#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2013 10:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σόιμπλε καλεί την Γαλλία να συνεχίσει τις μεταρρυθμίσεις



Ο γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε δήλωσε σήμερα πως η Γαλλία δεν πρέπει "να εγκαταλείψει τον δρόμο των μεταρρυθμίσεων" μετά την διετή παράταση που έδωσαν στο Παρίσι οι Βρυξέλλες με στόχο τη μείωση του δημόσιου ελλείμματος.   Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή "έχει τονίσει πως κάθε αναβολή της επίτευξης του στόχου για μείωση του ελλείμματος θα πρέπει να συνοδεύεται από σαφείς δεσμεύσεις για αναγκαίες μεταρρυθμίσεις", υπογράμμισε ο Σόιμπλε σε συνέντευξή του στην γαλλική οικονομική εφημερίδα Les Echos.

Όμως για τον Σόιμπλε "ένα πράγμα είναι ήδη ξεκάθαρο: δεν μπορούμε να εγκαταλείψουμε τον δρόμο των μεταρρυθμίσεων".

Αναφερόμενος στην πρόσφατη πολεμική του γαλλικού Σοσιαλιστικού Κόμματος εναντίον της καγκελαρίου Μέρκελ, ο γερμανός υπουργός Εξωτερικών εξέφρασε τη λύπη του για τη στάση αυτή, λέγοντας πως "αντί ορισμένοι πολιτικοί να ασχολούνται με τις πραγματικές αιτίες των σημερινών προβλημάτων, προτιμούν να ψάχνουν αποδιοπομπαίους τράγους".

"Και οι δυο μας ( ο ίδιος και η κ.Μέρκελ) έχουμε αφιερώσει τα τελευταία χρόνια στην σταθεροποίηση και την ανάκαμψη της ευρωζώνης, στην παροχή βοήθειας στα κράτη-μέλη που βρίσκονται σε δύσκολη θέση. Δεν νομίζω πως όλοι αυτοί που μας κρίνουν μπορούν να πουν κάτι διαφορετικό", πρόσθεσε.

Η αιτία των προβλημάτων ορισμένων κρατών μελών "είναι το αυξημένο δημόσιο χρέος και η έλλειψη ανταγωνιστικότητας" και όχι τα προγράμματα λιτότητας, τόνισε ο γερμανός υπουργός.

Για τον ίδιο είναι "τρελό" να πιστεύει κανείς πως μπορούμε να διευθετήσουμε το πρόβλημα της ανεργίας των νέων με ακόμα μεγαλύτερο χρέος, εκτιμώντας πως αντίθετα η λύση βρίσκεται "στις παραγωγικές επενδύσεις, τις διαρθρωτικές αλλαγές, στην παιδεία και την έρευνα".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 06/05/2013 12:14:47

    Ποιες ειναι οι διαρθρωτικες μεταρρυθμισεις που χρειαζεται η Γαλλια, κ.Αλτσχαϊμερ;

    Και ασφαλως αυξημενο δημοσιο χρεος και ελλειψη ανταγωνιστικοτητας ειναι κυριες αιτιες προβληματων και γι' αυτο η Γαλλια πρεπει αμεσα να γυρισει στο φραγκο της και να το υποτιμησει και για να μειωθει το δημοσιο χρεος και να αυξησει την ανταγωνιστικοτητα του.

    ΥΓ.Προσεξτε, Γαλλακια, μην σας κανει τα ιδια με εμας. Μην σκυψετε οταν θα σας πει τεμπεληδες με το 36ωρο εργασιας. Πειτε του οτι εμεις ειμαστε πιο εργατικοι απο εσας και κανουμε μονο 36 ωρες για να φτιαξουμε ο,τι εσεις κανετε σε 40-42. Κι αν επιμεινει, ξεκινηστε να επιλεγετε Λεπεν και οποιον αλλο μιλα για ξεκαθαρη επιστροφη στο φραγκο.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Φοιτητης 06/05/2013 15:47:51

      Αρχίζει να διαφαίνεται η αναδίπλωση των Γερμανών κι'άς
      διατείνονται το αντίθετο...δεν θα χρειαστεί κάν να επιλέξουν
      τους κληρονόμους των collabos

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Φοιτητης 06/05/2013 15:53:07

      Έλα όμως που δε το φτιάχνουν! 6,3% εμπορικό πλεόνασμα η Γερμανία, έλλειμμα 1,9% η Γαλλία. Το 2001 η Γερμανία είχε εμπορικό έλλειμμα 1,7% του ΑΕΠ και η Γαλλία ως το 2004 πλεόνασμα. Ο λόγος της αλλαγής των συσχετισμών ήταν η agenda 2010 και οι μεταρρυθμίσεις στα εργασιακά. Βέβαια, για τις μεθόδους ανάκτησης της ανταγωνιστικότητας-εξωστρέφειας τα έχουμε συζητήσει και άλλες φορές. Απλά δεν περιμένα ότι θα υποστήριζες μέχρι και τη Λεπέν για να γίνει αυτό...

