#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/09/2012 14:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πούτιν θέλει να γίνει Στάλιν

 

Ένα «άλμα προς τα εμπρός» είναι αυτό που χρειάζεται η Ρωσία για να ανανεωθεί η αμυντική της βιομηχανία, δήλωσε ο πρόεδρος Πούτιν σε ομιλία του στο Συμβούλιο Ασφαλείας. Και πως θα γίνει αυτό; Με ένα άλμα προς τα πίσω. Στην εποχή του Στάλιν για την ακρίβεια,  όταν ο σοβιετικός δικτάτορας πραγματοποίησε το φιλόδοξό του πρόγραμμα για την εκβιομηχάνιση της χώρας. «Θα πρέπει η χώρα να πραγματοποιήσει το ίδιο ισχυρό, ολοκληρωμένο άλμα προς τα εμπρός για τον εκσυγχρονισμό της αμυντικής βιομηχανίας, όπως αυτός πραγματοποιήθηκε στη δεκαετία του 1930», είπε χαρακτηριστικά ο Πούτιν, χωρίς φυσικά να κατονομάσει τον Στάλιν.

Ο Πούτιν επανέλαβε ότι η την εκβιομηχάνιση αποτελεί προτεραιότητα κατά τη διάρκεια της τρίτης θητείας του στο Κρεμλίνο, η οποία ξεκίνησε το Μάιο εν μέσω μεγάλων διαδηλώσεων. «Δυστυχώς, πολλές από τις επιχειρήσεις μας έχουν κολλήσει στα τεχνολογικά μέσα του προηγούμενου αιώνα», δήλωσε. Στη δεκαετία του 1930 οι  σοβιετικοί ηγέτες είχαν καταφέρει να μετατρέψουν μια αγροτική και κατεστραμμένη από τον εμφύλιο πόλεμο χώρα, σε μια βιομηχανική υπερδύναμη. Το ανθρώπινοι κόστος βέβαια ήταν ανυπολόγιστο_ αυτό όμως είναι κάτι που προφανώς δεν απασχόλησε ποτέ τον Πούτιν.

Ο επικεφαλής αξιωματούχος του Πούτιν  σε θέματα άμυνας Ντμίτρι Ρογκόζιν ανέβασε προ ημερών στη σελίδα του στο Facebook ένα αντίγραφο από μια επιστολή του Στάλιν προς τους διευθυντές των εργοστασίων όπλων, το 1940, στην οποία έγραφε μια σαρκαστική προειδοποίηση: «Υπάρχουν και τέτοιες μέθοδοι για τη βελτίωση της πειθαρχίας». Και συνέχιζε: «Θα σας δώσω τρεις μέρες διορία για να αρχίσετε τη μαζική παραγωγή γεμιστήρων για πολυβόλα. Αν η παραγωγή δεν αρχίσει άμεσα, η κυβέρνηση θα αναλάβει τον έλεγχο του εργοστασίου και θα πυροβολούν όλους τους κατεργάρηδες εκεί μέσα».

Απαντώντας στου δημοσιογράφους, ο Ρογκόζιν είπε, φυσικά, ότι αστειευόταν, τόνισε όμως ότι δεν θα ανεχθεί και καμία καθυστέρηση. «Οι δορυφόροι μας αποτυγχάνουν, τα πλοία μας βυθίζονται και είχαμε επτά αποτυχημένες αποστολές στο διάστημα στους τελευταίους 18 μήνες, ενώ κανένα εργοστάσιο δεν υπέστη συνέπειες» δήλωσε στο Συμβούλιο.

