#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2013 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάρτι για το ... θάνατο της Θάτσερ

[caption id="attachment_211695" align="alignnone" width="600" caption="Πάρτι στο Brixton"][/caption]

Μπορεί κάποιοι να θλίβονται για τον θάνατο της Μάργκαρετ Θάτσερ, θεωρώντας την σημαντική πολιτική προσωπικότητα, υπάρχουν και άλλοι όμως οι οποίοι είναι τόσο χαρούμενοι, που βγήκαν στους δρόμους να το γιορτάσουν. Με συνθήματα όπως «Η Θάτσερ πέθανε... επιτέλους!», εκατοντάδες άτομα συμμετείχαν σε υπαίθρια πάρτι για να γιορτάσουν την απώλεια «της κακιάς μάγισσας» της πολιτικής –όπως αρέσκονται να  την αποκαλούν. Στο Μπρίξτον, όπου είχαν σημειωθεί βίαιες ταραχές το 1981, δυο χρόνια αφότου η Θάτσερ είχε ανέβει στην εξουσία, περί τα 200 άτομα συγκεντρώθηκαν κρατώντας ποτά και χορεύοντας στους δρόμους υπό τους ήχους μουσικής που ακουγόταν από μεγάφωνα. Αντι-θατσερικοί διαδηλωτές συγκεντρώθηκαν και στην πλατεία Τραφάλγκαρ στο Λονδίνο, χορεύοντας και πίνοντας σαμπάνια, για να «γιορτάσουν» τον θάνατο της Μάργκαρετ Θάτσερ, φορώντας μπλουζάκια και κρατώντας πανό στα οποία αναγράφονταν υβριστικά σλόγκαν, όπως: «η σκύλα πέθανε». Μεγάλο πάρτι στήθηκε και στην Γλασκόβη όπου περίπου 300 άτομα ξεχύθηκαν χθες στους δρόμους, χορεύοντας και τραγουδώντας. Διαδηλωτές φώναζαν από μεγάφωνα: «Μάγκι, Μάγκι, Μάγκι!» και το πλήθος απαντούσε : «νεκρή, νεκρή, νεκρή!». Εορτασμοί έγιναν επίσης και στη Βόρειο Ιρλανδία. Χθες, στους δρόμους του Μπέλφαστ αυτοκίνητα περνούσαν κορνάροντας, ενώ ο κόσμος άνοιγε σαμπάνιες. Τα «πάρτυ» είχαν οργανωθεί από τα social media και τα πλήθη είχαν συγκεντρωθεί από το απόγευμα, παρά τις οδηγίες των Αρχών. Έγιναν κάποιες συλλήψεις, ενώ σημειώθηκαν και μικροεπεισόδια.

http://www.guardian.co.uk/politics/2013/apr/09/police-arrests-thatcher-death-parties

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μ.Β avatar
    Μ.Β 09/04/2013 16:55:27

    O σεβασμός στους νεκρούς, είναι χαρακτηριστικό των πολιτισμένων ανθρώπων.
    Η ασέβεια, είναι για τους βαρβάρους.

  2. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 09/04/2013 17:23:25

    Το μοναδικό πολιτικό τους στίγμα είναι ο αντιθατσερισμός, η ιδεολογική τους αντιπρότασή ποιά είναι;

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Συριζαλβανία του Χότζα 09/04/2013 18:18:48

      πλακα κανεις? μετα απο 10 μπυρες, ή 10 ''γαρα'', δεν ειναι κανείς για να κανει ιδεολογικες αντιπροτασεις...αφου και οι μπαχαλακηδες του UK, εχουν καποια κοινα με τους δικους μας..

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ Μικρασιάτης 09/04/2013 18:27:49

        Σωστός!!!

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/04/2013 17:25:05

    Να ήμουν εκεί να χορέψω!!

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 09/04/2013 17:31:06

    Επειδη τη κοινωνια στη Μεγ Βρετανια την εχω ζησει οσο λιγοι, εχοντας μεινει εκει 12 χρονια , και εχοντας αλλαξει 7 πολεις (σε διαφορετικες περιοχες), απλα πληροφοριακα καλο ειναι να ξερετε οτι αναμεσα στα 57 εκατ κατοικων αυτης της χωρας, υπαρχουν ισως οι μεγαλυτερες αποκλεισεις, δλδ απο καταπληκτικους ανθρωπους, μεχρι κατακαθια που ομοια τους δεν υπαρχουν πουθενα στην Ευρωπη... οποτε...

  5. fe avatar
    fe 09/04/2013 18:52:57

    οποτε το παρτι το εκαναν τα κατακαθια!!!

