#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/11/2011 23:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε ο Μπερλουσκόνι



Την παραίτησή του υπέβαλε ο Ιταλός πρωθυπουργός, Σίλβιο Μπερλουσκόνι, εν μέσω έντονων αποδοκιμασιών από εκατοντάδες διαδηλωτές που συγκεντρώθηκαν στο κέντρο της Ρώμης για να πανηγυρίσουν την αποχώρησή του από την εξουσία.

Ο Μπερλουσκόνι μετέβη νωρίτερα στο Προεδρικό Μέγαρο, όπου κατέθεσε στον Ιταλό πρόεδρο, Τζόρτζιο Ναπολιτάνο, την παράιτησή του.

Είχε προηγηθεί η έγκριση του πακέτου οικονομικών μεταρρυθμίσεων από την ιταλική Βουλή, η οποία άνοιξε το δρόμο για τον σχηματισμό μεταβατικής κυβέρνησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τυρρανόσαυρος avatar
    τυρρανόσαυρος 12/11/2011 23:05:52

    τι κρίμα, τόσο πετυχημένος πολιτικός..
    ανήκει σε μια γενιά πολιτικών έντιμων, φιλότιμων, αξιοπρεπών, σεμνών, διακριτικών, που το μόνο που προσπαθούν είναι για το καλό του τόπου τους.
    ας του αφιερώσουμε ένα ποιηματάκι:
    στον αγύριστο μπερλουσκόνι,
    κι εσύ όπως κι άλλοι της σειράς σου,
    στο περασμα του χρόνου είστε σκόνη

  2. φωνη avatar
    φωνη 12/11/2011 23:12:27

    Εμείς δεν πανηγυρίσαμε....Πότε θα έρθει η σειρα μας να πανηγυρίσουμε; Στις 19-20 Φεβ;

    • madprof avatar
      madprof @ φωνη 13/11/2011 01:45:45

      Τότε θα ζούμε; Και τι θα πανυγηρήσεις;
      Οσονούπω έρχονται αποκτατικοποιήσεις 50 Δις , απολύσεις, λουκέτα, μειώσεις συντάξεων.
      Να συνεχίσω;
      Αμετανόητα ΚομματοΠολτοποιημένοι τε Χρεοκοπημένοι τε Πεινασμένοι τε Κεκρετινισμένοι οι Ελληναράδες!
      Γι' αυτό θα έρθουν χειρότερες μέρες. "Σοφοί δε προσιόντων" έγραψε ο ποιητής, αλλά δεν εισακούστηκε!
      Αντί να τους αποστρεφόμαστε όλοι, να τους βλέπουμε σαν Μιάσματα ώστε να μην τολμάνε να εμφανιστούνε τα λαμόγια σε δημόσιο χώρο!
      Υπάρχουν ακόμη χαμαιλέοντες και αιλουροειδή που χειροκροτάνε και ακούνε τα κύμβαλα τα αλαλάζοντα!
      Κραυγές και ψίθυροι τυχοδιωκτών που οδήγησαν την χώρα σε διεθνή ανυποληψία και τους πολίτες σε πολιτι(στι)κό, κοινωνικό, οικογενειακό και προσωπικό υπαρξιακό αδιέξοδο!
      ΥΓ. Τα ΤατιανοΤσιτσιολινοκάναλα (ενώ χρωστάνε Δις και δεν πληρώνουν τίποτα) πουλάνε προστασία στα Μιάσματα και προσπαθούν να μας κάνουν λοβοτομή, παρουσιάζοντάς μας τα Μιάσματα του Χτες και του Σήμερα (ΤατιανοΤσιτσιολινοΔημαγωγοσχολιαστές) σαν Σωτήρες του Αύριο!
      Αιδώς Αχρείοι!

