#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/08/2012 22:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέθανε ο πρώτος άνθρωπος που πάτησε στο φεγγάρι



Ο αμερικανός Νιλ Άρμστρονγκ, ο πρώτος άνθρωπος που πήγε στο φεγγάρι, πέθανε σε ηλικία 82 ετών, μετέδωσαν σήμερα μέσα ενημέρωσης των ΗΠΑ.

Ο Άρμστρονγκ είχε υποβληθεί σε εγχείρηση μπαϊπάς στην καρδιά νωρίτερα αυτό το μήνα προκειμένου να αποφραχθούν στεφανιαίες αρτηρίες.

Ως διοικητής της αποστολής Απόλλων 11, ο Άρμστρονγκ έγινε ο πρώτος άνθρωπος που πάτησε το πόδι του στη Σελήνη, στις 20 Ιουλίου του 1969.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βρούτος avatar
    Βρούτος 25/08/2012 23:10:07

    Φάκτορα μην επαναλαμβάνεις τα παραμυθάκια των Αμερικανών. Ο Νιλ Άρμστρογκ πάτησε στο Χόλυγουντ. Δεν αξίζει να γράφουμε περισσότερα για τελειωμένους μύθους. Τώρα έχουν και άλλες χώρες αξιόλογη κινηματογραφική βιομηχανία και δυνατότητες ειδικών εφέ αλλά το κοινό πια δεν χάφτει. Γιατί αλλιώς, με την DreamWorks θα είχαν πατήσει και στην επιφάνεια του Ηλίου.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Βρούτος 25/08/2012 23:18:42

      Βρούτε, έχεις χάσει επεισόδια.
      h__p://www.antinews.gr/2010/09/23/62920/

      • bladerunner82 avatar
        bladerunner82 @ Strange Attractor 26/08/2012 00:37:50

        ΚΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ 190 ΤΟΣΑ ΣΧΟΛΙΑ.
        ΚΑΛΑ,ΚΑΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΕΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΣ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ?
        ΒΛΕΠΩ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 2010 ΚΑΙ ΠΑΣΟΚΟΥΣ ΝΑ ΟΡΚΙΖΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΓΑΠ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Η ΣΕΛΗΝΗ...ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.
        ΒΕΒΑΙΑ ΕΔΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΠΑΣΟΚΟΥΣ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΟΡΚΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΑΠ ΑΚΟΜΑ.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Βρούτος 25/08/2012 23:45:25

      πηγαινε παρε ενα τηλεσκοπιο και κοιτα το φεγγαρι, ακομα εκει ειναι οι σημαιες.
      Αντιο Νηλ, για σενα αφιερωμενο.

      http://www.youtube.com/watch?v=YqtgEmTeajc

      • Ευάριστος avatar
        Ευάριστος @ Enzo 26/08/2012 11:59:23

        Με ποιο τηλεσκόπιο είδες εσύ τι σημαία;; Για πες μοντέλο.

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Βρούτος 25/08/2012 23:56:24

      και ας υποθέσουμε ότι έτσι είναι τα πράγματα.

      είναι δυνατόν εν μέσω ψυχρού πολέμου οι ρώσοι με την κα γκε μπε, τους κατασκόπους παντού, τα ραντάρ, τις τηλεμετρίες να έχαψαν το υποτιθέμενο "παραμύθι" και να μην το αντιλαμβάνονταν;

      έλεος

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Παρατηρητής 26/08/2012 00:41:03

        Το κουβάρι ξετυλίγεται χρόνο με τον χρόνο.
        h--p://news.bbc.co.uk/2/hi/8226075.stm

        • Παρατηρητής avatar
          Παρατηρητής @ Strange Attractor 26/08/2012 01:12:23

          "The US agency gave moon rocks to more than 100 countries following lunar missions in the 1970s."
          και στις 100 χώρες απολιθωμένα δέντρα έδωσαν;

          "It was given to former Prime Minister Willem Drees during a goodwill tour by the three Apollo-11 astronauts shortly after their moon mission in 1969."
          "When Mr Drees died, the rock went on display at the Amsterdam museum."
          Πιθανότερο είναι να το βούτηξε κάποιος κληρονόμος του Drees ή να εκλαπει κάποια άλλη στιγμή, παρά να ...έστησαν στο χόλυγουντ την προσγείωση.

          Είναι πρακτικά αδύνατον να κορόιδεψαν με αυτον τον τρόπο οι αμερικάνοι τους ρώσους εκείνη την περίοδο. Ο ένας παρακολουθούσε τον άλλο ασφυκτικά.