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ fe 09/04/2013 19:22:05

      Όχι κατακάθια, μη ενημερωμένοι, νόμιζαν ότι είναι ακόμη πρωθυπουργός και ανακουφίστηκαν που γλύτωσαν...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ fe 10/04/2013 00:17:46

      οποτε ....εισαι κατακαθι αν κανεις παρτυ για το θανατο ενος ανθρωπου, οταν δεν προκειται για δολοφονους οπως Χιτλερ, Σταλιν, Πολ Ποτ, Μουσολινι, Τσαουσεσκου κτλ. Το αν η Θατσερ , με τα πολλα λαθη της βοηθησε τη Πατριδα της (την οποια παρεδωσαν σε διαλυση οι Εργατικοι) εστω σε καποιο βαθμο, το ξερει καλα ο μεσος Βρετανος πολιτης.

  6. someone avatar
    someone 09/04/2013 18:59:56

    ο πινοσετ αν ζουσε θα ηταν συγκλονισμενος απο τον θανατος της

  7. Νιόβη avatar
    Νιόβη 09/04/2013 19:28:47

    Έχω δει φτώχεια, εγκληματικότητα και αγραμματοσύνη στην Αγγλία που δεν τη φανταζόμουν πριν πάω εκεί να ζήσω για ένα διάστημα. Μια κοινωνία ταξική, επιθετική, διαλυμένη και ρηχή όσο καμία άλλη στη Δυτική Ευρώπη. Και φτωχή, αληθινά φτωχή. Η Θάτσερ, κόρη μπακάλη και μέλους του Εργατικού Κόμματος η ίδια, αντιμετώπισε αυτή την κοινωνία εχθρικά, σαν να τη μισούσε, παρ᾽ όλο που ήταν γέννημά της και όφειλε και στο μπακάλικο το ότι έφτασε μέχρι την Οξφόρδη. Κάποτε μάλιστα δήλωσε, σαν γνήσια απόγονος του Ερρίκου του Όγδοου, ότι «δεν υπάρχει κοινωνία, μόνο άτομα και οικογένειες που οφείλουν να φροντίζουν για τον εαυτό τους». Από τις πιο ευφάνταστες ιδέες της για την περικοπή των δημόσιων δαπανών στην παιδεία ήταν η κατάργηση του δωρεάν γάλακτος στα σχολεία. Έως και το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, το κατεξοχήν ίδρυμα της ελίτ, αρνήθηκε να την αναγορεύσει σε επίτιμο διδάκτορα κι ας ήταν απόφοιτός του και προστάτης της ελίτ αυτής. Δεν μ᾽ αρέσουν αυτά που γίνονται στην Αγγλία, αλλά...αυτά κάνει μια κοινωνία αφρόντιστη που τα μέλη της πρέπει να χρεωθούν μέχρι το λαιμό για να πάρουν ένα πτυχίο για να φοράνε οι πριγκιπικές νύφες τα μοντελάκια τους. Η κοινωνία εκδικείται και πληγώνει. Λυπάμαι γι αυτή την κοινωνία, αλλά δεν λυπάμαι για τη Μάγκι.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Νιόβη 09/04/2013 19:39:51

      Εξαιρετική παρουσίαση!!
      Η Θάτσερ ήταν μια κλασσική περίπτωση "upstart", ίσως από τις χειρότερες του είδους.

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ Νιόβη 09/04/2013 20:21:06

      +1000 Πολύ καλό σχόλιο!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Νιόβη 09/04/2013 21:38:59

      Του Συντηρητικού, όχι του Εργατικού Κόμματος.

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 09/04/2013 23:14:32

        Το ξανακοίταξα κι έχεις δίκιο, δεν ήταν του Εργατικού Κόμματος, αλλά δεν ήταν και «καθαρός» Συντηρητικός. Βασικά, είναι λίγο μπέρδεμα αυτή η ιστορία με τον πατέρα της συγχωρεμένης. Προερχόταν από οικογένεια που υποστήριζε το κόμμα των Φιλελεύθερων, το δεύτερο κόμμα στην Αγγλία και αντίπαλος των Συντηρητικών έως την ίδρυση του Εργατικού Κόμματος. Φιλελεύθεροι και Εργατικοί συνεργάστηκαν έως περίπου τον Α᾽ Παγκόσμιο Πόλεμο, οπότε και οι Φιλελεύθεροι άρχισαν λίγο-λίγο να χάνουν έδαφος, το οποίο κέρδιζαν οι Εργατικοί. Ο ίδιος στις εκλογές του 1935 υποστήριξε Συντηρητικό υποψήφιο. Συμπαθούσε τους Συντηρητικούς, διότι πίστευε ότι οι Φιλελεύθεροι είχαν γίνει «σοσιαλιστές» (collectivists), στο δημοτικό συμβούλιο της πόλης του, όμως, είχε εκλεγεί για πρώτη φορά ως ανεξάρτητος (1927). Το 1952 έχασε τη θέση του στο δημοτικό συμβούλιο όταν για πρώτη φορά πλειοψήφισαν οι Εργατικοί στο δήμο. Εκεί που μπερδεύονται τα πράγματα λίγο παραπάνω είναι με την άλλη του κόρη, η οποία δήλωνε ότι ο πατέρας της παρέμενε πάντα Φιλελεύθερος. Τι να πω κι εγώ τώρα...