Ο Πούτιν σχεδιάζει να δαπανήσει 680 δισεκατομμύρια δολάρια μέσα στα επόμενα οκτώ χρόνια για να εκσυγχρονίσει το στρατό, με το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων να πηγαίνει σε 1.350 μονάδες άμυνας που απασχολούν περίπου 2 εκατομμύρια Ρώσους. Εξ ου και πολλοί εργαζόμενοι στον τομέα της άμυνας υποστηρίζουν στις εκλογές  τον Πούτιν. Ο Ρώσος πρόεδρος βλέπει τον τομέα ως ένα νέο μοχλό ανάπτυξης για την οικονομία και ένα μέσο που μπορεί να βοηθήσει την χώρα να «απογαλακτιστεί» από την εξάρτησή της στον τομέα της ενέργειας. Υποσχέθηκε επίσης να ανοίξει τον τομέα σε ιδιωτικές επιχειρήσεις. Προ ημερών είχε δηλώσει ότι δεν θα διστάσει να χρησιμοποιήσει και πυρηνικά όπλα. Οι επικριτές του υποστηρίζουν ότι η βιομηχανία όπλων είναι πάρα πολύ πίσω, αλλά κυρίως στελεχωμένη με διεφθαρμένους.

Χθες, η αστυνομία πραγματοποίησε δεκάδες συλλήψεις αντιπάλων της κυβέρνησης, που επιχείρησαν να διαδηλώσουν στο κέντρο της Αγίας Πετρούπολης υπέρ του δικαιώματος συνάθροισης. Το ίδιο συνέβη και στη Μόσχα. Όπως κάθε 31η ημέρα των μηνών που έχουν 31 ημέρες, οι υποστηρικτές της αντιπολίτευσης θέλησαν να συγκεντρωθούν και να διαδηλώσουν υπέρ του σεβασμού του Άρθρου 31 του Συντάγματος, που εγγυάται την ελευθερία συνάθροισης. Για την επόμενη μεγάλη συγκέντρωση διαμαρτυρίας πάντως δεν θα περιμένουν το τέλος του επόμενου μονού μήνα, αφού έχει προγραμματιστεί για τις 15 Σεπτέμβρη. Το κλίμα είναι ιδιαίτερα τεταμένο, μετά και την σύλληψη τριών μελών του συγκροτήματος Pussy Riot.  Όσο για τον Πούτιν, φυσικά και δεν θα πρέπει να περιμένει από το αμυντικό σύστημα για να χρηστεί διάδοχος του Στάλιν, αφού ήδη οι μέθοδοι καταστολής του παραπέμπουν σε αυτόν.

Πυθία

http://www.reuters.com/article/2012/08/31/us-russia-putin-stalin-idUSBRE87U16420120831

http://www.rferl.org/content/Police_Arrest_Dozens_As_Opposition_Activists_Rally_Throughout_Russia/2144655.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 01/09/2012 14:55:50

    Όχι ο Πούτιν δεν θέλει να γίνει Στάλιν. Απλώς η (Μεγάλη) Ρωσία δεν είναι δυνατόν να γίνει βορά στα αρπακτικά της Δύσης. Γι' αυτό και η ΑΞΙΑ ηγεσία της παίρνει τα μέτρα της.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιώργος Βλάχος 01/09/2012 22:21:17

      Προφανώς τους ενοχλεί να είναι εξοπλισμένες και αυτάρκεις οι ρωσικές ένοπλες δυνάμεις (γιατί άραγε;) και γι΄αυτό κάνουν αυτές τις άκυρες συγκρίσεις, προσπαθώντας να αμαυρώσουν τον Πούτιν για κάτι που είναι απολύτως θεμιτό.

    • th avatar
      th @ Γιώργος Βλάχος 02/09/2012 10:05:26

      ο Πούτιν θέλει να γίνει Στάλιν;?:
      μάλλον "Φράνκο - Μπρέζνιεφ"!!!...