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ Συριζαλβανία του Χότζα 07/05/2013 11:34:04

        Ο λόγος αλλαγής των συσχετισμών ήταν πρωτίστως η χρησιμοποίηση του ίδιου νομίσματος. Η πρώην Σρέντερ-νυν Ντράγκι ατζέντα για τα αναθεματισμένα εργασιακά που όλοι έχουν λυσσάξει να αλλάξουν γιατί ξανά ευκαιρία δεν θα βρεθεί για τα επόμενα 30 χρόνια ήταν ένα απλό κερασάκι στην τούρτα, σε συνδυασμό με το πολύ καλύτερο γερμανικό (από το γαλλικό) κράτος. Και 10 ατζέντες Σρέντερ να εφάρμοζε η Γερμανία και πιο φθηνή από την Κίνα να γινόταν στα εργασιακά, αν δεν υπήρχε το ευρώ και το οργανωμένο γερμανικό κράτος μια τρύπα στο νερό θα έκανε, μια 2η Ουκρανία θα γινόταν.

        Όσο για τη Λεπεν, αν ήμουν Γάλλος θα υποστήριζα ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ θα έβγαζε την Γαλλία μου από το ευρώ και θα φρόντιζε να εφαρμόσει εθνικές οικονομικές πολιτικές που περιλαμβάνουν κλείσιμο όλων των ελλειμμάτων (δημοσιονομικών, εμπορικών, κτλ) και προστασία μεγάλου μέρους της εγχώριας παραγωγής από τον αντικανονικό διεθνή ανταγωνισμό της αυταρχικής Κίνας (και όχι μόνο) για να διατηρηθεί εμπορικό πλεόνασμα και χαμηλή ανεργία και στο μακροχρόνιο διάστημα. Μιας και η Λεπεν είναι η μοναδική που μιλά καθαρά για τα παραπάνω, έφερα αυτή ως παράδειγμα. Οποιοσδήποτε άλλος είναι εξίσου ευπροσδεκτός.

        • βαγόνι avatar
          βαγόνι @ Φοιτητης 07/05/2013 14:46:46

          Ο Μελανσόν μιλάει καθαρότερα!...άν οι Γάλλοι
          εμπιστεύονται τους ευθέως πολιτικούς απογόνους
          των Πεταίν-Λαβάλ, σημαίνει ότι αναμένουν μιά
          άλλη επιβολή και στην Γερμανία...πάλι Βισύ,πάλι
          υποταγή στην πηγή του κακού...!
          Το θέμα είναι αλλού!...να πιεσθεί η "σημερινή"
          Γερμανία να αναδιπλωθεί....πολλά μπορούν να
          σωθούν...διαφορετικά,η Ευρώπη θα γίνει πεδίο
          μάχης ακραίων ακτιβισμών, ως βλακώδης
          ιστορική επανάληψη....κι'αυτή τη φορά δεν
          υπάρχουν περιθώρια ανάκαμψης....υπάρχουν κι΄
          άλλοι "μεγάλοι" πλέον....πολύς και άσκεφτος
          νεοπαγής ριζοσπαστισμός κυκλοφορεί τελευταία!

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ Φοιτητης 07/05/2013 14:57:55

          Φοιτητή, γιατί το κοινό νόμισμα βοήθησε μια χώρα ελλειμματική και όχι μια χώρα πλεονασματική όπως η Γαλλία; Επειδή η Γερμανία είχε καλό κράτος;;; Φυσικά και όχι αλλά επειδή έκανε μεταρρυθμίσεις, που η Γαλλία δεν έκανε. Δεν υπάρχει σοβαρός αναλυτής που να μη βλέπει πίσω από την έκρηξη των γερμανικών εξαγωγών από το 2004 και μετά, την agenda 2010 και τη λιτότητα/δημοσιονομική προσαρμογή. Σου ανέφερα και αλλού ότι η ΕΖ έχει το ταχύτερα αναπτυσσόμενο εμπορικό ισοζύγιο στον κόσμο συνδυαζόμενο με μεγάλη αύξηση της ανταγωνιστικότητας. Αντίθετα οι χώρες που μου ανέφερες σε άλλο άρθρο ως παραδείγματα αυξάνουν αλματωδώς τα εμπορικά τους ελλείμματα! Όσο για τη Λεπέν το αφήνω ασχολιάστο...