    • madprof avatar
      madprof @ φωνη 13/11/2011 02:27:47

      Ο Πρόεδρος της Ιταλικής Δημοκρατίας (που έχει τις ίδιες αρμοδιότητες με τον δικό μας "15άρη αντιστασιακό" κατά τα λεγόμενά του (sic!), lol!) στην ουσία απέπεμψε τον ελεεινό Buratino - Πουροκρετίνο και έμμεσα τον στέλνει στα ποινικά δικαστήρια της Ιταλικής Δικαιοσύνης, για τα δέοντα!
      Η ζημιά όμως που επέφερε στην Ιταλία και τον λαό της, το συστήμα που εγκαθίδρυσε αυτό το υποκείμενο (αγοροπωλησία βολε(υου)μένων, στελεχών όλων των βαθμίδων ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, πλήρης αναξιοκρατία, φαυλοκρατία, μιζοκρατία, πουτανοκρατία) θα πληρωθεί από τους σκληρά και τίμια εργαζόμενους ιταλούς πολίτες με ανεργία, απολύσεις και υπαρξιακό αδιέξοδο!
      Ο Μοναδικός Πυλώνας που αντιστάθηκε σθεναρά, υπήρξε εκείνος των φορέων της Δικαιοσύνης, με πενιχρά μέσα και καταιγισμό λάσπης, εκφοβισμού και τρομοκρατίας τους και από τα ΜΜΕ που ήλεγχε πλήρως, το Μίασμα. Τους Αξίζει Ένα Μεγάλο Μπράβο!
      Η τηλεοπτική πώληση του Πουροκρετίνου έλαβε τέλος κι ας είχε όλα τα ΜΜΕ υπό τον έλεγχό του!
      Εδώ στην ΤατιανοΤσιτσιλινοκρετινοΚωσταινοΑντωνοΓιώργαινα βλέπω να ετοιμάζουν ένα πληθωρικό Σωσία του(sic!). Ίδωμεν!

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/11/2011 23:12:35

    Σοῦ λείπειἓνας στίχος ἀκόμη γιά νά φτιάξεις ὁμοιοκαταληξία καί σωστό τετράστιχο...,συγνώμη δηλαδή ἂν σέ στεναχώρησα!

    • βροντόσαυρος avatar
      βροντόσαυρος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/11/2011 17:43:12

      στην τέχνη δεν υπάρχουν κανόνες... μόνο αγκυλώσεις...

  4. saltcity avatar
    saltcity 12/11/2011 23:16:27

    Κακό νέο για εμάς. Τον είχα 50-50 να τα κάνει όλα χάλια .

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2011 23:57:50

    μαζί σου

  6. Τασος avatar
    Τασος 13/11/2011 00:43:54

    χαχα κριμα ....

  7. Other Choice avatar
    Other Choice 13/11/2011 01:20:08

    Τέρμα τα bunga bunga

  8. Απορία avatar
    Απορία 13/11/2011 02:52:01

    Ο Μπερλουσκόνι είναι το πιο "connected" άτομο στη χώρα του, θα επανέλθει στην εξουσία όταν επανέλθει και η λιρέτα στην Ιταλία. Σε κανένα-δυο χρόνια το πολύ δηλαδή. Τους το είπε άλλωστε, "θυμάστε πόσους μήνες κράταγαν οι κυβερνήσεις πριν από εμένα";

  9. Τασος avatar
    Τασος 13/11/2011 03:08:03

    Καλο θα είναι να μην μιλάμε άσχημα για τα Αμερικανικά διαβατήρια και για τους Αμερικανό σπουδαστούς... ;)

    2) Σε γενικες γραμμες μου εισαι ιδιαίτερα συμπαθής.

    3) ρωτω : Τριμερής δεν είναι τίποτε άλλο από ένα είδος παγκόσμιας «Αθηναϊκής Λέσχης», όπου πολιτικοί, επιχειρηματίες και άλλοι μαζεύονται και συζητούν άτυπα για μεγάλα πολιτικά και οικονομικά προβλήματα....

    αρά το λες γιατι το γνωρίζεις εκ τον έσω, εμενα με καλεσαν σε λεύκη γιορτή και αρνήθηκα ευγενικά!
    (μην τα λες αυτα γιατι μασονία και λέσχες κ.α θα σε παρεξηγήσου).
    ο Καραϊσκακης δεν ειχε σχέσεις με αυτά!!!

    4) Εγω και εσυ που στηρίξαμε Σαμαρα, θα κριθή η επιλογή στην αντοχή της Δανειακής σύμβασης!!!! (Παράδοση εθνικής κυριαρχίας για τη νέα βοήθεια, ζητεί ο Σόιμπλε)

    5) ε Και ο παπαδημος δεν ειναι το θειο βρεφος ξεχνας οτι ειναι το παιδι του Σημιτησταν.... και το παιδι του μπουμ του ΧΑΑ.... εεε μην τα ξεχναμε αυτα!!!