        Πάντως, μπακάλης ήταν. :)

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ Νιόβη 09/04/2013 23:40:16

          Τώρα που ξαναδιαβάζω τι έγραψα, θα έλεγα ότι ο πατέρας ήταν μάλλον ένας έξυπνος άνθρωπος που ήξερε κατά πού φυσάει ο άνεμος κάθε φορά κι εκεί αρμένιζε. Βρήκα και κάτι ενδιαφέρον όσο έψαχνα γι αυτόν: φαίνεται ότι στη Θάτσερ είχε στοιχίσει πολύ η απομάκρυνση του πατέρα της από το δημοτικό συμβούλιο από τους Εργατικούς. Την περιέγραφε ως «τραγωδία». Σε συνέντευξή της στην τηλεόραση (ήταν πια πρωθυπουργός), μιλώντας γι αυτό το περιστατικό, έβαλε τα κλάματα.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Νιόβη 10/04/2013 00:07:27

          ..ήμουν σιγουρος πως δεν ήταν με τους συντηρητικους.. άαααρα ....με τους Εργατικους (Φιλελευθερος δεν μου περασε καν) - σφαλμα ολοδικό μου

          Παντως πολύ κατατοπιστικά τα παραπάνω,
          και οσον αφορά το 'μπακγράουντ' της, μπαμπας μπακάλης κλπ.. δίνεται η εντύπωση πως προερχονταν απο υποβαθμισμένη τάξη.. που δεν ισχύει.. προερχονταν απλά απο αυτό που λένε ..middle class ..δηλ όχι απο την αριστοκρατία.. και επομένως ήταν αδιανοητο να γίνει πολλα πραγματα.. πόσο μάλλον αρχηγός των Συντηρητικών
          (μην κοιτάς την Κέιτ.. άλλα χρονια τότε...)

          • Νιόβη avatar
            Νιόβη @ rally monkey 10/04/2013 01:44:50

            Lower middle class, θα έλεγα, με βάση τη Βρετανική κατηγοριοποίηση των τάξεων. Ένα σκαλί πάνω από την εργατική τάξη. Από την επαρχία. Στα χαρακτηριστικά της τάξης αυτής συγκαταλέγεται η ομιλία χρωματισμένη με «τοπική προφορά». Η Μάγκι ανέβηκε κατηγορία μετά τον γάμο της με τον πλούσιο επιχειρηματία Θάτσερ, ο οποίος χρηματοδότησε και τις σπουδές της στη Νομική (η Μάγκι είχε σπουδάσει Χημεία). Για να παίξει μπάλα στην πολιτική με το κόμα των Συντηρητικών, την ξανάφτιαξαν από την αρχή: Ντύσιμο, στυλ, ομιλία (το τελευταίο το ανέθεσαν στον Λόρενς Ολίβιε).

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ Νιόβη 10/04/2013 21:44:23

            σωστή και παλι!
            το `ξετίναξες` το αντικείμενο

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 09/04/2013 20:06:13

    Οτι και να κανουν οι εορταζοντες φερουν & θα φερουν αυτοι και οι απογονοι τους βαθεια & ανεξιτηλα το σημαδι της Θατσερ στο πετσι τους !Πηρε μια χωρα ανυποληπτη σε ολοκληρο τον κοσμο και την αφησε κραταια οπως ηταν αλλοτε !Ποτε μα ποτε η Αγγλια δεν θα γινει οπως ηταν οταν την παρελαβε η Θατσερ με τους σοσιαλκουλτουριαρηδες των συνδικατων να ηγουνται μιας χωρας λες και κυβερνουσαν .Οπως ειπε και η ιδια δεν μπορουν να ειναι πανω απο τους νομους τους Κρατους και τους εδειξε τι εννοουσε με τον τροπο της στις ασυδοτες απεργιες και βιαιοτητες που εκαναν .Με τους νομους της Θατσερ πορευτηκε & πορευεται η Αγγλια και ειναι τωρα δακτυλοδεικνουμενη προς μιμηση στην εργασια ,στην παιδεια ,στην επιστημη , στην βιομηχανια ,την πολιτικη .Αιωνια της η μνημη !Μακαρι να φυτρωναν και στον τοπο μας προσωπικοτητες σαν την Θατσερ και τον Ρηγκαν !Ειθε !

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ Ραβινος 09/04/2013 20:24:38

      Η Αγγλία σήμερα δεν είναι πρότυπο πλέον στην παιδεία σίγουρα. Τα καλύτερα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια δεν είναι πλέον τα αγγλικά σε αρκετούς κλάδους (εκτός των business/law). Όσο για τη βιομηχανία, δεν έχει τόσο σημαντική βιομηχανία, κυρίως με banking κλπ ασχολούνται οι Άγγλοι.