  2. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 01/09/2012 16:08:37

    Και... πόσοι διαδήλωσαν στη Μόσχα εναντίον του Πούτιν; Ήταν παραπάνω από 200; Από 300; Το πόσο "απελπισμένοι" είναι οι "αντιπουτινικοί" στη Ρωσία φαίνεται από το γεγονός ότι πιάνονται από την καταδίκη ενός συγκροτήματος που ΠΡΟΣΕΒΑΛΕ το ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΗΘΟΣ και ΟΧΙ το κράτος του Πούτιν για να καταδείξουν ότι ΔΗΘΕΝ οι Ρώσοι δεν θέλουν τον Πούτιν. Είναι αδιανόητο να διώξουν αυτό που τους έδωσε ψωμί να φάνε και που έδωσε στη χώρα την χαμένη της υπερηφάνια

  3. ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ 01/09/2012 16:19:47

    Τι πικρόχωλο άρθρο ήταν αυτό;; Ευτυχώς είναι ελάχιστοι οι έλληνες που δεν καταλαβαίνουν ποιός λαός είναι ο φυσικός μας σύμμαχος...

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 01/09/2012 16:24:26

    Σιγά μη μασήσει ο Πούτιν από τη δυτική φτηνή και πληρωμένη προπαγάνδα. Η ΝΤΠ μόνο από Πούτιν καταλαβαίνει...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Γεώργιος Τ. 02/09/2012 01:27:56

      Ποια δυτική και φτηνή προπαγάνδα; Ο ίδιος τα λέει: "We should carry out the same powerful, all-embracing leap forward in modernization of the defense industry as the one carried out in the 1930s,"

      Χτύπα την φράση στο google για να το διαπιστώσεις

      Αλλά όταν το λέει ο ίδιος ο Πούτιν, κάποιοι Ελληναράδες περισσότερο ...Ρωσοι απο αυτόν μιλάνε για δυτική προπαγάνδα

  5. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 01/09/2012 17:11:45

    Πολύ καλά κι άγια κάνει ο Πούτιν και διαθέτει τόσα χρήματα για τον εκσυγχρονισμό των ρωσικών ενόπλων δυνάμεων. Μόνο πολιτικοί μύωπες -για να μην πω τίποτε χειρότερο -θα μπορούσαν να εκφέρουν την παραμικρή πικρόχολη αντίδραση! Μόνη ελπίδα των λαών απόμεινε η ισχυρή Ρωσία!

  6. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 01/09/2012 17:35:10

    Η Σημερινή Ρωσία έχει κάποια πολύ εμφανή μειονεκτήματα σε σχέση με το κράτος του Στάλιν:
    1)Πολύ μικρότερη έκταση
    2)Πληθυσμο λιγότερο απο μισό από αυτόν τον ΗΠΑ!!!!!
    3)Πληθυσμό που βαίνει μειούμενος λόγω υπογεννητικότητας και μετανάστευσης
    4)Δεκάδες εκατομμύρια πληθυσμού μη ρωσικής καταγωγής
    5)Γειτονικά κράτη εχθρικά, κράτη που παλιά ανήκαν στην σφαίρα επιρροής της ΕΣΣΔ ή ήταν μέρος της επικράτειάς της, τα οποία τώρα εγκαθιστούν αντιρωσικές πυραυλικές ασπίδες.
    6)Μειωμένο ή ανύπαρκτο γόητρο
    7)Συντριπτική στρατιωτική υπεροχή των αμερικάνων, αν μιλαμε για συμβατικό οπλοστάσιο.
    8)Ανταγωνισμό απο δυνάμεις που αναπτύσσονται ραγδαία στρατιωτικά, πληθυσμιακά και οικονομικά, όπως η Κίνα, η Ινδία και άλλες. Ήδη πρέπει να συνηθίσουμε να θεωρούμε την Κίνα την δεύτερη μεγαύτερη δύναμη ΚΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ. Θα σας πω κάτι που μου έκανε εντύπωση: το δίκτυο αυτοκινητοδρόμων της Κίνας είναι το ίδιο πυκνό με αυτό των ΗΠΑ και της Ευρώπης!!!! Όποιος δεν το πιστεύει ας το ελέγξει στο google earth, επίλέγοντας να εμφανιστούν οι δρόμοι. Αντίθετα, μόνο η.... Ουκρανία είναι σε χειρότερη κατάσταση απο την Ρωσία. Σε ολόκηρη την χωρα δεν υπάρχει σοβαρος δρόμος παρά δύο άξονες δεξιά - αριστερά της Μόσχας! Στην Ουκρανία μάλλον δεν υπάρχει πουθενά!
    9)Οικονομία πολύ μικρή. Για παράδειγμα το συνολικό ΑΕΠ της ρωσίας των 150 εκ. κατοικων είναι λίγο μεγαλύτερο απο αυτό της (ευρισκόμενης σε σοβαρή κρίση) Ισπανίας των 40κάτι εκατομμυρίων!
    10)Αποτυχίες στο διαστημικό πρόγραμμα που γεννούν την εντύπωση ότι έχασε το τραίνο.

