεύουν κατά το δοκουν και σπέρνουν τον όλεθρο , όπως έκαναν σε Ιράκ, Αφγανιστάν και Γιουγκοσλαβία.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ parsifal 21/03/2011 17:35:42

      4 δις τουλάχιστον είναι τα όπλα, Πάρσιφαλ, σύμφωνα με το RT.

      Μην ξεχνάτε ότι η Ρωσία αντιμετωπίζει το δικό της δράμα με την ισλαμική τρομοκρατία από τον Καύκασο και ότι η εκστρατεία της στην Τσετσενία καθόλου ανθρωπιστική δεν ήταν. Μπροστά σε εκείνη, η επέμβαση των Δυτικών στην Λιβύη είναι μάλλον προσκοπική εκδρομή.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ parsifal 21/03/2011 20:44:08

      Δεν ειναι το θεμα να παρακινούμε τον Ελληνικο λαο να σκυβει το κεφαλι στον Αμερικανο πασα επειδη το ..κανουν κι οι Ρωσσοι.
      Εγω θυμαμαι τον Αγγλο αρχηγο των Νατοϊκών να παραχωρεί συνεντεύξεις για το πως καταφερε να αποφυγει τον Τριτο Παγκόσμιο Πόλεμο με τους Ρώσους κατα τη κατάληψη του αεροδρομίου στο Κοσοβο. Λογο για τον οποίο και τον παραίτησαν.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ parsifal 21/03/2011 21:24:28

      Καλησπέρα Παρσιφαλ.

      Καταρχήν συγχαρητήρια για το άρθρο σου, το οποίο είναι κατατοπιστικό και πλήρες.

      Με βάση τις τοποθετησεις του Προέδρου της Ρωσίας Μεντβεντεφ και του Πρωθυπουργού Πούτιν, εγώ διαβάζω μια διαφοροποίηση στη θέση των δύο πόλων εξουσίας στη χώρα. Μικρή μεν, αλλά υπαρκτή.

      Δύο τινά συμβαίνουν.

      Ή παίζουν και οι δύο ένα παιχνίδι προσυνεννοημένο, με σκοπό να πιάσουν την εξέλιξη των πραγμάτων, όπως και αν αυτά έλθουν...

      Ή όντως υπάρχει διαφορετική στρατηγική προσέγγιση του ζητήματος της Λιβυής από τους πολιτειακούς παράγοντες της Ρωσίας, οπότε εκεί μιλούμε για υποβόσκουσα κρίση εμπιστοσύνης μεταξύ τους...

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ierofantis 21/03/2011 21:45:12

        Αναφέρομαι στο άρθρο για το Καστελλόριζο...

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 16:03:57

    Η Ρωσία πάνω απ' όλα θέλει την τιμή του πετρελαίου και του φυσικού αερίου σε "αξιοπρεπώς" (όχι υπερβολικά) ψηλά επίπεδα. Με τις καταστροφές στην Ιαπωνία, κυρίως βιομηχανιών, η κατανάλωση και μαζί η τιμή θα έπεφτε αρκετά.
    Οι πολεμικές επιχειρήσεις (ακόμη καλύτερα χωρίς τους Ρώσους - και με ρητορείες περί "σταυροφόρων" για ανακούφιση των παραδοσιακών συμμάχων), είναι μια επωφελής γι αυτούς μέθοδος να κρατηθούν ψηλά οι τιμές, έστω και με τσακισμένες τις Ιαπωνικές εισαγωγές (3η χώρα στον κόσμο). Εκτός αυτού, ίσως λειτουργήσουν και ως ενθάρρυνση για ενεργοποίηση πολιτών και σ' άλλες πετρελαιοπαραγωγές χώρες: Άρα προοπτική "ικανοποιητικών" τιμών σε ικανό βάθος χρόνου.
    Η Ρωσία, είτε με Μεγάλο Πέτρο, είτε με Χρουστσώφ, είτε με Μεντβέντεφ, είτε με Πούτιν, λειτουργεί πάντα πάνω απ' όλα, και λόγω μεγέθους, με σκεπτικό μεγάλης δύναμης, "Αυτοκρατορίας". Πολιτικής και οικονομικής. Όπως π.χ. κάνουν οι ΗΠΑ, η Ιαπωνία, η Γαλλία, και τελευταία η Κίνα. Έτσι πρέπει να την αντιλαμβανόμαστε και να την κρίνουμε, "πέραν του καλού και του κακού".

    • gram avatar
      gram @ Ο Θείος 21/03/2011 16:08:23

      Τώρα, για τη "μεγάλη δύναμη" της Ρωσίας να μας επιτρέψετε να έχουμε τις αμφιβολίες μας. Εξ' ου και οι αναντιστοιχία δηλώσεων και πράξεων όπως ορθά αναφέρει ο enianos παραπάνω

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ gram 21/03/2011 16:14:27

        Κερδίζει, τεράστια ποσά.
        Και γίνεται ρυθμιστής και εγγυητής της αγοράς ορυκτών καυσίμων, τη στιγμή που ο Αραβικός κόσμος γίνεται ανασφαλής.
        Είναι ο 2ος εξαγωγέας αργού στον κόσμο μετά τη Σαουδική Αραβία (και εκτός ΟΠΕΚ - δεν δεσμεύεται από τίποτε) και ο 1ος εξαγωγέας φυσικού αερίου (ο μεγάλος ανταγωνιστής της είναι η δίπλα στη "φωτιά" Αλγερία).
        Αυτό είναι δύναμη. Στον 21ο αιώνα, το μέγιστο πολιτικό διακύβευμα είναι η ενέργεια.

