#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2011 07:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο βίος και η πολιτεία του Kim Jong-il



O «λατρευτός»Kim Jong-il που πέθανε χθες από έμφραγμα, και που βύθισε σε πένθος την Βόρεια Κορέα, είχε κυβερνήσει επί 17 εκκεντρικά χρόνια!

Η λατρεία της προσωπικότητας που ίσχυε στη χώρα του, είχε και μερικά ευτράπελα, όπως τα παρακάτω:

1-Στην επίσημη βιογραφία του αναφέρεται πως η γέννηση του είχε προαναγγελθεί από έναν πελαργό, και όταν έγινε συνοδεύτηκε από ένα διπλό ουράνιο τόξο, και ένα νέο αστέρι στον ουρανό!

Πολύς κόσμος μάλιστα πίστευε, πως ο ηγέτης είχε τη δυνατότητα να αλλάζει τον καιρό, σύμφωνα με τις διαθέσεις του!

2-Ήταν ο μεγαλύτερος… παίκτης γκολφ στον πλανήτη. Σύμφωνα με επίσημο ανακοινωθέν επ ευκαιρία των γενεθλίων του (στα 64 του), είχε καταφέρει να σπάσει κάθε παγκόσμιο ρεκόρ στο εν λόγω άθλημα. Και όλα αυτά, την πρώτη (!) φορά που ακούμπησε μπαστούνι του γκολφ!

3-Το 2004 αποκαλύφθηκε (από πρώην μάγειρά του) ότι διέθετε  ειδικό προσωπικό, το οποίο ήλεγχε τους κόκκους του ρυζιού που θα έτρωγε, ώστε να διασφαλιστεί ότι όλοι ήταν ομοιόμορφοι σε μέγεθος και χρώμα.

4-Το 2010 είχε απαγορεύσει τη μετάδοση του παγκόσμιου κυπέλλου ποδοσφαίρου, εκτός και αν κέρδιζε η χώρα του.

5-Επειδή η Β. Κορέα δεν διέθετε κινηματογραφιστές, αποφάσισε το 1978 και διέταξε την απαγωγή δυο σκηνοθετών της Ν. Κορέας στο Χονγκ Κόνγκ, τους οποίους έφερε στη χώρα του.

Στην αρχή προσπάθησαν να δραπετεύσουν, αλλά στη συνέχεια συνεργάστηκαν μαζί του, και μάλιστα γύρισαν μια σειρά από ταινίες τύπου Godzilla.

6-Όταν οι γιατροί του απαγόρευσαν το κάπνισμα το 2007, αυτός το δέχθηκε αλλά το πήγε και ένα βήμα παραπέρα, απαγορεύοντας τα τσιγάρα σε ολόκληρη τη χώρα!

7-Σύμφωνα με τον Ρώσο διπλωμάτη Konstantin Pulikovsky που διέσχισε σιδηροδρομικά την Ανατ. Ευρώπη μαζί με τον Kim Jong-il, ο Κορεάτης είχε κανονίσει να έρχονται στο τρένο του καθημερινά, με ελικόπτερο, ζωντανοί αστακοί, τους οποίους έτρωγε με ασημένια ξυλάκια.

Ο μακαρίτης ήταν καλοφαγάς. Και όπως έγραφε η επίσημη βιογραφία του που είναι αναρτημένη στην επίσημη κρατική ιστοσελίδα, ο μεγάλος αυτός ηγέτης δεν χρειάζονταν να πηγαίνει στη τουαλέτα, αφού δεν  ενεργούνταν ποτέ! Αργότερα, το απόσπασμα αυτό αφαιρέθηκε.

8-Κάποτε έπεσε από ένα άλογο, και οι γιατροί του συνταγογράφησαν παυσίπονα για τους πόνους στη μέση. Επειδή φοβήθηκε μη τυχόν εθιστεί, διέταξε 6 από τους πιο στενούς του συνεργάτες να κάνουν τις ίδιες ενέσεις με αυτόν, ώστε αν εθιστεί, να μην είναι ο μόνος.

9-Εκτός από καλοφαγάς, ήταν και γερός πότης. Σύμφωνα με την εταιρία Hennessy, ο Kim ήταν ένας από τους καλύτερους πελάτες της, αφού εισήγαγε για προσωπική του χρήση κονιάκ αξίας £350,000 κάθε χρόνο.

10-Το 2004 είχε ισχυριστεί πως αυτός εφηύρε το χάμπουργκερ.

11-Ένας από τους τίτλους του ήταν «το κεντρικό μυαλό».

12-Κάποτε έγραψε έξι όπερες, μέσα σε δυο χρόνια.

13-Διέθετε 20.000 ξένες ταινίες, με τις αγαπημένες του να είναι οι Rambo και Friday 13th.

14-Έκανε πατινάζ και ήταν επιδέξιος roller-blader.

15-Σε μια επίσκεψή του στη Μόσχα το 2001 (με τρένο), είχε κανονίσει να του φέρνουν καθημερινά ψητό κρέας γαϊδάρου.

www.mirror.co.uk

Απόδοση: S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SOTPAP avatar
    SOTPAP 21/12/2011 09:49:25

    ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΟΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΚΑΙ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΗ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥ. ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ;

  2. Στάθης avatar
    Στάθης 21/12/2011 10:05:43

    Όλα αυτά θυμίζουν μονάρχες της αρχαιότητας, όπως ήταν π.χ. οι αυτοκράτορες Νέρων και Κόμμοδος...με επίφαση την σοσιαλιστική επανάσταση, τότε στα 1949-50, οι Βορειοκορεάτες απλά έβαλαν στο σβέρκο τους μια απόλυτη μοναρχία ασιατικού τύπου, μ'όλα τα χαρακτηριστικά της γνωρίσματα (ακόμη και τις θεϊκές ικανότητες)...μόνο ο τίτλος λείπει.

