#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2011 16:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Strauss-Kahn με χειροπέδες, ο Καπόνε χωρίς



Ο Γάλλοι αντιδρούν με αγανάκτηση στο «l'Affaire Strauss-Kahn, επιμένοντας πως πρόκειται για μια ξεδιάντροπη σκευωρία εις βάρος του 62χρονου πολιτικού άνδρα.

Η σύλληψη του επικεφαλής του ΔΝΤ στη Νέα Υόρκη, είναι το πρώτο θέμα σε όλα τα γαλλικά ΜΜΕ, με αναλύσεις επί αναλύσεων για το τι μπορεί να συνέβη.

Και επειδή ο Strauss-Kahn θεωρούνταν ως ο επικρατέστερος να κερδίσει τις προεδρικές εκλογές του 2012, όλοι φωνάζουν: «συνομωσία».

Οι αντιδράσεις προέρχονται από ολόκληρο το πολιτικό φάσμα, ενώ πολλοί μιλάνε ακόμη και για πολιτικό πραξικόπημα.

Η οργή πολλών στρέφεται κατά του αμερικανικού δικαστικού συστήματος, που το θεωρούν υπεύθυνο για τη δημόσια διαπόμπευση του ινδάλματός τους. Οι φωτογραφίες που τον δείχνουν να οδηγείται για τα περαιτέρω με χειροπέδες, έχουν εξοργίσει τους Γάλλους, οι οποίοι θεωρούν το "σόου" ως μια κακοστημένη σκευωρία, και αναρωτιούνται αν η Αμερική έπαψε να πιστεύει στην αρχή της αθωότητας μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σίγουρος avatar
    σίγουρος 19/05/2011 17:20:14

    Είναι ηλίου φαεινότερο, εδώ είναι Αμέρικα, η χώρα του Χόλιγουντ...

    • thespieys avatar
      thespieys @ σίγουρος 19/05/2011 18:14:42

      Ισως γιατί ο Aλ Καπόνε συνελήφθη ως φοροφυγάς!

  2. σίγουρος avatar
    σίγουρος 19/05/2011 17:22:22

    Πρώτα ο Μπιν Λάντεν, τώρα ο Στρος Καν... Αλλά αυτός που πάνω απ΄ όλους θέλουν οι Αμερικάνοι είναι ο Βλαδίμηρος...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2011 17:30:23

    εντελώς άλλοι καιροί... Ανθρωποι σημαντικότεροι του ΣΚ (στις ΗΠΑ) έκαναν παρέλαση με βραχιόλια τα τελευταία 20 χρόνια...

    Και στο κάτω κάτω, ο Α-Κ πιάστηκε για φοροδιαφυγή, όχι για απόπειρα κουτουπώματος και ...σοδομισμού με το ζόρι

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ archaeopteryx 19/05/2011 17:35:06

      Άσε που το ΔΝΤ είναι πολύ πιο εγκληματικό (συνολικά) από τη κόζα νόστρα.

    • vonchristoforakos avatar
      vonchristoforakos @ archaeopteryx 19/05/2011 17:38:20

      Σωστό, για "φοροδιαφυγή" ... πολλών δεκάδων πτωμάτων, λαθραίου αλκοόλ, εξαγοράς όλων των δομών του κρατικού μηχανισμού, κ.ο.κ.

      Ρε παιδιά, εδώ οι άνθρωποι, ακόμα δεν έχουν αποκαλύψει ποιοί πραγματικά ήταν οι εγκέφαλοι της δολοφονίας του προέδρου τους, Κέννεντυ (σίγουρα όχι αυτή η παλιαδε...φή, ο Χούβερ, ε;), και συζητάμε για άλλες εποχές και για ειδεχθείς και μη τύπους εγκλημάτων και κακουργημάτων;

      • vonchristoforakos avatar
        vonchristoforakos @ vonchristoforakos 19/05/2011 17:40:46

        Strange, το θέμα δεν είναι αν το ΔΝΤ είναι πιο μαφία από τη μαφία. Αυτό είναι δεδομένο. Το θέμα είναι για ποιό λόγο επελέγη ο Καν να τοποθετηθεί στο "αμερικανικό άντρο", το ΔΝΤ, και γιατί -και πώς- αποφασίστηκε να πάρει πόδι από κεί. Οι άμεσοι σχεδιασμοί τους θα το δείξουν. Οπως θα δείξουν και ποιοί θέλησαν να τον ξεπετάξουν.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ vonchristoforakos 19/05/2011 23:47:16

          Νομίζω ότι επελέγη επειδή είναι πανέξυπνος και ικανότατος και χαρισματικός, και τον έφαγε η ελευθέρια χρήση των χεριών του. Συμβαίνει...

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ archaeopteryx 20/05/2011 01:21:35

            ειδικα στις ΗΠΑ.. εκει και οι καμαριερες εχουν ψυχη!!
            Ολα για την τιμη της καμαριερας

  4. zame avatar
    zame 19/05/2011 19:21:24

    σημερα ακουσα (Life στο ΣΚΑΙ) μια ενδιαφερουσα ψυχοσυνθετο-προσεγγυση-αναλυση που επιχειρείται στο ατομο Στρος Καν & που εχει να κανει με την ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ της ΕΞΟΥΣΙΑΣ απεναντι στον Ανθρωπο & τις αναγκες του.
    Νομιζω πως θα βγουνε & θα εχουμε πολυ χρησιμα συμπερασματα ικανα να χαλιναγωγισουν αυτην την ξεφρενο-απληστη πορεια..

