#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2011 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος Bill Gates; Ο Hosni Mubarak είναι ο πλουσιότερος όλων



Αν οι πληροφορίες είναι σωστές, ο Hosni Mubarak μπορεί και να είναι ο πλουσιότερος άνθρωπος του πλανήτη.

Σύμφωνα με την εφημερίδα Guardian, οι ειδικοί επί θεμάτων Μέσης Ανατολής υπολογίζουν τη περιουσία της οικογένειας του Αιγύπτιου προέδρου να ανέρχεται στα $70 δισεκατομμύρια.

Αν το νούμερο είναι ακριβές, τότε όπως γράφει και η New York Post,  ο Mubarak είναι πολύ πιο πλούσιος από  ότι ο Μεξικανός επιχειρηματίας Carlos Slim, και ο Αμερικανός μαικήνας Bill Gates, οι οποίοι σύμφωνα με το αξιόπιστο σε αυτά περιοδικό Forbes, αξίζουν περί τα $53 δισ. έκαστος.

Τα κεφάλαια του Αιγύπτιου ηγέτη βρίσκονται σε τραπεζικούς λογαριασμούς εκτός της χώρας, ενώ υπάρχει και τεράστια ακίνητη περιουσία στη Νέα Υόρκη, στο Λονδίνο, στο Λος Άντζελες, και στην Ερυθρά Θάλασσα.

Σύμφωνα με το ABC News, ο Mubarak έχει κερδίσει πάρα πολλά χρήματα από τις επενδύσεις που έχει κάνει, και όπως λένε οι αναλυτές, υπήρχε μεγάλη διαφθορά στο καθεστώς του, το οποίο ρουφούσε τους δημόσιους πόρους για ίδιον όφελος. Πάντως, πιστεύεται πως και οι υπόλοιποι απολυταρχικοί ηγέτες των αραβικών χωρών διαθέτουν παρόμοιου μεγέθους περιουσίες.

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. koinos_nous avatar
    koinos_nous 10/02/2011 08:08:56

    Τον αδειαζουν η μου φαινεται?

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 10/02/2011 08:52:05

    Μα, είτε είναι κανείς σοσιαΛΗΣΤΗΣ είτε όχι. Τουλαχιστον εκεί έιναι ό,τι δηλώνουν.
    Την καλημέρα μου

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 10/02/2011 09:20:25

    Οι πλουσιότεροι του πλανήτη είναι οι Ρότσιλντ και οι Ροκφέλερ. Απλώς δεν θέλουν να εμφανίζονται σε καμία λίστα.

  4. Μήτσος avatar
    Μήτσος 10/02/2011 09:37:47

    λέτε να δανείζει ο Μουμπάρακ τον Ροθτσίλντ, ο οποίος στη συνέχεια δανείζει τη χώρα μας;

  5. anemos uk avatar
    anemos uk 10/02/2011 10:01:50

    Τον Μουμπάρακ βρήκαμε? τους δικούς μας που τους πήγατε? πόσοι Έλληνες μιλάνε για την περιουσια τους? η και πόσοι την δηλώνουν?

  6. giannis avatar
    giannis 10/02/2011 10:38:16

    Αξιόπιστο το Forbes; Το μόνο που κάνουν είναι να παίρνουν τα μετοχολόγια των εταιρειών και να βγάζουν τις αποτιμήσεις των χαρτοφυλακίων. Καμία πραγματική και ουσιαστική έρευνα.
    Όσο για τον Μουμπάρακ σας θυμίζω απλώς με ποια γνωστή ελληνίδα κάνει παρέα η γυναίκα του. Αφού οι άντρες τους ήπιαν το αίμα του κοσμάκη τώρα μοιράζουν ψίχουλα μέσω των ιδρυμάτων τους.

    • Εν Πλώ avatar
      Εν Πλώ @ giannis 10/02/2011 11:13:15

      Δηλαδή είναι φτωχαδάκι ο Μουμπάρακ θα μας πεις;

  7. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 10/02/2011 11:41:10

    ''πιστεύεται πως και οι υπόλοιποι απολυταρχικοί ηγέτες των αραβικών χωρών διαθέτουν παρόμοιου μεγέθους περιουσίες''
    Π.Χ., ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 1997 Ο ΤΩΡΙΝΟΣ ΕΜΙΡΗΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΡ ΑΝΕΤΡΕΨΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ, ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ Ο ΑΘΕΟΦΟΒΟΣ ΠΑΤΗΡ ΕΙΧΕ ΠΡΟΠΩΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΟΛΗΝ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΡΓΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΤΟΥ ΕΜΙΡΑΤΟΥ !!!
    ΔΗΛΑΔΗ, ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ, 700.000 ΒΑΡΕΛΙΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ Χ 365 ΗΜΕΡΕΣ Χ 35 ΔΟΛΛΑΡΙΑ Η.Π.Α. (ΕΑΝ ΕΝΘΥΜΟΥΜΑΙ ΚΑΛΑ) =
    8.942.500.000 ΔΟΛΛΑΡΙΑ Η.Π.Α. !!!
    ΑΠΟ ΜΙΑ 'ΜΠΙΖΝΑ' !
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, Ο ΥΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΘΗ ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΝΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΛΗΡΩΘΕΝΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΕ, ΤΟΥ ΕΠΕΔΕΙΧΘΗΣΑΝ ΤΑ SWIFTS ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ.
    ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΑΣΥΛΟ Ο ΠΑΤΗΡ ? ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΤΟΥ ΚΟΥ ΧΟΣΝΙ!!!
    ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΚΟΜΗ ΖΕΙ.

  8. giannis avatar
    giannis 10/02/2011 12:03:12

    Από το "ήπιαν το αίμα του κοσμάκη" τι ακριβώς δεν κατάλαβες;
    Η διαφωνία μου είναι σχετικά με το Forbes ή σε άλλη περίπτωση το Spiegel. Μην δίνουμε και ιδιαίτερη σημασία σε περιοδικά που πολλές φορές πέφτουν στο επίπεδο των περιοδικών του Ντάσκα.
    Όσο για τον Μουμπάρακ και το καθεστώς του. Χίλιες φορές προτιμότερη μια διεφθαρμένη και ανελεύθερη Αίγυπτος παρά ένα σουνίτικο Ιράν.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/02/2011 12:25:11

    τα 600 Δις τα Ελβετικα ΜΟΝΟ..!. με ποσο να τα διαιρεσω??

    ΠΠ

  10. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 10/02/2011 12:30:14

    ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ΣΟΑΣΙΑΛΙΣΤΕΣ ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ? ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ? ΤΟ ΕΨΑΞΕ ΚΑΝΕΙΣ ?

  11. gram avatar
    gram 11/02/2011 12:38:32

    Παρακαλώ μην αμφισβητείτε τα πρωτεία του Πούτιν