          • fe avatar
            fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 07/05/2013 15:27:41

            Αποσπασμα απο αρθρο ενος λαικιστη

            "Για να πάρουμε μια ιδέα του πόσο βασίζεται η γερμανική βιομηχανία, από την οποία εξαρτάται η διαβίωση του μέσου Γερμανού εργαζόμενου, το 2012, η Γερμανία παρουσίασε εμπορικό έλλειμμα €27 δισ. με χώρες από τις οποίες εισάγει ενέργεια – Ρωσία, Λιβύη και Νορβηγία. Παράλληλα, είχε έλλειμμα στο εμπορικό της ισοζύγιο της τάξης των €4,7 δισ. και €11,7 δισ., αντίστοιχα, με την Ιαπωνία και την Κίνα. Συνολικά, το γερμανικό εμπορικό έλλειμμα απέναντι στις υπόλοιπες πλεονασματικές (εξαγωγικές) χώρες (εκτός ΕΕ) έφτασε, για το 2012, τα €43,4 δισ. Και πώς κάλυψε αυτό το εμπορικό έλλειμμα; Το κάλυψε μέσω ενός γιγαντιαίου εμπορικού πλεονάσματος της τάξης των €54.6 δισ. που είχε με τις... ελλειμματικές χώρες της Ευρωζώνης (Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Ελλάδα, Κύπρο και Ιρλανδία). Με άλλα λόγια, οι καθαρές εξαγωγές της Γερμανίας, σε χώρες που η επικρατούσα στη Γερμανία «ισορροπία απόψεων» θεωρεί ότι πρέπει να μείνουν στον Προκρούστη των Νέων Βερσαλλιών, μειώνοντας την αγοραστική τους δύναμη, ήταν εκείνες που κάλυψαν (με τις αγορές τους γερμανικών εξαγωγών) ολόκληρο το εμπορικό έλλειμμα της Γερμανίας προς την Κίνα, την Ιαπωνία, τη Νορβηγία, τη Ρωσία και τη Λιβύη, αφήνοντας μάλιστα ένα υπόλοιπο €11,2 δισ. το οποίο βοήθησε τη Γερμανία να καλύψει μεγάλο μέρος των μεταβιβάσεων των γερμανικών βιομηχανικών θηρίων (π.χ. τη VW-Audi) προς τις θυγατρικές και τους προμηθευτές τους στην Τσεχία-Σλοβακία (€3,4 δισ.) και την Ολλανδία (€15 δισ.).

            Το 2013, τι θα απογίνει αυτός ο ισολογισμός; Δεδομένου ότι οι Νέες Βερσαλλίες επιφέρουν μείωση της αγοραστικής δύναμης των ελλειμματικών χωρών, σε βαθμό που κόβει την ανάσα, από πού θα βρει η γερμανική βιομηχανία τη ζήτηση που απαιτεί ώστε να κρατηθεί πλεονασματική (για να μη χρειαστεί να προβεί σε απολύσεις); Από την Κίνα; Ήδη έχουμε εμφανή στοιχεία που δείχνουν μεγάλη πτώση των γερμανικών εξαγωγών στην Κίνα για το 2013. Από την Ιαπωνία; Αδύνατον, δεδομένης της επιθετικά επεκτατικής νομισματικής πολιτικής της Κεντρικής Τράπεζας του Τόκυο η οποία ρίχνει το γιεν. Από την Αμερική; Και πάλι η απάντηση μοιάζει αρνητική καθώς το δολάριο τείνει προς τα κάτω ως αποτέλεσμα της χαλαρής πολιτικής της Fed σε αντιδιαστολή με τη συστηματικά σκληρή πολιτική της ΕΚΤ.

            Το μόνο λογικό συμπέρασμα είναι ότι η τιμωρητική πολιτική εναντίον των ελλειμματικών Ευρωπαίων, που πρωτο-εφαρμόστηκε πριν τρία χρόνια στην Ελλάδα και επεκτείνεται στην Ευρωζώνη μέρα με τη μέρα (παρά τα λόγια του αέρα του κ. Μπαρόζο), η πολιτική που ονομάζω -τρία χρόνια τώρα- «Νέες Βερσαλλίες», θα πλήξουν κι άλλο, πολύ χειρότερα, τον μέσο, σκληρά εργαζόμενο Γερμανό – στον οποίο εξαρχής άξιζε καλύτερη τύχη. Κι όσο η νέα δυστυχία των νεόπτωχων Γερμανών γίνεται πιο εμφανής στη Γερμανία και τροφοδοτεί όλο και πιο πολύ την έφεση προς ακόμα αυστηρότερη τιμωρητική πολιτική απέναντι στους ελλειμματικούς λαούς, τόσο πιο μικρά θα είναι τα περιθώρια για μια ορθολογική λύση της Κρίσης του Ευρώ. Μια τέτοια διαδικασία δεν μπορεί να έχει αίσιο τέλος για την Ευρώπη – Βόρεια ή Νότια, ελλειμματική ή πλεονασματική."

          • Φοιτητης avatar
            Φοιτητης @ fe 07/05/2013 15:51:53

            Χαχαχα! Ευχαριστώ φίλε fe αλλά και τον συντάκτη του άρθρου που παρέθεσες, κ.Βαρουφάκη. Εμπορικό πλεόνασμα με τις ελλειμματικές χώρες της Ευρώπης. Εκεί βασίζει το εμπορικό της πλεόνασμα η Γερμανία. Να ο τρόπος που το ευρώ αποτελεί τον βασικό λόγο του αυτοαποκαλούμενου Γερμανικού θαύματος, αγαπητέ "Συριζαλβανία του Χότζα".