  5. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 19/05/2011 19:40:19

    Ο Καπόνε ήταν μια φορά και έναν καιρό. Άλλαξαν οι καιροί και οι αντιλήψεις. Ίσως οι Αμερικανοί να αντιμετώπιζαν την εγκληματικότητα τότε όπως εμείς τώρα και να αναθεώρησαν.
    Οι χειροπέδες στον ΣΚ είναι κυριολεκτικά λόγος για να συμπαθήσεις τις ΗΠΑ. Τι θα πει λεφτάς; τι θα πει πολιτικός; τι θα πει μεγιστάνας; όλοι ίσοι ενώπιον του νόμου. Μη ξεχνάτε πως μόνο με κάτι τέτοια πράγματα διατηρείται η εμπιστοσύνη των πολιτών στη δημοκρατία. Πέραν των σκοπιμοτήτων ήταν μια επιτυχία της ισονομίας.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ αποκατάσταση 19/05/2011 19:44:36

      h--p://www.antinews.gr/2011/05/17/101296/

      • vonchristoforakos avatar
        vonchristoforakos @ Strange Attractor 19/05/2011 20:27:08

        Σωστός

    • vonchristoforakos avatar
      vonchristoforakos @ αποκατάσταση 19/05/2011 20:26:14

      Σωστά αποκατάσταση, άλλαξαν οι εποχές. Κάποτε σκότωναν προέδρους, έβγαιναν πολιτικά σκάνδαλα Γουωτεργκαίητ, κ.λ.π. Τώρα, πέφτουν πρόεδροι για μια πίπα, και, αντί να εκτελέσουν ευθέως τον πρόεδρο του ΔΝΤ, τον κλείνουν μέσα για απόπειρα βιασμού. Δεν λέω, δεν πρόκειται να κλάψει κανείς τον Καν, αλλά θα προτιμούσα ειλικρινείς και όχι ψευτοπουριτανικές εξηγήσεις. Θα προτιμούσα να πέφτουν κυβερνήσεις εξαιτίας σκανδάλων τύπου Ενρον, Χαλιμπάρτον, πολέμων στη Μ Ανατολή, και όχι να μου πετάνε στη μάπα το παραμύθι της πίπας (Λεβίνσκυ, συζυγικής απάτης-Δουκάκης-) και του παθολογικά σεξουλιάρη, πορνόγερου, Καν. Είπαμε, είναι αμερικανάκια. Δεν είμαστε κι εμείς όμως!

      • Αίθρα avatar
        Αίθρα @ vonchristoforakos 19/05/2011 23:34:40

        Xωρίς να διαφωνώ με τα όσα λέτε για την Ένρον, τους πολέμους κτλ, για σας ένα σκάνδαλο λόγω εξωσυζυγικής σχέσης και μία απόπειρα βιασμού είναι το ίδιο πράγμα; Ο βιασμός , ως έγκλημα, έχει να κάνει με... "ψευτοπουριτανισμό"; Η απαξία του σε αυτό έγκειται;

        Ρωτώ γιατί με εντυπωσιάζει η αξιολόγηση, απλώς.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ αποκατάσταση 20/05/2011 01:30:31

      ο απολυτος θριαμβος της (επιλεκτικης) ισονομιας

  6. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 19/05/2011 22:13:55

    Αμ τώρα ξυπνάνε οι Γάλλοι, τα λεφτά που πετάνε κάθε μέρα στον πόλεμο της Λιβύης δεν τα βλέπουν;;;
    Και η Μέρκελ γελάει κάτω από τα μουστάκια της σαν τον Χίτλερ.
    Η μυστακοφόρα σουπιά.
    Γάλλοι ξυπνήστε! Παρέα αρχίσατε να μας κάνετε!

  7. The Saint avatar
    The Saint 20/05/2011 09:15:19

    Aς δώ μιά τέτοια φωτό που θα έχει μέσα τον δικό μας Αλ ΓΑΠόνε, και τι στον κόσμο.... Ιστορική στιγμή....

  8. Μνημων avatar
    Μνημων 21/05/2011 02:07:10

    Η μεθοδος ειναι απλη και αποτελεσματικη .Η αορατη αλλα ουσιαστικη εξουσια τοποθετει σε θεσεις κλειδια ατομα ικανα μεν με κουσουρια δε ετσι οταν δειξουν καποια σημεια ανυπακοης επιστρατευεται το κουσουρι.Δεν ηξεραν λετε οτι ο κοσμος ειχε τουμπανο?η οτι σαν υπουργος ειχε παυθει για σκανδαλο?Δεν συμμεριζομαι την λυπη κανενος για τον καημενο τον Στρος ας τα βρει αυτος με τα αφεντικα του .Τους παγκοσμιους τοκογλυφους.

  9. mitsosms avatar
    mitsosms 21/05/2011 21:23:23

    Καλησπέρα,