    Με όλα αυτά δεν λέω ότι η Ρωσία ΔΕΝ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ. Απλά δύσκολα μπορεί να ελπίζει ότι θα αναδυθεί ξανά απο μόνη της σαν το αντίπαλο δέος της Δύσης όπως στον ψυχρό πολεμο. Εκτός βέβαια κι αν δραματικές εξελίξεις λάβουν χώρα στον πλανήτη...

    • A.M. avatar
      A.M. @ Γιώργος Αχαιός 01/09/2012 17:55:42

      Ακριβώς γι αυτούς τους λόγους η Ρωσία υπενθυμίζει διαρκώς τελευταία πως αποτελεί πυρηνική δύναμη και πως τα πυρηνικά της όπλα δεν τάχει μόνο για φιγούρα αλλά πως εάν χρειαστεί θα τα χρησιμοποιήσει.
      Αυτό από μόνο του λέει πολλά, έως πάρα πολλά.
      Για το μέλλον του πλανήτη.

  7. chris avatar
    chris 01/09/2012 18:13:31

    Οι μπεκρίδες που έχει η Ρωσία ούτε σφεντόνες μπορούν να φτιάξουν.
    Πάνε τα παλιά τα μεγαλεία,μόνο αν καταφέρουν να κλέψουν ή να αντιγράψουν καμιά τεχνολογία από την δύση.Ότι έκανε δηλαδή και η Κίνα.

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ chris 01/09/2012 19:29:36

      Μάλλον είσαι άσχετος με την πραγματική τεχνολογία αλλά και τι είναι πίσω από την τεχνολογία. Οι μεγαλύτεροι μαθηματικοί και όχι μόνο, που στις θεωρίες τους βασίζεται η ρομποτική, η κίνηση των αεριωθουμένων και η διαστημική τεχνολογία είναι Ρώσοι επιστήμονες που βρίσκονται πολύ μπροστά από τους αντίστοιχους δυτικούς συναδέλφους τους.

      Έζησα το ΄89 σε ένα από τα καλύτερα αμερικάνικα πανεπιστήμια και είδα πως προσλαμβάνανε χωρίς καν να ξέρουν ούτε μια λέξη αγγλικά, ρώσους μαθηματικούς και κατάλαβε από πρώτο χέρι την αξία τους.

      • chris avatar
        chris @ Κώστας Σταματάκης 03/09/2012 18:22:47

        πότε είπες το 89????καλά κρασά!

    • Lampros avatar
      Lampros @ chris 01/09/2012 22:14:45

      Οι μπεκρίδες που έχει η Ρωσία ούτε σφεντόνες μπορούν να φτιάξουν.

      Έχεις μείνει λίγο πίσω...

      Η Ρωσσία έχει τεράστιες επενδύσεις στους υπολογιστές και στις νέες τεχνολογίες, με προϊοντα παγκόσμιας εμβέλειας και φοβερή έρευνα. Πάμπολλες Αμερικάνικες εταιρίες διατηρούν ομάδες ανάπτυξης τεχνολογίας στην περιοχή.

      Ενδεικτικά, ένα δυο προϊοντα που τα ξέρει και ο πολύς κόσμος που δεν ασχολείται με την πληροφορική: το NGINX, ο δεύτερος σε χρήση open source web server στον κόσμο, το Karpsersky Antivirus, κλπ κλπ.