        • gram avatar
          gram @ Ο Θείος 21/03/2011 17:03:50

          Για το πετρέλαιο κάνετε λάθος. Δεν υπάρχει ρυθμιστής στην αγορά. Τόσο το supply όσο και το availability λόγω εύκολης και αναπτυγμένης μεταφοράς είναι αποκεντρωμένο. Στο αέριο έχετε κάποιο δίκιο όσον αφορά την Ευρώπη και μόνον. Ενεκα οι αγωγοί που λέει κι ο Ζαμπετας. Ακόμα όμως και εκεί, το LNG τους κρατάει ολοένα και πιό λογικούς. Κυριώτερο όμως, τα ορυκτά είναι το μόνο σοβαρό εξαγωγικό αντικείμενο της Ρωσίας (μην μου πείτε κι' εσεις τα $10δις υπερ-επιδοτημένων όπλων προς ξυπόλυτους - ποιός λογικός θα έπερνε Ρωσικο όπλο) και μάλλον έτσι γίνονται δέσμιοι παρά ρυθμιστές και μπόσηδες στην παγκόσμια αγορά

      • Enzo avatar
        Enzo @ gram 21/03/2011 16:15:11

        ρε δε πα να ειναι γεματη βοτκα και οτι αλλο θες η ρωσια θα ειναι μεγαλη δυναμη οσο εχουν βαλιστικους πυραυλους.
        α! κουκου! ποιος θα πηγαινει τα επομενα 2 χρονια μονος στο διαστημα?η ρωσια φυσικα.
        ασε την αρκουδα στην χειμερια ναρκη της.δεν ηρθε ακομα η ωρα της.

        • gram avatar
          gram @ Enzo 21/03/2011 21:45:51

          Τόσο βέβαιος εισθε πως όταν πατήσουν το κουμπί, ο πύραυλος θα απογειωθεί? Πόσο μάλλον θα βρει το δρόμο του?

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ gram 21/03/2011 21:59:43

            Γιαυτό αγαπητέ, πρέπει να τους σεβόμαστε...

            Ξέρεις τι είναι μια χώρα, με πυρηνικό οπλοστάσιο τύπου loose cannon, να αρχίσει να πετάει κουφέτα δεξιά και αριστερά...;

            Και μάλιστα μη στοχευμένα...;

            Respect...

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/03/2011 16:34:46

    και γιατί δεν έθετε VETO?
    Επειδή με μερικούς νεκρούς και λίγους πυραύλους θα τσιμπήσει κανένα $ το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Ιθαγενής 21/03/2011 17:39:24

      Άν έθετε βέτο, δεν θα γινόταν επιχειρήσεις και οι τιμές καυσίμων θα συνέχιζαν την πτωτική πορεία πού άρχισε με το σεισμό και το τσουνάμι. Το μπρέντ από 110 - 115 $ που ήταν, με το σεισμό είχε κατέβει στα 100 και η επόμενη σοβαρή "στήριξη" για να "καθήσει" ήταν στα 70 - 80 $.
      Αλλά άρχισαν οι επιχειρήσεις και οι τιμές αντέστρεψαν ανοδικά. Προέκυψαν μετά και οι αυτομολήσεις στην Υεμένη κτλ. Σήμερα είναι πάλι πάνω από 115 $.

  6. AUD avatar
    AUD 21/03/2011 16:38:12

    China... όλα τα λεφτά....

    είδατε με τι παρουσιάστηκαν στη μεσόγειο...

  7. A.M. avatar
    A.M. 21/03/2011 20:22:59

    Απανθρωπιστική επέμβαση.

    Αυτό είναι αυτή η επέμβαση στην Λιβύη.

    Ο Πούτιν εν προκειμένωσωστά τα λέει.

    Μόνο που τα λέει σωστά επειδή έτσι τον βολεύει στην παρούσα φάση και περίπτωση.
    Και μόνον τα λέει.
    Όταν όμως έχεις την ισχύ να αλλάξεις τις καταστάσεις δεν μένεις στα λόγια, παρεμβαίνεις και αλλάζεις τα δεδομένα.

    Όταν είχε στείλει - προφανώς επειδή ήθελε να δηλώσει «παρών» - αιφνιδιαστικά 500 στρατιώτες στο βόρειο Κόσσοβο έπιασε στον ύπνο τους πάντες και παραμίλαγε το ΝΑΤΟ.
    Αλλά τώρα το παίζει και η Ρωσία .. ΗΠΑ!