#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2011 17:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πούτιν χλευάζει τις ΗΠΑ



Ο πρωθυπουργός της Ρωσίας, Βλαντίμιρ Πούτιν, χλεύασε σήμερα το μεγάλο δημοσιονομικό έλλειμμα των ΗΠΑ, κατηγορώντας την Ουάσινγκτον ότι κατακλύζει τις παγκόσμιες αγορές με υποτιμημένα δολάρια.

"Δείτε το εμπορικό ισοζύγιό τους, το δημοσιονομικό έλλειμμα, το χρέος των ΗΠΑ", είπε ο Πούτιν παρουσιάζοντας τον ετήσιο απολογισμό της κυβέρνησης στους βουλευτές της Δούμας.

"Εμείς δεν έχουμε τίποτα τέτοιο και ελπίζω ότι αυτό δεν θα μας συμβεί ποτέ", πρόσθεσε, καταχειροκροτούμενος από τους βουλευτές.

"Για αυτούς όμως είναι πιο εύκολο. Το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να τυπώσουν χρήμα", είπε ο Πούτιν, κατηγορώντας την Ουάσινγκτον ότι "συμπεριφέρεται σαν χούλιγκαν", κατακλύζοντας τις αγορές με υποτιμημένα δολάρια.

Την Δευτέρα, ο οίκος αξιολόγησης Standard & Poor's εκτίμησε ως "σταθερή" προς "αρνητική" την προοπτική του χρέους των ΗΠΑ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 20/04/2011 21:07:23

    Η νέα τάξη του γαπ θα πρέπει να ξέρει ότι υπάρχει ένας Πούτιν που θα τους περιμένει στη γωνια.πάντα θα υπάρχει κάποιος. Έτσι είναι στην φύση.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Enzo 20/04/2011 23:31:30

      Συμφωνω!!!!

  2. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 20/04/2011 22:58:36

    Γεια σου ρε Βλαδίμηρε!!! Χρειάστηκαν βέβαια 80 χρόνια αιματηρής δοκιμασίας για τη Ρωσία για να ανανήψει, βλέπουμε όμως τώρα τους αγέρωχους Ρώσους και τους καμαρώνουμε να χλεβάζουν τα αμερικανάκια. Στο σημείο αυτό να θυμήσουμε την κορυφαία πολιτική επιλογή του κατά τ' άλλα τραγικού Καραμανλή, να συμμαχήσει με τους Ρώσους (έσπευσε βέβαια ο ΓΑΠ και την ακύρωσε καταγράφοντας την υποτελειά του στους συμπατριώτες του Αμερικανούς).
    Αυτός ήταν και ο λόγος που κάηκε όλη η Ελλάδα το καλκαίρι του 2007, αλλά και που καιγόταν η Αθήνα επί τρεις μέρες ένα χρόνο αργότερα με αφορμή τη δολοφονία Γρηγορόπουλου. Οι Αμερικανοί τιμωρούσαν το μπούλη που τόλμησε να τους ορθώσει το αναστημά του. Όπως και να χει ήταν μαγκιά εκ μέρους του και θα ταν μεγαλύτερη η μαγκιά του αν τον είχαν βρει προετοιμασμένο οι προβοκάτσιες τους...

    • thanos avatar
      thanos @ Ιεροκλής 21/04/2011 00:43:40

      Συμφωνώ κ επαυξάνω!

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Ιεροκλής 21/04/2011 16:02:36

      Τα είπες όλα: Από μαγκιά ο Καραμανλής, λοιπόν, όρθωσε το ανάστημά μας (όχι ΤΟΥ: ΜΑΣ!) σε λάθος ώρα και προς λάθος κατεύθυνση. Και μας γα....νε όλους! Όχι αυτόν: ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ! Χάρη στις μαγκιές του μπούλη! Πάντα, κατά το δικό σου κείμενο.
      Τέτοιες μαγκιές κάνουν κρετίνοι, φίλε. Κάθε καρπαζοεισπράκτορας οφείλει τη μοίρα του στις λάθος μαγκιές, που έκανε. Και όταν τις κάνεις βασισμένος στις πλάτες (στον ιδρώτα, στα όνειρα, στην αξιοπρέπεια) άλλων, είσαι ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ.
      Δυστυχώς, ο ηγέτης δεν πρέπει να εμφορείται, μόνο, από σωστές ιδέες. Πρέπει και να ξέρει πως, πότε και με ποιές προϋποθέσεις θα τις υλοποιήσει.