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ fe 07/05/2013 17:10:14

            Eurostat Εμπορικό ισοζύγιο ΕΖ-17 Ιαν-Οκτ 2012: Αύξηση εξαγωγών στις ΗΠΑ 14% σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2011, αύξηση εισαγωγών από ΗΠΑ 9%. Αύξηση εξαγωγών στην Κίνα 7%, μείωση εισαγωγών 3%. Αύξηση εξαγωγών στην Ιαπωνία 15%, μείωση εισαγωγών 8%. Αύξηση εξαγωγών στη Ρωσία 15%, αύξηση εισαγωγών 2%. Το ίδιο διάστημα οι ελληνικές εξαγωγές αυξήθηκαν 13%, οι πορτογαλικές 7%, οι γερμανικές 5%,οι ισπανικές και οι ιταλικές κατά 4% κ.ο.κ. Η ΕΖ έχει το ταχύτερα αναπτυσσόμενο εμπορικό ισοσύζιο στο κόσμο. Το Φλέβαρη του 2013, ο εμπορικό πλεόνασμα των 17 ανήλθε στα 10,4 δις ευρώ όταν η πρόβλεψη ήταν για 3 δις. ευρώ και μάλιστα με την ηγέτιδα των εξαγωγών της ΕΖ Γερμανία σε στασιμότητα. Η ελλειμματική Γερμανία των αρχών του 2000 έγινε εξαγωγικός γίγαντας βασιζόμενη στις τεράστιες διαρθρωτικές αλλαγές και τη δημοσιονομική προσαρμογή. Τότε οι ''συνοδοιπόροι'' των σημερινών Ελλήνων αντιϋφεσιολόγων πρότειναν αντί για μεταρρυθμίσεις και λιτότητα (όπως προέβλεπε η agenda 2010) ενίσχυση της ζήτησης(!!!!) που θα αύξανε τα δίδυμα ελλείμματα!! Περασμένα ξεχασμένα για κάποιους... Η λιτότητα στις ''προβληματικές'' χώρες δεν είναι επιλογή είναι μονόδρομος. Η Ελλάδα το 2009 είχε ρεκόρ πρωτογενών ελλειμμάτων (24 δις) και ΥΦΕΣΗ 3,2%, πέρα από κάθε κεϋνσιανή δοξασία... Είτε σε ευρώ είτε σε δραχμή αυτή η τρύπα θα έκλεινε με λιτότητα, αφού οι αγορές δεν μας ανατροφοδοτούσαν με νέα προσιτά δάνεια. Τα τεράστια δίδυμα ελλείμματα (προϋπολογισμού, ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών) της Ελλαδάς θα καλύπτονταν αποκλειστικά μέσω μείωσης της ζήτησης (μειώσεις μισθών και συντάξεων). Άλλωστε η Ουγγαρία, χώρα της ΕΕ όχι της ΕΖ, άρα με δικό της νόμισμα, με σημαντικά εμπορικά πλεονάσματα, μικρότερο κατά πολύ χρέος και μικρότερα συνολικά ελλείμματα οδηγήθηκε στο ΔΝΤ για να βρει συναλλαγματικά διαθέσιμα, το οποίο έδιωξε και μετά το ξαναφώναξε. Θα έβρισκε η διαλυμένη και εσωστρεφής Ελλάδα για κάποιους... Και όμως υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι το 2010 θα έπρεπε να πάμε στη δραχμή και μάλιστα ότι δεν θα ψαλιδιζόταν από 2 μεριές το εισόδημα (αναγκαστική εξαφάνιση ελλειμμάτων προϋπολογισμού σε μια μέρα με μέτρα σοκ και παράλληλα τεράστια υποτίμηση νομίσματος)!! Και το πιο τρομερό είναι ότι θεωρούν λαθος την πολιτική σταδιακής προσαρμογής των ελλειμμάτων που εφαρμόζεται απαιτώντας λύσεις ενίσχυσης της ζήτησης και όχι λιτότητας για μια χώρα που το 2009 έκανε ρεκόρ αύξησης δημοσιονομικών ελλειμμάτων και είχε ύφεση(!!!) και μάλιστα η εφαρμοζόμενη πολιτική (με ανύπαρκτες μεταρρυθμίσεις από τις ελληνικές κυβερνήσεις) θεωρείται και τιμωρητική πράξη... Μάλλον από 24 δις πρωτογενές έλλειμμα θα έπρεπε να μας αφήσουν να το φτάσουμε στα 40 δις για να έχουμε ανάπτυξη... Πρωτοποριακές ιδέες...