  9. el greco avatar
    el greco 09/04/2013 20:47:46

    Ο καλύτερος τρόπος να τιμηθεί η Θάτσερ.
    «Να ιδιωτικοποιηθεί η κηδεία της. Να απευθυνθούμε στην αγορά και ν’ αποδεχτούμε την καλύτερη οικονομική προσφορά. Είναι εκείνο ακριβώς που θα ‘θελε»
    Ken Loach

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ el greco 09/04/2013 20:59:29

      παντως η ίδια ξεκαθαρισε ο'τι δεν επιθυμουσε 'fly past' της ΡΑΦ κατα τη κηδεία της ... waste of taxpayers money .. κοινώς πεταμένα λεφτά...

  10. cynthia avatar
    cynthia 09/04/2013 21:23:27

    Απο την μιά η Χρυσή Αυγή που παει στα νοσοκομεία νυχτιάτικα να τρομοκρατήσει τον κόσμο και τις αλλοδαπές αποκλειστικές -αλήθεια γιατί δεν πάει στην Σωκράτους να τα βάλει με τους πρεζέμπορους , από την άλλη οι ύβρεις των νεκρών από τους ...απογόνους (sic !) της Αντιγόνης (του Σοφοκλή )......
    Απ'όπου και να το πιάσεις λερώνεσαι .

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ cynthia 09/04/2013 21:57:54

      +10

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ cynthia 10/04/2013 00:24:05

      Ρε τις ...καημενες τις αλλοδαπες αποκλειστικες... τρομαξανε τα αγγελουδια απ τη Χ.Α. Μαλλον στην Εκαλη μενεις και δεν ξερεις τη σημαινει να σου τρωνε το ψωμι οι διαφορες απιθανες Βουλγαρες και Γεωργιανες, που πολλες απ αυτες ειναι ...πελατες του κοινου ποινικου δικαιου...

  11. rally monkey avatar
    rally monkey 09/04/2013 21:41:49

    ...κανένας δεν έκανε κατι σημαντικό στην Ιστορία χωρίς να προκαλέσει οργή σε ορισμένους

    οι εκδηλωσεις αυτές ειναι η μεγαλύτερη αποδειξη για το ο'τι η Θάτσερ τους νίκησε κατα κράτος

  12. Δήμος Τ. avatar
    Δήμος Τ. 09/04/2013 21:41:51

    Εκτός από την οικονομική πολιτική της Θάτσερ, καλό είναι να θυμόμαστε και τις απόψεις της για άλλα θέματα, όπως ας πούμε για τον Μαντέλα που τον έλεγε τρομοκράτη, ή για τον φίλο της Πινοσέτ, ή το εισαγόμενο κάρβουνο του Γιαρουζέλσκι, ή τον θάνατο του Μπόμπυ Σαντς ...

  13. rally monkey avatar
    rally monkey 09/04/2013 21:44:39

    ..και όμως, ο πατέρας της ήταν με τους Εργατικούς

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ rally monkey 09/04/2013 23:15:16

      Κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά σαν να φαίνεται ότι δεν ήταν. Μπορείς να μας διαφωτίσεις λίγο παραπάνω;

  14. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 09/04/2013 21:51:13

    +1

  15. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 09/04/2013 21:55:30

    Είχε ένα ... θεματάκι με τους φίλους της η Βαρόνη. Αλλά ... μήπως κι ο Αντρέας, που έπινε νερό στο όνομά του η μισή Ελλάδα, δεν είχε; Κάθε ηγέτης είναι καλός η κακός για τη χώρα του, ανεξάρτητα από τους φίλους του.

    • Vee avatar
      Vee @ MAYRO XABIARI 09/04/2013 23:09:36

      Άσε μας ρε χαβιάρι που θα μας πεις τον απατεώνα "ηγέτη"...

      • κεντρώος εξτρεμιστης avatar
        κεντρώος εξτρεμιστης @ Vee 10/04/2013 06:03:05

        +1

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Vee 10/04/2013 08:20:47

        Το ένα δεν αποκλείει το άλλο, κι ο Χίτλερ ηγέτης ήταν. Σου είπε κανείς ότι το "ηγέτης" είναι από μόνο του καλό;

  16. Περικλής avatar
    Περικλής 09/04/2013 23:06:11

    Πιστεύω ότι ο νεοφιλελευθερισμός είναι μια απόλυτα ξεπερασμένη θεωρία, όπως και ο σοβιετικός κομμουνισμός. Μεγάλη προσωπικότητα η Θάτσερ, έκανε πολλά καλά και κακά αλλά ο νεοφιλελευθερισμός ανήκει στο παρελθόν όπως και ο κομμουνισμός και δεν πρέπει να προσπαθούμε να επαναφέρουμε τέτοιες ακραίες πρακτικές σαν τις παραπάνω σήμερα. Τέρμα αυτά και ευτυχώς που η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι κατά του κομμουνισμού και του νεοφιλελευθερισμού.