          Τα σήματα, τις τηλεμετρίες και πάρα πολλά άλλα δεδομένα μπορούσε να τα συλλάβει οποιοσδήποτε είχε την τεχνολογία από διάφορα μέρη της γης.

          Στο πρόγραμμα δε έλαβαν μέρος χιλιάδες άτομα.

          Οι μόνες περιπτώσεις να μην έγιναν οι προσεληνώσεις είναι εαν:

          α) ήταν συνεννοημένοι και οι ρώσοι, αλλά όχι μόνον αυτοί, αλλά και όλοι όσοι είχαν την τεχνολογία να παρακολουθήσουν την τροχιά του apollo.

          β) να έστειλαν και να προσελήνωσαν οι αμερικάνοι την άκατο χωρίς ανθρώπους και να είχαν εξομοιώσει όλες τις τηλεπικοινωνίες μεταξύ γης και "αετού", έτσι ώστε να νομίζουν οι ρώσοι ότι όντως υπήρχε κόσμος στην άκατο.
          Αλλά και αυτό είναι απίθανο γιατί τόσα χρόνια θα είχαν υποκλέψει το "μυστικό" οι ρώσοι ή άλλοι.

          Βάλε τώρα ότι αυτό το πράγμα οι αμερικάνοι το έκαναν έξι φορές.
          Και τις εξι κατάφεραν και κορόιδεψαν όλη την υφήλιο;
          Επί σχεδόν μισό αιώνα;

          Ρε παιδιά αυτά δεν γίνονται ούτε στο Χόλλυγουντ...

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Παρατηρητής 26/08/2012 16:26:02

        Η βλακεία και η συνωμοσιολογία είναι και αυτές συμπαντικές δυνάμεις...

    • Βρούτος avatar
      Βρούτος @ Βρούτος 26/08/2012 02:17:57

      Βλέποντας πόσοι πολλοί πιστεύουν το παραμυθάκι της προσελήνωσης δεν είναι να απορεί κανείς που βγάλαμε πρωθυπουργό τον εξηντάχρονο ποδηλάτη από την Μινεσσότα. Και ρε παιδιά ακόμη και να έγινε το όπως φαντασιώνεστε ο τύπος ήταν απλά κάτι σαν την σκύλα την Λάσσυ ή τις διάφορες μαϊμούδες που στέλνανε σε τροχιά. Όλος η πτήση έγινε αδρανειακά και προγραμματισμένα. Σαν πολύ Σταρ Τρεκ βλέπουν ορισμένοι μου φαίνεται ή Φλας Γκόρντον στα νιάτα τους ...

    • Vee avatar
      Vee @ Βρούτος 26/08/2012 14:49:14

      Δυσκολεύεστε να "πιστέψετε" ότι ο άνθρωπος πήγε στη Σελήνη αλλά τρώτε αμάσητο το παραμυθάκι της Θρησκείας για τον αγαθό παππούλη με τη λευκη γενειάδα, την Παρθένο, και άλλα φαιδρά. Η Επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...

  2. Δικερως avatar
    Δικερως 25/08/2012 23:23:50

    Οκ,οτι πειτε...
    Εγω παντως δεν ξεχνω την ασπρομαυρη στιγμη που παταει στον δορυφορο μας.
    Το μεγαλυτερο βημα του ανθρωπου μεχρι σημερα.
    Του ευχομαι καλο ταξιδι.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δικερως 26/08/2012 16:28:25

      Το θυμάμαι σαν τώρα. Το βλέπαμε στην ασπρόμαυρη τηλεόραση, δεν είχα καλά - καλά κλείσει τα 3 κι η γιαγιά μου, που είχε γεννηθεί με τους Τούρκους στην Μυτιλήνη, ήταν με το στόμα ανοιχτό, πιο πολύ απ' όλους μας.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/08/2012 01:26:31

        Eγω το θυμαμαι στην ΥΕΝΕΔ μερικα χρονια μετα.
        (Κρυβε χρονια,κρυβε χρονια).

  3. stef avatar
    stef 25/08/2012 23:37:15

    Το σημαντικότερο γεγονός της ιστορίας του 20ου αιώνα, η προσεδαφιση του Αρμστρονγκ και του Ωλντριν στη σελήνη. Θα διδάσκεται στην ιστορία και το 3.000 και το 33.000 και το 333.000 μΧ. Μαζί του, αθάνατη
    και η γενιά μας που βίωσε το γεγονός.