          • Φοιτητης avatar
            Φοιτητης @ Συριζαλβανία του Χότζα 07/05/2013 15:47:00

            Γιατί ανοίγοντας τελείως τα οικονομικά σύνορα με την χρησιμοποίηση του ίδιου νομίσματος, το νερό της φουσκωμένης (πληθωρισμένης-αναπτυγμένης) Γαλλίας έτρεξε στον μύλο της λιγότερο φουσκωμένης Γερμανίας, κάτι απολύτως αναμενόμενο. Για το γερμανικό κράτος, εννοώ ότι προτιμάς να συναλλάσεσαι με αυτό παρά με το γαλλικό, άρα αυξάνονται οι πιθανότητες επένδυσης. Επίσης, η Γερμανία δεν έκανε "μεταρρυθμίσεις", ένα κλείσιμο των δημοσιονομικών ελλειμμάτων και δημιουργία μιας μικρής Κίνας μέσα στην χώρα της έκανε. Το πρώτο δεν αποτελεί μεταρρύθμιση, αποτελεί κοινή λογική, το δεύτερο αποτελεί μια απαράδεκτη κίνηση, την οποία θεώρησε απαραίτητη επειδή δεν μπορεί να θέσει φραγμούς στις οικονομικές σχέσεις της με την Κίνα, δεν συμφέρει την "ατμομηχανή" της που προμηθεύεται ημιέτοιμα τα "ατμομηχανάκια" της απο την χώρα του δράκου.

        • akenaton avatar
          akenaton @ Φοιτητης 07/05/2013 20:16:13

          Το ίδιο λέτε και για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες τελικά. Το υποσηρίζετε και σε παγκόσμια κλίμακα; Να επιστρέψουμε σε περίκλειστα και απομονωμένα κράτη - οικονομίες; Το επόμενο βήμα είναι να επιστρέψουμε στην ανταλλακτική οικονομία! Σας ρώτησα και παλαιότερα: είστε σίγουρος ότι σπουδάζετε οικονομικά;

  2. Περικλής avatar
    Περικλής 06/05/2013 16:29:05

    Δε μου φαίνεται και τόσο λάθος ο Σόιμπλε με τη φράση:

    ¨Για τον ίδιο είναι “τρελό” να πιστεύει κανείς πως μπορούμε να διευθετήσουμε το πρόβλημα της ανεργίας των νέων με ακόμα μεγαλύτερο χρέος, εκτιμώντας πως αντίθετα η λύση βρίσκεται “στις παραγωγικές επενδύσεις, τις διαρθρωτικές αλλαγές, στην παιδεία και την έρευνα”.

    Βέβαια οι παραγωγικές επενδύσεις, οι διαρθρωτικές αλλαγές, η παιδεία και η έρευνα θέλουν οργάνωση και μακροπρόθεσμο σοβαρό πλάνο. Πιο εύκολο είναι να πάρουμε (ή οι Γάλλοι) δανεικά, να διορίσουμε μερικά παιδιά μας στο δημόσιο και να δώσουμε επιχορηγήσεις σε κρατικοδίαιτες επιχειρήσεις.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Περικλής 06/05/2013 17:00:56

      Είναι απλό! Όσοι επιθυμούν έξοδο από την κρίση χωρίς μεταρρυθμίσεις και δημοσιονομική προσαρμογή επιθυμούν έξοδο από την κρίση μόχλευσης με παραπάνω μόχλευση. Άλλωστε η κυβέρνηση Hollande-Ayrault μας έδειξε πως αντιλαμβάνεται την δημοσιονομική εξυγίανση. Για φέτος προβλεπόταν προσαρμογή 30 δις ευρώ, που αντιστοιχούσε σε 10 δις μείωση δαπανών και 20(!!!) δις αύξηση φόρων.Το μεγάλο κράτος να μείνει απείραχτο και όλα τα άλλα θα ''φτιάξουν''! Σοσιαλιστικά πράγματα...

      • Περικλής avatar
        Περικλής @ Συριζαλβανία του Χότζα 06/05/2013 18:09:39

        +1. Το θέμα είναι ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια και ακόμα δεν το έχουν καταλάβει οι περισσότεροι. Απλά ενοχοποιούν τους Γερμανούς για να αποφύγουν να υλοποιήσουν τα αυτονόητα.