  17. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 10/04/2013 08:07:01

    Απαράδεκτες καταστάσεις αυτά που συμβαίνουν...Οτι και αν ήταν η θάτσερ, το να πανηγυρίζουν στους δρόμους για τον θάνατο της είναι λίγο αποκρουστικό..Τέτοια βλέπαμε για τον σαντάμ στο ιράκ,μας τα έδειχναν κυρίως τα αγλλοσαξωνικά μμε και τώρα θερίζουν τους καρπούς αυτούς απο τις κοινωνίες τους.
    Το ότι όμως γίνονται σημαίνει ότι κάτι δεν πήγε καλά με την κυρία αυτή όσο ήταν ο απόλυτος άρχων στην χώρα της...
    Και εδώ υπήρχαν δεξιοί που μισουσαν τον ανδρέα ή αριστεροί που μισούσαν τον καραμανλή εν ζωή , όμως όταν πέθαναν κανείς δεν πανηγυρισε..
    Λίγο σεβασμός στους νεκρούς..Σαυτά τουλάχιστον εμείς στην ελλάδα ,με τα μύρια τόσα άλλα στραβά, είμαστε έτη φωτος πιό μπροστά σε πολιτισμικά ήθη.
    αλλοι λαοί ,άλλα ήθη..Βάρβαρα και απολίτιστα..
    Ενα μερίδιο ευθύνης όμως για την κατάντια της κοινωνίας της το έχει και η σιδηρά κυρία, με τα όσα έκανε ή δεν έκανε..

  18. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 10/04/2013 11:21:04

    Τα καλυτερα Παν/μια στην Ευρωπη ειναι τα Σουηδικα, τα Νορβηγικα και τα Γερμανικα.

    • GLAD avatar
      GLAD @ Φοιτητης 10/04/2013 15:36:55

      Πάντως στην παγκόσμια κατάταξη φαίνονται μάλλον δευτεράντζες - ιδίως τα Γερμανικά.

  19. greco avatar
    greco 10/04/2013 11:24:55

    πάντα δίκιο o κόσμος της λίβερπουλ...δεν ξεχνά την τραγωδία 96 αθάνατοι....

  20. loyal subject avatar
    loyal subject 10/04/2013 15:56:22

    Παιδια νομιζω οτι υπερβαλουμε καπως και υπερεκτιμαμε τις αντιδρασεις.. Και στα Εξαρχεια οποιος παει θα δει γραμμενα στους τοιχους συνθηματα του στυλ 'Παγκαλε ζω για να σε δω νεκρο' -αν ο μη γεννοιτο καποια στιγμη του τυχαινε κατι του ανθρωπου, οτι στοιχημα οτι τα ρεμαλια της πλατειας θα κανανε κατι αντιστοιχο με αυτα που περιγραφει το αρθρο οτι γινονται στο Μπριξτον.. E, δε νομιζω να τους καναμε και ειδικο θεμα στην ειδησεογραφια οπως γινεται τωρα με τη Θάτσερ!
    Θελω να πω, κάφροι υπάρχουν παντού -και οπως σωστα ειπωθηκε στην Αγγλία με το παραπάνω-, το να στεκομαστε στις ασχημιες τους απλα μας κανει να χανουμε την κυριως εικονα. Δεν ειναι το κυριως θεμα -ουτε καν 'παρανυχιδα'- στον απολογισμο της Θατσερ ως πολιτικου γενικα ή και στο ίδιο το γεγονος της εκδημίας της..
    Ας μην αποπροσανατολιζομαστε απο τα βασικα: η Θατσερ πηρε μια κοινωνια παλαι ποτε αυτοκρατορικη, αλλά στα 70's πλέον ημι-διαλυμενη, στα προθυρα του ΔΝΤ, με 20% πληθωρισμο, απολιθωμενο παραγωγικο ιστο, κυριαρχια των συνδικατων (σταλινικων κομμουνιστικων αποψεων και πρακτικων, για οποιον ειχε απορια -κατι σαν τους δικους μας τους παλαι ποτε Κολλαδες-), καθημερινη αταξια (στα ορια της επεμβασης του στρατου, στην αρχαιοτερη δημοκρατια του συγχρονου κοσμου!)..
    Οταν παρεδωσαν οι Τορις την εξουσία στον Μπλερ το 97 η Βρετανια ειχε οντως τη χαμηλοτερη ανεργια στην Ευρωπη (6%), πληθωρισμο μηδενικο, πανισχυρο νομισμα, το Λονδινο χρηματοπιστωτικη πρωτευουσα και οικονομικο κεντρο της ηπειρου, και το Η.Β. ηταν ο αποδεκτης του 50% των αμερικανικων και ιαπωνικων επενδυσεων στην Ευρωπη.. Η Βρετανια ηταν ξανα υπολογισιμη και ευμαρης δυναμη.. Το ιδιο ισχυει και για τους τομεις που ειχε συκοφαντηθει περισσοτερο η συντηρητικη διακυβερνηση -σε γκαλοπ λιγο πριν τις εκλογες του 97, το 80% των Βρετανων απαντουσε οτι ηταν ευχαριστημενο απο το εθνικο συστημα υγειας (που υποτιθεται οτι η Θατσερ καραβαραρθωσε..)