    • je te connais par la folie terrible du peuple avatar
      je te connais par la folie terrible du peuple @ stef 26/08/2012 00:42:41

      αθάνατη.

      • bladerunner82 avatar
        bladerunner82 @ je te connais par la folie terrible du peuple 26/08/2012 14:39:46

        ΑΘΑΝΑΤΗ!!! .................................

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ stef 26/08/2012 16:29:24

      Έτσι!

      • gtv avatar
        gtv @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 26/08/2012 20:54:04

        Έτσι όπως τα λες stef. Ένας θρίαμβος της ανθρώπινης εφυίας. Διαβάζω εδω μέσα τέρατα και τρομάζω που αυτοί που τα πιστεύουν έχουν δικαίωμα ψήφου. Με σημαντικότερο επιχείρημα, το "εσύ μπορείς να το αποδείξεις;" Σπουδαίο επιχείρημα. Το σημαντικότερο επιχείρημα το έχουν γράψει άλλα παιδιά εδώ μέσα. Οι Σοβιετικοί δε θα το αφήνανε ποτέ να περάσει έτσι! Το πρόγραμμα Απόλλων απασχόλησε πάνω από 420000 ανθρώπους. Και από όλους αυτούς ούτε ένας δεν έσπασε; Ούτε ένας δεν βγήκε μπροστά; Ούτε ένας δεν δωροδοκήθηκε από την KGB? Μόνο το σύμπαν και ανθρώπινη βλακεία είναι άπειρα. Για τους ανθρώπους που το μυαλό τους συνεχίζει να δουλεύει, προτείνω το βιβλίο "Γιατί οι άνθρωποι πιστεύουν σε παράξενα πράγματα -- Ψευδοεπιστήμη, προλήψεις και άλλες πλάνες του καιρού μας" του Michael Shermer από τις πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης.

        • TARAMAS avatar
          TARAMAS @ gtv 27/08/2012 01:08:23

          Όπως είχε πει κι ο Λίντυ (που αν μη τι άλλο ήξερε από συνωμοσίες) "τρεις άνθρωποι μπορούν να κρατήσουν ένα μυστικό, μόνο όταν οι δύο είναι νεκροί". Όποιος πιστεύει ότι χιλιάδες τεχνικοί της ΝΑΣΑ, επιστήμονες απ' όλο τον κόσμο που εξέτασαν 300 κιλά σεληνιακών πετρωμάτων, ρώσοι επιστήμονες του διαστημικού προγράμματος, ινδοί και γιαπωνέζοι με δικές τους σεληνιακές κάψουλες, άγγλοι, γάλλοι πορτογάλοι που με τηλεσκόπια παρακολούθησαν τις έξι αν δε κάνω λάθος αποστολές (δεν έφτανε το ένα ψέμα, έπρεπε να το σκηνοθετήσουν ... εξάκις) που προσεληνώθηκαν, είναι συνεννοημένοι να ψεύδονται επί 45 χρόνια, σόρρυ αλλά δεν πάνε καλά.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 25/08/2012 23:53:35

    Neil Armstrong: “Τα αξιοθέατα ήταν απλά υπέροχα. Πέρα από κάθε άλλη οπτική εμπειρία στην οποία είχα ποτέ εκτεθεί” http://huff.to/SB9TBY

  5. sawas avatar
    sawas 26/08/2012 00:14:02

    Καλοτάξιδος ακόμα μια φορά.

    http://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/AS11-40-5899HR.jpg

  6. Ευάριστος avatar
    Ευάριστος 26/08/2012 02:39:30

    Αν αποδειχθεί ό,τι πάτησε....

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ευάριστος 26/08/2012 16:30:14

      Εσύ ψηφίζεις, ε;

      • Ευάριστος avatar
        Ευάριστος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 26/08/2012 17:08:43

        Εσύ τα δέχεσαι, εεε;;

  7. Ευάριστος avatar
    Ευάριστος 26/08/2012 02:43:26

    Απλά είναι τα αποδεικτικά στοιχεία που πρέπει να παρουσιάσουν οι Αμερικανοί, να βγάλουν φωτογραφίες απο τον δορυφόρο ή απο ένα τηλεσκόπιο τα μηχανήματα που έφησαν εκεί.