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ Συριζαλβανία του Χότζα 07/05/2013 11:46:25

        Όσο οι τράπεζες λειτουργούν με τον τρόπο που λειτουργούν, ο μόνος τρόπος για να υπάρχει ανάπτυξη είναι με εκθετική αύξηση της μόχλευσης δλδ χρεών (δημόσιων ή ιδιωτικών, κρατικών, εταιρικών ή προσωπικών), κι ας κατηγορούμε ότι για αυτό φταίει ο Ολάντ ή όποιον / ο, τι άλλο μας συμφέρει. Βλέπεις έστω έναν που να θέλει να "μεταρρυθμίσει" αυτό;

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ Φοιτητης 07/05/2013 14:40:28

          Έλεος!
          Αυτή η θεωρία είναι η κλασική κεϋνσιανή όπου η διόρθωση των κρίσεων του ιδιωτικού τομέα ξεπερνιέται με αύξηση της δημόσιας μόχλευσης. Στις ΗΠΑ έχει υπερμοχλευτεί το κράτος από το 2008 και ο λόγος των νέων χρεών (ιδιωτικά χρέη) προς τα κέρδη EBITDA των επιχειρήσεων είναι υψηλότερος από το 2009! Υπερμόχλευση του δημόσιου τομέα και αύξηση μόχλευσης του ιδιωτικού τομέα. Bingo!!! Οι μόνοι τρόποι τραπεζικής εξυγίανσης είναι οι ΑΜΚ και η απομόχλευση των ισολογισμών (πώληση περουσιακών στοιχείων, μείωση αξίας ενεργητικού κλπ). Η δημόσια απομοχλευση μπορεί να έρθει μονο με λιτότητα,αναδιάρθρωση χρέους και τύπωμα χρήματος.

  3. MCA avatar
    MCA 06/05/2013 16:31:51

    Τα πράγματα είναι απλά.Είσαι ισχυρός; επιβάλεις την άποψη σου. Είσαι μικρός; Τουμπεκί ψιλοκομένο. Οικονομικές θεωρίες και ....τρίχες. Βλέπουμε και τις Η.Π.Α

  4. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 07/05/2013 17:39:52

    Φοιτητή, η agenda 2010 περιλάμβανε δραστικές μειώσεις δημοσίων δαπανών και ριζικές εργασιακές μεταρρυθμίσεις. Πριν το 2003 η Γερμανία είχε αναιμική ανάπτυξη ( πιο συγκεκριμένα διαρκείς εναλλαγές ανάπτυξης-ύφεσης), εμπορικά ελλείμματα, ανεργία πάνω από 10% και ειδικά διογκούμενη ανεργία των νέων. Μέσα σε λίγα χρόνια όλα άλλαξαν προς το καλύτερο. Αν η Ελλάδα εφάρμοζε αντίστοιχες πολιτικές από το 2003 σαφώς και δε θα ήταν εδώ που είναι. Η Γαλλία που αναφέρεις, ακόμα και οι ίδιοι οι Γάλλοι αναγνωρίζουν ότι καθυστέρησαν αρκετά στις μεταρρυθμίσεις.Τώρα τα επιχειρήματα για ''μικρή Κίνα'' κλπ είναι πολύ εντυπωσιακά αλλά δεν πείθουν καθώς η αντιπρότασή σου για ενίσχυση δασμών, ποσοτικών περιορισμών κλπ και ειδικά τα παραδείγματα που έφερες στο άλλο άρθρο για Τουρκία,Ινδία κ.α. περιγράφουν χώρες με τεράστια εμπορικά ελλείμματα και όχι χώρες που προστατεύουν την εγχώρια παραγωγή όπως τις παρουσίασες. Είναι τρελό σε ένα παγκοσμιοποιημένο κόσμο αντί να συζητάμε για δομικές μεταρρυθμίσεις, η απάντησή μας είναι να γυρίσουμε σε καθεστώς εθνικού-μονοπωλιακού καπιταλισμού!

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Συριζαλβανία του Χότζα 07/05/2013 18:27:21

      Η επιστροφή σε εθνικό καπιταλισμό όχι μόνο δεν είναι τρέλα, είναι μονόδρομος αν θέλουν οι αναπτυγμένες οικονομίες να διατηρήσουν ό,τι παραγωγή τους έχει απομείνει. Είναι κάτι παραπάνω από μάταιο να προσπαθείς με ανοικτά οικονομικά σύνορα να περιορίσεις την φυγή κεφαλαίων, παραγωγής και επενδύσεων όταν είσαι αναπτυγμένη οικονομία. Καμία μεταρρύθμιση δεν σε σώζει από την πλήρη φυγή τους στο μακροχρόνιο διάστημα. Για πόσο καιρό νομίζεις ότι η "πετυχημένη" Γερμανία θα διατηρήσει την θέση της; Σίγουρα δεν πρόκειται να την διατηρήσει στο μακροχρόνιο διάστημα, εκτός κι αν εφαρμόσει τουλάχιστον άλλες 200 ατζέντες Σρέντερ. "Είναι μονόδρομος στο παγκοσμιοποιημένο καπιταλισμό" που θα έλεγες κι εσύ. Όσο για το αν οι Γάλλοι (αλήθεια, ποίοι Γάλλοι;) αναγνωρίζουν ότι έχουν καθυστερήσει τις μεταρρυθμίσεις, θα φανεί στο μεσοπρόθεσμο διάστημα. Ότι οι "μεταρρυθμίσεις" θα εκκινήσουν, αυτό είναι σίγουρο. Από την αντιμετώπιση τους θα δούμε αν οι Γάλλοι τις αναγνωρίζουν.