    Ηταν η πρωτη χρονια που ημουν εκει -απο τις πολλες που ακολουθησαν-, και θυμαμαι παρακολουθουσα τα παντα με φοβερη προσοχη. Θυμαμαι το συνθημα των Τορις προεκλογικα: "Βritain is booming, don't let Labour blow it" -'η Βρετανια ανθιζει, μην αφησετε τους Εργατικους να την μαδησουν'.. Η αξιομνημονευτη λεπτομερεια ειναι οτι οντως, σε επιπεδο πραγματικων γεγονοτων και αριθμων, δεν ειχε κατι κανεις να αντιταξει σε αυτο το συμπερασμα -γι'αυτο και οι Εργατικοι ηρθαν στην εξουσια προτασσοντας περισσοτερο την κοπωση του εκλογικου σωματος μετα την συνεχη διακυβερνηση απο το ιδιο κομμα για 19 αδιακοπα χρονια(!), και την αναγκη για αοριστη 'αλλαγη', αλλα οταν τους ρωταγανε συγκεκριμενα να υποδειξουν κακως κειμενα στους βασικους τομεις πολιτικής και τι θα κανουν διαφορετικα, ειχαν δυσκολια.. Γι'αυτο και ο Μπλερ συνεχισε εν πολλοις την πολιτικη της Θατσερ, και θεωρειται απο πολλους ο ουσιαστικος διαδοχος της.. Θυμαμαι το εξωφυλλο του Νewsweek μια βδομαδα πριν τις εκλογες που αναμετρηθηκε ο Μπλερ με τον Μέιτζορ για την πρωθυπουργια. Στο εξωφυλλο ηταν η Θατσερ, και η λεζάντα ελεγε "The real winner"..

    Συμπερασμα: μας αξιζει κατι περισσοτερο απο το να καταπινουμε αμασητη την προπαγανδα της αριστερας. Η Θατσερ μισηθηκε απο την αριστερα για ενα και μονο λογο -οτι την κερδισε. Κερδισε, οπως σωστα λενε στις αντικειμενικες αναλυσεις στα ξενα δικτυα απο χτες, στο μετωπο και των πολιτισμικων και των ιδεολογικων πολεμων. Αλλαξε τη Βρετανια, και βοηθησε να αλλαξει ο κοσμος.
    Και αλλαγη χωρις 'ξεβολεμα' καποιων δε γινεται. Λογικο οι ξεβολεμενοι να ξεκατινιαζονται.
    Ας εχουμε εμεις διακριση να ξεχωρισουμε τα ουσιωδη απο την ηχορυπανση.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ loyal subject 10/04/2013 21:42:30

      μισίθηκε όχι μόνο επειδή κερδισε την αριστερά...
      οι πολιτικές της ειχαν τεραστιο κοινωνικό κόστος..
      το οποιο δε φαινεται στα αθροισματα των οικονομικών δεικτών όταν εχουν θετικό προσημο...
      δεν συνετριψε απλα τα συνδικάτα και εμεινε εκει..
      διέλυσε ολόκληρες κοινωνίες (κυρίως στο βορά)..
      οι `παράπλευρες` απωλειες δεν την απασχολούσαν

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ loyal subject 11/04/2013 01:42:58

      Οι μονόπλευρες αναλύσεις από οποιαδήποτε πλευρά δε βοηθάνε πάντως.