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 21/12/2011 11:53:49

    Κριμα ειχε μελλον ο ΓΑΠ με τα καμωματα του σε σχεση με το ''κεντρικο μυαλο'' του Kim Jong-il αυτος ειχε τον τιτλο του ''μεγαλου διανοητη ''! Κριμα που εφυγε {?} νωρις .

  4. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 21/12/2011 13:18:27

    Ενας τετοιος αρχοντας δεν θαπρεπε να μεινει ασχολιαστος,εσκασα στα γελια ειδικα με την αχεσια και τον ψητο γαϊδαρο.
    Αλλα το ιδιο δεν ηταν ολα τα τρελοκομεια οι δυναστες απο αρχαιοτατων χρονων μεχρι τις μερες μας,αυτος γιατι να αποτελεσει εξαιρεση?

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/12/2011 13:32:09

    Αν ο Ζαχαριάδης γινόταν ποτέ κυβερνήτης της Ελλάδας, μετά θάνατον ανάλογα θα μαθαίναμε. Ίδια ιδεολογία, αδελφά κόμματα, αδελφά μυαλά...
    Ας τρέξουν τώρα οι λοβοτομημένοι να αγοράσουν κουπόνια για το ΚΚΕ έξω από το μετρό. Χθες στο μετρό της Πανεπιστημίου από τη μια έδινε διαφημιστικά ένας μαύρος για ένα μαύρο μάγο και απο την άλλη ένα γκομενάκι της ΚΝΕ κουπόνια για το ΚΚΕ. Σε απόσταση 1 μέτρου ο ένας από την άλλο. Μεταφυσική και κομμουνισμός είναι αλληλένδετα.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΒΙΣ 21/12/2011 13:44:32

      Τὸ Κόμμα ἔχει βελτιώσει αἰσθητὰ τὴν ἐξωτερικὴ ἐμφάνιση τῶν συντοφισσῶν κουπονοδιαμοιραστριῶν τὰ τελευταῖα χρόνια, ἐκτὸς ἂν εἶναι (σεξιστικὴ) ἰδέα μου.

  6. dim avatar
    dim 21/12/2011 13:46:27

    Ο Κιμ παει.........
    Με τον ΓΑΠ τι κανουμε?? Κοινο τους σημειο η βλακεια...
    Θα πραξουμε αραγε το σωστο.....?

    Καλες γιορτες.

  7. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 21/12/2011 14:38:04

    Για αυτον τον γελοιο αρχιχασαπη κλαει και οδυρεται απο εχθες και η αλεκα μας και η λιανα μας (Κανελη) και ολοι οι καθως πρεπει φασιστομαρξισταδες... κλαινε και ωδυρονται χτυποντας τις παλαμες τους στη γη απο την οδυνη... αχ τι τραβαει και το κομμουνισταριο αυτες τις μερες, τι γραμμα 'συμπαραστασης' στο βορειοκορεατικο καρναβαλι (θρηνο ηθελα να πω αλλα επειδη καταλαβαινω την εσωτερικη χαρα του πολυπαθου βορειοκορεατικου λαου το αποφευγω) τι λογια απειρης θλιψης που χασανε τον καθοδηγητη, τον στυλο, τον νταβανο, τον υπερλαμπρο και τιτανομεγιστοτεραστιο ΚΙΜ ΤΖΟΝΓΚ ΛΙΚ θα λεει το δακρυβρεκτο γραμμα του ΚαΚαΕ προς το αδελφο ερυθροφασιστικο κομμα (το μονο που επιτρεπεται εκει - απο την πολλη δημοκρατια βλεπετε..) ..

    Θα ελεγα να στειλουνε και την Κανελη στα μαυρα να τραβαει τα μαλλια της μπροστα στις καμερες οπως επιβαλει το πρωτοκολλο των ερυθρων δικτατοριων... αιντε να κανει πως πεφτει και στις ροδες του κιλιβαντα που θα μεταφερει την σωρο του φασιστομουτρου, αιντε ρε γιατι εχουμε καιρο να γελασουμε πια !

  8. δημης avatar
    δημης 21/12/2011 14:43:42

    ΣΙΓΑ ΤΩΡΑ...
    ΞΕΡΟΥΜΕ ...ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΝ...ΤΖΑΚ ΝΟΡΙΣ...

    • crisis avatar
      crisis @ δημης 21/12/2011 22:42:23

      ΚΙΜ ΤΖΟΝΓΚ ΛΙΚ το αντιπαλο δεος του ΤΖΑΚ ΝΟΡΙΣ.

  9. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 21/12/2011 21:42:26

    ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΕΜΠΝΕΥΣΤΗΚΕ Ο ΤΖ. ΟΡΓΟΥΕΛ.

  10. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 22/12/2011 11:32:44

    Κάποτε κορίτσια στα Πανεπιστήμια δεν τολμούσες ούτε καν να σκεφτείς να περιγελάσεις αυτές τις καταστάσεις.
    Και αυτή η Αριστερά, με αυτές τις καταβολές,θέλει να μας σώσει.

  11. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 22/12/2011 14:41:20

    Η είδηση, παιδιά, δεν είναι ο θάνατός του, αλλά το γεγονός ότι αυτός ανακοινώθηκε!