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ Φοιτητης 07/05/2013 20:17:12

        Μου θυμίζεις το Χάγιεκ που θεωρούσε ότι η αιτία του Α' Παγκοσμίου Πολέμου ήταν η απομάκρυνση από την πρώιμη φιλελεύθερη οικονομία. Το μοντέλο που περιγράφεις σχετίζεται με διαρκείς δασμολογικούς ανταγωνισμούς και νομισματικούς πολέμους οπότε πάω να ετοιμαστώ για τον Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο... Πάντως ο Ομπάμα θεωρεί ότι ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης της Κίνας είναι η πλήρης δασμολογική απελευθέρωση μεταξύ ΗΠΑ-ΕΕ μέσω της TTIP μιας βελτιωμένης εκδοχής TAFTA που θα απελευθερώσει το εμπόριο. Σου συνιστώ το "Καπιταλισμός και Ελευθερία'' του Φρίντμαν που περιγράφονται οι κίνδυνοι των δασμών. Η επιστροφή που προτείνεις σε εθνικό-μονοπωλιακό καπιταλισμό είναι το τέλος της ειρήνης σε παγκόσμιο επίπεδο!!!

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ Φοιτητης 09/05/2013 18:28:37

        Το αίμα και το κρίμα στα χέρια και στο λαιμό αντίστοιχα εκείνου που θα τον ξεκινήσει. Αυτό μου έλειπε, να φοβάμαι να προστατεύσω την οικονομία μου επειδή κάποιοι θεωρούν ότι θα γίνει Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος! Γιατί; Επειδή δεν θα αγοράζω τα προϊόντα των ξένων τα οποία μπορώ να παράγω κι εγώ; Αγόρασε τα με το ζόρι, δηλαδή, αλλιώς βόμβα; Επειδή θα θέλω περιορισμένες εμπορικές σχέσεις; Τι ακούω...! Ίσα-ίσα, οι νομισματικοί πόλεμοι θα απομοχλεύσουν όλες τις οικονομικές δραστηριότητες οι οποίες είναι σε βαθμό κορεσμού και θα δώσουν οικονομική ανάσα παγκοσμίως. Όσο για τον Ομπαμα, δεν θα μπορούσε να με ενδιαφέρει λιγότερο η γνώμη του...

  5. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 07/05/2013 18:17:49

    Τι δουλειά έχει ο κεϋνσιανισμός με την ελληνική οικονομία; Κενσυανισμος σημαίνει λιτότητα στην ανάπτυξη, δαπάνες στην ύφεση. Η Ελλάδα ήταν όλο δαπάνες και σε ανάπτυξη και σε ύφεση. Άρα τι να λειτουργήσει; Ασφαλώς και για χώρες όπως η Ελλάδα και η Πορτογαλία η λιτότητα είναι μονόδρομος και οι καλώς εννοούμενες μεταρρυθμίσεις επίσης. Η ανάκτηση της ανεξαρτησίας τους μακροχρόνια περνά μέσα από αυτά αλλά και από την επαναχρησιμοποίηση των δικών τους νομισμάτων, ίσως όχι τώρα, αλλά στο μέλλον. Και ναι, η ΕΖ έχει εμπορικό πλεόνασμα, αλλά εμείς μιλήσαμε για την Γερμανία και το έλλειμμα της προς χώρες εκτός ΕΕ, δεν μιλήσαμε για την ΕΖ ως σύνολο.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Φοιτητης 07/05/2013 19:37:37

      Για το κεϋνσιανισμό συμφωνούμε απλά αναφέρομαι στη σοσιαλδημοκρατική αντίληψη που υπάρχει για τον κεϋνσιανισμό και τη διαρκή επέκταση δαπανών σε όλες τις περιόδους που θεωρούν μερικοί κρατιστές. Μα η Γερμανία έχει εμπορικό πλεόνασμα με τις ΗΠΑ, χώρες της Λατινικής Αμερικής, την Ινδία, τη Ν. Κορέα κλπ ακόμα και το έλλειμμα με Κίνα, Ιαπωνία κλείνει. Φυσικά και ο μεγαλύτερος εμπορικός της εταίρος αποτελούν οι χώρες της ΕΖ αλλά αυτό δεν έγινε τυχαία ανέφερα τους λόγους.Αντίθετα εγώ ανέφερα το πλεόνασμα της ΕΖ σε σχέσεις με τρίτες χώρες που αυξάνεται διαρκώς με τα στοιχεία της Eurostat και ο λόγος που το ανέφερα είναι ότι η ΕΖ αυξάνει την εξωστρέφειά της σε νέες αγορές μέσα από πολιτικές δημοσιονομικής προσαρμογής και ενίσχυσης της ανταγωνιστικότητας.