  21. loyal subject avatar
    loyal subject 11/04/2013 23:54:23

    Δεν ειναι ετσι rally monkey. Αυτου του ειδους η κριτικη αναπαραγει τις ανακριβειες της αριστερας. Oυτε οι κοινωνικες περικοπες ηταν αυτο που αναπαραχθηκε -στην πραγματικοτητα το δικτυο προνοιας της μεταπολεμικης αγγλίας συμπεριελάμβανε πολλές νησίδες σπατάλης, άχρηστου γιγαντισμού και ανελαστικότητας, το να περικόψεις τα άχρηστα οταν διαφυλάσσεις ενα συστημα που ικανοποιεί την μεγάλη μάζα δεν ειναι κακό. Ειπα και πριν, το 97 που έφυγαν οι Τόρις, δημοσκοπήσεις έδειχναν το 80% ευχαριστημένο με το NHS (εθνικό σύστημα υγειας) -αυτο δεν ειναι ακριβώς η 'εξάρθρωση του κράτους πρόνοιας' που μας περιέγραφε η αριστερά απο τοτε.. (Το ίδιο σημειωτέον ισχύει και για τον Ρίγκαν, στην διαρκεια της θητειας του οποιου οι δαπανες των προγραμμάτων Medicare και Μedicaid -το εγγυτερο που ειχε μεχρι προτινος η Αμερικη σε συστημα κοινωνικης ασφαλισης- αυξήθηκαν, αντί για την 'αποψίλωση' που αναμηρυκάζει και εκει η αριστερή κριτική..) Το ιδιο και για τα επιδοματα ανεργίας κλπ κλπ -κοπηκαν πολιτικες και πρακτικες απιστευτης σπατάλης (που εμείς εδώ, 'σοσιαλιστές' όντες, ούτε είχαμε ονειρευθεί ποτέ), και έμεινε ένα πλαίσιο λογικό..
    Oμοίως, ετσι ειναι τα πραγματα και για τις περιοχες που 'αποβιομηχανοποιηθηκαν μαζικα', οπως αναμασά η αριστερη προπαγάνδα τοσα χρονια.. Ποιο ειναι το νόημα να διατηρεις με κρατικη επιχορηγηση βιομηχανίες και κλαδους που εχουν παψει προ πολλου να ειναι ανταγωνιστικοι η να ανταποκρινονται σε σημερινές καταναλωτικές ανάγκες της αγοράς; Σε καθε τετοια περιοχη βεβαια το σοκ απο την παυση της παραγωγικης δραστηριοτητας ηταν καθε φορα μεγαλο -οπως και στην Ελλαδα οπου κρατικη προβληματικη ιδιωτικοποιήθηκε ή έκλεισε-, αλλα στην πορεία και με την καινουργια οικονομικη κατευθυνση της οικονομίας και την επικέντρωση στις υπηρεσίες, νεες κοινοτητες και δραστηριοτητες αναπτυχθηκαν στις περιοχες αυτες -πανεπιστημια, υπηρεσιες κ.α.- και αλλαξε συνολικα το προφιλ τους με υγιή και οχι παρασιτική ή κρατικιστική οικονομική δραστηριότητα.. Το δικο μας παράδειγμα της διαιώνισης της κρατικής εξάρτησης ειναι το δέον..?

    Στην ουσία η Μάγκυ χτύπησε την αριστερά,εκεί που είχε γίνει καθεστώς ακραίο και αντιπαραγωγικό που 'ρουφούσε το αίμα' από τις υγιείς δυνάμεις των δυτικών κοινωνιών -με κύριο παράδειγμα τη γάγγραινα του συνδικαλισμού, που ήταν στην Βρετανία πριν τη Θάτσερ τόσο ακραίος και απεχθής όσο οι καθ'ημας Φωτόπουλοι και οι προπάτορες τους..

    Τα λεει ωραια εδώ και ο νυν δημαρχος του Λονδινου:

    http://www.telegraph.co.uk/news/politics/margaret-thatcher/9979655/Margaret-Thatcher-brave-principled-electric.html

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ loyal subject 13/04/2013 00:24:37

      θα κοιτάξω το λίνκ (ο συγκεκριμένος κυριος - σε αντιθεση με την Θατσερ δεν ειναι η συμπάθεια μου.. πάντως τα μιντια τον προαλειφουνν για να διαδραματίσει παρόμοιο ρόλο ..)

      θα συνοψίσω τη διαφορά μας λεγοντας το εξής 'δεν εχει σημασία μόνο το τί κάνεις αλλά και το πώς το κάνεις'..
      .. ειναι ΟΚ να τους λες 'get on your bike' και ψαξε βρες δουλειά και τα benefits που ήξερες ξεχασέ τα..
      μπορει να ειναι το σωστό - αλλα ταυτόχρονα τις προσαρμογές οφειλεις να τις εφαρμόσεις προστατευοντας αυτούς που δεν μπορουν να ανέβουν σ'αυτο το ρημάδι το ποδήλατο..
      καλες οι διαρθρωτικές αλλαγές καλή και η οικονομία της αγοράς αλλα εντελώς διαφορετικό πράγμα ο κοινωνικός Δαρβινισμός..

