#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2011 19:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολύ κακό για το τίποτα…


Το να σκοτώσεις ή να συλλάβεις τον Μπιν Λάντεν, θα θεωρούνταν επιτυχία για την μάχη των ΗΠΑ κατά των εχθρών τους στον μουσουλμανικό κόσμο, εάν γινόταν στο κατάλληλο timing.

Σήμερα, ο θάνατος  του άλλοτε εχθρού της Αμερικής, είναι απλώς μία  ιστορική αναφορά.

Οπωσδήποτε, θεωρείται επιτυχία να σκοτώσεις ένα σύμβολο  του παγκόσμιου νιχιλισμού της Τζιχάντ το οποίο διέπραξε αποτρόπαια εγκλήματα, αποδίδοντας δικαιοσύνη για τα θύματα της 11ης Σεπτεμβρίου, όμως το συγκεκριμένο γεγονός δεν πρόκειται να δώσει λύση στα προβλήματα  που αντιμετωπίζουν οι ΗΠΑ και οι σύμμαχοί τους στο Αφγανιστάν, στο Ιράκ, την Αίγυπτο και το Ιράν, ή σε οποιαδήποτε άλλη μεγάλη χώρα του Μουσουλμανικού κόσμου.

Λόγω της διεθνούς καταδίκης του, ο Μπιν Λάντεν και η οργάνωση είχαν ουσιαστικά περιθωριοποιηθεί  από τον Μουσουλμανικό κόσμο και τους αγώνες του. Η στρατηγική των «εντυπωσιακών» τρομοκρατικών πράξεων είχαν (μόνο) επιτρέψει σε μία αμάδα μερικών εκατοντάδων  «σκληροπυρηνικών» να ελέγχουν τους τίτλους των αμερικανικών εφημερίδων και τους εφιάλτες τους.

Όμως στον Μουσουλμανικό κόσμο, η Αλ Κάϊντα, απέτυχε τραγικά στον ηγετικό ρόλο καθοδήγησης που επεδίωκε, καθώς επισκιάστηκε από ισχυρότερους παίχτες όπως το Ιράν, η Χεζμπολά, η  Χαμάς και η Μουσουλμανική Αδελφότητα.

TIME

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 02/05/2011 19:59:04

    Πού το είχαν αρχειοθετημένο το DNA τού ΟΜΛ ώστε να το συγκρίνουν με το DNA τού πτώματος;

    • Λαρισαίος avatar
      Λαρισαίος @ Στέργιος 02/05/2011 20:53:42

      Δε χρειάζεται αρχείο, υπάρχουν οι εκατοντάδες ζώντες συγγενείς του που έχουν τις καλύτερες σχέσεις με τη βασιλική οικογένεια της Σαουδικής Αραβίας.

    • sawas avatar
      sawas @ Στέργιος 02/05/2011 21:18:40

      Πόσος χρόνος χρειάζεται για την πραγματοποίηση του τεστ DNA?
      Ώρες? μέρες? εβδομάδες?

      • lampros avatar
        lampros @ sawas 02/05/2011 21:59:52

        Λίγες ώρες θέλει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Στέργιος 02/05/2011 21:35:56

      Rapid ID of Bin Laden Uses Relatives' DNA Matches
      h--p://www.technewsdaily.com/osama-bin-laden-dna-tests-2593/

  2. Orestios avatar
    Orestios 02/05/2011 20:37:06

    O Οσάμα Μπιν Λάντεν εδώ και πολύ καιρό ειχε κλείσει τον ιστορικό του κύκλο.
    Η δολοφονία του ήταν θέμα χρόνο αφού ήταν πια ακίνδυνος για όλες τις πλευρές.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 02/05/2011 20:41:24

      Συμβολική πράξη, και συμβολική του ρόλου του Πακιστάν. Όχι trivial σε εκτέλεση, αλλά αρχή προεκλογικής περιόδου, όσο να ναι...

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 02/05/2011 21:14:51

        I'm your "boogeyman"
        h--p://www.youtube.com/watch?v=RKoZMke594A

  3. tsar avatar
    tsar 02/05/2011 20:53:24

    "Πολύ κακό για το τίποτα…"

    E... όχι και για το "τίποτα" !

    Χωρίς αυτό το "τίποτα" δεν θα έδιναν την συγκατάθεσή τους οι Αμερικανοί πολίτες να δώσουν ένα σωρό λεφτά και τις ζωές των παιδιών/στρατιωτών τους, για να εισβάλουν στα καλά του καθουμένου σε δύο άλλες χώρες (Ιράκ-Αφγανιστάν).

    Κάποια συγκεκριμένα συμφέροντα, είχαν κάθε λόγο να πανηγυρίζουν για την εκδήλωση αυτού του "τίποτα" (9/11). Τέτοιο μεγάλο πανηγύρι μάλιστα, που πολύ λογικά βάζει τον οποιονδήποτε σκεπτόμενο άνθρωπο στην διαδικασία να εξετάσει σοβαρά την πιθανότητα, αυτό το... "τίποτα", να το δημιούργησαν αυτά τα ίδια ακριβώς συμφέροντα.

  4. Misha avatar
    Misha 02/05/2011 21:11:02

    Επίσης το Πεντάγωνο ανακοίνωσε την εξουδετέρωση του Μοκτεζούμα και του Καθιστού Βούβαλου. Πλεον ο κόσμος μπορεί να θεωρεί εαυτόν ευτυχή καθώς έχει απαλλαγεί από τα απάνθρωπα έθιμα των ανθρωποθυσιών , όπως και από τους εκστατικους χορούς των απολίτιστων ιθαγενών.

    Η δειμοκρατία ενίκησε!

  5. sawas avatar
    sawas 02/05/2011 23:09:41

    Το παλικάρι αυτό λέει για 54ωρες straight
    h**p://www.patc.com/weeklyarticles/dna-timeline.shtml

    2 μερόνυχτα+.......

    Πότε τον σκοτώσανε, πότε πήγαν τα δείγματα σε ειδικό εργαστήριο και πότε έγινε η ανάλυση + την ταυτοποίησηκαι βγήκαν οι ανακοινώσεις είναι απορίας άξιο.
    Τελικά αυτοί οι Αμερικάνοι είναι ικανοί για ΟΛΑ!!!!!!!

    • Civil-Eng. avatar
      Civil-Eng. @ sawas 03/05/2011 09:13:25

      Χωρις να έχω σχέση με το χώρο.... εφόσον έχει τόσα αδέλφια το DNA οποιουδήποτε από αυτά δεν θα κάλυπτε τις απαιτήσεις για τη σύγκριση με το αντίστοιχο των γονέων; Δηλαδη το δείγμα που έχουμε είναι πράγματι παιδι των γονέων και αδελφός κάποιων παιδιών τους αλλά όχι απαραίτητα ο Λάντεν. Μπορεί να λέω και κουταμάρες βέβαια.