#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2011 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραλίγο νεκρός ο Gadhafi, νεκρός ο μικρότερος γιός του

[caption id="attachment_98798" align="alignnone" width="580" caption="Το σπίτι του Saif al-Arab Khadafy μετά τον βομβαρδισμό"][/caption]

Ο Moammar Gadhafi  εμφανίστηκε χθες στη κρατική τηλεόραση της χώρας του και ζήτησε ανακωχή, αλλά και διαπραγματεύσεις με το ΝΑΤΟ, την ώρα που οι βόμβες έπεφταν στο κέντρο της λιβυκής πρωτεύουσας. Στόχος τους ήταν διάφορα κυβερνητικά κτίρια, καθώς και το κτίριο που στεγάζει την κρατική τηλεόραση.

Σε μια παραληρηματική εμφάνιση, ο Gadhafi έδειξε τόσο καταβεβλημένος όσο και ανυπότακτος. «Η πόρτα είναι ανοιχτή… εσείς επιτεθήκατε, αλλά θα διαπραγματευτούμε. Ελάτε Γαλλία, Ιταλία, Αγγλία, και Αμερική, ελάτε να διαπραγματευτούμε. Γιατί συνεχίζετε την επίθεση;»

Όπως είπε, οι Λίβυοι έχουν το δικαίωμα να επιλέγουν το πολιτικό τους σύστημα, όχι όμως υπό την απειλή των Νατοϊκών βομβαρδισμών.

Από τη πλευρά τους, οι αντικαθεστωτικοί εμμένουν στην αποχώρηση του Gadhafi και των γιων του, προκειμένου να σταματήσουν τις επιθέσεις.

Εν τω μεταξύ, σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες από το ΝΑΤΟ πληροφορίες, οι χθεσινοί βομβαρδισμοί είχαν αποτέλεσμα το θάνατο του μικρότερου γιου του Gadhafi του 29χρονου Saif al-Arab (όχι του Saif al-Islam) .

Παράλληλα, σύμφωνα με το BBC, έχασαν τη ζωή τους και τρία από τα εγγόνια του Λίβυου ηγέτη.

Ο τελευταίος αυτός σφοδρός βομβαρδισμός έγινε λίγες ώρες μετά την ομιλία του Gadhafi, και αφού το ΝΑΤΟ απέρριψε τη προσφορά του για ανακωχή.

Όπως μεταδίδει το πρακτορείο ΑΡ, ένας πύραυλος χτύπησε τη κατοικία του Gadhafi την ώρα που ήταν μέσα ο ίδιος και η οικογένειά του. Σύμφωνα  όμως με λιβυκές κυβερνητικές πηγές, ο Gadhafi δεν έπαθε τίποτα.

NY Times, AP, BBC.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 01/05/2011 17:19:02

    μου αρεσει που μιλησε ο κανταφυ για βαρβαροτητα του νατο ,δολοφονιες κλπ..
    εδω γελαμε αγρια..

    ο χασαπης κατηγορει ως χασαπη τον ισχυροτερο χασαπη..

    οταν παιζεις με τις υπερδυναμεις Κανταφυ,,να περιμενεις να καεις καποτε΄΄οσο βρωμικα επεξες εσυ τοσα χρονια,,ετσι θα παιξουν και αυτοι..

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Aggelos 01/05/2011 21:17:24

      Ο Κανταφι ειναι το ΓΕΛΟΙΟ προσχημα των νατοικων....!!
      ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΘΕΛΟΥΝ!!
      Μολις ο Κανταφι θελησε να δωσει πετρελαιο στη Ρωσια και την Κινα "ξαφνικα" απο "φιλος" μεσα σε λιγες μερες εγινε....."τρομοκρατης"...
      Ε βεβαια οι αμερικανοι οι ΧΑΣΑΠΗΔΕΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ, ενδιαφερονται για "τα ανθρωπινα δικαιωματα" "την ελευθερια του λογου..(μονο αν εξυπηρετει αμερικανικα συμφεροντα..)
      Ελεος πια με τις ΓΕΛΟΙΕΣ αμερικανιες...... !!!!!!

    • lampros avatar
      lampros @ Aggelos 02/05/2011 02:03:49

      Ίσια και όμοια ο καλώς/κακώς αρχηγός ενός κράτους, με άρπαγες πρώτων υλών που σκοτώνουν και δολοφονούν για την επιρροή τους από αέρος ―και που μπαίνουν σε όποια χώρα γουστάρουν και κάνουν ό,τι τους καπνίσει;

      Άμα ήταν έτσι, επειδή εμείς είχαμε ας πούμε Χούντα, θα έπρεπε να μας βομβαρδίσουν τότε οι ΗΠΑ και να στήσουν και την δική τους κυβερνησή στη χώρα και να πάρουν και ότι ορυκτά, πλούτο κλπ έχει η Ελλάδα.

      Λαλήσαμε όλοι;

  2. Orestios avatar
    Orestios 01/05/2011 18:58:38

    Δεν επιβεβαιώνεται ακόμα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Orestios 01/05/2011 20:20:07

      την είδηση την έβγαλε εχτές το βράδυ το al jazeera. Την πόσταρα αμέσως στα σχόλια σε αυτή τη σελίδα και μάλλον ήταν η πρώτη σελίδα στην Ελλάδα που την είχε.
      Ανακοινώθηκε από τη Λιβύη. Οι Άγγλοι βγήκαν και είπαν ότι δεν έχουν δικές τους πληροφορίες. Συνεπώς εγώ τη θεωρώ επιβεβαιωμένη. Η ακρίβειά της δεν εξαρτάται από τις πληροφορίες των Άγγλων. Απλά σκότωσαν αρκετούς αμάχους, δε θέλουν να λέγονται δολοφόνοι και κάνουν τις πάπιες.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Orestios 01/05/2011 21:56:48

      οι Λίβυοι δείξανε σκεπασμένα (μη αναγνωρίσιμα) πτώματα.

  3. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 01/05/2011 22:29:36

    Οι βρυκόλακες ζούν ανάμεσά μας. Είμαστε και εμείς μέλοι του ΝΑΤΟ. Ποιανού αυτί θα ιδρώσει; Ενας γιός και τρία εγγόνια του Καντάφι. Σιγά τα λάχανα. Μιά ψυχή και τρείς ψυχούλες. Εύγε και εις ανώτερα.

  4. parsifal avatar
    parsifal 01/05/2011 22:51:08

    Ψυχρή τρομοκρατία. Δολοφονούν αμάχους με θερμοβαρικές γομώσεις βλημάτων απο ανεπάνδρωτα αεροσκαφη στο ΑΦγανιστάν, δολοφονούν μωρά στην Τρίπολη σε μια επίδειξη των οπλων "χειρουργικής ακρίβειας" που διαθέτουν.
    Προστεσταντικό οργιο αίματος και τρομοκρατίας απο τον εκφυλισμένο, μεταλλαγμένο, δολοφονικό αγγλοσαξωνικό συρφετό στις δυο οχθες του Ατλαντικού.
    Νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου να ξεβρωμίσει ο πλανήτης απο την ματωμένη Βίβλο τους και τα wargames που παίζουν στις πλάτες των εθνών !

  5. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 01/05/2011 23:41:54

    Γιατί μεταλλαγμένο; Ηταν ποτέ διαφορετικός;