  22. Kωνσταντίνος avatar
    Kωνσταντίνος 12/04/2013 01:14:28

    Loyal subject, εύγε για την εξαιρετική ανάλυσή σου! Είναι καλό ενίοτε να βρίσκονται άνθρωποι σαν εσένα, που ψύχραιμα και υπομονετικά παραθέτουν τα γεγονότα. Θα μπορούσε κανείς επί ώρες να μιλά για τα επιτεύγματα της Μάργκαρετ Θάτσερ και, απεναντίας, θα δυσκολευόταν πολύ να βρει πραγματικά λάθη σε όσα έκανε. Ίσως μόνο την παραπαίουσα πορεία της κατά τους τελευταίους μήνες της διακυβέρνησής της το 1990. Όμως, για διάφορους λόγους, πιέστηκε πολύ να αποχωρήσει από την εξουσία και ορθώς λέγεται πως 11,5 χρόνια δεν ήταν αρκετά. Οι τολμηρές μεταρρυθμίσεις της ήταν εκφάνσεις του κοινωνικονομικού οράματός της, το οποίο κατά πολύ ξεπερνά τα χρόνια που παρέμεινε η ίδια στην εξουσία. Από εκεί και πέρα... Όπως σωστά είπες, έδωσε τη μάχη των ιδεών και την κέρδισε. Η Μάργκαρετ Θάτσερ συνέτριψε ένα ολόκληρο κατεστημένο παρακμής και φαυλότητας. Της δόθηκε, βέβαια, η ευκαιρία να το κάνει έχοντας στο πλευρό της ένα εκλογικό σώμα πολύ πιο ώριμο και σοβαρό από το ελληνικό, που αντί να "πετάξει στη θάλασσα" τους λαϊκιστές και τους λωποδύτες, διαχρονικά τους ακολουθεί δουλοπρεπώς. Η μικροπρέπεια και ο κομπλεξισμός των αντιπάλων της αντικατοπτρίζουν ακριβώς το πολιτικό μεγαλείο της. Πολεμήθηκε από όσους "έπρεπε" να πολεμηθεί και αγαπήθηκε από όλους τους υπόλοιπους. Αλλά μικρή σημασία έχει στην πραγματικότητα η δημοφιλία της, διότι ποτέ δεν ήταν μια πολιτικός μέσα από το λαό, δηλαδή ποτέ δεν υποχώρησε εν ονόματι του πολιτικού κόστους και της υστεροφημίας της. Βρισκόταν πάνω από το λαό, ανυποχώρητη στην υπηρεσία του οράματός της. Και δικαιώθηκε πλήρως...

  23. loyal subject avatar
    loyal subject 12/04/2013 02:32:34

    Κωνσταντινε, συμφωνουμε.
    Εβλεπα στην καλυψη που ειχε το δορυφορικο bbc world που εκπεμπει στην Ελλαδα, μεταξυ αλλων εναν Ινδο οικονομολογο, που τον ρωτησαν για τον αποηχο των πολιτικων της στην Ινδια. Και εξηγησε το παιδι οτι την δεκαετια του 80, και η Ινδία (δεν ήμασταν οι μόνοι) είχε μια αρτηριοσκληρωτική ηγεσία που δεν ήθελε να ακολουθησει τις επιταγες εκσυγχρονισμου και ανοιγματος των αγορων που αρχισε η Θατσερ. Με αποτελεσμα, μεγαλα οικονομικα κεντρα οπως η Καλκούτα, με δυνατοτητες και ευνοϊκες συγκυρίες για αναπτυξη σε διάφορες στιγμες, εκει που θα μπορουσαν να απογειωθούν, να παραμεινουν αγκιστρωμενες στην παρακμη που επιβαλλει η οικονομική εσωστρέφεια, και τελικα να πεσουν σε μαρασμό..
    "Η διαφορα που εκανε η Θάτσερ γινεται σαφής αν κοιταξει κανεις τη σημερινη Καλκούτα, και δει σε αυτήν τη μοίρα που θα ειχε η βρετανικη οικονομια και κοινοτητες αν δεν ακολουθουσαν την πολιτική της", τελείωσε.

    Έτσι είναι. Περα απο τις ιδεολογικες αντιπαραθεσεις, για την Θατσερ μαρτυρά και μια ζωσα πραγματικοτητα. Ενος κοσμου που άλλαξε χάρη -και- σε αυτήν.

    Οσο για το παρεάκι που την έριξε, ήταν οι τύποι που ειχαν κουραστει απ'τον ευρωσκεπτικισμό της, την πίεσαν να μπει στο ERM, και ηθελαν να φλερτάρει η Βρετανια και με την ιδέα του επερχόμενου τότε κοινού νομίσματος.. Δεν χρειάζεται να πούμε ποια πλευρά δικαίωσε η ιστορία.. Η Βρετανία βγήκε από το ΕRM κακήν-κακώς εναμιση χρονο αργότερα, και απο'κεινη τη στιγμη η οικονομία της απογειώθηκε.. Η φιλο-ευρωπαϊκή πτέρυγα των Τόρις (Κένεθ Κλαρκ, Tζέφρυ Χάουι, Μάικλ Χεσελτάιν κλπ) δεν ξανάδε ουτε με κυάλια την ηγεσία, ενώ για το κοινό νόμισμα και τις Θατσερικές προβλέψεις...έχουμε όλοι σήμερα γνώση επαρκή να κρίνουμε..