    • Ευάριστος avatar
      Ευάριστος @ Ευάριστος 26/08/2012 11:07:12

      Και οι δυο δεσμοί που έστειλες στα βίντεο περιέχουν φωτογραφίες ενσωματωμένες σε βίντεο. Εγώ λέω για real time βιντεο. Βρήκα κάποιον και του ζήτησα να το κάνει. Να δούμε.

    • Ευάριστος avatar
      Ευάριστος @ Ευάριστος 26/08/2012 11:37:55

      Έκανα λάθος μάλλον όχι φωτογραφίες γιατί εύκολα μπορούν να επηρεαστούν αλλά βίντεο. Ένα βιντεάκι θέλουμε.

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ Ευάριστος 26/08/2012 13:28:41

        ρε φίλε να σε πάρω από το χέρι να σε πάω στο φεγγάρι στο σημείο προσελήνωσης, πάλι ιστορίες με αγρίους θα λες.

        αλλά εδώ άλλοι πιστεύουν ότι είναι κούφια η γη, σ'αυτό θα κολλήσουμε...

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ Παρατηρητής 26/08/2012 15:13:39

          Κλασική τακτική: Επειδή άλλοι λένε ότι η Γη είναι κούφια, άρα λένε μπαρούφες, αυτό αυτόματα σημαίνει ότι πατήσαμε στη Σελήνη!

        • Ευάριστος avatar
          Ευάριστος @ Παρατηρητής 26/08/2012 15:29:11

          Φίλε μου στην επιστήμη υπάρχει η απόδειξη και απόδειξη δεν βλέπω! Όταν την δώ τεκμηριωμένη και αναλυτική τότε τα ξαναλέμε τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγρίους. Τηλεσκόπιο δεν έχω όποιος έχει ας βοηθήσει! Φωτογραφίες τύπου photoshop να μου λείπουν θέλω βιντεάκι αναλυτικό!

          • nestrom avatar
            nestrom @ Ευάριστος 26/08/2012 17:23:40

            Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ξαναπήγαν ποτέ. Δεν έχει κανένα ενδιαφέρον πλέον η Σελήνη?
            Αυτό με κάνει και αμφιβάλλω.

          • Ευάριστος avatar
            Ευάριστος @ nestrom 27/08/2012 12:26:45

            Φυσικά και έχει! Έχει πολύτιμα μέταλλα και αέρια καθώς επίσης ένας επιστήμονας της ΝΑΣΑ έχει βρεί τρόπο να φτιάξουν ακόμη και σκυρόδεμα (τσιμέντο) απο διαφορετικά υλικά που υπάρχουν στη Σελήνη. Έχουν ακόμη βρεί τρόπο να δημιουργήσουν νερό. Εξάλλου δεν χρειάζεται οι βάσεις να είναι στην επιφάνεια της Σελήνης αλλά υπόγειες. Είναι ενδιαφέρον γιατί έχουν 40 χρόνια να ξαναπάνε εκεί! O καθηγητής Dr. Houssam A. Toutanji του πανεπιστημίου της Αλαμπάμας το απέδειξε στην πράξη Dr. Toutanji_A Dr. Toutanji_B και εδώ γενικές πληροφορίες για το Lunarcrete

  8. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 26/08/2012 03:35:57

    Έχει γίνει και αυτό.
    (φυσικά οι διάφοροι "βρούτοι" το αμφισβητούν και αυτό...)

    h--p://www.youtube.com/watch?v=R_4oTUfZG70&feature=player_embedded#!

  9. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 26/08/2012 03:40:53

    και
    h--p://www.youtube.com/watch?v=ul87ieOZpaQ&feature=related

  10. je te connais par la folie terrible du peuple avatar
    je te connais par la folie terrible du peuple 26/08/2012 03:55:23

    όλοι όσοι έχουμε βαδίσει στα χνάρια του γιούρι γκαγκάριν στο υπερπέραν, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, χαιρετούμε με μια βαθιά υπόκλιση τον μεγάλο νηλ άρμοστρονγκ. χαβ ε νάις τριπ μαν.

    http://www.youtube.com/watch?v=JgrKUDQQKsc

  11. νουδου avatar
    νουδου 26/08/2012 07:44:09

    Καπου ειχα διαβασει οτι ο "μακαριτης" (?) Αρμστορνγκ ειχε γινει κλεπτομανης η κατι τετοιο..

    Καπου τον πιασανε και κατι τετοιο..

    Παντως ΑΞΙΟΣ ,θαθελα να μουν εγω ο πρωτος ανθρωπος που πατησε στη Σεληνη.
    Αλλα ?! δεν ειναι ολοι ιδιοι..