  6. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 07/05/2013 18:29:47

    Ο Μελανσόν, ως αριστερός, θέλει και την ενωμένη Ευρώπη, θέλει και το ευρώ, θέλει και την Γερμανία, αλλά δεν θέλει την λιτότητα. Δεν γίνεται. Είτε ευρώ, λιτότητα και μεταρρυθμίσεις στα εργασιακά για μείωση κόστους εργασίας ή επιστροφή στο φράγκο, προστασία της παραγωγής, νομισματική υποτίμηση.

  7. fe avatar
    fe 07/05/2013 19:00:25

    Αλλα λεμε εμεις αλλα λες εσυ.Εμεις μιλαμε οτι το εμπορικο πλεονασμα της γερμανιας ειναι το εμπορικο ελλειμα των χωρων του νοτου.Ποσο πιο απλα να το πουμε;
    Να σε ρωτησω κατι με την ευκαιρια.Το 1996-2004 ησουνα σημιτικος;Συμφωνεις με τον ΓΑΠ που μας εβαλε στο δντ;μεχρι το νοεμ του 2011 που η νδ ητανε ζαππειακη πια ητανε η αποψη σου;

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ fe 07/05/2013 20:00:18

      Απάντησα στο Φοιτητή οπότε ισχύει και για το δικό σου σχόλιο για τα πλεονάσματα της Γερμανίας. Σε προσωπικό επίπεδο ήμουν κατά της εισόδου της Ελλάδας στην ΕΖ καθώς θα έχανε τα ελάχιστα ανταγωνιστικά της πλεονεκτήματα. Θα μπορούσε να είναι στόχος η είσοδος στην ΕΖ μετά από 6-7 χρόνια από τότε που μπήκαμε με ριζικές μεταρρυθμίσεις στο κράτος και την οικονομία. Απλά θεωρώ ότι έξοδος από την ΕΖ είναι καταστροφή, έχω αναφέρει αρκετούς λόγους στο παρελθόν σε σχόλιά μου, αλλά ακόμα και το παράδειγμα της Ουγγαρίας που έχει δικό της νόμισμα και τα μισά προβλήματα από εμάς είναι χαρακτηριστικό. Επι Σημίτη η διαφθορά ήταν τεράστια και οι μεταρρυθμίσεις ελάχιστες παρά το γεγονός ότι είχε αρκετή στήριξη από τα ΜΜΕ και ήλεγχε τα συνδικάτα με την πανίσχυρη τότε ΠΑΣΚΕ. Σχετικά με ΓΑΠ, η μόνη δυνατότητα ουσιαστικής διαπραγμάτευσης που είχε η Ελλάδα ήταν στις αρχές του 2010 όταν όλοι ήταν απροετοίμαστοι και την πέταξε ο ΓΑΠ, χωρίς βέβαια να ονειροβατώ ότι δε θα είχαμε λιτότητα και ανάγκη ριζικών μεταρρυθμίσεων. Τέλος, η λογική Σαμαρά για ένα πρόγραμμα εμπροσθοβαρές στις διαρθρωτικές αλλαγές, αποκρατικοποιήσεις κλπ και οπισθοβαρές στη δημοσιονομική προσαρμογή ήταν από οικονομική άποψη σωστή αλλά δεν υπήρχαν οι πολιτικοί συσχετισμοί για να επιτευχθεί. Φυσικά δεν αναφέρομαι καν στις ανοησίες Τσίπρα-ψεκασμένων που μιλάνε για ευρώ χωρίς μνημόνιο όταν όλες οι δυνάμεις εντός ΕΖ που μιλάνε για ριζικά διαφορετικές πολιτικές από τις εφαρμοζόμενες μιλούν για επιστροφή σε εθνικό νόμισμα. Το παράξενο είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που τους πιστεύουν ακόμα!

  8. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 07/05/2013 19:44:10

    Αγαπητέ απορία μεγάλη μου προκαλεί η οικονομική θεωρία που προβάλλεις.
    Δεν ξέρω που σπούδασες οικονομικά. Εγώ πάντως παρά τις σχετικές σπουδές και την ηλικία μου δεν τις γνωρίζω.
    Τόσο απλή που απορώ μα δεν την καταλαβαίνουν οι αρμόδιοι! Ή μήπως εκτελούν εντολές συμφερόντων.

    Η Γαλλία στο φράγκο, κλείνει και σύνορα με την Κίνα κι όλους τους φτηνούς ανταγωνιστές και πέτυχε.
    Και μετά που θα εξαγάγει;
    Η Κίνα δεν χρειάζεται την Γαλλία και τα προϊόντα της. Η Γαλλία, όμως, χρειάζεται την Κίνα και την αγορά της.
    Αν όντως είσαι φοιτητής, μη βιάζεσαι. Απαιτούνται και 2/4 χρόνια μετά το πτυχίο για να κατανοηθούν, χωνευτούν όσα διδάσκονται και για να αποστασιοποιηθεί δημιουργικά ο πτυχιούχος από την ύλη των γνώσεων.