      • chris avatar
        chris @ Lampros 03/09/2012 18:26:47

        ω!αυτό σίγουρα τους κάνεις αήττητους μπράβο μεγάλε!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ chris 02/09/2012 11:06:34

      Παντελώς άσχετος αδερφάκι μου...

  8. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 01/09/2012 18:33:17

    Καταρχήν οι περισσότεροι δε βλέπετε ότι το άρθρο αποτελεί απλά μετάφραση από το Reuters, δεν το υπογράφει κάποιος στο antinews...

    Επίσης, η Ιστορία κάνει κύκλους. Ο στρατηγικός στόχος της Ρωσίας ήταν και είναι να δημιουργήσει ένα "τείχος" από χώρες-δορυφόρους που θα την προστατεύουν από τον επεκτατισμό της Γερμανίας (της οποίας ο στρατηγικός σχεδιασμός ρέπει προς Ανατολάς από ΠΑΝΤΑ - Dang Nach Osten - Ανατολικές Επαρχίες - Σιτοβολώνας "Ουκρανία" - Πετρέλαια Καυκάσου). Η Ρωσία έχασε τις χώρες δορυφόρους το 1917 Μπρεστ-Λιτοφσκ, τις κέρδισε το 1945-Ανατολική Γερμανία-Πολωνία-Ουκρανία-Τσεχοσλοβακία, τις έχασε ξανά το 1991, θα τις επαναδιεκδικήσει σήμερα.

  9. Factorx avatar
    Factorx 01/09/2012 19:53:13

    Οσοι φοράνβε κόκκινες παρωπίδες ας ξαναδιαβάσουν τι είπε ο ίδιος ο Πούτιν:

    «Θα πρέπει η χώρα να πραγματοποιήσει το ίδιο ισχυρό, ολοκληρωμένο άλμα προς τα εμπρός για τον εκσυγχρονισμό της αμυντικής βιομηχανίας, όπως αυτός πραγματοποιήθηκε στη δεκαετία του 1930»

    Ποιος μεσουρανούσε την δεκαετία του 30; Μήπως τον λέγαν Ιωσήφ;

  10. ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ avatar
    ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ 01/09/2012 20:36:19

    ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟ ΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΤΙΚΟΥΣ ΝΑΤΟΙΚΟΥΣ.......

    ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ Ο ΠΟΥΤΙΝ....ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ Ο ΣΥΡΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΑΣΑΝΤ .......

    ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΡΑΤΗ ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΑ ΣΤΟ ΔΝΤ .....ΠΟΥ ΕΚΧΩΡΟΥΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΑ ΔΙΑΚΑΙΩΜΑΤΑ.....

    ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ........

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ 01/09/2012 20:50:34

      Η Ρωσια ειναι βασικος χρηματοδοτης του ΔΝΤ.
      Συναποφασιζει δε,μαζι με την Κινα,την Ινδια και την Βραζιλια και
      την Ιαπωνια για τα προγραμματα στηριξης ανα τον κοσμο.
      Αυτες οι χωρες ηταν και οι πιο σκληρες με την Πατριδα μας
      πριν το καλοκαιρι.
      Βλ.δηλωσεις Μεντβεντεφ στην 38η συνοδο του G8 στο
      Καμπ Ντεϊβιντ στο Μαιρυλαντ(18-19 Μαϊου 2012),
      ή δηλωσεις Υποικ Ινδιας για το Ελληνικο bailout.

      • ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ avatar
        ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ @ Δικερως 01/09/2012 21:06:24

        ΑΣΕ ΦΙΛΕ.....Η ΡΩΣΙΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ........ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΙΑ ΔΟΥΛΟΙ ΤΩΝ ΑΓΓΛΟΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ,ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΡΩΣΟΙ?....

        ΑΝ ΠΟΤΕ ΒΡΕΘΕΙ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΣΚΗΣΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ , ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.....ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ....

        ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΠΟΥΤΙΝ ΜΕ ΣΤΑΛΙΝ......ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΑΝ ΚΥΒΕΡΝΟΥΣΕ ΤΗ ΡΩΣΙΑ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΓΙΕΛΤΣΙΝ, ΟΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ.....