    6) 'Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει, αν θέλει να παραμείνει μεγάλος, να είναι ικανός να πολεμήσει...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης...Μόνον διότι πρέπει...'' Ι.Μ

    Μπράβο πολυ καλο κειμενο, εχει συναίσθημα, και ένταση.
    Θα ηταν τιμη μου να σε δω απο κοντα !

  10. Τασος avatar
    Τασος 13/11/2011 03:10:20

    ρε παιδια τι θα γινει , δικοί μας! ποτε θα κανουν τέτοια παρτι!

  11. Τασος avatar
    Τασος 13/11/2011 03:11:18

    αυτο ηταν για τον Φαηλο...!!!

  12. τασος avatar
    τασος 13/11/2011 03:19:35

    Καλα, αν νομιζετε, οτι τωρα η Ιταλια θα αναπνευσει, γελιεστε.
    Μια νεα δικτατορια τυπου Μουσολινι θα ξεπηδησει, για να προωθησει την παγκοσμιοποιηση, αυτο που ο καβαλιερε ηθελε να αποφυγει οπωσδηποτε.
    Ο Μπερλουσκονι δεν ηταν πιο βρωμικος απο τον προκατοχο του. Αγαπαει την χωρα του σε αντιθεση με τον ξενοφερτο ΓΑΠ, αλλα η ενορχηστρωμενη κριση δεν τον αφησε να μεινει. Νικησαν οι "οικοι" ανοχης/αξιολογησης, που ανεβαζουν και κατεβαζουν οικονομιες και κυβερνησεις.

  13. τασος avatar
    τασος 13/11/2011 03:24:52

    Σημειωση: ο τασος με μικρο σιγμα ειναι απλη συνονημια με τον Τασο με κεφαλαιο σιγμα!

  14. τασος avatar
    τασος 13/11/2011 03:27:47

    Διορθωση ορθογραφικου λαθους που εγινε εκ παραδρομης : συνωνυμια αντι συνονημια.

  15. tom avatar
    tom 13/11/2011 11:08:16

    O καθηγητής Μοnti αναλαμβάνει να σχηματίσει 12μελής κυβέρνηση!!!
    Ούτε ένας υπουργός από κόμματα... ούτε καν υφυπουργός!
    Una faccia.... NO una razza...

  16. Θύμιος avatar
    Θύμιος 13/11/2011 21:22:19

    Ιταλοί τέως/ψευτο-κομουνιστές, ανίκανοι να κερδίσουν εκλογές (αν η κεντροδεξιά, με άλλον αρχηγό, κατέβαινε στις εκλογές, θα κέρδιζε) απλώς γυφτοφέρνουν. Σε λίγο θα γνωρίσουν τον δικό τους Γιωργάκη, ας βάλουν λίγο κώλο να υποτιμηθεί το €υρώ.
    . . . si che “ci sono soldi”, negli Fondi Internazionali, e andremo a prenderli! Inasprendo le contradizioni tra (imperialismi) Europei - Lobbies Americani, e se svaluteremo l’ €uro, falliremo la Russia, (che avra vendutti i gas ai Tedeschi, quasi gratis).

  17. A.M. avatar
    A.M. 13/11/2011 21:45:19

    «O καθηγητής Μοnti αναλαμβάνει να σχηματίσει 12μελής κυβέρνηση!!!»

    Μάλιστα.

    Τι έχουμε γράψει κατ' επανάληψιν σχετικά με παγκόσμια δικτατορία και τα συναφή;;;

    Ξεκινήσαμε απ την Αίγυπτο όπου ο τρισκατάρατος (τους τελευταίους μήνες γιατί πριν και για κάτι δεκαετίες ήταν καλός και άγιος) Μουμπάρακ, δολοφόνος, στυγνός δικτάτορας, φονιάς του λαού κλπ κλπ αντικαταστάθηκε με ένα .. στρατιωτικό συμβούλιο και στην χώρα .. ώ του θαύματος!!! φύτρωσε η.. δημοκρατία!!!