    Αιωνια η μνημη του.

    ΤΟΤΕ ειδα τον Νιξον σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι του.

    Και υπαρχει αντιγραφο αυτης στο Cape Canaveral museum...

  12. aergos avatar
    aergos 26/08/2012 07:48:07

    Πατησαμε στο φεγγαρι ρε "πουμπλικες",ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ//

  13. tpe avatar
    tpe 26/08/2012 07:56:37

    Να μη σχολιάσω τις "φήμες". Άλλο με προβληματίζει. Γιατί τόσο μεγάλος τίτλος; Δεν θα καταλάβαινε ο κόσμος αν ο τίτλος ήταν "Πέθανε ο Νιλ Άρμστρονγκ"; Κανονικά, όλοι πρέπει να ξέρουν ποιος ήταν, τι έκανε και γιατί ήταν σημαντικός.

  14. Tzimanis avatar
    Tzimanis 26/08/2012 11:04:10

    Ούτε ο ίδιος ο Αρμστογκ δεν παραδεχτηκε ποτέ δημοσίως ότι πήγε στο φεγγάρι.Απλά κουνούσε το κεφάλι συγκαταβατικά. Ντρέπονταν. Αλλά ως πειθαρχημένος αξιωματικός δεν μίλησε ποτέ.

  15. akenaton avatar
    akenaton 26/08/2012 12:06:29

    Πιστεύουμε πως έγινε η μάχη των Θερμοπυλών, η ναυμαχία της Σαλαμίνας, η μάχη των Αρβήλων, η άλωση της Κων/πόλεως, η σταύρωση του Ιησού, κλπ, κλπ για τα οποία μονάχα μερικές γραπτές ή προφορικές μαρτυρίες υπάρχουν και αμφισβητούμε γεγονότα και κατακτήσεις που έγιναν στην εποχή μας, σχεδόν μπροστά στα έκθαμβα μάτια μας. Τι να πει κανείς; Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!

    • Ελευθερία avatar
      Ελευθερία @ akenaton 26/08/2012 12:45:55

      Τη Σταύρωση την πιστεύουμε, η Ανάσταση είναι ό,τι πρέπει για flame war. :P

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ akenaton 26/08/2012 13:41:26

      Η επιστήμη προχωρά μέσα από αμφισβητήσεις και αναθεωρήσεις θεωριών που υποτίθεται πως είναι γραμμένες σε πέτρα.
      Μην είσαι μονοδιάστατος, και ψάχνε. Καλό κάνει.
      Και τώρα που το θυμήθηκα, όταν το 1840 (νομίζω) σχεδιάζονταν οι πρώτοι σιδηρόδρομοι, οι ειδικοί της εποχής έλεγαν ότι ο ανθρώπινος οργανισμός δεν θα αντέξει σε ταχύτητες 15-20χλμ/ω.

      • bladerunner82 avatar
        bladerunner82 @ Strange Attractor 26/08/2012 14:43:23

        ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ. ΕΔΩ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΒΟΒΜΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΦΩΤΙΑ ΟΛΗ Η ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΝ Η ΓΗ ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΚΡΗ.
        ΤΟ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Strange Attractor 26/08/2012 15:15:41

        Χαχα, και γω τώρα κάνω προπόνηση στο διάδρομο με 15χλμ την ώρα... (όση ώρα αντέξω βέβαια).

      • akenaton avatar
        akenaton @ Strange Attractor 26/08/2012 16:48:40

        Δεν μιλάμε για θεωρίες αγαπητέ παράξενε ελκυστή. Εδώ μιλάμε για γεγονότα. Το ξέρουμε πως υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων που αμφισβητούν την προσσελήνωση επανδρωμένων σεληνακάτων. Τα επιχειρήματά τους τα γνωρίζουμε, κάποια από αυτά αναφέρατε κι εσείς στο άρθρο σας του 2010 στο αντινιούζ, που διάβασα μαζί με όλα τα σχόλια. Έχουν απαντηθεί ποικιλοτρόπως και παντοιοτρόπως - πειστικά κατά τη γνώμη μου - από τους αντίστοιχους επιστήμονες όλα. Δεν θα μπω στην ουσία της συζήτησης αλλά κατά την άποψή μου δεν υπάρχει εδώ "επιστημονική διαφωνία" κατά τον ορισμό της έκφρασης. Άλλο να μην είναι κανείς μονοδιάστατος κι άλλο να ξεφεύγει από την επιστημονική αναζήτηση και να εμπλέκει σε αυτήν πολιτικές ή μεταφυσικές ανησυχίες. Φιλικά.
        Υ.Γ. Τελείως ατυχές το παραδειγματάκι παρεμπιπτόντως.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/08/2012 18:12:07

    Όπως και νάχει, καλό ταξίδια στα αστέρια στον Άρμστρονγκ.
    Τώρα εκεί που είναι ή γνωρίζει τα πάντα, ή δεν τον νοιάζει τίποτα!