        • TARAMAS avatar
          TARAMAS @ ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ 01/09/2012 23:49:54

          Spoken like a true Russian.

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ 01/09/2012 23:59:54

          Καθε χωρα του πλανητη προωθει τα συμφεροντα
          του λαου της.
          Καθε ηγετης κρινεται απο την Ιστορια.
          Ειναι ανωφελο να χωριζομαστε,ξανα,σε Ρωσοφιλους,Αγγλοφιλους κτλπ.
          Ας κοιταξουμε τα πραγματα με αντικειμενικοτητα.
          Προσεξτε κατι ομως:
          Ο Πουτιν ειναι πραγματι ενας πετυχημενος
          Δεσποτης.
          Εμεις χρειαζομαστε Ηγετη.
          Ας μην τα μπερδευουμε αυτα τα δυο.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ 02/09/2012 01:34:22

      Το πόσο άσχετος είσαι φαίνεται από αυτά που λέει ο Πούτιν. Ο ίδιος καταλαβαίνει ότι πρέπει να κάνει κάτι όπως ο Στάλιν μπας και ξυπνήσει η ρωσική μηχανή αλλά κάποιοι άσχετοι σαν κι εσένα το ονομάζετε "δυτική προπαγάνδα". Ούτε η Αλέκα δεν θα το έκανε χειρότερα. Ο Στάλιν έκανε σωστά τότε για να ανορθώσει την ρωσική οικονομία - ανεξάρτητα από την στυγνή καταπίεση των αντιπάλων του. Όπως σωστά έκανε προηγουμένως και ο Λένιν με το "εξηλεκτρισμός=σοσιαλισμός". Διαβάστε και λίγο Ιστορία...

  11. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 02/09/2012 10:18:33

    Δυστυχώς η ενημέρωση που έχουν οι μισοί τουλάχιστον που έγραψαν εδώ μέσα για τη Ρωσία είναι της εποχής Γέλτσιν, στην καλύτερη περίπτωση. Από τότε κύλησε πολύ νερό στους μεγάλους ποταμούς της. Η Ρωσία του τώρα είναι μία μεγάλη, ισχυρή, ανερχόμενη δύναμη που έχει όλα τα φόντα να πάει πολύ μπροστά.

  12. Ευάριστος avatar
    Ευάριστος 03/09/2012 04:18:48

    Η Ρωσσία απο θέμα ιστορίας και ως φιλοσοφικός Ρους είναι ενδιαφέρον όπως επίσης και η Γερμανία.

  13. chris avatar
    chris 03/09/2012 18:27:34

    γεμίσαμε ρωσοποντίους

  14. popaia avatar
    popaia 03/09/2012 21:30:24

    Δηλαδή κύριε φάκτορα τί ακριβώς είπε "ο ίδιος ο Πούτιν" και συμπεραίνετε πως δεν είναι μαύρη δυτική προπαγάνδα η σύγκρισή του με τον Στάλιν; Είπε ότι είναι σταλινικός;
    Δηλαδή κύριε φάκτορα αν κάποιος πολιτικός στην Ελλάδα αναφερθεί π.χ. στο γεγονός ότι επί χούντας είχαμε μηδενικό χρέος σημαίνει πως ομολογεί τη χουντοφροσύνη του και την πρόθεσή του για δικτατορία;
    Περιμένω πρόσκληση για συμπαράσταση στις...ηρωϊδες του pussy riot και αντίστοιχα διαδήλωση διαμαρτυρίας κατά του...βιαστή Τζούλιαν Άσανζ...
    Να' ρθει να δέσει.

  15. Κ. Βασάλος avatar
    Κ. Βασάλος 04/09/2012 07:43:07

    Μακάρι κι εμείς να είχαμε έναν μεγάλο ηγέτη όπως έχει η Ρωσσία τον Πούτιν κι ας "ονειρευόταν" τα έργα του Μεταξά....