    Μετά πήγαμε στην Λιβύη, μιά από Αίγυπτο σε πιο hard core έκδοση.

    Μετά φτάσαμε στην Ελλάδα όπου το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων - σύμφωνα με τις πάντα ακριβείς, επιστημονικά τεκμηριωμένες και αλάνθαστες δημοσκοπήσεις - γουστάρει άγρια για πρωθυπουργό έναν ΜΉ εκλεγμένο απ τους Έλληνες, εγκάθετο των τραπεζών, του ΔΝΤ, της Γερμανίας κ.ο.κ. κοινώς .. έναν ΔΙΚΤΆΤΟΡΑ με προσωπείο δημοκρατικό.

    Με το καλημέρα νάσου και φυτρώνει ένα παρόμοιο φυντάνι και στην γείτονα Ιταλία!!!
    Ώ!!! των συμπτώσεων!!!
    Πάω στοίχημα μέχρι και το τελευταίο λεπτό που μούχει απομείνει πως και στην Ιταλία οι Ιταλοί θα γουστάρουν άγρια τον δικό τους «Παπαδήμο»!!!!
    Και είμαι σίγουρος πως και εκεί θα το επιβεβαιώνουν οι .. δημοσκοπήσεις!!!!

    Ουάου!

    Πώς είπαμε λέγεται αυτό..;;;
    Νέα Τάξη;
    Παγκόσμια διακυβέρνηση;;;
    ή μήπως .. ΠΑΓΚΌΣΜΙΑ ΔΙΚΤΑΤΟΡΊΑ;;;;
    .. που μας προέκυψε μέσα από μια ΕΣΚΕΜΜΈΝΑ δημιουργημένη παγκόσμια κρίση;;;;!!!

    Ξέρετε.. οι «κρίσεις» δικαιολογούν πολλά πράγματα.
    Όταν μια χώρα είναι σε πόλεμο - μας τάκαναν τούμπανο τα διαπλεκόμενα μέσα εδώ και δύο χρόνια ότι βρισκόμαστε σε «πόλεμο» - όλα .. μα εντελώς ΌΛΑ δικαιολογούνται!
    Και επιτάξεις .. ακινήτων (ταλαίπωρε που έχτιζες σπιτάκι! που νάξερες τι σούμελε να πάθεις) και χαράτσια και φορολογίες και κατάργηση μισθών και ξεπούλημα και και και...

    Άντε.. με γειά σας γείτονες ο νέος πρωθυπουργός!

    Όταν θα καταλάβετε πόσο θεός ήταν ο Μπερλουσκόνι σε σχέση με όλους τους επόμενους που θα σας φορτώσουν στο κεφάλι τότε θάναι πολύυυυ αργάαα..

    Γιατί μπορεί κάποιος να μην συμφωνεί με την προσωπική ζωή και τα γκομενιλήκια του Μπερλουσκόνι οφείλει όμως να του αναγνωρίσει ότι για την χώρα του έκανε πολλά και σωστά πράγματα.
    Και γι αυτό τον έφαγαν.
    Και ένας πρωθυπουργός απ τα έργα του κρίνεται και όχι απ την σεξουαλική του ζωή που στο κάτω κάτω καθόλου δεν μας ενδιαφέρει.
    Και εάν δεν με απατά η μνήμη μου τα περίφημα σεξουαλικά σκάνδαλα του τύπου άρχισαν να βγαίνουν στην επιφάνεια ΜΕΤΆ απ την υπογραφή των συμφωνιών με τον Πούτιν.. σωστά;

    Χμμμ... όπως ΑΚΡΙΒΏΣ συνέβη και με τον δικό μας πρώην πρωθυπουργό τον Κώστα Καραμανλή..

    Ωωωωω!!!
    Μένω εκστατικός απ το μέγεθος των .. συμπτώσεων!!!
    Είναι ποτέ δυνατόν;;;;

    Βοσκήστε το χορταράκι της νέας τάξης μοσχαράκια μου... βοσκήστε το!
    Και μόλις φτάσετε στα σωστά κιλά για .. πούλημα ένα σφαγείο πάντα θα σας περιμένει.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ A.M. 14/11/2011 01:18:53

      Τα ' πες όλα!