  17. TARAMAS avatar
    TARAMAS 27/08/2012 01:41:37

    Μη μου πείτε ότι πιστεύετε ότι η γη είναι σφαιρική; Τη σκηνοθεσία του Μαγγελάνου και τις πλαστές φωτό από το διάστημα δεν τις χάφτουμε, προσπαθούν να μας κρύψουν ότι η γη έχει σχήμα σέλας αλόγου (ή γαϊδάρου, θα σας γελάσω).

  18. Tzimanis avatar
    Tzimanis 27/08/2012 09:44:58

    Κάποιοι εδώ μέσα που βλέπουν την σημαία στο φεγγάρι με τηλεσκόπιο ψηφίζουν κιόλας άραγε;

  19. TARAMAS avatar
    TARAMAS 27/08/2012 10:57:51

    Το Lunar Reconnaissance Orbiter δεν είχε τηλεσκόπιο, αλλά η κάμερα μια χαρά φωτογραφίες έστειλε από τα landing sites των Απόλλων 11, 12, 14, 16, 17. Το ίδιο έκανε και το SELENE των γιαπωνέζων, το Chandrayaan-1 των Ινδών και το Chang'e 2 των Κινέζων. Τηλεσκόπια επίγεια ανά τον κόσμο παρακολούθησαν τις πτήσεις όλων των διαστημοπλοίων, και μάλιστα το τηλεσκόπιο του Chabot βοήθησε να εντοπιστεί οπτικά η ακριβής θέση του αποτυχημένου Απόλλων 13 και να γίνει έτσι η δυνατή η επιστροφή του.

  20. Darki avatar
    Darki 27/08/2012 14:48:06

    Γιτι δεν ξαναπηγε κανεις?Βρωμουσε?

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Darki 27/08/2012 15:07:33

      Διότι πετάξαν ένα τσουβάλι λεφτά για λόγους γοήτρου και μόνο (ανταγωνισμός με την τότε ΕΣΣΔ). Δεν υπήρχε η τεχνολογία, ο σχεδιασμός και κυρίως τα χρήματα και το πολιτικό κίνητρο για κάτι πιο μόνιμο (μιλάμε πλέον για άλλης κλίμακας επιχείρηση τεχνολογικά και οικονομικά, με αμφισβητούμενα επιπλέον οφέλη). Άπαξ και πήγαν για τους λόγους που πήγαν, έκαναν επτά αποστολές να πάρουν ότι μπορούσαν από επιστημονικά οφέλη και δεν υπήρχε λόγος να ξαναπάνε. Οι Σοβιετικοί ενώ είχαν προγραμματίσει αποστολή στη σελήνη, σταμάτησαν την εξέλιξη όταν έχασαν την κούρσα για τις επανδρωμένες πτήσεις και το έριξαν στα μη επανδρωμένα με αποτελέσματα ας πούμε παρόμοια με τις επανδρωμένες αποστολές (επιστροφή στη γη μικρών δειγμάτων από τη σελήνη). Χωρίς προοπτική και ανταποδοτικά οφέλη ποιος θα ξοδέψει ένα σωρό λεφτά;

      • Darki avatar
        Darki @ TARAMAS 27/08/2012 21:53:14

        Aς πουμε για διαστημικο σταθμο.Ας αναφερουμε τη Σεληνη σαν εναν τεραστιο δορυφορο.Να δεχτω το ασυμφορο της υποθεσης.Κι η Ολυμπιαδα που πηραμε ασυμφορη ηταν.(για μερικους οχι).Πιστευω οτι βαλανε το φεγγαρι στη ραμσαρ γιατι βρηκανε παπιες πρασινοκεφαλες.Οι οποιες ,αν τις κραζαμε θα κατεβαιναν και θαβγαζαν τον Παπαντρεα μονοκουκι.Τονε βγαλανε,αλλαφανταζεσαι να τις διωχναν ΟΛΕΣ κατα δω? :-))