      • Ιεροκλής avatar
        Ιεροκλής @ ΠΗΛΕΑΣ 21/04/2011 17:21:13

        Αν εννοείς την επόμενη φορά (αν υπάρξει επόμενη) που θα σηκώσουμε ανάστημα να το κάνουμε με σχέδιο και να το φτάσουμε μέχρι το τέλος, τότε συμφωνούμε. Αν εννοείς να τα χουμε πάντα καλά με Αμερικανούς και Τούρκους (όπως κάνει ο ΓΑΠ) γιατί τα παιδιά δεν αστειεύονται τότε άστο. Η κίνηση αυτή του μπούλη πάντως ήταν κορυφαία, έστω κι αν απέτυχε. Καλύτερη έστω και μια ανώριμη ή άκαιρη εξέγερση, που θα την πνίξουν οι μεγάλοι την ίδια στιγμή στο αίμα, παρά η χρόνια δουλεία...
        http://ierokliss.pblogs.gr/

  3. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 20/04/2011 23:16:17

    Σύμφωνω με τον φιλο από πάνω.Αλλά αφού το ξέρουμε όλοι ότι γι αυτό κάηκε η ελλάδα γιατί τον ψηφίσαμε τον ΕλληνοΑμερικανό; Μήπως γιατί και οι εκλογές μας είναι τόσο αξιόπιστες όσο οι ψήφοι στη eurovision; Πόσο τον απείλησαν τον μπούλη και εξαφανίστηκε; του έφαγε και η γάτα τη γλώσσα.

    • ΦωΚ avatar
      ΦωΚ @ Κωνσταντινος 21/04/2011 00:33:16

      ετσι ειναι ,τωρα για τις εκλογες που γιναν και τις πηρε το πασοκ μαλλον γιατι η αποχη που δεν πηγε ηταν ο μεγαλος ρυθμιστης

  4. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 20/04/2011 23:44:08

    Ο Πούτιν τώρα μπορεί να λέει ό,τι θέλει και να παίζει το παιχνιδάκι που έχουν στήσει καθεστωτικά ΜΜΕ και εταρίες εναντίον του Ομπάμπα μπας και βγουν οι αγαπημένοι τους στις επόμενες εκλογές αλλά σίγουρα όταν γίνει αυτο και θα αρχίζει το "tea party στην εξουσία" (κατά το "ο λαός στην εξουσία"...) να του φυτεύει αντιπυραυλικές ασπίδες στην αυλή του...τοτε θα ξενερώσει

  5. Enzo avatar
    Enzo 20/04/2011 23:55:30

    Τι να κλασουν λαβωμενε οι ασπίδες στους πυραύλους του Πούτιν; Τσουζει ε;

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Enzo 21/04/2011 13:11:24

      Enzo είπε:
      20/04/2011 στις 11:55 pm

      "Τι να κλασουν λαβωμενε οι ασπίδες στους πυραύλους του Πούτιν; Τσουζει ε;"

      "Τσούζει" ;;; Ε; Ποιόν να τσούζει; Πολύ Λιακόπουλο βλέπεις. Μακάρι να ήταν οι Ρώσοι στον τομέα της στρατιωτικής τεχνολογίας εφάμιλλοι των Αμερικανών.

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 21/04/2011 12:53:16

    Ο ΠΟΥΤΙΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΣ ΤΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ!!!.ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ,ΟΠΩΣ Ο ΓΑΠ. ΜΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΕ ΕΚΑΝΕΣ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΤΕΡΟΥΣ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΗΣ. ΚΡΕΜΑΛΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.